De erfenis m oom Reinhard. Zaterdag 27 1911. 27e «laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAtf. Buitenland. FEUILLETON Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Volgens een radio-telegram uit Lalla- Ito is generaal Moinier Zondagavond Fes binnengetrokken. Zijn troepen ston den op twee uur afstands van de stad, bjj Doejat, toen de generaal een koerier afzond om zijn komst in de stad aan te kondigen. Alleen Zaterdag en Zondag ochtend hadden troepen Sjerarda's het Moinier's strijdmacht lastig gemaakt. Kanonvuur verdreef hen uit hun stellin gen. De oproerige stammen, die Fes ingesloten hadden gehouden, waren ver dwenen toen Moinier de stad bereikte. Er was onmin onder hen uitgebroken, die zoo hoog liep, dat zij onderling schoten gewisseld hadden. In de omgeving van Monis verwacht men, dat Monis zal instemmen met de beslissing, eenstemmig door de overige ministers genomen en welke beslissing luidt, dat Monis met het geheele kabinet moet aanblijven. Ministerieele Kamer leden spreken den wensch uit, dat men het Kamerlid Clémentel, oud-minister ran koloniën, rapporteur over de oorlogs- begrooting, tot opvolger van Berteaux kiezedit zou, meenen zij, aan het mini8terie-Monis nieuwe sympathieën en steun geven. Natuurlijk wordt er nu alom over geredeneerd, wie verantwoordelijk is voor de vliegramp te Issy-les-Moulineaux. Er zijn er geweest die booze opmer kingen maakten over Train, aan wiens onhandigheid ze de ramp weten. Maar de officier van justitie, die een onderzoek In de volgende pauze keek zij toch weer naar de loge bij het tooneelde prins was verdwenen. »Misschien is hij op weg naar ons,* dacht Signe. «Misschien zoekt hij een gemeenschappelijken kennis die hem aan papa en mama zou kunnen voorstellen Zij wachtte, en het wachten maakte haar eeu beetje zenuwachtig, want het hinderde haar dat zij wachtte. Dat domme prinsje Zij hoorde maar met een half oor dat vader en de broers nog een afspraak maakten om te gaan soupeeren. Ook mama werd geraadpleegd. Kons, Adlon of Continental Mama vroeg waar het 'tdeftigst was? Eberhard zei: «Overal en nergens !c Friedel lachte ironisch. Vader was voor Borchardt, daar wist je tenminste dat de wijn goed en het eten voortreffelijk was. Maar Hardi ver klaarde dat je je bij Borchardt dood ver veelde. «Daar ben ik niet voor - ik wil niet dood en ik wil mij uiet ver velen,* vond Dodo. De prins kwam werkelijk niet. «Dus niet dan Hij heeft het precies op gevat zooals ikeen kennis van de reis naar de oorzaak van de ramp heeft ingesteld, heeft besloten den ongelukkigen vlieger niet te vervolgen, daar hem geen enkel verzuim en geen nalatigheid ten laste kan worden gelegd. Train vloog nl. boven het terrein, bestemd voor de proefvluchten der vliegers en waar het publiek feitelijk niet mocht staan. Hij heeft de slachtoffers niet gezien en had bovendien het recht te veronderstellen, dat zich niemand daar ter plaatse bevond. Dkt blijkt ten slotte de groote fout te zijn geweesthet terrein was niet vol doende afgezet. Op weg naar de tribune staken zij het middenterrein over, en daarin zat het gevaar, Train, die zich geen oogen- blik buiten het voor de vliegers bestemde terrein begaf, kon niet dalen waar hij wilde, omdat de curassiers midden over het terrein reden. En toen hij hen ontweek door een manoeuvre die naar het oordeel der deskundigen, vele bekwame vliegers hem niet zouden hebben nagedaan, trof hij personen, die daar ook niet wezen mochten. Surcouf, lid van den Commission Sportive Aéronautique, schreef Wij hebben hier te doen met een doodgewoon ongeluk. Maar hoe dan ook, het is absoluut onbegrijpelijk, dat een officieele stoet een vliegveld oversteekt op het oogenblik, dat het sein tot ver trekken is gegeven. Waar zijn diensten van orde voor Er waren 3500 inan troepen op het terrein met opdracht voor de veiligheid te waken. De ministers bevonden zich op een plaats, waar ze niet hadden moeten zijn. En is het niet gebrek aan kalm overleg, om nu van een reisflirt. Waarover zou ik mij dan nog verbazen Maar zij verbaasde zich toch. En het bedierf haar stemming. Toen moeder eensklaps zei «Hé, daar zit ook mevrouw von Elsterburg* en in uitvoerige beschouwingen trad over het aanstaande weldadigheidsfeest bij Kroll, dat onder het patronaat dier brave vrouw zou gegeven worden, werd zij ongeduldig en gaf ternauwernood antwoord. Moeder was verbaasdwat scheelde Signe P Dat feesthet kon buitengewoon belangrijk worden Dat feest kon allicht de springplank zijn, die men noodig heeft om gemakkelijker en vlugger in de goede kringen te komen. Toen was eindelijk, eindelijk de voor stelling uit. Voor het laatste bedrijf had ook Signe slechts halve belangstel ling gehad. Zij wilde het zichzelf niet bekennen, maar hare ijdelheid was ge voelig gekwetst. Ook al meende de domme prins dat die kennismaking op reis tot niets verplichtte tot een zekere mate van beleefdheid verplichtte zij toch welHij was verplicht geweest te komen Bij Kons was het stampvol. Met groote moeite had Eberhard, die vlug vooruitgeloopen was, een kleiu hoek tafeltje veroverd, waar men tamelijk nauw zat. Papa had gelijkbij Bor chardt zou het behaaglijker zijn geweest. Een zoete lucht van sigaretten-rook hing in de zaal. opheffing der snelheidswedstrijden te spreken Laat men zich niet door al te versche indrukken laten beinvloeden. Denk eens aan de rondvlucht van het Oosten, die zonder ongelukken is ver- loopen, omdat alles zoo voortreffelijk was voorbereid. Er waren Zondag veel te veel lieden op het terrein, die er niets hadden te maken. «Het is noodig, dat allen, die uit nieuwsgierigheid naar de toestellen gaan kijken, weten, dat het op hun eigen risico gebeurt. Train is gedaald, waar hij moest dalen. Men zegt, dat de wedstrijden over groote afstanden niet moesten gehouden worden. Het is mogelijk. Maar het ongeluk van Zondag heeft met de lengte van den af te leggen weg niets te maken en de heer Monis heeft m. i. zeer verstandig ge handeld, door te bepalen, dat de wed strijd voorlgezet moet worden.* PORTUGAL. Honderdvijftig monarchisten zijn de laatste drie dagen te Oporto gevangen genomen, in verband met een tegen omwenteling, waarvoor men vreest. Verder is het rustig. TURKIJE. Volgens een Reuterbericht heeft de Russische regeering haar gezant te Kon- stantinopel opgedragen, Turkije vriend schappelijk te vermanen geen vijandig heden tegen Montenegro te begaan, en dat zij Montenegro heeft geraden geen oorlogstoebereidselen te maken. Deze stap van Rusland schijnt voort te vloeien uit een beroep van Montenegro op de mogendheden om het land voor een aanval van Turkije te behoeden. «Ts dat nu voornaam vroeg Dodo naief. Neen, voornaam was het niet, als men eerlijk wilde zijn. Deftig gezel schap en zeer ondeftig alles bont door elkaar. Maar «vreeselijk elegant,* zoo als mama vond. De dames in groot toilet, de heeren in rok. Hier en daar een uniform. Mama wilde een beetje geörienteerd worden, en de broers gaven om hun beurt, fluisterend inlichtingen. Den een kende Hardi, den ander kende Friedel. Gravin die en mevrouw die met haar mannen, een paar mooie vrouwen uit de hooge finantieele kringen, een paar rijke landeigenaars, een paar tafels met officieren. Daartusscheu groepjes, die door de broers met een veelbeteekenend lachje werden overgeslageu altijd de elegantste dames met de sjiekste hoeden en de meeste briljanten. Signe voelde het bij instinctactrices eu danseressen van den tweeden rang e tutti quanti. Zooals men die overal ontmoet, in Parijs, in Rome, aan de Riviera. Alleen waren zij hier een beetje ingetogener. Neen, voornaam was het niet. Zelfs moeder kreeg eindelijk dat gevoel. «Is dat nu overal zoo, in die restaurants?* vroeg zij, terwijl zij haar lorgnet afzette. «Tamelijk wei met nuances,* ant woordde Eberhard. Mama voelde zich werkelijk een beetje gegeneerd. Al was het alleen maar om hare dochters. Maar zij schikte zich in Inmiddels heeft Montenegro besloten de jongste reserven onder de wapenen te roepen. Het ontkent echter, dat het drie batterijen geschut aan de grens heeft. Het Turksch-Bulgaarsche incident naar aanleiding van het doodschieten van den Bulgaarschen kapitein Jorgiëf door Turksche grenssoldaten is nog niet geëindigd. Wel heeft, op een des betreffend vertoog van den Bulgaarschen gezant, de Porte medegedeeld, dat de in de zaak betrokken soldaten voor den krijgsraad zullen gebracht worden, maar de Bulgaarsche regeering is daarmede niet tevreden. Zij wil dat de schuldigen onverwijld zullen gestraft worden en dat de nagelaten betrekkingen van den kapitein zullen schadeloos gesteld worden. De Bulgaarsche regeering handelt hier onder den druk der openbare meening, welke zeer opgewonden is over den dood van den genoemden kapitein. In hoe verre deze zelf schuld heeft aan het ge beurde, schijnt inmiddels nog niet met ze kerheid vastgesteld. Men denkt algemeen, dat de zaak, hoe netelig ze ook is, na eenig kalm overleg wel zal geschikt worden. OOSTENRIJK HONGARIJE. Er hebben onheilspellende geruchten geloopen over den gezondheidstoestand van Frans Jozef. Uit hofkringen wordt daar tegenover gemeld, dat er niet de minste reden voor ongerustheid bestaat. De keelaandoening is veel beter, zij 'took dat ze nog niet geheel geweken is. Professor Neusser heeft verklaard dat hij over den toestand des Keizers tevreden is. De reis van genoemden professor naar Goedoelloe stond ook in verband met de omstandigheden. En het geheel was toch aardig om te zien en de muziek vond zij betooverend. Deze lichte, mee- sleepende zigeuner-muziek, die juist Signe's gevoelig gehoor, zoo onmiddellijk na Wagner, pijn deed, beleedigde. Beleedigde, gelijk haar oog beleedigd werd door de wijze waarop zij werd aangegaapt. Reeds in de garderobe, toen zij haar avondmantel uitdeed, hadden eenige heeren haar in 'toog loopend gefixeerd. Bij het doorgaan der voor zaal voelde zij hoe de oogen op haar gericht waren, en nu als zij maar even opkeek bespeurde zij bewonde rende blikken. Minder nog bewonde rend dau wel nieuwsgierigwie kan die nieuwe, opvallende verschijning wel ziju Dat moet onderzocht worden. En ze zag hoe men elkaar aanstiet en fluis terde en vroeg en lachte. Sigue was het gewoon, de aandacht te trekken. Niet zelden voelde zij zich er door ge streeld. Maar de manier waarop het hier gebeurde, voelde zij als een bijzon dere Berlijnsche onhebbelijkheid, die haar krenkte en haar in nog onaange namer stemming bracht. Toen zag zij eensklaps den prins. Hij moest zoo pas gekomen aijn en stond aan een klein tafeltje b.j het ven ster tusschen een jonge mau blijk baar een officier in bqrgerkleeding eu een pikante brunette, naar het scheen, juist op het punt om bij die

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1