Db erfenis van oom Seinhard. 15 Woensdag 24 1911. 27e Jaarg. iSo. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DÜITSCHLAND. Het Huis van Afgevaardigden heeft 1 het wetsontwerp nopens de facultatieve I lijkverbranding in derde lezing met 156 tegen 155 stemmen aangenomen. FRANKRIJK. Het ministerie van oorlog heeft de I volgende mededeeling gedaan Volgens een telegram van generaal I Moiuier is het derde en laatste gedeelte I van de kolonne, die om hulp te brengen naar Pes oprukt, den 17den dezer de Beht overgetrokken. Daarmede heeft I de kolonne thans de grenzen over- I schreden van het gebied, waarbinnen zij gebruik kon maken van de radio- telegrafische inrichting, die zij had meegenomen. Zoodat men nu waar schijnlijk gedurende verscheidene dagen niets van de kolonne zal vernemen. I Omtrent kolonel Brulard, wiens naam 'bij deze expeditie in Marokko aanhoudend genoemd wordt, lezen wij, dat hy een schitterend militair moet I zjjn. Hij is vijf-en-vijftig jaar oud, I reeds sedert een-en-dertig jaar officier en hij heeft niet minder dan vieren twintig veldtochten meegemaakt. Men I heeft hem in Tunis gezien, in Tonkin, onder generaal Galliéui, op Madagaskar en sedert Augustus 1907 is hij in Ma- rokkp gekomen, dat hij sedert niet meer verlaten heeft. ENGELAND. De Times zegt, dat er, naar luid van berichten uit verschillende havens van Vader smaakte zijn bordeaux eens klaps bitter. Hij dacht onwillekeurig terug aan dat eerste bezoek bij de groote I kunstenares en dat men later het hono rarium voor de lessen niet had kunnen geven. Ja en dan ook aan dat I laatste middagmaal met oom Reinhard en welke pijnlijke gesprekken er toen juist gehouden waren. Toch dwaas dat zulke herinneringen altijd je goede stemming kunnen bederven. I Gelukkig babbelde Dodo er tusschen door, en toen werd ook het dessert reeds I rondgediend, en Friedel kwam, om mee j te gaan naar de opera. Hij ging nog Ieen oogenblikje zitten tusschen de twee zusters, monsterde haar toiletten met i een kennersblik, verklaarde dat mama's lilaatje haar een beetje te oud stond, en wendde zich daarna tot zijn vader: l»Vertel mij eens, papa, wat. is dat voor een kerel, die vanmorgen vroeg op mijn bureau was om uw adres te vragen, i Een gepensiouneerde luitenant Breckel. De man was niet weg te krijgen, hij was zoo indringerig ik dacht steeds: zoo meteen vraagt tnj nog geld vaujete ieen.c het Vereenigde Koninkrijk, onmisken baar toebereidselen zijn gemaakt voor een staking van matrozen. Algemeen neemt men aan, dat zij den 29en dezer moet beginnen, maar de eigenlyke dag wordt geheim gehouden, opdat de staking zoo plotseling als mogelijk kome. RUSLAND. De correspondent van de Times te Petersburg meldt, dat de minister van marine eerlang een volledig bouwpro- gram voor de vloot openbaar zal maken, dat binnen twintig jaar uitgevoerd zal worden. Het omvat den bouw van een nieuwe vloot voor de Oostzee en de Zwarte Zee met twaalf dreadnoughts. Reval zal oorlogshaven worden in plaats van Libau. De Doema-comraissie voor openbare werken heeft besloten voor den aanleg van havens jaarlijks 15 millioen roebel uit de Rijksmiddelen beschikbaar te stellen. De begrootiugscommissie heeft met 20 tegen 9 stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarbij de minister van marine de noodige middelen ter be schikking krijgt voor den aanbouw van vier slagschepen voor de Oostzee. TURKIJE. De Times verneemt uit Cettinje De Monteuegrynen zijn overtuigd, dat de Turken Zondag hun voordeel op de Albaneesche opstandelingen alleen ver kregen hebben door hun verraderlijk optreden. De opstandelingen geloofden immers, dat de wapenstilstand Zondag nog niet afgeloopen was en werden dus Friedel had de gewoonte om met neergeslagen oogleden te spreken. Maar van tijd tot tijd kon hij zijn monocle op zoo'n eigenaardige manier vastklem men en zoo doordringend uitvorschend kijken, alsof hij wilde zeggen »Je hoeft mij niets wijs te maken, ik zie je toch tot op den bodem van je ziel.t Ook papa fixeerde hij nu, en de oude heer vond het hoogst pijnlijk. »Een vroegere officier van mijn bataljon, zei hij ontwijkend. Eigenlijk wilde hij niets meer zeggen, het was ook genoeg. Maar het was moeilijk iets te verzwijgen, als Friedel je zoo met zijo oogen doorboorde. Hij keek dus- eerst even om, of de be dienden niet luisterden, en voegde er toen bij »Een arme drommel, wien het heel slecht gaat. Hij was vanmiddag hier bij mij....< »Nu, zooals ik u ken, papaatje, zal hij zeker wel niet tevergeefs bij u ge weest zijn,t zei Friedel spottend. »Het is jammer van eiken penning.... of in dit geval misschien juister, van elk goudstuk. Neem mij niet kwalijk, maar dan is het toch beter dat u het geeft aan de Vereeniging tot steun van mili tairen of aan eeu andere goede vereeni ging, dan weet je tenminste dat wat je geeft in goede handen komt.c »Wel bekome het jullie,c zei papa, wierp het ineeugefrom nel 1 servet op tafel en stond op. Die Friedel nad deu laatslen tijd soms een toon, die den ge- overrompeld. Dit verhoogt de ver bittering van de Montenegrijnen tegen de Turken en hun oorlogszucht. De openlijke verklaring van den Turkschen bevelhebber, dat hij met Montenegro zal afrekenen, zoodra hij met de Alba- neezen klaar is, is niet geschikt om de spanning te verminderen. Een ambtelijk Turksch bericht meldt, dat 750 gewapende Montenegrijnen Donderdagochtend de Turksche grens zyn overgetrokken, om zich bij de op standelingen te voegen. MEXICO. Blijkens berichten, die te New York zijn ontvangen uit Juarez, zou Madero, de insurgentenleider, zich Zaterdag naar Mexico (stad) begeven. Zulks op rechtstreeksche uitnoodiging van presi dent Diaz. De president wil met Madero onderhandelen over de vredesvoor waarden. In hetzelfde telegram heet het verder nog, dat algemeen aangenomen wordt, dat Madero er vast op vertrouwt, bij de komende verkiezing voor het presi dentschap gekozen te worden. Nu weer heet het, dat die verkiezing over een halt jaar zal plaats vinden. Echter zal Madero reeds onmiddellyk de feitelijke presidentieele macht uit oefenen, wijl hem het ambt van „advi seur" van den a.s. voorloopigen presi dent, de la Barra, is toegedacht. Nu zijn de bevoegdheden van zoo'n „advi seur" uit den aard der zaak rekbaar, en vooral waar de „adviseur" het hoofd is van een strydmacht, die met succes het regeeringsgezag heeft bestreden. duldigste tot woede zou kunnen brengen. Hij moest hem dat bij gelegenheid eens ernstig onder het oog brengen. Hij ergerde zich iuderdaad. Maar toen moest hij lachen. In den winter tuin naast de eetkamei werd de koffie gebruikt en Dodo reikte de kopjes aan. Alleen Friedel kreeg er geen. Druk- doenerig wenkte zij den bediende uit de eetzaal»Geef dit kopje aan meneer den assessors Wat P« riep haar broer, die juist een sigaret aanstak. »Wat moet dat beteekenen ?c Zij maakte ietwat ondeugend eeu buigiug. »Dat doe ik alleeu maar om zeker te weten dat mijn gave dn de goede handen komt. Behoorlyk door een tusschenpersoon.c Vader schaterde het uit eu zelfs Signe lachte. Eu ten slotte, toen de bediende weg was, lachte Friedel zelf. »Je bent een onbeschaamde kleine feeks.c Mevrouw von Gudareza hield harts tochtelijk veel van uitgaan. Het liefst ging zij naar de opera. Zy bezat nu wel niet juist eeu fijnen smaak voor muziek, maar zy hield er veel van, zy had in haar jonge jaren zelf een beetje gezongen, had gehoor en een buitenge wone gave om melodieën snel en voor goed te onthouden. Het deed haar ge noegen den volgenden morgen, zonder dat anderen het hoorden, zachtjes de een of andere air te zingen. Vermoedelijk zal dan ook het optreden van Madero altijd, indien zij het met de autoriteiten in Mexico-stad eens kan worden de eerste maanden meer dat van een dictator zijn dan van een raadgever. Echter schijnt het met het vertrek van Madero naar Mexico niet zoo vlot te zullen gaan. De Köln. Ztg. weet te vertellen, dat het vertrek is uitgesteld, wijl Madero ervan in kennis was gesteld, dat een aanslag tegen hem gesmeed werd. De vrees, van verschillende zijden uitgesproken, dat de wapenstilstand, door Madero gesloten met de vertegen woordigers van de regeering te Mexico (stad), eenvoudig niet zou worden erkend door talrijke andere insurgentenleiders, is reeds gegrond gebleken. Tenminste, een der invloedrijkste insurgentenlei ders, Figueroa, die bij Quernavaca ten zuiden van de hoofdstad opereert, vecht door. Figueroa, die het bevel voert over 4000 man opstandelingen, gelooft eenvoudig niet aan de oprecht heid der regeeringhij staat er op de hoofdstad in te nemen. Gelukt hem dat, dan vischt Madero, wiens mede standers aan de noordgrens der republiek staan, achter het net, en zal Madero wel met hem, Figueroa, moeten strijden over de verdeeling van den buit. En ook andere insurgentenleiders zullen dan komen opdagen om hun aandeel in de regeeringsvoordeelen op te eischen. Vrijdag woedde in Guautla, een plaats in den staat Morilos, ten zuiden van de hoofdstad, een felle strijd. Vluchte- Waguer echter viel niet in haar smaak. Zijn muziek was haar te zwaar en ook niet melodieus genoeg, zooals zij zeide. Daarentegen was Signe een groot ver eerster van Wagner. Men gaf de Wal kure, en reeds gedurende het eerste be drijf bespeurde mama hoe het schoone gelaat van Signe begon op te leven, hoe een zacht fijn rood naar hare wangen steeg. Zij vond dat haar dochter er in langen tijd niet zoo goed had uitgezien. En nu wachtte zij ongeduldig op den indruk dien Signe zou maken. Want dat was zij reeds gewendSigne's eigenaardige schoonheid wekte overal en altijd opzien. Slechts met verdeelde aandacht volgde zij de voorstelling. Zij dacht na meer dan haar lief was, was het tot dusver gebleven bij het opzien dat Signe's ver schijning wekte, juister gezegd by het aangapen. Men was veel minder in de eigenlijke groote wereld opgenomen dan zij verwacht had. Het was waar eerst had men een half jaar gerouwd men was ook nog niet ingericht, boven dien was het seizoen nog niet lang be gonnen. Maar toch zij had het zich anders gedacht. De oude naam, Signe's schoonheid nu ja, en ook de nieuwe rijkdom. Dat alles moest toch de poor ten gemakkelijk en snel openen. Natuur- lyk moesten de kinderen aan het hof voorgesteld worden. Maar dat gebeurde pas in het eind van Januari en tot dien

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1