Binnen] and. Rechtszaken. Landbouw. Spanje in Melilla en Ceuta de diplo matieke agenten zeer bezig. Naar men verneemt, staan 22.000 man Spaansche troepen gereed Tetoean te bezetten en zou het een blijvende bezetting worden. Een diplomatieke agent van een voor name mogendheid deelde den man van de Morning Post mede, dat de Marok- kaansche toestand op het oogenblik zeer kritiek is en ingrijpende verande ringen op handen zijn. De corre spondent kwam tot de gevolgtrekking, dat Engeland en Duitschland het beleid van Frankrijk en Spanje in Marokko niet geheel goedkeuren. MEXICO. Reuter seint uit New York, dat de opstandelingen-aanvoerder Madero op nieuw een onderhoud heeft gehad met den gemachtigde van de regeering, Carabajal Deze laatste moet na dat onderhoud hebben verklaard, dat er veel kans was op een spoedig herstel van den vrede. Ook uit Mexico (stad) komen derge lijke tijdingen. „Een hooggeplaatst amb tenaar" moet hebben gezegd, dat er vredesonderhandelingen gaande zijn, die ongetwijfeld zullen leiden tot „een vergelijk, tot het allerbeste." De mi nister van buitenlandsche zaken, de la Barra, gaf te verstaan, dat het totstand komen van de vredesovereenkomst ieder oogenblik kon worden tegemoet- gezien. De rijksmiddelen brachten in April f 14.204.002 op tegen f 14.626.219 over dezelfde maand in het vorig jaar. De opbrengst over de eerste vier maan den van dit jaar bedroeg f51.575.171, tegen f50.222.295 over de eerste vier maanden van 1910. Het nadeelig verschil over de beide April maanden wordt, zegt de Nieuwe Crt, echter dadeljjk verklaard, wanneer wy meedeelen, dat het wisselvallige successierecht verleden jaar buitenge woon veel opbracht, wel f 563.000 meer dan in 1909, terwijl in April van dit jaar de ontvangst, vergeleken met het vorig jaar, weer f648.000 terugliep. De overige cijters gaven geen aan leiding tot bijzondere opmerkingen, tenzij het deze mocht zijn, dat ook in de afgeloopen maand de opbrengst van den drankaccijns niét beduidend hooger gescheeld of hij was oneervol gepensi- onDeerd. Maar nu ging het hem slecht. Hij had moeite om als agent zich door het leven te slaan. Toen had Gudareza vrij diep in zijn zak getast. Misschien al te diep, misschien was het wegge gooid geld. Maar toch had het hem goed gedaan. Bijzonder goed. »Vanmiddag heb je voor het eerst weer eens gezongen, Signe. Ik hoorde het juist, toen ik naar huis kwam. Voor de eerste maal sinds je weer bij ons bent. Dat heeft mij bijzonder veel plezier gedaan.* Signe knikte even. Maar Dodo zei levendig »En hoe heeft zij gezongen Signe als ik jouw stem had, dan liet ik mij door niets weerhouden ik ging aan de opera.* »Mal kind* zei mama. ....of ten minste nam ik les voor con certzangeres,* ging Dodo voort. »Zoo'n stem behoort aan de geheele wereld.* *Kom, kleintje, ik vind het veel mooier, als ze alleen maar aan de fa milie behoort... of zelfs maar aan één enkele, om zoo te zeggen....* en vader lachte zoo'n beetje en liet zich nog een glas bordeaux inschenken {ïigne zweeg nog altijd. Maar toen zei zij plotseling»Ik wil ook les nemen. Al is het dan ook niet voorde concertzaal. Maar hierin heeft Dodo gelyk je moet het beetje gaven, dat de natuur je schonk, ontwikkelen. Ik voelde was dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar, toen wij consta teerden dat deze 4 ton beneden de raming bleef. Pest op Java. De gouverneur-generaal heeft gisteren nog bet volgende aan het departement van koloniën geseind Afdeeling Malang gisteren (17 dezer) 17 gevallen, waaronder 10 dooden. Soerabaja2 gevallen. Kediri2 gevallen, waarvan 1 doode. Djokjakarta1 verdacht geval. District Penanggoengan. Eergisteren en gisteren (15 en 16 dezer) 29 ge vallen, waarvan 12 dooden. AXEL, 19 Mei 1911 Dezer dagen zijn door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente de werken en leveranties opgedragen, voorzoover deze betreffen machinerie met de installatie en montage, het leggen van het buizennet, lantaarns met palen, enz., alles volgens de perceelen hierna genoemd, aan de daaraanvoorafgaande fabrikanten, als volgt a. Aan de Directie van het Tech nisch Bureau Bamag-Didier te Zeist, de levering van den gashouder met kuip en fundeering" voor 11.537. b. Aan den heer H. Burgemeister Jz. te Heerlen (Limburg), de levering en den bouw van een 6-retorts en een 4-retortsoven voor 6205. c. Aan de N. V. Machinefabriek v/h Rogier, Nerincx Richter te Bergen op Zoom, de levering en de opstelling van de toestellen en fabrieksinstallatie der gasfabriek voor 10.424. d. Aan den heer George Wilson, gasmeterfabrikant te 's Gravenhage, de levering en het leggen der buisleiding in de stad voor j 13.212 en de levering en het monteeren van een ruimtekoeler voor j 715. e. Aan de Firma P. v. d. Stad te Vlissingen, de levering van de ijzeren bekapping der stokerij, van de ijzeren kolenloods en het ijzeren afdak boven de regeneratieruimte voor f 2475. f. Aan de N. V. Geutzsch Gasgloei licht Maatschappij te Amsterdam, de levering (franco Axel) van 60 Normaal lantaarns met roodkoperen deksel en ge- ëmailleerden luchtregulateur en gladde spinnekop voor 924, en g. Aan den heer Alex. Nerincx, Machinefabriek te Bergen op Zoom, de levering (franco Axel) van 60 lantaarn palen, model 's Hage, voor 870. Bij het op 22 Juni a. s. te houden Zeeuwsch-Vlaamsch Zendingsfeest, dat zooals men weet, zal gehouden worden op de weide van dhr. J. de Kraker Cz., alhier, en uitgaat van de zendingsver- eeniging „Ring Axel", zullen resp. als sprekers optreden de heerends. E. Raams Jr. van Hoek, W. L. Jens, oud- zendeliug te Utrecht, ds. M.J. Beuken horst van Sluis, ds. J. van den Berg van Feijenoord, ds. G. W. van Leussen van Goes, ds. P. J. van Steinz van Goes, H. Hendriks, oud-zendeljng te Hilver sum en ds. J. J. Homburg van Goes. juist weer zoo goed dat mijn stem het hoog noodig heeft weer eens wat geoefend en geschoold te worden.* Mama had juist een stukje kapoen onderhanden. Dat vond zij in dit oogen blik van het hoogste belang, want zij had verstand van wild. Het was een kleine proef zoowel voor den leverancier als voor de nieuwe keukenmeid. Eigen lijk, vond zij, had de kapoen minstens tien minuten te lang gebraden, en de gedachte hield haar bezig of zoo iets wel geoorloofd was bij een keukenmeid van honderd mark per maand. En zoo kwam het dat zij maar luchtigjes zei »Dan moet je maai weer naar Lehmann gaan, Signe. Dat is altijd nog wel de eerste leerkracht hier.* »Ik zal eerst eens hooren, mama (Woru'i vervolgd) Bij de Dinsdag te Zaamslag ge houden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. J. Wortman, werd als eenigen candidaat gekozen verklaard de heer C. A. Wisse. Mag men de geruchten gelooven dan zou er geen reden zijn om aan te nemen dat verandering of intrekking van Belgische spoorwegtarieven oorzaak zou behoeven te zijn dat de cokes ovens in Ter Neuzen niet zouden kunnen worden gesticht. Wij hebben redenen om aan te nemen dat die meening niet op losse gegevens berust. Een waarneembaar feit is dat men bezig is op het aangekochte terrein een directiekeet te bouwen. Wat er ook van zij, het kan in geen enkel opzicht schaden dat deze kwestie is aangeroerd, omdat zij misschien aanleiding geeft te komen tot klaarheid omtrent sommige zaken waarover tot hiertoe wel eens twijfel of verschil van meening bestaat. Tem. Crt. De St. Crt. no. 114 bevat de statuten der naamlooze vennootschap Terneu- zensche stoom- en chemische- wasch-, bleek- en strijkinrichting De Vlijt te Neuzen. De vennootschap heeft ten doel de exploitatie van een stoom- en chemische wasch-, strijk- en bleekinrichting en van aanverwante takken van nijverheid in den ruimsten zin genomen. In een Dinsdag te Neuzen ge houden vergadering van voorstanders van Christelijk onderwijs is opgericht een vereeniging voor Christelijk middel baar onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen. De statuten werden vastgesteld en in beginsel besloten tot het oprichten van een Chr. Hoogere Burgerschool. De verkiezing van bestuursleden werd aangehouden tot een volgende verga dering. Toen de landbouwer J H. te Stoppeldijk Dinsdagmorgen in zijn stal kwam, vond hij een zijner koeien dood liggenhet dier had zich verhangen. Het was niet verzekerd en er was onlangs f300 voor geboden. In de week van 10 tot 16 Mei kwamen in de provincie Zeeland 20 gevallen van besmettelijke ziekte voor, nl. 6 gevallen van roodvonk en 14 van diphtheritis, t. w. van roodvonk 1 te Arnemuiden, 1 te Overslag, 1 te Sas van Gent en 3 te Scherpenissevan diphtheritis1 te Axel, 1 te Borsselen, 1 te Boschkapelle, 3 te Goes, lteKou- dekerke, 2 te Middelburg, 1 te Osse- nisse, 3 te Stoppeldijk en 1 te West- kapelie. Bij het te Middelburg gehouden examen slaagde o. m. als onderwijzeres mej. C. E. Plasschaert te St. Jansteen. De examens zijn Donderdag afge loopen. Geëxamineerd werden 147 candi- daten, waarvan er 108 slaagden. Van de 92 mannelijke candidaten slaagden er 64 en werden er 28 afge wezen. Van de 55 vrouwelijke candidaten slaagden er 44 en werden er 11 afge wezen. Voor vak j, vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, slaagden van de 7 mannelijke geëxamineerden 5 en van de 5 vrouwelijke 4. Voor vak k, nuttige handwerken, slaagde de eenige candidate. Voorbereidend militair onderricht. Ingevolge het bepaalde in de Regeling van het Voorbereidend Militair Onder richt, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den lsteu Juni eerstkomende en wel: a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt, bij den Commandeerende-Ofïicier der In fanterie of der Vesting-Artillerie b. in de overige plaatsen bij den Burgemeester der gemeente. Bedoelde Commandeerende-OfiScieren en Burgemeesters genden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermeldende onder meer, welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspec teur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het on derricht te worden toegelaten, zullen worden afgewezen, tenzij de belang hebbenden kpnnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jonge lieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, na drukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering bren gen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 21 Mei 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 are Ds. J. B. T. Hugenholt*. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. E. H. Broekstra Ds. E. H. Broekstra (van Ripsburg). Kerk B Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Mei 1911. J. d. M., 24 j., landbouwer te Koe wacht, is wegens mishandeling veroor deeld tot 7 dagen gevangenisstraf. De eisch was 1 maand gevang. B. V., 34 j., dienstknecht te Hengst dijk, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens het plegen van ontuchtige handelingen met een minderjarig meisje veroord. tot 3 maanden gevang., met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 4 maanden. Dinsdagochtend vergaderde de afd. „Axel" van de Zeeuwsche Landbouw maat schappij te Sas van Gent in het Hotel Rotterdam onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn. Behalve door een twintigtal leden werd deze vergadering ook bijgewoond door den zuivel-consulent, den heer Zwagerman. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, werden de notulen der vorige te Axel gehouden bijeenkomst gelezen en eerst goedgekeurd met 17 stemmen voor en 2 onthoudingen, nadat eene woordenwisseling had plaats gehad tusschen den heer P. de Klerk, den voorzitter en den secretaris, den heer W. Dieleman Pz. over de wijze waarop het voorgevallene bij de stemming over het veulendepot in die notulen was weergegeven. Ingekomen was een kennisgeving van den Minister van Oorlog, dat J. Verlinde, van Zaamslag en A. G. Vlaander van Axel den hoefsmidscursus hebben ge volgd aaD de rij- en hoefsmidsschool te Amersfoort en met gunstig gevolg examen hebben afgelegd. Aangenomen voor kennisgeving, evenals het verslag van de Provinciale Geitenfokvereeni- gingjover het afgeloopen jaar. Ingekomen was een afwijzende be schikking op het verzoek der afdeeling om het vervoer van paarden uit Zuid- Beveland naar Zeeuwsch-Vlaanderen met het oog op het heerschen der

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2