Woensdag 17 Mei 1911. 27e Jaarg. Be erfeÉ van oom fteiniari. fto. 13. el. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAX. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHEI ÏCOERANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. De minister van buitenlandsche zaken heeft in den ministerraad berichten medegedeeld, dd. 6 dezer, van den consul te Fes ontvangen. De toestand daar is hachelijk geworden. Den 4den dezer hebben 10,000 opstandelingen de stad aangevallen. Zij werden terugge slagen. De gemeenschap met het binnenland wordt met den dag moeie- lgker. Leeftocht en schietvoorraad zijn schaarscb. De Sultan dringt aan op samenwerking van de Fransche troepen met de zijne. De tusschenkomst van de Franschen is door de inlandsche bevolking te Fes goed ontvangen. De ministerraad was van meening, dat er reden was om aan generaal Moynier de vroeger verstrekte lastge vingen te hernieuwen, waarbij hem voorgeschreven is den opmarsch van zijne kolonne te bespoedigen ten einde Fes te ontzetten. De bezetting van Fes zal slechts voor den strikt noodzakelij ken tijd geschieden De Times verneemt uit Tandzjer Volgens de laatste berichten dd. 6 dezer uit Fes is er weinig verandering in den toestand gekomen. De opstandelingen belegeren de stad nog. De partij tegen den Sultan binnen de stad wordt sterker. Het ontzettingslegertje zal zich dus moeten haasten. Anders zou het weieens te laat kunnen zijn. De bladen bevatten een telegram uit Oran, volgens welk het gevecht, dat er tusschen Kersif en Merada aan de - 19) Daar kwam iemand holderdebolder de trap op. Steeds bij drie treden tegelijk, naar het scheen. En toen vloog de deur wijd open, Dodo stormde naar binnen, nog in het costuum waarin zij was gaan schaatsenrijden, nog met smel tende sneeuwvlokken op haar bonten muts, en met haar zoo'n frissche winter lucht dat haar zuster onwillekeurig haar voeten onder haar morgenjapon terugtrok. »Maar SigneWaarom ben je zoo vroeg weggegaan Het werd toen pas mooi. HemelschEr was muziek en toen hebben wij een quadrille gedanst verrukkelijk. Het was zoo dom van je om niet te blijven, zoo dom En zonder omslag schoof zij de blauwe matinee op zij, ging naast haar zuster zitten, by na als een jongen, en vertelde met stralende oogen hoe verrukkelijk het geweest was. »Die had ik heelemaal vergeten,* dacht Signe. »Dodo Die is heelemaal niet veranderd. De groote ommekeer is baar spoorloos voorbijgegaan. Precies ®oo hemelsch* zou zij zich ook in Kör- lin geamuseerd hebben het kind.* Zwijgend luisterde zij. Zwijgend ook, toen Dodo nonchalant haar jaquet uittrok Moelaja plaats gehad heeft tusschen Franschen en Marokkanen, zeer leven dig is geweest. De Franschen hadden tien gewonden, waaronder twee offi cieren. ZWITSERLAND. Van de 2000 stakende metselaars, opperlui en timmerlui te Zurich, die daar op zulk een ergerlijke manier hebben huisgehouden, bestaat het mee- rendeel uit Italianen en andere vreem delingen. Op het bericht, dat de over heid alle vreemde werklui, die bij de stakingsonlusten betrokken zijn geweest, de stad zou uitzetten, maakten reeds honderden Italianen aanstalten, om hun boeltje te pakken. Donderdag hebben de stakers een formeelen veldslag met de politie ge leverd. Men weet reeds dat ettelijke agenten daarbij zware wonden hebben opgeloopen. 's Nachts ontdekte men een brand, die de stakers gesticht hadden. De politie heeft verschillende rad draaiers in hechtenis genomen. Onder hen was de voorzitter van de metaal- bewerkersvereeniging, tevens lid van den gemeenteraad, die uit alle macht meegeholpen had, om een gevaarlijken inbreker uit handen van de politie te bevrijden. Hij gaf zelfs gereedschappen aan, om de handboeien van den ge vangene door te vijlen. Nu de troepen tot demping van de onlusten te hulp zijn geroepen, is de burgerij pas gerustgesteld. De politie macht alleen was daar niet mans genoeg voor. en de baret van het weelderig, zwarte haar nam. Maar zij monsterde haar toch. »Mooi is zij niet, ten minste niet bepaald mooi. Zij zal wel een g< figuur krijgen, als zij nog iets langer wordt, en zij is frisch. Meer niet. Maar wel om van te houden het kind. Zij moet nog een beetje gefatsoeneerd worden.* »Eberhard was er ook. In zijn nieuwe blauwe uniform. Ze stond hem nog een beetje nieuw. Alsof hij er nog niet ingegroeid was. Met een heele bende vrienden. Natuurlijk reed er geen een van die piekfijne heertjes. Eenvoudig maar eens kijken, zei Eberhard. Toen heb ik hem een beetje uitgelachen en toen kreeg ik den wind van voren. Het kan mij wat schelen Voorbij was de behaaglijke stemming van Signe. Zij was er geheel uit. On willekeurig trok zij weer een masker voor haar gelaatzich niet laten gaan, zelfs niet voor haar allernaasten. Haar allernaasten Kon zij eigenlijk de kleine Dodo daar wel tot hare aller naasten rekenen Er lag een heele wereld tusschen haar. Zij mocht haar graag ze hield zelfs veel van haar. Maar ze hadden niets gemeen, niet de ervaringen van het leven, niet zijn te leurstellingen, niet het genot in het heden, niet de wenschen en de verwach tingen voor de toekomst. En dat wat aan het kind misschien nog wel het PERZIE. Het hongeroproer in Ispahan is ge ëindigd. Het herstel der moeilijkheden iu Ispahan is te danken aan het feit, dat de macht der graanhandelaren, die de broodprijzen hadden opgevoerd, gebro ken is. Groote voorraden levensmid delen uit de omstreken waren de stad binnengebracht. De winkels zijn weer geopend; orde en rust zijn hersteld. MEXICO. De Loudensche Daily Mail laat zich uit New York nog eenige bijzonderheden seinen over de overgaaf van Juarez. De gevangengenomen regeeringstroepen zijn dankbaar, dat er voor hen een eind is gekomen aan het leed van den oorlog. Zij zeiven rukten zich de uniform van het lijf, smeten hun geweer weg en riepen „Leve de grondwet." De berichten, die inkomen over de actie der insurgeuten in andere deelen; van Mexico, luiden al niet minder alarmeerend voor de regeering dan diel uit Juarez. Vluchtelingen uit Mazatlan berichten, dat daar watergebrek en hongersnood heerschen. Ook wordt er gevreesd voor .het uitbreken van epidemieën. Torreon, de plaats, die, naar vroeger al eens was gemeld, door de insur- genten zou zijn genomen, schijnt nog tegenweer te bieden. Maar te Mexico (stad) z(jn aan het departement van oorlog berichten ontvangen, behelzende dat Torreon door honderden opstande lingen benauwd wordt. In de omstreken bekoorlijkst was, de overschuimende natuurlijkheid, deze trok eerst recht een scheidingslijn. Wat was er tusschen haar beiden voor gemeens Zij was veel te gecompliceerd voor Dodo die, kon haar niet begrijpen. Dodo had zeker een antwoord ver wacht. »Ja, ik kreeg den wind van voren, van den Hoogwelgeboren heer Eduard,* herhaalde zij.... >nu, en daar zeg je niets van »Wat zal ik er van zeggen? Hoog stens dat het niet verstandig is. Wij arme meisjes, bedenk je wel, zullen in het seizoen dikwijls op de broers aan gewezen zijn.* Dodo schaterde het uit, zette de han den in de zijden en bewoog zich heup wiegend heen en weer. Jij op Hardi en Friedel Jij, die zoo mooi bent! Het is om te lachenJe gelooft het trouwens toch zelf niet. En ik, Assche- poester, moet toch alleen op mijn beenen staan, want om de allergenadigste be scherming van mijn dierbare broers geef ik geen cent. Het kan mij trouwens ook niets schelen Want eigenlijk geef ik om dat heele uitgaan geen zier.* »Dodo, je weet: de eetlust komt onder het eten.* Dodo schudde het hoofd. Een poosje stond zij besluiteloos, toen haalde zij zich een kleine tabouret en ging naast haar zuster zitten. Maar dadelijk sprong der stad is een Duitscher, zekere Katerfeld, bij de verdediging van zyn hoeve neergeschoten. Maar wel het ernstigste nieuws komt uit Chihuahua (stad), welke plaats door een opstandelingenmacht van 2000 man is aangevallen. De insurgenten hebben te Juarez een voorloopig bewind gevormd. Gomez werd aangewezen als minister van buitenlandsche zaken. De opstandelingen-leider Figueroa staat met een sterke macht duizen den strijders tellende ten Zuiden der hoofdstad, bij Quernavaca. Diaz heeft een broer van dezen insurgenten- leider weten over te halen, naar diens kamp te gaan en over den vrede te onderhandelen. In Figueroa's kamp bevindt zich ook La Neri, een soort Mexicaansche Jeanne d'Arc, die het bevel voert over een bende van dui zend man. Nog een andere vrouw strijdt als bevelvoerster in de rijen der insur genten, n.l. de wed. Talamantes. Zekere kolonel Chiapas had den echt genoot en de beide zoons van mevr. Talamantes laten doodschieten. De vrouw richtte een vrijkorps op, stelde een prijs op het hoofd van den kolonel en wist hem ook in handen te krijgen. Op haar bevel werd hü gefusileerd. De Loudensche Daily Telegraph ver neemt uit Mexico dat president Diaz in toenemende mate onder den indruk komt van de gebeurtenissen te Juarez. De president is er vooral over ver bitterd, dat de door hem geminachte zij nog even op en trok Signe's kleed tot over de punten der voeten naar beneden. »Zoo.... in die dunne kousjes haal je je nog een verkoudheid op den hals, en ze zeggen dat die zelfs de aller- schoonsten ontsiert.... Zoo....* en zij ging weer zitten, steunde haar kin op haar beide hauden en keek voor zich uit. >Du8 bij het eten komt de eetlust. Ik had daarover al eens met je willen spreken, in vollen ernst.... maar niet met betrekking tot al dat uitgaans-gedoe. Maar over ons hier, over ons allen. Want het lijkt mij ook zoo, of bij ons de eetlust gekomen is onder het eten. Begrijp je mij Signe begreep haar. Maar toch zeide zij Wat bedoel je »Nu.... al die veranderingen die met ons gebeurd zijn, sinds wij uit die groote soepterrien van oom Reinhard zitten te lepeleu. Ik heb dat eerst ook verrukkelijk gevonden, al was het alleen maar, omdat mama nu niet meer zoo angstvallig alles moet uitrekenen en vader geen zorgen meer heeft. Geloof me, Signe, in Körlin was het altijd schraalhans keukenmeester. Maar nu heb ik toch zoo myn eigen gedach ten sHeb je werkelijk? Kijk eens aan!* »Je hoeft niet te spotten. Soms, vind ik, was het in Körlin veel genoeglijker. Moeder heeft eigenlijk nooit tyd voor ons, heeft altijd het hoofd vol bood-

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1