Zaterdag 13 Mei 1911. 27e Jaarg. 4 Be erfenis van oom Reinhard. Xo. !2. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. DIFXEMAA Buitenland. FEUILLETON. ri17) - COURANT. DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGIIE. De president der Pransche republiek, Fallières, heeft deze week een bezoek gebracht aan Brussel en is daar met veel geestdrift door de bevolking ont vangen. DUITSCHLAND. De Figaro had dezer dagen gemeld, dat men in de kringen van de Zwit- sersche regeeriug rekening hield met de mogelijkheid, dat de Duitsche Keizer dit jaar de Zwitsersche herfstmanoeu- vres zou komen bijwonen. Van Zwitsersche zijde erkent men, dat het bezoek van den Keizer niet onmogelijk is. De Keizer heeft onlangs het voornemen te kennen gegeven, om het Zwitsersche militie-leger uit eigen aanschouwing te leeren kennen. Maar te Bern verwacht men veeleer, dat de Keizer met dat doel pas komende jaar zijn bezoek zal brengen. FRANKRIJK. Er is voor het oogenblik heel weinig nieuws uit Marokko berichten uit Fes komen schaars en moeilijk teTandzjer in. Ook van de kolonne Brulard valt niet veel te vertellen. Het eerste ge deelte der kolonne zou Lalla-Ito bereikt hebbenhet tweede gedeelte zou 15 K.M. voorbij El Kenitra te Sidi-Ajesj aangekomen zijn. Een ander gedeelte is, naar 3 dezer uit Rabat gemeld werd, onder kolonel Simon El-Kenitra binnen getrokken. De troepen-afdeelingen, die van Rabat uit de kolonne-Brulard van LVy' Buiten lag de rijp op de boomen. Tot i dicht aan hef venstei reikten een paar witberijpte takken der groote kastanje. I Door de spleet tusschen de gordijnen 6,3a kon Signe juist kijken op de fijn-glan- 7,05 zende takken-warreling en op een stuk I blauwe winterlucht daartusschen. Het was scherp koud geweest op de ijsbaan, ïzenl Lang had zij het niet uitgehouden op 1 het spiegelgladde ijs in den Tiergarlen- vijver, hoe prettig het rijden ook ge weest was. Maar in de kamer was het behaaglijk. IZij had de kruk der centrale verwarming u Igeheel opgedraaid, en de kamenier moest inog de gaskachel aansteken, eer zij weg I mocht. Tusschen de groote, glad-gepo- llijste koperen platen vlogen de vlammen- |tongetje8 heen en weer, en de warme (schijn lichtte over het blauwe, zachte jtapijt tot aan het voeteneind der chaise- jlongue. ,45 Languit lag Signe in haar lichtblauwe ,6a j ochtendjapon, waaronder de over elkaar Igeslagen voetjes uitstaken. De armen ussen had zij onder haar nek gekruist. De iweertioogen half gesloten. Behaaglijk rekte iweeitzij haar leden uit, en droomde van haar jonge leven. oorlogs- en levensbehoeften moeten voorzien, trekken 10 K.M. stroomop waarts van Rabat de Boe-Regreg over. Maar het ontbreken van goede trans portmiddelen doet zich ernstig gevoelen en bovendien maken de aanvallen van de oproerige stammen den opmarsch zeer moeilijk. De Temps heeft uit Tandzjer een telegram ontvangen, waarin o. m. gezegd wordthet van ochtend (Dinsdag) hier per radio-tele gram ontvangen bericht van een nieu wen aanval op een afdeeling soldaten, die krijgsvoorraad en levensmiddelen vervoerden, heeft hier een onaangena- men indruk gemaakt. In het gevecht is een Fransch onderofficier gesneuveld en twee Marokkaansche soldaten zijn ernstig gewond. Het convooi was op weg naar Kenitra, in welks omgeving zich talrijke groepen Beni-Hassen en Zemmoer moesten ophouden. In het door de troepen van generaal Toutée bezette gebied aan de Moeloeja is het"*' niet meer geheel kalm. Naar Maandag uit Oedsjda geseind is, hebben de Beni-Waren, komende van den linkeroever der Moeloeja, in den nacht ongeveer 500 geweerschoten gelost op het Fransche kamp bij Merada. Lui tenant Michel van de Atrikaansche jagers is licht gewond. Aan den rechter oever is alles kalm gebleven er zal nu in antwoord op den nachtelijken aanval der Beni-Waren een strafexpe ditie op den linker oever gehouden worden. De mannen van Raisoeli hebben een aanval gedaan op Hawaras. Eigenlijk voelde zij zich eerst nu, nadat de verhuizing en de inrichting achter den rug waren, blij en gelukkig over den grooten ommekeer in haar leven. Voor dien tijd had zij er nog allerlei moeten overwinnen. Uiterlijk en innerlijk. Het was haar niet zoo gemakkelijk gevallen als zij het wet wilde laten voorkomen, om zich weer in te leven in den kring harer familie. Soms had zij bijna terugverlangd naar het bij alle gebonden'zijn toch zoo vrije altijd reizen met de kleine vorstin. Soms had zij er bijna berouw over ge had dat zij niet gebleven was bij haar plan om concert-zangeres te worden. Soms had zij onder de oogen van vader en moeder het gevoel gehad alsof zij een weer gevaugen vogel was. En dan waren de herinneringen aan Viktor weer opgekomen en tegelijk zelf verwijt en verlangen zoo sterk ver langen dat zij den slaap niet kon vatten. Het was immers alles dwaasheid en zwakheid, malle meisjes-gevoeligheid, die ze moest en kon bedwingen. Niet zwak worden. Alleen het oog op de toekomst houden. En genieten vau het heden.... Zij maakte haar armen achter haar nek los en rekte ze, zoodat de wijde mouwen terugvielen. Zij streek teer met haar rechterhand over de fijne ron ding van haar arm. En zij glimlachte, zooals zij graag mocht glimlachen, als ENGELAND. Te Edinburg is brand geweest in het Empire Palace Theatre. Er zijn zeven lijkeu geborgen. Het tooneel achter in het gebouw is ingestort. Een aantal menschen, onder wie, naar men gelooft, de bekende variëteiten-artist Lafayette en verscheidene leden van zijn troep, zijn door de ramp overvallen. De koning had het plan, tijdens zijn bezoek daar ter stede in Juli, in dezen schouwburg een voorstelling van dit variëteiten-gezelschap bij te wonen. Het verbrande overschot van Lafay ette is teruggevonden naast het lijk van zijn paard. Men heeft tijdens den brand Lafayette buiten de tooneeldeur gezien. Naar het schijnt is hij dus het brandende gebouw weer binnen gegaan om zijn paard en zyn hond te redden. Het ijzeren tooneelscherm kon niet tot den grond neergelaten worden, aan gezien er brandende draperieën onder geraakt waren. Door de opening kwa men er geweldige wolken rook in de zaal. Terwijl schouwburgbedienden en brandwachten het vuur trachtten te bedwingen, heerschte er inhetgeheele gebouw groote ontsteltenis. Van schrik verbijsterd vloden speelsters in tooneel- gewaad de straat op. Andere bleven in de kleedkamer. De vlammen zyn niet tot daar doorgedrongen, maar eenige personen zijn er gestikt ge vonden. Tot nog toe zijn er 8 lijken geborgen. MEXICO. Omtrent de gebeurtenissen in en om Juarez valt nog het volgende te melden. zij alleen was. In stille blydschap en toch een beetje spottend. Spottend over de mannen die dezen blanken arm zoo mooi hadden gevonden, die hem zoo mooi zouden vinden. En zij bracht de lange, smalle vingers dichter bij haar oogen en bekeek ze vanwaar zij uit de hand rezen en tot aan de zacht-rose nagels. En zij dacht er aan hoe die zouden toegrijpen en vasthouden. Slechts een enkelen ring droeg zij. Den klei nen ring met den grooten, in briljanten gezetten smaragd, dien vader haar on langs voor haar drie-en-twintigsten ver jaardag had gegeven. Hij was zoo kost baar dat moeder, die overigens tegen woordig volstrekt niet zuinig meer was, lachend verwijtend gezegd had »Maar oudje, zoo'n ring voor een jong meisje ?c Wat zou zij een jaar geleden boos zijn geworden, als iemand haar had voorspeld dat zij van haar vader zoo'n kostbaren ring zou krijgenToen toen zij dikwijls niet eens wist hoe zij de hotelrekeningen voor het wasscheu zou betalen, als de zuinige kleine vorstin haar die met haar spitse vingers toe schoof »Nu, lieve, je gebruikt nog meer geld voor het wassclien van je goed dan ik..„< Signe moest plotseling luid lachen, toen zij daaraan dacht. Luid en vroolyk. Goddank dat al die ellende nu voorby was' Zij drukte haar hoofdje vast in het blauwzijden douzen kusseu, rekte zich Dinsdagochtend heel in de vroegte hervatten de opstandelingen den stryd. Zij hadden boden gezonden naar den aanvoerder der regeeringstroepen in de stad, generaal Navarro, met den eisch dat de belegerden zich zouden over geven. Maar Navarro had daarvan niet willen weten. Ook hadden Navarro en Carbajal (de gemachtigde van president Diaz) geweigerd in eenigen wapenstilstand te treden met de opstandelingen, die in Juarez waren binnengedrongen. Een telegram van Dinsdagmiddag meldde, dat de insurgenten na de her vatting van den strijd alle buitenwyken vermeesterden en de stad binnendron gen, waar verwoed gevochten werd. De regeeringstroepen wierpen barrica des op in de straten, die met kanonnen verdedigd werden. Volgens een later telegram was Jua rez in brand gestoken. Over het gevecht van Maandag weet de Frankfurter nog te melden, dat de strijd begonnen werd tegen den wil van Madero. Het gevecht werd geopend door een honderdtal insurgenten. Toen er nu toch eenmaal gevochten werd, beval Madero een algemeenen aanval, welk bevel hij later weer herriep. Een en ander gaf niet weinig verwarring. Bij het gevecht van Maandag sneuvel den in het geheel 30 a 40 man, terwyl er 60 gekwetsten waren. Daarbij zyn dan nog te tellen de 5 dooden en 12 gewonden aan den Amerikaanschen kant der grens. Het is feitelijk nog te verwonderen, dat er in El Paso nog niet meer slachtofiers vielen. uit, kruiste de armen onder haar borst, keek naar de witzijden, k jour gewerkte kousen, waarover de vuurgloed uit den haard speelde, en naar de kleine, kokette schoentjes van rood marrokkyn geprezen zij oom Reinhard.... het is toch een heer- lyk iets, rijk te zyn. Ilyk te zijn, als je arm ben geweest Juist de tegenstelling maakt zeker zoo gelukkig. Zij leek zichzelf een Danae, op wier ledematen de goudregen zoo verrukkelijk neerdaalt. Die heerlijke goudregen.... Eergisteren had de behanger hier de laatste spykers ingeslagen. Daar aan den muur, waar het roodzijden tapyt met de wonderlijk dooreengevlochten Indische ornamenten scherp en toch harmonisch afstak bij de blauwe stof waarmee de wanden bespannen waren. Blauw was de toon van het geheele vertrek. Zoo had zij het gewild met haar fijn gevoel voor kleuren, in het zekere bewustzijn dat dit matte blauw prachtig paste bij haar bleeke teint, by haar roodgouden haar. De decorateur had herhaaldelijk zijn wijze hoofd ge schud blauw de wanden, blauw het tapijt, blauw de stoelzittingen, blauw zelfs het zijden kleed over den kleinen Ibach-vleugel. Zij had. dat beslist ge wild, en gisteren, toen het modieuse heertje nog eens was komen kijken om een laatsten blik op het geheel te slaan maakte hij een eerbiedige buiging

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1