De erfenis van ooi Reiohard. IVo. «1 Woensdag 10 Mei 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: 3l6I 1 j, Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. •aaj Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Wat den toestand te Fes en dien in de onmiddellijke omgeving der hoofd stad betreft, berichten daaromtrent komen zeer ongeregeld aan. TeTandzjer is Vrijdag een bericht uit Fes ontvangen van 26 April, den dag, waarop majoor Brémond met de zijnen te Fes aankwam. Om hem het bereiken van Fes ge makkelijker te maken, was de leger macht van het Magzen 's ochtends naar Faradji uitgerukt, onder aanvoering van El Glawi. Maar daar sommige Berberelementen in de troepen van het Magzen zich verraderlijk gedroegen en weigerden het eerst op den vijand te schieten, keerde Glawi 's middags om vier uur te Fes terug, zonder dat er door zijn mannen een schot gelost was. Tegen den avond kwam Brémond met zyn mehalla voor Fes. Hij bracht twintig gevangenen en veel vee mede, dat den oproerlingen, wier dorpen ge brandschat waren, afgenomen was. De minister van buitenlandsche zaken heeft in den ministerraad verklaard, dat volgens berichten van den consul te Fes de stad geheel afgesloten is. De Sultan dringt aan op het zenden van een kolonne, om hulp te verleenen. De kolonne van Moinier zal haren marsch vervolgen. De correspondent van de Times te Tandzjer heeft uit Fes berichten ont vangen dd. 30 April, de aankomst van de kolonne van majoor Brémond mei- 17) Die gedachte gaf hem van lieverlee i zijn kalmte terug. welbeschouwd,* dacht hij, »is dat heele idee toch een zeer zwakke com binatie. Dat de prins Signe mooi vond* is niet te verwonderen, en dat hij een beetje van haar gecharmeerd is geweest, dat is ook niets merkwaardigs. En dat Signe en hij elkaar op de reis ontmoet en samen verder gereisd hebben, lieve hemel, wat stak daar nu in? Juist om- I dat het Signe was. Een of ander dom schaapje had daarbij allicht gevaar voor I haar goeden naam kunnen loopen, j Signe niet, want Signe zou nooit iets doen wat niet door den beugel kon. I Dat is zoo zeker als tweemaal twee vier I is. Er blijft alleen nog dat weigeren van Viktor. Nu ja.... triest genoeg voor den armen joDgenMaar als nu toch in Signe de liefde voor hem uitgedoofd was Misschien was het trouwens al dadelijk maar zoo'n meisjes verliefdheid j geweest, zooals elk jong ding er wel een heeft.* Maar hij zou toch eens met Signe Bpreken. Ernstig en vaderlijk.... Den volgeudeu morgen werd hij wakker mot hetzelfde plan. Maar het ging zoo- dende, maar verklarende, dat de alge- meene toestand geenszins verbeterd, veeleer verergerd is, omdat er gebrek aan leeftocht en schietvoorraad is. De Sultan heeft geld noodig om de soldij van de troepen te betalen. De troepen onder Brémond, die op hun tocht naar Fes aldoor bestookt zijn geweest, zijn ontmoedigd en ontzenuwd. Hun afwezigheid uit het Sjawia-gebied heeft bovendien de opstandelingen daar aangemoedigd. Twee stammen, die den Sultan totdusver trouw waren geweest, hebben zich bij hen aangesloten terwijl een derde stam dreigt hetzelfde te doen. Er is een proclamatie van den nieuwen Sultan Moelai-el-Zin tegen den Sultan verschenen. Daarin belooft hij ka nonnen te zullen zenden, om Fes te beschieten. Hij heeft verordend, dat geene vreemdelingen in Marokko mogen wonen, behalve in de kustplaatsen. BELG1IE. De Belgische Kamer heeft de wet betreffende het pensionneeren van mijn werkers aangenomen. Deze wet kent aan mijnwerkers op den leeftijd van 55 tot 60 jaar een pensioen van 360 frank toe. ZWITSERLAND. Het Zwitsersche postbestuur heeft in den laatsten tyd twee maatregelen ge nomen, die ten doel hebben, het tijd- roovende opplakken van postzegels te vermijden. In de eerste plaats bedrukt het de couverten, kaarten en kruis banden, die particulieren bij ten minste 500, voor de hoogere waarden bij ten als het den laatsten tijd zoo dikwijls met zijn plannen ging. Zij kwamen niet tot uitvoering. Het was om razend te worden, en het was ook bepaald belache lijk, wat er nu altijd bij hem zich schoof tusschen het willen en volbrengen. Vroeger, in het goede Körlin, liep zijn leven als een goed geregeld uurwerk. Het werd altijd door strenge eu stipte orde beheerscht, en zijn vrouw stond in het midden van dat leven als een drijf veer. Soms had zij hem wel eens een beetje onder de pantoffel, dat bekende hij zichzelf, maar juist daarom had hij zich zoo rustig en wel gevoeld. Nu had zij nooit tijd voor hem. Alles was anders geworden in dit mooie, verwenschte Berlijn. Toen zij zich in die nieuwe woning voorloopig inrichtten, had Ida eensklaps bedacht, dat zij een eigen slaapkamer wilde hebben. »Eigenlyk een oude, vurige wensch. Je moet niet boos wor den, maar werkelijk je snurkt zoo vreeselijk. En nu wij niet meer zoo beperkt in ruimte zijn....* En daarbij had zij hem teer op de wang getikt, en schalks gelachen: »Wij hebben onze zilveren bruiloft trouwens toch al lang achter den rug.* En nu begon het 's morgens al met dat gevoel van eenzaamheid. Als hij wakker werd, strekte hij altijd nog uit gewoonte ziju rechterhand uit, en zei of wilde zeggen»Morgen, minste 250 stuks tot zijne beschikking stellen, met postzegels, zonder dat men daar iets extra's voor behoeft te betalen. En in de tweede plaats kan men ten minste 200 stuks drukwerken tegelyk ongefrankeerd verzenden. Men be hoeft dan slechts een verrekeningsfor muiier in te vullen en daarop wordt het verschuldigde port in postzegels van hooge waarde geplakt. Het publiek maakt gaarne gebruik van deze nieuwig heid, ook bij het verzenden van kennis gevingen vau familiegebeurtenissen. TURKIJE. Op last der militaire overheid is het goederenvervoer op de Oostersche spoor wegen gestaakt en is de dienstregeling der passagierstreinen gewijzigd, daar de treinen moeten gebruikt worden voor troepenvervoer, met 'toog opeen groote samentrekking van troepen in Albanië. Het heet officieel, dat het hier een proef-mobilisatie geldt, maar men leidt er in vele kringen uit af dat de toestand in Albanië reden tot ongerust heid geeft. Een telegram aan de Daily Mail uit Saloniki meldt, dat alles aantoont, dat de Turksche regeering den toestand in Albanië, en terecht, als hoogst ernstig beschouwt. Er zijn acht transport schepen te Saloniki aangekomen, die twaalf duizend man reservisten uit Klein-Azië aanbrachten. De spoorlijnen zijn in beslag genomen met het vervoer van de troepen, zoodat het goederen verkeer gestremd is. De Turksche regeering moet ook te oudje. Goed geslapen En als hij dan zijn vergissing bespeurde, keerde hij zich om en bromde knorrig: »Nee dus* en probeerde nog een dutje te doen, schelde eindelijk en ergerde zich over dien langen knul in zwarten rok en witte das, die na eenigen tijd wel zoo genadig wilde zijn om te verschijnen, ten einde de bevelen van meneer den baron* voor het kleeden te vernemen. Een vreeselijke kerel, die gladgescho ren knul. Eerst was hij altijd binnen gekomen met de aankondiging»het bad is gereed.* Alle donders het had lang geduurd eer hij begreep dat een bad voor de week voldoende was. En siDds dien tijd grijnsde de kerel onder zijn glad masker, alsof hij in het bin nenste zijner lakeienziel dacht: »Mijn vroegere meneer baadde eiken dag.« Nu ja die had het zeker noodig gehad.... Je moest je geneeren voor den vent - daarop lei hij het aan. Daar had je uit het goede Körlin een paar stevige laarzen van runderleer meegebracht, die zoo lekkertjes zaten. Je schoof er in en je schoof er uit en je wist niet hoe het gebeurde. Maar nu moest je zien hoe mesjeu Friedrich die aanpakte. Met den duim en den vinger aan de aantrek- riempjes, alsof hij zijn fijne vingers niet met het runderleer in aanraking wilde brengen. En zooals hij kon vragen »Wil meneer de baron dat ik deze rade zijn geworden, alle burgers in Macedonië onder de wapens te roepen. MEXICO. Buitenlandsche bladen geven nog enkele nadere berichten over den op stand. Over de voorwaarden, door Madero gesteld voor het neerleggen der wapenen verluidt nog, dat de insurgentenleider heeft aangeboden, zich terug te trekken als president van de voorloopige regee ring. Maar hij staat er op, dat Porfirio Diaz zal aftreden evenals de vice-pre sident Corral (die reeds het land heeft verlaten). De minister van buitenland sche zaken, de la Barra, zou dan het presidentieel bewind kunnen oefenen, totdat er verkiezingen zullen hebben plaatsgevonden. Deze voorwaarden zijn door Madero gesteld na ampel overleg met andere leiders van den opstand. Deze laatsten stonden erop, dat het besluit van Diaz om af te treden, van welk besluit door den President mede- deeling was gedaan aan zijn gemach tigden, openlijk door Diaz zou worden Het nieuwsagentschap Associated Press verneemt nog dat - mochten de vredesonderhandelingen mislukken allerlei ernstige gevechten te wachten zijn, zoo b.v. een aanval op Saltillo. Bij Acapulco zijn twee Amerikanen door baudieten vermoord. De Amerikaansche gezant te Mexico (stad) beklaagde zich over het gebeurde bij de Mexicaansche regeering, die de verzekering gaf, dat de Amerikanen in Acapulco zullen worden beschermd. Maar, het geven laarzen ook met crème behandel?* En zooals hij ze neerzette en ze daö nog met zijn hoogsteigen, in lakschoenen waarachtig, in lakschoenen gestoken punt van zijn voet een klein verachtelijk schopje gaf! Maar wat kon het hem eigenlijk schelen Erger werd het al een half uur later. In Körlin had hij altijd zijn prettig, kalm ontbijtuurtje gehad, natuurlijk in den kring der zijnen, met mama aan het hoofd van de tafel en de kinderen, voor zoover ze thuis waren, er om heen. Nu het was ongehoord nu moest hy bijna altijd alleen ontbijten. Hoogst zelden verscheen Ida. Of zij was nog niet op, óf zij was al uit. Toen hij eens schuchter bezwaren inbracht, had zij de schouders opgehaald »Maar Otto, waar om zouden wij ons tegenover elkaar komplimenteu maken Signe bleef altijd lang slapen, als zij niet ging rijden. Bleet nog Dodo. Maar Dodo had oogenschijnlijk plotseling een ont- wikkeliugs-mauie gekregen. Zij wilde geen lessen meer hebben, maar nu liep zij alle mogelijke voordrachten af. En zoo zat hy dan alleen, moest zich zelf zijn broodjes smeren, zelf zijn sigaar aansteken. En hij las zoo'n beetje in de kranten, pikte hier wat op en daar wat op, en verveelde zich gruwtdijk. Dan kwam de post, die gewoonlijk een half dozijn bedelbrieven, een kwart

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1