De erfenis van oom Reinliard. No. 9. Woensdag 3 Mei 1911. 27e Jaar Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELÊMAN, Buitenland. FEUILLETON. i*<*\ Fen.i den COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 916 9 2C 9 31 9 31 9 41 9 4t io3 en. 535 5 A 5 41 611 8 5) 9 51 ENGELAND. Het gebeurt maar zeldzaam, dat men twee eerste-ministers van elkaar tegen overgestelde politieke richting van een zelfde tribune kan hooren spreken, As- quith den tegenwoordigen, en Balfour, den gewezen eersten minister En dan nog zeldzamer, dat men de twee staats- lieden één lijn kan hooren trekken over een aangelegenheid van ingrijpend staats- [en maatschappelijk gewicht. Zulk een ónastandigheid alleen zou het verklaren, waarom het op de openbare vredever- Igadering in den Gildenhal der City, door den poorterméester uit naam der poor- terjj belegd, zoo vol was. Er was natuurlijk nog meer, om den 'aandraug te verklaren, behalve de tegen woordigheid van .Asquith en Balfour op de met Engelsche en Araerikaansche vlaggen getooide tribune. Op die tribune zetelden immers andere ministers en politici van verscheidene richtingen naast Anglikaansche eb Roomsche kerkvorsten, den Joódschen opperrabbijn en vertegen woordigers van afgescheiden kerkge meenten. Zij allen waren als één man opgeko men, gehoor gevende aan de roepstem des poortermeesters, die hen genoodigd had, om met woord en daad het plan van staatspresident Taft, strekkende tot het sluiten van een arbitrageverdrag tusschen Groot-Brittanje en Amerika, te steunen. De poorter meester, Sir T. Ve- zev Strong, bekleedde natuurlijk den voorzitterstoel Hij nad zijn sheriffs en 15) Makkelijk viel papa de weg niet. Hij was altijd een beetje schuchter geweest, vooral wanneer het aankwam op vragen. En hij had ook droeve ervaringen op 6,» dit punt opgedaau. Toen zijn ontslag- brief hem te wachten stond, was hij naar Berlijn gespoord en had aan ver- uzenBC'1^'ea<*e beuren aangeklopt hij was tenminste nog graag een paar jaren bij de intendance ondergebracht. Maar alle deureD had hij gesloten gevonden, of boo zij opengingen achter die deuren slechts lieden, die koeltjes de schouders ophaalden>Het spijt mij zeer, mijn beste Gudareza, maar je kunt niet ge- looven hoe wij worden platgeloopen. Ik zou graag wat voor je doen, maar ik kan het~niet.« Nu verwonderde hij zich hoe hij dit maal anders werd ontvangen. Met open armen kwam meneer van Hellstein hem tegemoet: 45 «Krijgen wij je nu toch eindelijk.... 58 pardon, oude beste vriend.... eindelijk eens te zien Je weet niet hoeveel ple- ussenE'er mij dat doet 1 Daar, ga zitten en ft-eerjeteek een sigaar op. Laat mij je eens weeftaaukijken Je ziet er fameus uit. Ja, andere waardigheidsbekleeders om zich heen, en allen hadden hun gala-gewaad aan. De eerste minister stelde het eerste besluit voor in een welsprekende en gloedrijke toespraak, waarin hij nadruk legde op het gewicht dezer aangelegen heid voor beide volken, aan weerskanten van den Atlantischen Oceaan. Een oorlog tusschen hen verklaarde hij een ondenk bare ramp geworden. Balfour volgde met een redevoering, waarin hij forsch op hetzelfde aambeeld sloeg, en alle twee oogstten geestdriftigen bijval. Toen kwam de aartsbisschop van Can terbury met een tweede motie, nadat de eerste bij acclamatie was aangenomen. Bij die tweede motie werd de poorter- meester uitgenoodigd de ooodige stappen te doen, welke strekken kunnen het doel der gedenkwaardige vergadering te helpenverwezenlijken, Ook die tweede motie, gesteund door dr. Bourne, den R. K. aartsbisschop van Westminster, den opperrabbijn, domiöus J. B. Meyer en Sir Jos. Ward, den eerste minister van Nieuw-Zeeland, werd bij acclamatie aangenomen verklaard. Het was inderdaad een groote en in drukwekkende bijeenkomst geweest. AMERIKA. De President van de Vereenigde Staten wordt tamelijk goed bezoldigd hij ont vangt 180.000 gulden 'sjaars. Maar hij moet er natuurlijk enorm hard voor werken. Soms, zelfs wordt bijna het onmogelijke van hem gevergd. En dan moet de eerste ambtenaar des lands dat zoo iemand als ik takel vroeger af dan zoo'n gelukkig rentenier. Ik wed dat jij nog even stevig bent als vroeger weet je wel En ik.... ik ben een ouwe, afgetobde bureau sukkel geworden met slechte spijsvertering en elk jaar: Nau- heim Ja... ja... en laat mij je nu dè hand eens geveu. En wat een gelukDaar zit je zoo stilletjes aan de Oostzee en daar valt je zoo'n reusachtig vermogen in deu schoot. Wees maar stilik weet er alles van. Mijn oudste is kapitein in je oude regiment....* Gudareza kon niet aan het woord komen. Hellstein mocht dan last heb ben van zijn maag en zijn hart, aan de longen haperde het niet. »Waar heb je fehuurd »Je laat zeker jé dochters aan het hof voorstellen?* »Van je oudste weet .ik ook al heel wat... ja, ja... zoo'n ster kunnen wij hier gebruiken.* En je jongens? Den eenen heb ik eeus vluchtig ontmoet... een knappe kerel.... leeft heel vlot.... wat? Een beetje al te vlot Nu ja.... het doet er niet toe, als hij eeus een paar bankjes te veel gebruikt. Maar je "hebt er nog een, niet waar Nu was eindelijk Gudareza zoover dat hij met zijn verzoek voor den dag kon komen. De andere zette dadelijk een officieel gezicht, streek zich langs zijn jzén baard, en vroeg gewichtig een :u ander. Ten slotte echter was hij van oordeel»dat komt wel in orde. Hier bijna onmogelijke maar doen, en steeds met een vriendelijk, glimlachend gezicht. Nu pas heeft Taft anderhal ven dag in New York achter den rugen die 36 uur zullen hem heugen, 's Avonds 6 uur kwam de President in New York aan en voor middernacht had hij reeds drie diners meegemaakt, waar hij als eeregast gehuldigd was. Maar naast deze culinaire verrichtingen had Taft nog op andere resultaten te roemenhij had nl. nog even een regiment vrijwilligers geïnspecteerd, het woord gevoerd in ee bijeenkomst van veteranen uit den burgeroorlog, een tentoonstelling van blmden:arbeid geopend en een eereteeken in ontvangst genomen, hem toegekend door een vaderlandlievende vereeniging. Pas 's nachts twee uur mocht de President naar bed maar het was 's an deren daags vroeg dag voör hst staats hoofd. Den ganschen morgen werd audiëntie verleend aan politici en toen was Taft de gast aan een lunch, hem aangeboden door kopstukken uit de financierswereld. Een der gastmaleu op den tweeden dag werd gegeven door de vereeniging van dagbladuitgevers De President hield een tafelrede ter verdediging van het Amerikaausch-Canadeesche weder- keerigbeidsvergelijk, Taft wekte de aan wezige journalisten op om hem te steu nen in zijn pogingen, het vergelijk er door te krijgen. „Het is - zeide Taft een quaestie van nu Of nooit.' Voorts bevatte de speech van Taft nog de merkwaardige mededesling, dat de Amerikaansche onderhandelaren den Canadeezen vrijhandel hadden aange- heb je mijn hand ik zal doen wat ik kan, al was het maar alleen om onze oude vriendschap. En onder ons gezegd de jongen heeft gelijk. De vooruit zichten zijn goed, want er is juist geen al te groote overvloed aan jongelui uit goede, oude familie, die zich de onkosten kunnen veroorloven die dé diplomatie nu eenmaal meebrengt. Je zult wel op de hoogte zijn. Als je zoon in het buitenland komt natuurlgk, er is verschil in standplaats maar zoo door de bank moet je op een 15.000 èi 20.000 mark kunnen rekenen.* Gudareza was van lieverlee al wat gewoon geraakt aan groote getallen. Maar van het bedrag dat Hellstein noemde schrok hij toch een beetje. Hij moest altijd weer denken aan zijn schamel inkomentje van vroeger. In- tusschenhij verborg het onder een glimlachje, en bedacht ook dat Friedel op zijn manier een goed rekenaar was. En toen zei Hellstein dadelijk »Ja... voor jou is dat maar een kleinigheid. Duivels... wat doet je dat een plezier, als er bij uitzondering in onze kringen ook eens zoo'n goudregen neerdaalt.* Een paar dagen liep hij er mee rond, en verdroeg het pruilen zijner vrouw zouder brommen. Toen kwam ook Eber- 'hard tot zijn recht: wat de eene kreeg, mocht ten slotte den adder niet ont houden worden en welbeschouwd was het eenvoudig een geldquaestie. boden in alle natuurlijke en nijverheids-; voortbrengselen, van elk der beide landen. De Canadeezen waren echter niet bereid geweest, zoover te gaan. Dien avond volgden nog vier dinérs, en 's nachts laat möcht Taft in den nachtsneltrein naar huis toe. MEXICO. De wapenstilstand in Mexico geldt slechts voor een betfekkelijk' beperkt gebied. Maar in andere gedeelten der Republiek wordt af en toe nog gevechten. Nu weer komt tijding uit - Tueson in Arizona, betreffende een'gevecht tusschen regeeringstroepen en opstandelingen, nabij Horcasitas, bij welk treffen 40 man go- sneuveld zouden zijn. Vrijdag is uit Mexico (stad) een dele gatie vertrokken naar El Paso, om daar met de voormannen der insurgenten te onderhandelen over den vrede. CHINA. Aan de Daily Mail vyordt uit Hongkötjg gemeld, dat het Chinëez'pn-oproer in Kanton Donderdagavond een geweldige afmeting heeft aangenomen. De opstan delingen staken het huis van den onder koning in brand, maar het oproer was toch snel bedwongen, vermoedelijk om dat het voorbarig was uitgebroken. Er zijn vole oproerlingen neergeschoteu en in hechtenis genomen. Honderden man nen, die uitgezonden zijn door don Veyo> lutionair Soen-sja-tsjen, denzólfden man dien de.Cfnneesche gezant te.Loncjeu in 1896 vruchteloos iü handen heèft trach ten te krijgen, zijn te Hongkong' aan Zoo gaf hij dan oqk zijn toestemming tot de overplaatsing van Eberhard, Wel ging dat niet zonder eenige pij u- lijke steken in het hart. Want het trof dat hij dienzelfden dag weer voor dé eerste maal .bij zRa oude .regiment,te gast was. Dat had hem dadelijk een klein feest geschenen, en hij had zijn v.rouw ver zocht, de uniform uit den nog niet Ont pakten koffer te nemen. Het dacht hem noodig 's konings rok, dien Zijn Majesteit hem genadiglijk had toegestaan te blij>- ven dragen, bij deze gelegenheid aan te trekken, als wilde hij; daarmee het regi ment eer bewijzen. Maar toen hij zioli in die uniform vertoonde, sloeg Signe de handen in elkaar >Papa, dat gaat werkelijk niet. U moot niet boos wor den, maar u ziet er buitengewoon anti- diluviaansch uiL* Dodo, die telkens een geest van oppositie in zich voelde/ ver klaarde wel terstond zeer beslistPapa ziet er heel goed uit maar zijn ge noegen was al bedorven. Hij ging naai- zqn kleedkamer terug, om zijn uniform met de kieedij van een vreedzaam bur ger te verwisselen, en terwijl hij voor den spiegel de das in eea modernen- knoop bond, wat hem altijd moeite kostte, preekte hij zich voor»Sigi»e zal wel gelijk hebbes, zooals altijd; Oud ijzer blijft oud ijzer.... maar jammer is het toch.* En tegelijk had hij een gevoel vau teleurstelling in de keel.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1