Rechtszaken. Gemengd Nieuws. dat de vrederechter in aantocht was met een flinke politiemacht. Toen deze ambtenaar de schouwburgzaal betrad was het daar leegenkel hing er nog de aan flarden geschoten neger. De brutp-opbrengst der voorstelling werd ter hand gesteld aan de nabe staanden van den vermoorden blanke. AXEL, 28 April 1911. Met 1 Mei begint de zomerdienst op de spoorwegen. In. den dienst op de lyn Mechelen—Terneuzen is weinig of geen verandering gekomen. De trein die nu 's morgens om 9.15 in-Mechelen aankomt, zal 2 minuten later aankomen,, doch vertrekt weer op den gewonen tijd 9.24. De trein, die nu om 7.13 's avonds uit St. Nicolaas vertrekt, zal 1 minuut later afrijden, 2 minuten later dan nu te Mechelen aankomen en ver trekken en om 8.57 te Brussel arri- veeren in plaats van om 8.56. De trein die om 11.40 uit St. Nicolaas in de richting Terneuzen vertrekt, zal 3 minuten later vertrekken en zulks is ook het geval bij het vertrek uit Clinge en de aankomst te Hulst. Het vertrek uit Hulst blijft 12.58. De trein die 's avonds om 5.35 uit Brussel ver trekt, zal 10 minuten later vertrekken dus om 5.45, aankomst te Mechelen 6.17, vertrek van daar 6.20, aankomst te St. Nicolaas 7.12, vertrek van daar en verder tot Terneuzen geen veran deringen. Te beginnen met Zondag 4 Juni zal weer een trein ingelegd worden op eiken Zondag tot en met 10 September en ook op 5 Juni pn 15 Augustus Vertrek uit Brussel 's morgens om 6.54, aankomst te Terneuzen 9.58. Vertrek uit Terneuzen 's avonds om 8.25, stopt te Axel, vertrekt om 8,40 en komt te Brussel aan om 11.05. In den dienst van den stoomtram Hulst— Walzoorden is niets veranderd. Bij Kon. Besluit is aan dhr. J. A. Dregmans alhier op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als voorzitter der Commissie bedoeld bij art 86 Ongeval lenwet 1901, en is in zijn plaats be noemd tot voorz. dhr. J. Huizinga al hier, thans plaats verv. voorzitter, en tot plv. voorz. de heer A. H. Douze van Terneuzen. Gisterenavond werd alhier ten huize van dhr. J. C. van Damme door den heer C. van den Broeke, bouw kundige alhier, aanbesteding gehouden van het bouwen van een schuur met stalling enz. en eenige verandering aan de woning van genoemden Van Damme. Ingeschreven werd voor het metsel werk door de heeren J van Damme te Philippine voor 2450, J. v. d. Vel den, te Ter Neuzen voor 2320, L. de Visser te Zaamslag voor 1620, J. H. Houg te Zaamslag voor 1600 en Jac. Houg te Axel voor 1595. Voor het timmerwerk schreven in de heerenW. Vercouteren te Axel voor 2100, Iz. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor 1915, A. P. Butler te Axel voor ƒ1875, K. Dieleman te Zaamslag voor 1796, B. H. Reuling te Hulst voor 1768, Jos. van de Walle te Hulst voor 1758 en C. Wisse en J. C. Keijzer te Zaamslag voor 1697. Aan de minst ingeschrevenen js het werk gegund. By de dezer dagen te Middelburg gehouden onderwijzers-examens zijn o.m. geslaagd de heeren J. F. Kaan te Ter Neuzen, R. C. Jansen te Zaamslag, J. Boddaert, Koewacht, C. J. Oostdijk, Ter Neuzen en A. Wisse te Zaamslag en de dames A. M. Karstel te Zuid- dorpe en R. M. Dekkers te Sint Jan- steen. Tot onderwyzer aan de openbare lagere school A. te Ter Neuzen is be noemd de heer G. Goossen te Sluis. Maandag 8 Mei bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeenten Clinge en Hulst en Dinsdag 9 Mei St. Jansteen en Koewacht. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 April 1911. Ernstige misdrijven. Heden werd behandeld de zaak tegen J. J., 24 j., smid, geboren en wonende te Middelburg. KI. L".;'23 j., fabrieksarbeider, geboren te Nieuw- en St. Joosland, wonende te Middelburg, beideq aldaar in hechtenis. Zij werden ten laste gelegd dat zij in den nacht van 25 op 26 Maart 1911 op den sitigel ongeveer ter hoogte van de grens tusschen Middelburg en Koude- kerke in vereeniging hebben wegge nomen een portemonnaie met geld ten bedrage van ongeveer vijf gulden en een zakje, inhoudende een paar gouden boerenknoopen, een nikkelen borloge en een zilveren ketting, alles behoo- rende aan J. W., althans aan een ander dan aan hen beklaagden, met het oog merk om zich die zaken wederrechtelijk toe te eigenen, zulks nadat en terwijl zij, om dien diefstal voor te bereiden en gemakkelijk te maken genoemden Wv die gemelde zaken bij zich droeg, met geweld hadden vastgegrepen en bleven vasthouden, hem dreigende in den singel te zullen werpen, als hij hun niet alles afgaf, en hem tegelijkertijd naar den waterkant trekkende. Mr. Adriaanse trad als verdediger op. Eisch ieder twee jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Eveneens werd behandeld de zaak tegen L. d. R., 26 j., machinist, geboren te Joure, wonende te Middelburg en thans aldaar gedetineerd Hem is ten laste gelegd dat hy op of omstreeks 15 Maart 1911 te Middel burg heeft geschreven en in de brieven bus doen steken een brief gericht aan Otto Oege Meinsma in de Lange Delft te Middelburg, welken brief door den geadresseerde is ontvangen en waarin hij, beklaagde, doelende op eene door genoemden Meinsma gedane aangifte wegens door diens dienstbode L. K. gepleegde diefstallen, dreigt genoemden Meinsma van het leven te zullen be- rooven, indien deze niet zooveel moge lijk zijn best deefl om dat meisje niet naar de gevangenis te helpen en Meins ma of diens vrouw of kinderen dood te zullen steken als deze dat meisje verzwaarde. Mr. P. J. van Bortel, advocaat te Oostburg verdedigde den beklaagde Eisch vier maanden gevangenisstraf. Door de Belgische regeering is de uitlevering gevraagd van E. N. Q., 15 jaren, kantoorbediende, geboren en wonende te Gent, (België) thans gede tineerd te Middelburg, m het Huis van bewaring, verdacht van diefstal van 6000 francs'in hët begin van deze maand te Gent. Genoemde O. werd op ,12 April jl. toe n hij nog in het "bezit van dat geld was, door dcu Inspecteur van/politie Klaassen te Terneuzen aahgeMuden. Een boerenvrouw te Goes is, na daartoe door tusschenkomst van den Burgemeester dier gemeente verlof te hebben bekomen van H. M. de Koningin, naar Het Loo vertrokken, teneinde Prinses Juliana bij gelegenheid van haar tweeden verjaardag een groote pop in Zeeuwsche kleedij aan te bieden. Toen de vrouw, die de pop wenschte aan te bieden, Dinsdag op Het Loo kwam, werden haar ververschingen aangeboden. Tegen halt drie werd zij bij de Ko ningin en de Prinses toegelaten. De Koningin zei tegen de Prinses „Daar is 'nu de juffrouw, die die mooie pop gebracht heeft (de pop was nl. dadelijk na aankomst bij II. M. binnen gebracht) zeg nu maar eens vriendelijk dank." Prinses Juliana zeide nu herhaaldelijk „dank, dank" en maakte een sierlijke buiging voor de schenkster der pop. Daarna vroeg" de Koningin aan de vrouw of zij de pop zelf gemaakt had, gat hare groote bewondering te kennen over het werk en deelde o.a. mede dat de Prinses dadelijk bijzonder inge nomen gefeest was met haar nieuw kindje. Na ten slotte nog een photo van de pop van de, vrouw te hebben aange nomen en nogmaals haar dank te heblvn betuigd voor het geschonkene, trok liet hooge gezelschap zich terug. Prinses Juliana nog telkens wüivend -met baar handje en reed kort daarop uit naar, bét Koninklijk Park. M. Crt. Een waggonlading haring üit Rotterdam, dié bestemd was voor een groothandelaar te Bodenbach (in Bo- hemen), de firma Wünsch, bleek bij de grens 800 K.G. saccharine te bevatten en werd door de douane in beslag ge nomen. De boete bedraagt ver over de 50.000. Te Aalten is de 21-jarige dochter van een arbeider verdronken. Te Rotterdam is een 61-jarige man, toen hij als stoker dienst deed bij een heimachine door een vallende heipaal getroffen. Zwaar aan het hoofd ver wond, met een gebroken been, een schedelbreuk en een gebroken rügge- graat, is de man in bedenkelijken toestand naar een gasthuis gebracht. Toen Zondagmiddag de landbouwer J. K., onder Kampen, met zijn vrouw ter kerk was, drong de 29-jarige boe renknecht C. B., die vroeger bij K. in dienst is geweest, diens woning binnen en bedreigde met een revolver het leven van de 16-jarige dochter, met wie hij vroeger omgang had gehad. Het meisje wist te ontvluchten, waarna B. zich verwijderde. Hij werd door de gemeentepolitie aangehouden en in verhoor genomen. Te Santpoort-Meerenberg ont moette de dienstdoende nachtwaker van het gesticht op zijn rondgang twee wielrijders, die met hem een praatje maakten, maar die later in brekers bleken te zijn. Na hun vertrek werd namelijk aan een dokterswoning een reeds ingedrukte ruit ontdekt, welke met zeep besmeerd was. Toen de Haarlemsche politie ge waarschuwd was en deze de verschil lende wegen had afgezet, werd het bericht ontvangen, dat in het Duin lustpark, bij het gesticht, was inge broken. Door het gerucht, dat de inbrekers maakten, waren de villabewoners wak ker geworden. Evenwel hadden de dieven nog gelegenheid uit de eetkamer een bedrag van f 60 mee te nemen. Boontje komt om zijn loontje. - Te Groningen wierp een kwajongen een flesch stuk op de plek waar een auto moest passeeren. De chauffeur ziet dit, stopt vlak voor de gevaarlijke plek plotseling, springt als een acrobaat uit het rijtuig, grijpt voor de aanrander er om denkt dezeD bij den kraag en sleept hem naar de auto. Na een korte strubbeling hijscht hij den deugniet in zijn vehikel, haalt de kruk over en koerst met den nu hevig grienenden jongen ver weg om hem van daar terug te doen loopen. Sedert 14 dagen is er brand in het Buursche Veen bij Haaksbergen. Het vuur is aangekomen in het Ameloesche veen over de Duitsche grens, waarschijnlijk aangestoken door een bestedeling bij een Duitsche land bouwer, en heeft zich over een groote oppervlakte uitgebreid, waarbij alle aanwezige turfhoopen en ook een turf schuur met inhoud is verbrand. Het gevaar van diep inbranden kan alleen door overvloedige regens worden gekeerd, daar er van overheidswege niets wordt gedaan om het voortwoe keren te stuiten. Niet Ie bereiken wenen* stieren." 1 Een brievenbesteller trachtte ons blad van gister te bezorgen by een t abonné op een buitenweg. Hij trachtte i dat, want lukken zou 'them ditmaal niet. Op de brug, die naar de afgelegen woning leidt, ontmoette hij nl. een I gezelschap koeien, -dieren die sprongen van blijdschap, nu; ze na de overwin-, tering 1910 -1911 weer buiten waren I gelaten. Een aardig gezichtmaar wat on- I veilig meent de besteller. En hij I informeert naar de geaardheid der I diertjes. En.of er ook stieren bij I waren. Men heeft hem tóen geantwoord, dat die er inderdaad onder door liepen. Moedig heeft onze beproefde bestel- Ier daarop nog een poging gewaagd, I om het dartel vee heelhuids voorbij te j komen.... Het mocht hem niet lukken I Hij is niet corpulent, maar hij kon I er toch niet meer door.... En toen de dieren even later een orkaan begonnen f te brullen, liep hij, en nu zoo mogelijk nog harder dan anders, met zijn krant in precies de tegenovergestelde richting, Naar het postkantoor terug. En daar heeft hij toen, te zyner verontschuldiging ende décharge, plech tig op het adresstrookje van de courant geschreven „Niet te bereiken wegens stieren." We hebben 'tzelf gezien. HCt Tusschen Eent-Annen en Anlo I hebben Zondag en Maandag groote bosch- en heidebranden gewoed, waar- I door groote aanplantingen van jonge s dennen zijn vernietigd. Ook is er een dennenbosch van de gemeente Eelde, ter grootte van 4 H.A., door brand 1 vernield. Ernstig mijnongeluk. In de staats- I mijn „Emma" te Hoensbroek heeft I Woensdag een ernstig ongeluk plaats ïad. In schacht No. I is de 250 M. lange waterpersleiding ingezakt. Van de 25 arbeiders, die beneden aan het werk waren, kwamen er slechts 7 on-1 gedeerd boven. Er zijn 4 dooden. Het zijn de arbeiders Crijns en Leunissen, van Amstenrade, Bubs, van Oirsbeek, l en een Duitscher. 1 mijnwerker van Heerlerheide wordt vermist. Er zijn 14 gewonden opgehaald, van wie 6 ernstigdeze zijn in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen, de 8 anderen zyn j minder ernstig. Van de 4 gedooden zijn er 2 ver-1 dronken, waarvan de lijken nog niet zijn gevonden. De directie van de mijn en verschil-1 lende ingenieurs waren aanwezig. Ver schillende ingenieurs daalden in de I schacht af. Een vreeselijk drama heeft zich te Morlaix afgespeeld, waar een door haar man verlaten vrouw zich met drie harer j kinderen verdronken heeft in het kanaal van Nantes naar Brest. Een vierde kind, een meisje van vijftien jaar, had de moeder vergeefs gepoogd over te halen mede den dood in te gaan. Het kind was in een ander dorp in betrekking en had niet verwacht dat de moeder werkelijk haar voornemen uit zou voeren. I De verdronken kinderen zijn zestien, I negen en zeven jaar oud. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 30 April 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. J. H. Lammertsma.j Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Ds. R. van Oordt Nam. 2 ure Ds. R. van Oordt 'sAv. 51/» ure Ds. R. van Oordt (van Middelburg).

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2