27e Jaarir. Be erfenis van oom BeiaBarl. No. 8. Zaterdag 29 April 1911. Nieuws- en Advertentieblad fP voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. IÜL COURANT. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel méér 5 Cent. Groote letters wordfen naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentièn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. De troepen, die van Casablanca uit tot ontzet van Fez optrekken, zijn Maan dagavond in de buurt van Rabat aan gekomen, dat zij echter niet aandoen. Men berekent, dat deze troepen, die uit een Marokkaansche legerafdeeling, man nen uit Sjawia en uit de door generaal Moinier gevormde vliegende colonne be staan, omstreeks den éden of 4den Mei voor Fes aan zullen komen. De sterkte dezer troepenmacht bedraagt 600Ó man. Dezer dagen worden voorts te Casablanca de eerste troepen-afdeeiingen verwacht, die ter versterking uit Frankrijk afge zonden zijn. In drie Weken zal er een leger van 23.000 man 'ter beschikking van generaal Moinier Zijn. Deze troepen macht zal zich samentrekken aan de Boe-Regreg, de rivier, .die tussehen Rabat en Saleh in zee valtzoo noodig zuilen dan telkens manschappen uaar Fez ge zonden kunnen worden, dat op 250 K.M. afstands ligt Terwijl een der hooggeplaatste ambte naren vaD het Magzen de verschillende oproerige stammen aanmaant tot de ge hoorzaamheid terug te keeren, is generaal Moinier door de Fransche regeering uit- genoodigd om een proclamatie tot de o standelingen te richten Daarin wordt de aankomst der Fransche troepen in Marokko aangekondigd, en verzekerd, dat Frankrijk er niet aan denkt nieuw ge bied te bezetten. Frankrijk's eenige doel, zoo wordt er in de proclamatie gezegd, is de Europeanen te Fes te bescnermen 14) >Kind... Signe... luister toch eens Denk er nog eens over na.« Vader was alweer wat kalmer geworden. Hij smeekte dringen »Lieve Signe, zoo'n fatsoenlijke, aardige jongen, die je op de handen zou dragenZijn leven lang. Je moogt dat niet zoo bruut afwijzen. Je moet je zelf beter onderzoeken. Zij wilde vader liever niet ia de oogen zien. Zij keek hem voorbij, naar den muur, en richtte toen strak haar blik op het leelijke dooreengewerkte goud-orna ment van het tapijt. Eu toen dacht zij nog even>Ja, als hij zelf was geko men, als hij me eenvoudig aan zijn borst gedrukt had. Voor acht weken.... voor vier weken.... misschien zelfs van daag nog! Wie weet wie weet' Maar in plaats van hem deze brief.... deze correcte brief niet aan mij, aan vader en dan zich nog fier aanstel len mij dwingen in dat kleine uest te gaan wonen, en mij te bekrimpen Neen neen.* En voor de derde maal zei zij luid en beslist: »Wat uit is, moet uit blijven, papa! Eu snel üöp zij haar vader voorbij, naar de deur. en het land terug te brengen onder het gezag van den Sultan. Voorts wordt uiteengezet, dat de stammen er groot belaag bij hebben zich te onderwerpen, in welk geval de expeditie geen voort gang zal hebben. Zoo de opstand voort duurt, moeten zij die onrust veoorzaken, dan ook maar de gevolgeu hunner daden dragen. Laten de kaïds toch, nu het nog tijd is aldus de proclamatie, afge vaardigden zenden naar het Magzen of uaar -generaal Moiniei of naar den aan voerder der vliegende colonne om hun onderwerping aan te bieden. ENGELAND. Voor den hermelijnen mantel, dien de koning bij de kroning Zal dragen, hebben 050 hermelijnen het leven moe ten laten. Op het witte bont van een '500 hermelijnen zullen er nl. 650 staar ten komen te hangen. OOSTENRIJK HONGARIJE, Naar uit Lemberg wordt'gemeld, heb ben in Karow anti-joodsche uitspattingen plaats gehad. Roetheensche landlieden drongen in de huizen der joden en mis handelden de bewoners, van w;e vier ernstig gewond werden. Militairen her stelden de orde en namen verscheidene Roetbenen gevangen Volgens een bericht uit Innsbruck 'heeft Maandagavond te kwart over zes ongeveer een uaidbevi ig plaats gehad in het Arlberg-gebied, die eenige se conden duurd". De menschen, die hi-vig verschrokken, vluchtten uit de huizen. Mama Ida pruilde sinds eenige dagen tegenover haar man. Hij was beslist onrechtvaardig. Eberhard weigerde hij nog altijd zijn overgaan naar de garde- cavalerie, en om Friedel's wenschen te bevredigen deed hij al zijn best. Het was nu eenmaal niet anders Friedel's nuchtere, klare manier van doen imponeerde hem. Wel was er ook tussehen die twee eeu harde strijd geweest. Namelijk om die malle geschiedenis met Neustadt. Vader wilde die lui een som geven, waarover ieder verstandig mensch het hoofd moest schudden. Hij sliep den laatsten tijd lang zoo goed niet meer als vroeger, en in een zijner slechte nachten had hij zich in zijn hoofd gezet een Reinhard-stichting aan Neustadt te schenken, waarvoor hij 300.000 mark beschikbaar wilde stellen. Hij was zelfs een langen brief aan den edelachtbaren gemeenteraad begonnen, toen Friedel het gelukkig bemerkte. En die wist met papa om te springen. »Kijk eens, papa,* had hij gezegd, »als oom Reinhard werkelijk in allen ernst zijn vaderstad zoo grandioos had willen bedenken, dan zou hij dat zeker bij zijn leven hebben geregeld, op bet juiste oogenblik en volkomen rechts geldig. Wij weteu au, nu wij van lie verlee een beetje in zijn zaken thuis zijn, wat een uitnemend man vau zaken hij is geweest. Zoo'n man regelt iets TURKIJE. Van ambelijke zijde zijn de voor de Turken ongunstige berichten nog niet bevestigd, maar dat zegt volstrekt niet dat ze daarom niet waar zonden zijn. Van den aanvang af bestaat et een streven van ambtelijke zijde om de zaken wat gunstiger voor te stellen dan zij zijn. In de jongste berichten wordt weder melding gemaakt van een klein wapen- succes der Turken. De opstandelingen hadden nl een Turksche troepenmacht 'bij Kastrati aangevallen, maar moesten na een gevecht van twee urén met ge voelige verliezen de wijk nemen. Al dergelijke betrekkelijk kleine schermut selingen hebben feitelijk geen beteekenis, ■tenzij dan in zoover als uit het schier dagelijks terugkeeren dier gevechten biiiKt, dat de opstandelingen nog lang niet er over denken, het hoofd in den schoot te leggen. Velen denken dan ook., dat de opstand nog lang kan duren, te meer daar het terrein veelal in het voordeel der opstandelingen is en dezen meest in de gelegenheid ziin, tijdelfik een of andere veilige schuilplaats op te zoeken. Volgens een bericht uit Uskub zal de corpscommandant Dzjavid pasja naar Noord-Albanië gaan. AMERIKA. Onlangs de geschiedenis is al een paar dagen oud is te Livermore, in Kentuckie, een neger gelyncht. Nadere bijzonderheden, die over deze zaak ge meld worden, doen zien, dat men h'er met een ongelooflijk stuitende moord- dergelijks bij tijds, geheel volgens den vorm. Ik wil'natuurlijk niet ontkennen dat hij die «ouwe sokken,* zooals hij ze altijd noemde, een behoorlijke som had toegedacht maar 300.000 mark neen, dat is al te gek. Niet boos worden, papa, maar u rekent slecht. Ik wensch u en mama nog een heel lang en gezegend leven, maar als u eenmaal de oogen sluit, gaat het vermogen in vier deelen. Nu wie weet of dan 300.000 mark niet een grootere rol spelen dan u nu wel vermoedt. Neem mij niet kwalijk als ik u vraag: denk ook eens een beetje aan ons.c En toen was het een formeel dingen en afdingen geworden. Eberhard, die er bij zat, had in stilte gelachen telkens was Friedel er in geslaagd er 50.000 mark af te doen, totdat het op 50.000 bepaald bleef. Tot minder was ten slotte Gndareza niet te bewegen geweest, en deze werden de goede stad Neustadt met een plechtigen brief toegezonden. Waarop een zoo van dankbaarheid over vloeiende brief terugkwam, dat Friedel met recht kon zeggen »Twintigduizend waren ook voldoende geweest.* »Kort en goed: Friedel imponeerde vader, en daarom stond hij hem bereid willig al zijn wenschen toe en trachtte hem den weg te effenen. Friedel's wen schen waren ook buitengemeen veistan- dig. Hij wilde bij de diplomatie, dus voorloopig slechts een ondergeschikt partij heeft te doen gehad. De' negerin quaestie had een jeugdigen blanke neer geschoten en bevond zich in hechtenis. Een verwoede menigtebegaf zich naar hot huis van bewaring en eischtè' den neger open de politie verstopte toen den man in den schouwburg. Maar dat werd ruchtbaar; 5U vastberaden kerels' drongen den schouwburg binnen en maakten zich van den neger meester. Als een loopend vuurtje ging weldra de' mare door hét stadje, dat Potter (zoo heette de ongelukkige) in den schouw burg zou worden terechtgesteld, d. w. z. gelyncht. Onmiddellijk stroomdè de schouwburg vol en aan de kas wérd formeel entree geheven. Tèrwljl het doek neergelaten bleèf, werd daarachter alles voor de vértoonlng in gereedheid gebrachtmaar voor het scherm om ging trad een der „regisseurs* van hét, schandtooneel op het podium en deelde den toeschouwers 'mee, dat alle aanwe zigen het recht zouden hebben op den neger te schieten. De bezoekers op de goedkoope rangen mochten eenmaal schietenmaar zij die duurder plaatsen hadden vaker, b.v. de lui in de stalles ;zes maal. Daar gaat het scherm op. •De jammerende neger wordt uit de koe missen gesleurd, midden op het tooneel gebracht en gekneveld. Dan sleept men hem naai' den kant en knoopt hem op. Als de man goed dood is wordt het bengelende lyk in slingerende beweging gebfachter wordt een sein gegeven en het geknal begint. Meer dan tweehonderd schoten waren reeds gelost, toen zich in den schouw burg plotseling het gerucht verbreidde, baantje bij buitdnlandsohe zaken. De gedachte was papa niét onaangenaam. In Oostenrijk, vanwaar zijn familie den honderdtal jaren geleden naar Pruisen was verhuisd, was een Gudareza gezant •bij de Verheven Porte geweest, dn dat nog wél in een heel moeilijken tijd. Deze voorvader was in de geschiedenis van het geslacht, dat overigens bijua alleen op eenvoudige landeigenaars eb' officieren van minderen rang' kon wij zen, als het ware met goudenletteren opgeschreven. Dat nu weer dén Guda reza diplomaat zou Wordeh, von i de oude heer bijzonder aanlokkend. Ên Friedel's beslistheid in optreden, zijn beleefde, koele manieren, en 2ijn slatike gestalte met den interessanten ko-p, die zoo dikwijls aan Signe herinnerde,;, schenen hem zeer geschikt voor deize loopbaan. Bovendien had de jongen zijn examens als referendaris en assessor, schitterend afgelegd. En zoo zocht, de majoor onder de vrienden zijner jeugd, wie van dezen iets voor Friedel kon doen, en hij vond al weldra iemand aan buitenlands olie zaken, met wien hij eens r—.hoe lang was dat al geleden in, een vrpi- lijke stemming broederschap hadge dronken. Wel is waar l«ad liet 1 - .-.hi hen sindsdien geheel gescheiden, maar Friedel vonddit deed er niets toe. Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1