De erfenis van oom Reinhard. So. 7. Woensdag 20 April 1911. 27e a i*|?. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. 'DIELE11AX, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco jaer post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. o Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AL)VERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De financieele commissie uit den Oldenburgschen Landdag heeft een voorstel aangenomen, volgens hetwelk alle ongehuwden tusschen de dertigen vijftig jaar, die een jaarlijksch inkomen van meer dan 4000 mk. hebben, een tiende meer aan belasting zullen betalen dan volgens de gewone heffing. De opbrengst van deze surtaxe zal gebruikt worden tot ontlasting van sommige klassen van belastingplichtigen met een gezin. Aangezien er betrekkelijk wei nige ongetrouwde vrouwen met een inkomen van meer dan 4000 mk. zijn, zal de belasting vooral op de vrijge zellen drukken. ENGELAND. De treintelefoon is Donderdag in ge bruik genomen op den spoorweg van Stratford-on-Avon naar Kineton, een atstand van ongeveer 17 K.M. Marie Corelli, de schrijfster, hield het eerste gesprek, zij blijvende aan het station te Avon, met den burgemeester van Avon, die in een trein naar Kineton zat. De dradelooze treintelefoon bracht den groet' over en weer naar behooren over. Aan het station was ook von Kramer, de uitvinder van het toestel, aanwezig. OOSTENRIJK HONGARIJE. Uit Agram wordt gemeld dat bij den berg Plesivica een aardschuiving van grooten omvang is ingetreden, waardoor het plaatsje Poljanica bedreigd wordt. Eenige huizen zyn reeds ingestort. 13) Eberhard had den stoel langzaam half links gedraaid. Hij zat nu weer als in een stoel in een Eogelsche club. Verder voorovergeleund, de beenen over elkaar geslagen, tusschen zijn lippen de sigaar. Hij zag er peinzend ,uit. Toen nam hij zijn sigaar uit zijn mond, bekeek nog een paar oogenblikken het bandje, alsof de gouden lettertjes hem een bijzonder geheim konden open baren, en zei eindelijk: »Hoor eens, beste ouwe heer, beste van alle papaatjes wat zou u er van denken, als ik overplaatsing vroeg bij de garde dragonders Ditmaal zweeg de vader niet. Haastig naderde hij zijn zoon: »Wat? Je goede, oude regiment verlaten Eenvoudig om een beetje meer toelage te kunnen eischen? Eenvoudig om je ijdelheid te streelen Eberhard Eberhard dat kun je niet meenen. Als ik er eens aan denk hoe zwaar het mij viel, van mijn regiment te scheiden En dan wil jij..,, zoo maar.... bij de cavalerie, bij de gardecavalerie Deserteeren, om zoo te zeggen »Maar papa, hoe kunt u zoo opstuiven En alles verkeerd vo^|6tellen. De zaak TURKIJE. De Turksche bladen vernemen, dat de Malissoren opnieuw een aanval hebben gedaan op de stelling der Turk sche troepen bij Woekli, doch dat zij met groote verliezen zijn afgeslagen. Aan de Turksch-Montenegrijnsche grens hebben gedurende de laatste dagen verschillende gevechten plaats gehad. In Skoetari loopt het gerucht, dat opstandelingen, genolpen door Montene- rijnen, de stad Berana willen aan vallen. Er zijn krachtige maatregelen van tegenweer genomen. CHINA. De Agence d'Extréme Orient meldt, dat 7000 Chineesche studenten in Japan 90 afgevaardigden naar China hebben gezonden, om verzet te preeken tegen de Russen, Engelschen en Japanners. De Chineesche minister van oorlog, wien ter oore was gekomen dat zich ook leerlingen der krijgsscholen onder de genoemde 90 afgevaardigden be vonden, heeft den leerlingen der krijgs scholen in China streng verboden zich met de propagandisten in vprbinding te stellen. In de provincies Setsjoean, Junnan en Kvvangsi zijn onlusten uitgebroken. De onderkoningen seinen dat roover- benden het volk „tot heil van het vader land" tegen de Engelschen opzetten. De regeering heeft een strenge onder drukking der troebelen gelast. MEXICO. Volgens een bericht uit El Paso heeft Madero bekend gemaakt dat hy, als hij is heel anders ik heb altijd veel van paarden gehouden, ik zou bepaald van den beginne bij de cavalerie zijn gegaan, als onze middelen het hadden toegestaan. En, ziet u, waarom zou ik nu de mo gelijkheid niet aangrijpen om mijn ouden wensch te vervullen Waarom de bijzondere kansen die de gardecava lerie biedt, niet aangrijpen. Want die zijn er. In de eerste plaats als militair kijkt u eenvoudig de ranglijst maar eens door. En maatschappelijk dan vooral wat in den tègenwoordigeu tijd Ioch ook heel wat beteekent. Laat u mij het maar dadelijk zeggenik heb al eens langs een omwegje door den adjudant van het regiment, graaf Sytlar, gepolst de commandant heeft volstrekt geen bezwaar.* Daar was weer dat onaangename ge voel »Dat wordt nu alles achter mijn rug afgehandeld. Iu alles doen de kin deren precies wat zij zelf willen. Het is nog mooi dat zij mij uit fatsoen nog mijn meening vragen, om ten slotte toch te doen en te laten wat hun past.* Maar hij wilde hun laten zien dat hij er ook nog was! Juist Eberhard! Juist nu, juist in dit geval 1 Desnoods hem eenvoudig verbieden.... »Neen, beste Eberhard* begon hij. Daar ging de deur open en Signe kwam binnen. Zij was nog iu wandeltoilet, in een los, nauwsluitend, donkerblauw bolero- niet de verzekering zou krijgen van het aftreden van Diaz en de ontruiming van Juarez, onverwijld zou overgaan tot den aanval op laatstgenoemde plaats. De bevelhebber der bondstroepen heeft verklaard, dat hij zich niet zal over geven. De minister van buitenlandsche zaken de la Barra heeft in het Mexicaansche Congres een uiteenzetting gegeven van den tegenwoordigen toestand, waarin hij de betrekkingea met de Vereenigde Staten hartelijk noemde. In de samen trekking der Amerikaansche troepen aan de grens lag intusschen een be stendige bedreiging van den vrede. Amerikaansche tusschenkomst zou elk oogenblik kunnen plaats hebbeb, zoodra de loop der gebeurtenissen in Mexico niet naar den zin zou zijn van de re geering der Vereenigde Staten. De minister kritiseerde het optreden der ondergeschikte Amerikaansche over heden, die zich niet altijd correct ge droegen. De la Barra verklaarde ver der, totdusver geloofd te hebben dat de vrede binnenkort te verwachten was. Maar zoo juist had hij het bericht ont vangen van Madero's eisch, nopens het aftreden van Diaz. Dat wees op Made ro's egoïsme. Er heerschte in de kringen der volks vertegenwoordiging groote belangstel ling voor de verklaringen van De la Barra. Alle tribunes waren dicht bezet en een groote menigte was in de buurt van het parlementsgebouw samenge stroomd. De Times bevat het verslag van een jacquet, met den grooten, breedgeranden hoed van dezelfde kleur op het goud glanzend haar, een parasol van dezelfde kleur met gouden knop in de hand. »Dag papa,* zeide zij bij het binnen komen. »U hebt mij willen spreken Vluchtig knikte zij haar broer toe, die onwillekeurig opstond, en toen ging zij naar haar vader en bood hem haar wang. Nu waren zijn gedachten weer bij haar. Hij zag haar in het schoone ge laat, dat heden wat meer kleur ver toonde dan anders, hij liet teeder zijn hand over haar schouder en arm glijden. »Ja, kind. Er is een brief, die jou betreft....* «Een brief die my betreft?* Voor een oogenblik kwam er een kleine spanning op haar gelaat. Toen glim lachte zij weer kalm. »Nd, daar ben ik nieuwsgierig naar.* Gudareza ging naar de schrijftafel. Eensklaps aarzelde hij. Het hinderde hem, Signe den brief te geven in tegen woordigheid van haar broer, het speet hem zelf3 dat deze den brief gelezen had. Hij keek naar Eberhard. Die stond voor de boekenkast en bestudeerde oogenschijnlijk vol belangstelling de titels op de ruggen. «Merkwaardig.... dat hij niet begrijpt hoe tactloos het is, in de kamer te blijven. Ik in zijn plaats zou zeker zijn heengegaan Het begon in hem te koken. «Eber hard, laat ons een paar minuten onderhoud met Limantour, waarin deze verklaard, dat verdere beperkingen van de vrijheid van actie der Mexicaansche troepen onmogelijk zijn. Hy betreurt dat het leven van Amerikanen gevaar loopt, maar hij ziet niet in hoé dat te vermijden is. Hij noemt Madero een droomer en diens plan om demokra- tische instellingen in Mexico in te voeren een dwaasheid. In nadere berichten lezen we nog dat De la Barra verklaard heeft, dat de Mexicaansche regeering de rebellen niet als bestaande partij wenscht te erkennen en dat daarom van ambtelijke vredesonderhandelingen geen sprake kan zijn. Verder wordt nog uit San Antonio gemeld, dat het tot een breuk zou ge komen zijn tusschen Madero en Gomez. Pest op Java. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seint De pest in Malang blijft stationair. De ziekte breidt zich niet elders uit. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur generaal van Ned.- Indië, dd. heden betreffende pestge- vallen op Java Onder de koortsgevallen op 21 dezer nog 5 pestgevallen, waarvan 1 longpest alle doodelijk. Eergisteren (22 dezer) 16 gevallen, waarvan 1 longpest; 8 doodelijk. alleen,* zeide hij tamelijk kortaf. De zoon keerde zich om. »0 zoo.* Hij rekte de twee woorden mat, en zijn lippen vertrokken zich ietwat spot tend. Toen ging hij heen. En de vader reikte Signe den toegevouwen brief. Hij deed het met een zekere plechtig heid. Maar zij lette er niet op. Zij zei kortaf: «Dank u« ging naar het raam en vouwde den brief langzaam open. Er was een sterk gevoel van onrust in hein. Meer dan nieuwsgierigheid ernstige belangstelling. «Hoe zal zij het opnemen dacht hij onophoudelijk. Hij kon niet stil staan, liep heen en weer en keek onafgebroken naar het gelaat van zijn dochter, dat in scherp profiel zich tegen het raam afteekende. Slechts een oogenblik had het getrild, toen zij het schrift herkende. Nu was het weer volkomen rustig. Signe hield het papier dichter bij haar oogen, heel dicht en las eerst, terwijl zij vlug den brief doorvloog, en daarna langzaam, heel langzaam. Maar nu spanden zich toch "haar trekken, de fraaie wenkbrau wen fronsten zich, zij schoof haar onder- lip tusschen de tanden. «Toen had de vader plotseling een gevoel van innige blijdschap. Hij had het luide willen uitroepen «Goddauk, jij bent toch mijn echte kind. Ik zie hoe je strijdt! Worstel en overwin. Je zult het. Eu je zult gelukkig worden

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1