Landbouw. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. L. riijke Stand. 23, 3e F. van Cadsand 22, 4e R. Blan- kert 19 en 5e A. van 'tHoff 18. De afdeeling Klein maar dapper hield wedstrijden in tonnetjerijden en ballen- loopen. Uitslag tonnetjerijdenle prijs P. Hofman, 2e M. van Doeselaar, 3e H. van Cruijningen, 4e D Huizinga, 5e P. van Cruijningen, 6e W. Vercouteren en 7e M. de Bruijne. Uitslag ballenloopen le prijs P. Hof man, 2e H. van Cruyningen, 3e W. Huizinga, 4e I. Cornelisse, 5e P. van Cruijningen, 6e J. Vercouteren en 7e J. Esselbrugge. De jongens die geen prijs hadden behaald, kregen toch ook wat voor hun moeite, zoodat allen met chocolade en sinaasappelen huiswaarts keerden. Het geheel slaagde uitmuntend. Maandag hield de voetbalver- eeniging Pro Patria van Axel een wedstrijd op het voetbalveld te Ter Neuzen, tegen Sparta II aldaar. De strijd viel den Axelaren buiten verwachting mede, zoodat ze, direct flink aanpakkend, al spoedig een doel punt maakten. De rust ging in met 10 voor Axel. Niettegenstaande Sparta zich hard soms ruw weerde en hun middenvoor zelfs een paar malen over de lat schoot, konden zij slechts een ongeldig verklaard punt halen. Daarna wist Pro Patriadat in samen spel en loopen Sparta ver vooruit was, nog eens te doelpunten, zoodat de eind-uitslag was 2—0 voor eerstge noemden. Juist voor deze match had een ont moeting plaats gehad tusschen Sparta en een club uit Lokeren, waarbij het eerste elftal van Neuzen werd geklopt met 4—1. Dinsdagavond gaf de zangver eeniging Orelio alhier in de bewaar school eene uitvoering, onder leiding van haar directeur, den heer C. W. Bouwmans. De verschillende nummers werden goed gezongen en vooral de solisten kweten zich goed van hare taak. Het niet talrijke publiek toonde zich hoogst voldaan. Bij gelegenheid van den 35en verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, wapperde Woensdag alhier van de openbare en vele particu liere gebouwen de driekleur. Des avonds gat Concordia een concert op de Markt, dat door een zeer talryk publiek werd bijgewoond. In ons vorig nummer komen een paar onjuistheden voor, die verbetering behoeven. De verpachting der gronden aan de gasfabriek alhier geschiedde by opbod en het vervoer der macadam werd voor 70 opgedragen aan Adr. Wiemes en niet voor 90 zooals gemeld was. Zaterdag werd alhier door het bestuur van den polder Capelle aanbe steed de levering van pl. m. 80 M3. grind Het laagst werd ingeschreven door J. A. H. Aarnoudse te Ter Neuzen voor 2,30 per M3., aan wien de levering is gegund. Heden voormiddag werd alhier door Burgemeester en Wethouders ten Raadhuize bij enkele inschrijving aan besteed het bouwen van een stokerij machinekamer, zuiverhuis, enz. en van een directeurswoning voor de gas fabriek. Ingeschreven werd door de navol gende heeren voor het daarachter ge noemde bedrag: J. J. Krijger te Vlis- singen 15288, H. Kayser te Terneuzen 14730, J. Goossen te Vlissingeu 14680, H. van Luijk te Axel 14590, G. J. Balkenstein te Terneuzen f 14325, C. Bleijeubergh te St. Jansteen 14200, A. A. van de Walle te Hulst 13390, J. van der Velden te Terneuzen 13169, P. J. Rynberg te Terneuzen 12630, J. Kolijn en A. Verlinde te Terneuzen j 12315, Is. P. Casteleijn te Terneuzen 12186 en A. van 't Hoff te Axel j 11950, aan wien het werk is gegund Door het fanfaren-gezelschap Con cordia alhier is besloten deel te nemen aan het festival te Overslag op Don derdag 25 Mei a. s. Bij de Zaterdag door de landbouw- vereeniging Eigen Hulp te HoDtenisse gehouden aanbesteding van 147400 K.G. Chilisalpeter werd ingeschreven als volgt G. H. Blondeel te Aardenburg voor 11,35, D. J. Oggel te Axel voor 11,30, A. Adriaansens-De Nijs te Wal soorden voor 11,09, A. Adriaansens— Greminck te Walsoorden voor 11,08, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 11,08, Wieland te Ter Neuzen voor 11,06 W. Adriaansens-Van Gassen te Groenendyk voor 11,05. Alles per 100 K.G. Gegund aan den laagsten inschrijver. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 23 April 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. E. Schouten Nam. 2 ure Ds. E. Schouten (van Bolnes). Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. In de gisteren te Middelburg gehou den vergadering van het hoofdbestuur van de Zeeuwsehe Landbouw-Maat schappij werd besloten de jaarlijksche contributie te bepalen op ten hoogste f 2,50. Het landbouwblad zal in 't vervolg wekelyks verschijnen. Te Berlijn heeft een 16-jarige jongen een moordaanslag gepleegd op zijn moeder, omdat deze hem geen geld wilde geven om met de Paasch- dagen uit te gaan. De knaap loste een revolverschot op zijn moeder, die, gelukkig niet levensgevaarlijk, aan het hoofd gewond werd. De jongen ging, na bet volbrengen van zijn daad, rus tig naar de Paaschkermis, en nam nog een paar mark mee, terwijl zijn moe der bewusteloos op den grond lag. Toen hij 's avonds thuis kwam, werd hij gearresteerd. Het jongste slachtoffer van de vliegkunst, de Fransche kapitein Ter- ron, was chef van het luchtvaart laboratorium van Chalais-Meudon. Hij had daags te voren verscheidene vluch ten gedaan te Orleans, niettegenstaande een hevigen wind. Dinsdag met kalm weder kwam hij terug van Villacoublay. Hij bevond zich op 900 meters hoogte en deed een zwenking om dan in drijfvlucht neder te dalen. Het toestel werd echter in een wervelvind gevat en vipl van 200 meters hoogte. De officier werd naar voren geslingerd en viel van 30 meters hoogte dood op den grond. Kapitein Terron is het achtste slacht offer der luchtvaart sinds het begin van het jaar. In 1910 waren er op hetzelfde tijdstip als than3 gelukkig nog maar twee slachtoffers. Te Bastide-Villefranch (Lage Py reneeën), waren dertien jongens en meisjes op het meer met een bootje aan 't varen. De wind was nogal hevig. Eensklaps, op zes meters af stand van den wal, sloeg het scheepje om. Slechts zes personen werden ge red zeven verdronken. Omtrent het vliegen op de Woens- drechtsche heide bij Bergen op Zoom, Maandagmiddag, wordt gemeld, dat vooral een vlucht van den heer Van Bussel, die pl. m. 10 minuten duurde, en waarbij hij een hoogte bereikte van 100 h 150 meter, prachtig was, en al- gemeene bewondering en toejuiching wekte. Hem werd een krans met de Bergen op Zoomsche stadskleuren aan geboden. Vervolgens deed de heer Van Bussel nog enkele kleine vluchten met passa giers. Ten slotte steeg hij op met den heer Hoenkamp uit Kruiuingen als passagier. De uitslag van den Maandag te Amsterdam gehouden voetbalwedstrijd tusschen Nederland en Engeland is dat Engeland won met 1—0 Met de rust was de stand 1—0. De wedstrijd werd bijgewoond door ruim 20.000 toeschouwers. Het weer was prachtig. In den middag zakte plotseling het middengedeelte van een staantribune in, waarop zich een 250 bezoekers bevonden. Een aantal hunner zakte met de tribune mee. De meesten kwamen er met lichte kwetsuren af Een jongmensch uit Delft kreeg kneu zingen aan den rug en een paar ribben. Hij bleet echter den wedstryd bijwonen. De vermoedelijke oorzaak van het inzakken is dat de draadnagels waar mee de planken der tribune aan elkaar waren vastgemaakt, onder het gewicht doorgebogen zijn, zoodat de planken losraakten. Er was dan ook geen enkele plank gebroken. M. Crt. De verdwenen postdirecteur uit Nijverdal is door de Berlijnsche politie ontdekt. Hij had daar in een hotel zijn intrek genomen, maar is thans naar Nederland teruggekeerd. Zitting van 21 April 1911. Tegenwoordig de heeren Lamaltre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregraans, F. Dekker, Dielemau, Srnies, De Feyter en Wolfert. Afwezig dhr. P. Dekker. Voorz. dhr. J. Huizinga, Burgemeester, Secrètaris dhr. J. A. van Vessem. De Voorzitter opent de vergadering en doet lezing geven van de notulen der beide voorgaande. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit be treffende heffing van leges- en expeditie- gelden. b. Idem van eene at- en overschrij ving in de begrooting. c. Idem eener geldleening ten be hoeve der gemeente. d. Idem betreffende een paar aan merkingen op de redactie van de politie verordening, tengevolge van eenige door onvoldoende correctie ingeslopen druk fouten. Wordt besloten de verordening alsnog verbeterd in te zenden. e. Ontslagaanvrage door den heer D. J. Oggel als ambtenaar van den Burgerl. Stand. De Voorz. stelt voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. Z.h.s. wordt hiertoe besloten. f. Uitslag aanbesteding gasfabriek. Door den Voorz. wordt mededeeling gedaan, dat de aanbesteding naar wensch is geslaagd. Niet alleen dat de aan nemingssom een paar duizend gulden beneden de begrooting is, maar het doet ook prettig aan, dat een ingezetene de uitvoerder van het werk is. Hij deelt mede dat de raming 13335 was, en dat de laagste inschrijving gebleken is 11950 te zijn. Uit alles, ook bij den aanwijs een dag vóór de besteding is gebleken, dat naar het werk serieus is gerekend „'-worden. Hierna wordt voorlezing gedaan van den uitslag der besteding, die de lezer kan vinden onder het plaatselijk nieuws. II. Aanbieding beredeneerd verslag van den toestand dergemeenteover 1910. Wordt besloten uit ter visie te leggen voor de leden. III. Voorstel wijziging rioleering. De Voorz. zegt dat bij de behande ling der begrooting onder art. 4, afd. II een post was vastgesteld tot een be-! drag van f 725 dat de toestand aan den landbouwer C. Haak van dien aard is, dat daar eenige verbetering moet worden aangebracht door het leggeD van eenige meters buizen en ontvangputten, wat eene uitgaaf zou vorde ren van ƒ135. Dit bedrag kan op tweeërlei manier worde m gevonden, ten eersten op den postonderhoud gebouwen in verband met onderhoud van straten en ten tweed en op de jaarwedde van de meenkearbeiders, doordat bij den bouw van cie gasfabriek toch een vasten op zicht* ;r moet worden benoemd, die toe, zicht houdt op het maken van specie,! enz., en dan een der vaste arbeiden! uit den gewonen dienst zou kunneil worden geschakeld. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. IV. Vaststellen kohier schoolgelden! Worclt besloten in geheime zittina te behandelen. Omvraag. Dhr. Oggel vraagt of door. hem verslag mag worden uitgebracht, van het onderzoek der rekening van het Alg. Burgerl. Armbestuur. Dezel rekening was in handen geweest van' eene commissie, bestaande uit de hh. Oggel, Dregmans en Van Driel. De Voorz. geeft daartoe gelegenheid en verzoekt de hh. die zitting hebbeJ in dat Bestuur zich even te wille» verwijderen. Dhr. Oggel rapporteert dat de comj missie de rekening in orde heeft be* vonden en adviseert alzoo tot goedkeu! ring. Evenwel maakt de commissi! de opmerking dat het wenschelijk wa- dat ook de ontvangsten zoowel als dJ uitgaven gedetailleerd in de rekening werden geb acht; b. v. de opbrengs in de armenbus en dergelyke, thans» de commissie dit te weten gekomef met behulp van den beambte Coma lissen, wat z. i. niet de aangewezei weg is. De Voorz. zegt hiervan nota te zullen nemen. De rekening wordt thans vastgesteif' in ontvang op f 5430.04 en in uitgai op ƒ4884.78, alzoo met een batig sli van 545.26. Dhr. De Feijter vraagt of B. 1 bij de bevoegde autoriteiten niet eenl poging zouden willen aanwenden om nu het postkantoor weer naar h« midden van de kom der gemeentf wordt verplaatst, eene brievenbus aai, het station te verkrijgen. Dhr. Dieleman zegt dat zulks ooi bereids gevraagd is door de Zeeuwschj Landbouwmmaatschappij, afd. Axel. De Voorz. zegt terechter tijd met he( gesprokene rekening te zullen houdei Dhr. Oggel zegt onder de stukke! ook nog te hebben gezien de voorwaaj den van de geldleening. Naar zijt meening behoort de slotalinea van at' 5 bij art. 4 omdat, wanneer één persoo de geheele som ter leen geeft er gee^ obligaties moeten worden uitgegeva Dhr. Kruijsse zegt dat art. 4 allee! spreekt over obligaties en art. 5 ov(| het uitloten daarvan. Wanneer er I maar één geldschieter is dan moet niet uitgeloot worden, dus dient art. i na art. 4 te komen. De Voorz. zegt dat het er in iede geval in staat en het er weinig toe do« in welk artikel het staat. Dhr. Oggel is het er mede eens d& het aan de zaak niets te kort doet, ma» spreekt alleen op de redactie. Niemand meer het woord verlangend! sluit de Voorz. de vergadering. Van 1—15 April 1911. Axel. Geboorten. 1. Alphonsini Clothilda Gilbertha, d. van Florenti» Josephus Bernardus van den Berg Mathilda Maria Herman. 2. Jacobus,) van Cornelis Michiel de Pooter en Sd

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2