Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Adverteutiën. trachten aan te besteden: middelen te beramen tegen bet schrik» barend groot aantal steenkoolmijnonge lukken. Men dringt aan op betere technische leiding, beperkende voor schriften ten aanzien van het gebruik van ontplofbare stoffen, en benoeming van de mijninspecteurs voor langen duur door de regeeringslichamen, en niet zooals thans het geval is, door de kiezers. AXEL, 14 April 1911. Op verzoek van enkele jeugdige ambachtslieden was voor enkele weken alhier een comité benoemd met het doel te trachten ook in deze gemeente een avond-vakteekenschool op te rich ten. Dit comité, bestaande uit de heeren H. van Luijk, J. K. Vink, J. de Kraker, A. van 't Hoff en Ph. A. Knieriem, had een onderzoek ingesteld naar kosten, inrichting, leerplan, leerkrachten, enz. en bracht gisterenavond op eene ver gadering bij monde van dhr. Van Luijk daarvan verslag uit. Jammer dat, ofschoon velen tot deze vergadering waren genoodigd, zoo weinigen waren opgekomen, daar toch ieder wel overtuigd zal zyn van de daaraan bestaande behoefte. Ook dhr. Van Luyk toonde die be hoefte aan, bepleitende het onderwijs in het algemeen en het vakonderwijs in het bijzonder. Het doel was volgens spreker de oprichting van een avond- vakteekenschool, waaraan ieder van wat richting of kerkelijke gezindte hij ook zü, deel zal kunnen nemen. Hiertoe zou dan nu een vereeniging worden geformeerd, bestaande zoo mogelijk uit degelijke leden, een flink bestuur en bezittende rechtspersoonlijkheid, ten einde aan Rijks-, Provinciaal en Ge meentelijk bestuur subsidies te kunnen aanvragen. Op sprekers vraag of de aanwezigen zich hierbij konden aansluiten, ant woordde niemand ontkennend, zoodat de slag geslagen was. Ofschoon enkelen meenden o. i. terecht dat het verkiezen van een definitief bestuur beter kon geschieden in eene gepubliceerde oproeping van alle belanghebbenden, werd toch tot stemming overgegaan, zoodat het be stuur thans bestaat uit de heeren Burgemeester Huizinga, voorzitter, J. A. van Hoeve, secretaris, Ph. J. van Dixhoorn, penningmeester, J. A. Dreg- mans, C. Hagers, J. de Kraker, H. van Luijk, A. van 't Hoff en Ph. A. Knieriem. Besloten werd dat zoo spoedig mogelyk statuten en reglement zullen worden opgemaakt, ten einde Kon. goedkeuring te kunnen aanvragen, noodig voor het verkrijgen van subsidie. Het plan be staat om nog den a.s. winter te kunnen beginnen met de lessen. Na een woord van dank door den Burgemeester aan het voorloopig comité voor het genomen initiatief, werd de vergadering gesloten. Voor de verpachting van 35 aren grond, gelegen bij het terrein van de te bouwen gasfabriek was geen enkel biljet ingekomen. Wel waren enkele voerlieden aanwezig om den uitslag te hooren, weshalve B. en W. besloten den grond bij opëod te verpachten. Het hoogste bod werd gedaan door Petrus Dieleman alhier, wien het werd gegund tegen 100 per jaar voor 5 achtereenvolgende jaren. De aanbesteding van wege B. en W. voor het vervoeren van 29000 K.G. macadam van het station naar de alge- meene begraafplaats en van 65000 K.G. naar den Graafjansdijk had tot uitslag, dat werd ingeschreven door Adriaan Wiemes voor 90 en door Jac. Goossen voor 75 in massa. Aan eerstgenoemde werd het werk opgedragen. Het was de Inspecteur van politie te Terneuzen ter oore gekomen dat een persoon aldaar was gebracht met een auto-tax, die inlichtingen vroeg om naar Engeland over te steken en die goed in de centen zat. Het duurde niet lang of de Inspec teur had bedoelden persoon gevonden, van wie hij wel iets meer wilde weten. Op de vraag waar hij vandaan kwam antwoordde dezeuit Thienen. Maar zijn Gentsche tongval deed anders vermoeden. De Inspecteur noodigde den vreemdeling uit eens mede naar het politiebureau te gaan. Aldaar wer den bij fouilleering twee zesloops re volvers met een aantal patronen en een dolkmes op hem bevonden, wat natuurlijk al zeer vreemd was. Nader onderzocht, vond de politie, op zijn rug verborgen, een som van 6000 frcs. De wappns werden natuurlijk, als zijnde verboden deze te dragen, in beslag genomen en de portefeuille, tot er nadere inlichtingen omtrent dezen man waren ingewonnen, zoolang in' bewaring genomen. Na even met de telefoon te hebben gewerkt, wist de Inspecteur al gauw, dat een employé van de firma Chris- tiaansen De Cuyper te Gent, was gevlucht met medeneming van een belangrijke som gelds van genoemde firma. Aangezien onze reiziger, E. N. V. genaamd, veel overeenkomst bleek te hebben met het signalement van dezen employé, werd hij in arrest gesteld, totdat nader over hem zal worden beschikt. Even voor de Inspecteur hem ont moette, had hij nog een aangeteekend pakket naar België per post verzonden. Tem. Vbld. De voordracht voor hoofd der school te Philippine bestaat uit de heeren Spitse, te Montfoort, Dellaert, hoofd der school te Kerkdriel en Cremer, onderwijzer te Lamswaarde. Dinsdag heeft te Breskens het door den nieuwen burgemeester aan de schoolkinderen toegezegde feest plaats gehad. Nadat een ommegang door de bevlagde gemeente was gemaakt en op een weide kinderspelen te genieten waren gegeven, had een traktatie plaats. De burgemeester en zijn echtgenoote met familie woonden een deel van het teest bij. Des namiddags gaf de heer Van Zuijen een diner, waaraan ruim 70 personen deelnamen. In Zeeland kwamen in de week van 5 tot en met 11 April 15 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 5 gevallen van roodvonk, 2 te Clinge, 1 te Vlissingen en 2 te Zuiddorpe en 10 gevallen van diphtheritis, nl. 1 te Axel, 1 te Clinge, 4 te Goes, 1 te Middelburg, te Schoondijke, 1 te Stoppeldijk en 1 te Zierikzee. Arrond. Rechtbank te Middelburg. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 16 April 1911. (EERSTE PAASCHDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Dankzegging.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 17 April 1911. (TWEEDE PAASCHDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Geen dienst. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Voor de Arrond. Rechtbank te Mid delburg is Dinsdag jl. nog behandeld de zaak tegen E. S., 57 jaren, boeren knecht, geboren te Hontenisse, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Middelburg. Beklaagde stond terecht wegens bedelarij en werd nog dien zelfden dag veroordeeld tot eene hech tenis van 2 dagen en tot plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar. Door de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting met gevangenhouding E. d. P., 18 jaren, arbeider, geboren en wonende te Koewacht, thans gede tineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, beklaagd van poging tot zware mishandeling. Uitstel der stierenkeuringeD in Zeeland. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den directeur-generaal van den Landbouw, over het gevaar van uiibreiding van het mond- en klauw zeer door de stierenkeuringen, besloot de Provinciale Commissie voor de vee verbetering in Zeeland deze keuringen voor onbepaalden tijd uit te stellen. Ze zullen dus niet als gewoonlijk in Mei plaats hebben, maar worden uit geschreven zoodra zulks zonder gevaar voor den veestapel kan geschieden. M. Cru De suikerbeeten van den bond van Cadzand en omstreken zijn thans gekocht door de Coöperatieve Suiker- bietenfabriek te Sas van Gent Af 12.20 per 1000 K.G. Door de vorige koopers, de heeren Weijkman en Schippers te BreskeDs, is aan den bond wegens zijn intrekking van den gesloten koop van 14 dagen geleden een schadevergoeding uitgekeerd van f300. De bieten van den bond van Groede en omstreken zijn eveneens gekocht door bovenge noemde coöp. fabriek. De pogingen der leden van den Aardenburgschen Bond en Omstreken, die Dinsdag te Oostburg wederom waren vergaderd, om hunne bieten te verkoopen, zijn weder mislukt. Besloten werd om nogmaals pogingen tot verkoop te doen en in de volgende week weder bijeen te komen en dan een beslissing te nemen. N. R. Crt. Aanranding in de Boschjes. Woensdagmiddag, het zal ongeveer iets over drieën zijn geweest, wan delde, naar de N. Cr. meldt, egn dame, mevr. R. v. N., achter de Promenade in de Scheveningsche Boschjes, tot wie zich een tweetal naar het uiterlijk net gekleede heeren wendden, haar vra gend naar den weg en hoe laat het was. Maar tegelijk werd der dame haar taschje, inhoudende geldswaarde, ontrukt en zetten de aanranders het op een loopen. De dame, zeer ont daan, riep uit alle macht om politie, maar er kwam niemand opdagen. Toch was haar geroep bij toeval ge hoord door een leerling van de H. B. S. aan de Stadhouderslaan, A. E. E., die van de school kwam en per fiets zich op weg bevond naar De Bataaf. IJlings naar de plek toegesneld, zag hij nog juist een van de twee mannen in de struiken verdwijnen, terwijl de andere kalm doorwandèlde Hij wierp zijn fiets weg en wist den aanrander den weg af te snijden, waarop hij hem aanpakte en na hem een flinken slag op het hoofd te hebben toegebracht, onder de knie kreeg en wel zoodanig, dat hij hem tevens belette het taschje weg te werpen. Terwijl het Jongmonsch den aanran. der zoo in bedwang hield, kwam de andere „heer" aanloopen om zijn ka meraad te verlossen en begon klappen uit te deelen, maar het gfelukte hem niet zijn medeplichtige te bevrijden. Het dappere jongmensch hield de beide kerels in bedwang, tot er een politie agent naderde en den aanrander, die door het jongmensch overmeesterd was en die in het bezit was van het tasch je, arresteerde. Zoo'n flinke daad van tegenwoordig heid van geest en kloekheid te ver melden, valt ons niet eiken dag te beurt, besluit het blad. Gisteren werd op dé Gedempte Rozengracht te Amsterdam een 10- jarige knaap, die achter een tram wagen wilde .omloopen, door een in volle vaart voorbijrijdende automobiel gegrepen en onder de tram geslingerd. Met verbrijzelden schedel en gebroken ledematen werd hij opgenomen en in de auto gelegd. De knaap was onmid dellijk dood. Op de rivier.de Maas ter hoogte van het Kralingsche Veer is door een f politieboot aangehouden het Westland- j sche aakscheepje De 4 Gebroeders. Aan boord bevonden zich de 3 gebroeders O. H. en een zekere G. J., zoogenaamde kooplui te water. De politie ontdekte aan boord 7 zakken rogge. De opva- renden waren voorzien van geladen I revolvers, een dubbelloops jachtgeweer, I een paar nachtkijkers en gummi pan toffels om zonder gehoord te worden over de dekken te kunnen loopen. I Bovendien werden aan boord gevonden I een weegtoestel en een aantal leege I zakken. De opvarenden beweerden de rogge gekocht te hebben. Het scheepje werd aan den ketting gelegd en de 4 opvarenden werden in hechtenis ge nomen. Kookt uw melk In Alkmaar komt bij een dienstmeisje een geval voor van tongblaar tengevolge van het gebruik van ongekookte melk. Een schipper uit Katwijk, die met I zijn vaartuig te Leiden aan de haven lag en onder invloed van den drankf verkeerde, kreeg twist met zijn 20-ja- rigen zoon, welke zoo hoog liep, dati hij dezen door de ruiten van de kajuit) wierp. De zoon werd zoo ernstig gewond dat een geneesheer het niet onwaar-1 schijnlijk achtte, dat de longen waren j geraakt. De jonge man is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Woensdagavond werden wy door des Heeren goedheid verblyd met de geboorte van een Zoon. J. HUIZINGA. A. HUIZINGA—Westerink. Axel, 12 April 1911. Ondergeteekende zal ten behoeve van den heer J. C. VAN DAMME te Axel, op Donderdag 27 April 1911, des nam. te zes ure, in het Stations Koffiehuis,] bewoond door den heer Van Damme voornoemd Het houwen yan eene SCHUUR met STALLING, enz. en eenige verandering aan de WONING, in twee perceelen a. metselwerk b. timmerwerk. Bestek en teekening liggen van af 19 April ter inzage in genoemde herberg. Plaatselijke aanwijs op den dag der besteding, des namiddags vier ure. Axel, 14 April 1911. De bouwkundige, C. VAN DEN BROEKE.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2