De erfenis van oom Ward. So. 5. 27e Jaarg. n. 16. - Zaterdag IS 1911. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DIELOfAi\. Buitenland. FEUILLETON. en sn. en 35 58 03 04 f 15 35 01 06 13 20 27 34 56 08 59 24 30 38 42 45 53 10 20 I 30 35 I 42 f 46 1. 39 I 47 41 1 13 52 I 51 41 51 I i 34 ■Jt ,35 ,05 en. en ert I ert COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het Paaschfeest verschijnt deze courant aanst. Dinsdag niet. DUITSCHLAND. In het geheel zijn Dinsdag 700 werk willigen van elders te Mannheim voor het lossen en laden van aken aan het werk gezet. Alleen bij de firma's die in hout handelen, ligt het werk nog stil. De stokers en machinisten van de ha venstoom booten, die naar Worms moesten varen, om wenkwilligen at te halen, hadden dit geweigerd, zoodat ingenieurs hun werk moesten over nemen. Al de werkwilligen zijn aan boord van riviervaartuigen ingekwartierd. FRANKRIJK. Zoodra het in het wijnland van Reims bekend was geworden, dat de Senaat zich in beginsel uitgesproken had voor het opheffen van de grenzen der ver schillende wijngebieden, zijn 1500 a 2000 wijngaardeniers uit het Marnedal naar Hautvilliers en Dizy getroKken. In deze laatste plaats hebben zij van een wijnpakhuis de deuren opengebro ken en er aanzienlijke schade aange richt. De onder-prefect heeft onmid dellijk een sterke gewapende macht naar de geteisterde plaats gezonden. Met een roode vlag aan het hoofd was de stoet van ontevreden wijnboeren Maandagavond tegen half tien te Dizy gekomen. Op dat oogenblik werd er juist in het gemeentehuis een vergade- 12) De zoon blies met gespitste lippen de lucifer uit, legde die in het aschbakje, deed een paar trekken, leunde achterover en las halfluide den brief Hooggeachte Heer von Gudareza Door mijn ouders hoorde ik van de verandering, die er, zooals zij schrijveu, door een onverwachte, groote erfenis voor u heeft plaats gehad. Vergun mij, u daarmee hartelijk te mogen geluk- wenschen. Ik meen dat ik dit zonder aarzelen mag doen, omdat het immers niet een uwer bloedverwanten is, wiens vermogen u ten deel viel. De eigenlijke reden tot dit schrijven is echter een andere. Toen ik nu, bijna twee jaar geleden, voor de laatste maal afscheid van u nam, gaf u mij vergunning in uw goedheid, waarvan ik zoo herhaaldelijk blijken mocht ontvangen, om u van tijd tot tijd bericht te geven hoe het mij ging, en over mijn vooruitkomen in de wereld. U zei nadrukkelijk dat dit tegelijk de eenige band tusschen Signe en mij mocht blijven, en u beloofde mij dat u mij ook van tijd tot tijd zou schrijven. Ik heb dat stipt in acht genomen. Maar wees ring van wijnbouwers gehouden. In een wijnpakhuis van een groote firma sloegen de muitende mannen o. m. 230.000 fiesschen wijn stuk en ook de kantoren der firma werden geheel ver woest. De gendarmen der plaats kon den natuurlijk tegenover de overmacht der menigte niets doen. In de straten van Dizy wierpen de wijnboeren drie barricaden op van fusten en vaten en alles wat tot de wijn-bereiding behoort en die hoopen wilden ze in brand steken. Gelukkig is dit belet kunnen worden. De straten, waar de plunde rende, verwoestende bende doorgetrok ken was, leverden een onbeschrijlelijken aanblik op. Op de gemeentehuizen te Dizy en Cumière werd de roode vlag geheschen. Soortgelijke daden zijn te Damery gepleegd, waar een wijnpakhuis ge plunderd is. Te Epernay heeft het Senaatsbesluit ongekende opwiuding veroorzaaktalle troepen zijn op de been en rond de stad zijn al de wegen afgezet. Te Reims zijn voorzorgsmaatregelen genomen, om te beletten, dat de wijn bouwers uit de omgeving naar de stad optrekken. Men verzekert, dat er bij de door de cavalerie te Dizy gedane charge drie menschen gewond zijn. Er zijn vijf huizen verwoest. In het dorp Damery was een barri cade opgeworpen, waardoor het midder nacht was voor de dragonders konden binnenkomen. De cavalerie deed een charge, waarbij niemand gewond werd. u niet boos, hooggeachte heer von Gu dareza, als ik nu ronduit spreekik heb behalve een paar heel korte regels <>n ii i "sten brief geen verder ant- Aour i om vmgen. Mijn moeder schreef mij eenige, malen wat zij, half door toe val, over Signe te weten kwam ver der ben ik volkomen van bericht ver stoken gebleven. Ik bedoel hiermee geen verwijt of de uiting van een ge voel van bitterheid, eenvoudig wil ik het feit constateeren. Toch is mijn hoop niet geschokt door uw stilzwijgen, even min het vertrouwen op uw welwillend heid, want ik weet, hoe dikwyls uiter lijke omstandigheden de beste bedoelingen om te schrijven, verydelen. De laatsie mededeeling mijner ouders dwingt mij echter mij niet langer zoo gereserveerd te houden.* »Aha!« zei Eberhard spottend. »Dat wil ik graag gelooven.c »Lees maar verder.* Aan den eeuen kant, omdat de twee jaar bijna om zijn, die u zelf mij als termijn hebt gesteld, aan den anderen kant, omdat merkwaardig genoeg de bewuste mededeeling bijna precies samenviel met een gelukkige verandering in mijn eigen toestand. Hoe moeilijk het mij den eersten tijd ook viel, mij in mijn nieuw beroep in te leven, hoe weinig hoop ik eerst had om sneller vuoruit te komen, des te gunstige werd mijn lot het laatste jaar. Er zijn twee regimenten en een eskadron naar de streek gezonden. Ettelijke duizenden wijngaardeniers ziju op weg naar Epernay door Ay getrokken. Er zijn troepen naar Reims gezonden. De wijngaardeniers zijn met korte lassen gewapend en zingen op roerige liederen. De gendarmes konden hen niet ver strooien. Zij rukten Ay binnen, on danks de dragonders. De boeren wier pen zich eenvoudig voor de paarden. Op alle punten zijn de wijngaarden door soldaten bezet. Samenscholingen zijn verboden. Te Damery is een wijn kelder vernield; 215 H.L. wijn vloeide in een zwarten vloed over straat. TURKIJE. Naar de Daily Telegraph uit Kon- stantinopel verneemt, hebben Alba- neesche leden van de Turksche Kamer telegrafisch bericht ontvangen, dat de Turksche troepen tegen deAlbaneezen een nederlaag hadden geleden. Deze hadden weer Toezi bezet en bedreigden Skoetari. Andere telegrammen bevestigen dat nieuws in hoofdzaak, o. a. een telegram van de Daily Mail uit Saloniki en een uit Konstantinopel. Laatstgenoemd te legram geeft bizonderheden. De Turken zouden, 80 man aan dooden en gewonden hebben verloren en 120 man aan ge vangenen. De opstandelingen hadden de gemeenschap met Skoetari afge sneden. JAPAN. De brand te Tokio schijnt naar uit latere berichten valt op te maken Ik was op het coDstructiebureau gekomen, en vond hier gelegenheid, bij de afwer king van het nieuwe terugloopend affuit, waar u misschien van zult gehoord heb ben, een gelukkig idee meer was het niet in praktijk te brengen. De firma erkende dit allerbereidwilligst. Om kort te gaan een paar dagen geleden ont ving ik zulk een belangrijke verhooging van salaris, dat ik nu in staat ben een eigen huishouden te beginnen. Mijn salaris bedraagt nu 6000 mark, en dat is hier voldoende voor de bestrijding van een zij het dan ook bescheiden f huishouding. Bovendien heb ik vooruit zicht binnen kort weer verhoogd te worden. Ik was op het punt, zelf naar Körlin te komen, toen ik den brief mijner ouders ontving. U zult begrijpen, hooggeachte heer, hoe het bericht, dat deze brief bevatte, mij verontrust. Ik was zoo blij en zoo zeker nu ben ik in tal van nieuwe twijfelingen. Geen twyfel aan Signe's liefde. Maar ik moet mij zelf afvragen, of ik u onder zoo veranderde omstandig heden nog als schoonzoon aangenaam ben? En moet ik mij ook niet afvragen of Signe tegenwoordig in de bescheiden omstandigheden, die ik haar kan aan bieden, zich zou kunnen schikken Want ik ben in elk geval besloten mijn betrekking niet te laten varen. Ik ver zoek u dus voor alles vriendelijk, mij nog ernstiger te zijn geweest dan aanvankelijk gemeld was. Te Peters- burg is bericht ontvangen uit Tokio, dat bij den brand 6676 huizen, 9 tem pels, 2 fabrieken en 1 bijkazerne van de brandweer zijn vernield. Er zijn 40.000 lieden dakloos geworden. Het aantal dooden bedraagt naar voorloopig vastgesteld is kunnen wor den vier; maar er zijn 133 zwaar- gekwetsten. AMERIKA. Men herinnert zich den recenten vreeselyken brand in het New York- sche torenhuis, bij welke ramp 150 menschen omkwamen. Onder de doo den waren tal van arbeidsters, in dienst bij de fabrikanten in celluloid- artikelen Blanck en Harris. Deze fir manten zyn nu in hechtenis genomen, op aanklacht van doodslag door na latigheid. Het was nl. gebleken dat de deur, dié van de werkzalen dier firma naar de trap leidde, op slot was. Voor die deur was een klomp van 50 dooden gevonden. Volgens het wette lijk voorschrift moeten in New York dergelijke werkzalen door deuren, die naar buiten open gaan en die gedu rende den werktyd niet gesloten mogen zijn, in verbinding staan met de uit gangen. Bij onderzoek door detec tives na den brand was gebleken, dat de deuren der corsetfabriek op slot waren geweest, yandaar de inhechte nisneming. Men meldt uit New York Er begint in Amerika een agitatie te ontstaan, ten doel hebbende om van mijn belofte te ontslaan en mij toe te staan aan Signe te schrijven, of beter nog beter nogzelf te mogen komen en met haar te spreken. En ik verzoek u verder vriendelijk, mij uw eigen meening te laten weten. Met hartelijken dank bij voorbaat en mijn beleefde groeten aan mevrouw von Gudareza. Uw dienstvaardige en u hoogachtende V. von Kaltenegg.* Eberhard lei den brief op de tafel. Als een onverschillige zaak, waarover niet te praten viel. En toen zijn vader hem vroeg»NS klonk het »Heeft Signe hem al gelezen »Neen. De brief is pas gekomen, en zij is uitgereden. Maar ik wou weten hoe jij »Ik Och, dat doet er toch weinig toe. Een heel handige brief. Prachtig in mekaar gezet om een lammetje te vangen. Alleen Signe zal Kaltenegg er niet mee vangen. Een lammetje is zij nu juist niet.* Knorrig smeet de majoor een paar boeken door elkaar. Eigenlijk wilde hij heftig antwoorden, krachtig tegenspreken. Maar hij keek naar zijn zoon en zweeg. Had Eberhard bij slot van rekening geen gelijk Wel niet ten opzichte van Kal tenegg dat was een fatsoenlijk man. Maar met Signe.... met Signe.... neen, een lammetje was zij niet....* {Wordi vervolgd)

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1