S rVo. i. De erfenis Tan oom Reiahard. 27e Jatirg. oensdag 12 April 1911. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. 1MELEMAA, Buiten] and. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- eh Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITQ E VER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5- Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Voor het hot van cassatie is Vrijdag een begin gemaakt met de revisie van het proces-Durand. Men weet, dat Durand, de secretaris van de vakver- eeniging der kolendragers te Havre, door het hof van assisen der Beneden Seine ter dood veroordeeld was wegens aansporing tot moord op Dongé, een man, die tijdens een staking te Havre, bleef doorwerken. In de gevangenis gaf Durand al spoedig blijk in zijn geestvermogens gekrenkt te zijn. Een tegen het vonnis van het assisen-hof begonnen veldtocht, waarvoor gegronde aanleiding aanwezig scheen, leidde er toe, dat er aan Durand gratie verleend werd. Thans wordt zijn proces herzien. Enkele dagen geleden is Durand naar een krankzinnigengesticht overgebracht moeten worden. Het hof van cassatie heeft uitgemaakt, dat een zijner leden naar Havre zal gaan om er een onderzoek naar den dood van Dongé in te stellen. De burgemeesters van Brussel, Ant werpen, Luik en Gent met de vertegen woordigers uit de gemeenteraden dier steden, hebben Vrijdag Parijs verlaten, na er een paar bijzonder prettige dagen te hebben doorgebracht. Bij het vertrek hebben zjj aan Bellan, den voorzitter van den Parijschen gemeenteraad, tien duizend frank ter hand gesteld voor de armen der hoofdstad, de brandweer en de politie-agenten. In het station, staande op de treeplank van een waggon, 10) Je kon het van twee kanten bekijken vond de majoor. Ja, het was nu wel heel mooi en heel goed dat be sluit om naar Berlijn te verhuizen. Al I in de eerste plaats voor het beheer van de huizen en grondenvreemden kon je toch nooit volkomen vertrouwen. En j je was een beetje dichter bij de zoons, je kon altijd een beetje makkelijker in I vloed uitoefenen. En voor de dochters, nu, voor de dochters was het een voudig beslist noodig. Dat was je haar I verschuldigd. Dat had Ida ook dadelijk Als het maar niet zoo plotseling ge gaan was. Zoo halsoverkop. Ze hadden ter nauwernood in Körlin, dat goede, oude stadje, behoorlijk afscheid kunnen nemen. Alles zoo holderdebolder. Eigen- I lijk ongezellig. En alles zoo voorloopig. Daar zaten ze nu in een gemeubelde sehuurdé, étage, die onzinnig veel geld kostte. De meubelen stonden in een pakhuis. Eiken dag kwamen er een half dozijn agenten met aanbiedingen voor de villa die men zou koopen. Bij slot van reke- i Ding vond men er geen enkele geschikt, au er kwam geen eind aan het zoeken heeft Bellan nog voor deze ruime gift bedankt. Om half een vertrokken de Belgische gasten, terwijl er geroepen werd leve België, leve Frankrijk De Times verneemt uit Tandzjer De positie van den Sultan te Fes is nog hachelijker geworden door een krakeel tusschen den grootvizier en Aissa, het hoofd der Berbers. Mannen van dien stam behoorden tot de lijf wacht van den Sultan. De grootvizier heeft Aissa van lafheid beschuldigd en de Sultan trok partij voor zijn groot vizier. Aissa heeft dientengevolge met al zijn Berbers Fes verlaten en gezworen dat hij niets meer in het belang van den Sultan zal doen. De Sultan verwijt nu den grootvizier, dat Aissa uit Fes weggetrokken is en is geheel ontmoe digd. Hij spreekt van zelfmoord of afstand. ENGELAND. Het bericht over de vernietiging van een Engelsche expeditie in Assam wordt bevestigd. Naar het schijnt werd het gezelschap, dat uit twee Engelsche ambtenaren en een vijftig koelies be stond en op een vreedzaam doel uit was, plotseling door wilden overvallen, terwijl het ongewapend langs de Dihong stroomopwaarts trok. Slechts twee koelies ontsnapten aan de slachting. Zij brachten het nieuws te Dibrugarh, vanwaar tweehonderd man politietroe- pen naar de plaats van den aanval zijn gezonden. ITALIË. Naar uit Milaan gemeld wordt, is Woensdagnacht een bende van 13 en rondrijden. Pleizierig was anders. Gudareza lag op zijn chaiselongue en voelde dat het de zijne niet was, die prettige met het gewone kuiltje in het midden. Hij rookte een geïmporteerde sigaar, die Eberhard hem bezorgd had, maar zij smaakte hem lang zoo lekker niet als zijn vroegere gewone sigaar van 3 centen. En van tijd tot tijd keek hij dan onder zijn halfgesloten oogleden mistroostig naar den stapel bescheiden en boeken, die daar op'zijn bureau- ministre lagen opgetast, op dat ellendige ding, waarbij je nooit wist waar je je beenen moest laten.» Dat was het toppunt 1 Die uittreksels uit al de grootboek bescheiden, die af rekeningen met de bank, die huurcon tracten, die belastingpapieren, verzeke ringspolissen en wat er nog meer voor rommel lag! »Neem u eenvoudig een particulier secretaris en laat hem werken tot hij er blauw van ziet,» had Friedel geopperd. Neen.... daarvoor was hij toch te nauwgezet. Vermogen brengt plichten mee. Maar een pleziertje is het nu niet precies voor een oud man, om dagelijks met dien ballast te maken te hebben, en er zich eerst duchtig te moeten in werken. Eu dan nog altijd met dat ellendige wantrouwen bedrogen word je toch 1 Ba 1 Maar teu slotte waren dit alles nog maar kleinigheden, bel icielijkhedeu, waarmee mea het moest zien klaar te smokkelaars op den grenspas Piano delle Fugazze, tusschen Rovereto en Schio, door een sneeuwstorm overvallen. De smokkelaars werden door een lawine 200 Meter naar beneden gesleurd. Slechts 3 smokkelaars konden zich redden. De anderen zijn allen gedood. ZWEDEN. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij censuur over bios- koop vertooningen wordt ingevoerd. De beelden mogen niet kwetsend zijn voor de goede zeden en ook geen misdaden en dergelijke, op kinderen schadelijk werkende voorstellingen te zien geven. Op de overtreding worden zware boeten gesteld. PORTUGAL. De geruchten omtrent gisting in noordelijk Portugal houden aan, of schoon de regeering ze tegenspreekt. De kruiser Adamastor is naar Oporto vertrokken. Zaterdagmiddag zijn te Lissabon de werklieden van het marine-tuighuis aan het muiten geslagen. Met pistolen' in de handen dwongen zij den machinist stop te zetten, waarna er een honderdtal naar het ministerie van marine trokken, waar zij om het ontslag van den minister riepen. Toen de minister van marine voor een der ramen kwam werd hij met revolvers bedreigder vielen enkele schoten. Marinetroepen houden nu het ministerie bezet. De muitelingen wisten een sleepboot machtig te worden §n met behulp daarvan aan boord van den kruiser spelen. Moest moest! Hoe dan ook! Die ellendige sigaar nog wel met een gouden bandje 1 wilde ook al niet branden. Hij hield zijn sigaar in de hand en bekeek baar. Ze was heelemaal scheef gebrand, en aan den eenen kant scheen het vuur door het dekblad.' Dat kwam natuurlijk van het niet opletten bij het rooken. Vroeger brandde zoo'u stink stok van drie centen gladjes af tot het eind. Zeker - dan gaf hij zich aan de zaak en dan bracht zelfs het laatste stompje een eigenaardige bekoring mee. Maar nu leidden die eeuwige, dwaze gedachten je opmerkzaamheid zelfs van die beroerde tabak af. Daar midden op dien ellendigen stapel papieren, lag de brief van Victor Zoo n rakkerNiets dan ergernis hadden ze van hem gehad, zoolang zij hem kenden. En het ergerlijkste was, dat je hem toch mocht. Gudareza mocht hem ja, hjj hield heel veel van hem. Dien frisschen, knappen jongen met zijn schitterende, blauwe oogen, waaruit zoo veel benijdenswaardige blijheid en ener gie sprak. Dien bovenstbesten, innig- fatsoenlijken jongen tnan, die zonder een oogenblik te aarzelen, zijn heele loopbaan veranderd had. Ter wille van Signe Wie kende Signe eigenlyk Dien heelen morgen tobde de majoor te komen. De bemanning wei gerde mee te muiten. Er zijn opstande lingen in hechtenis genomen. De stad is onrustig. Bernardino Machado erkende in de journalisten zitting, dat er opnieuw een censuur op de telegrammen ingesteld zal worden: waardoor deze dus weer aan vertraging onderhevig zijn. Het ministerie van marine blijft bewaakt. TURKIJE. Reuter meldt uit Bagdad, dat het Engelsche consulaat in Kermansjah door roovers overvallen is. Een persoon is gedood en het in het consulaat aan wezige geld is door de roovers meege nomen. Er worden reeds allerlei toebereid selen gemaakt voor het bezoek van den Sultan van Macedonië, dat in Mei zal plaats hebben. Ter gelegenheid van het Keizerlijk bezoek zullen zich negen tien Turksche oorlogsschepen in de wateren van Saloniki verzamelen. In de vlakte van Kossowo zal een groote troepenschouw plaats hebben. Over eenige dagen gaat de minister van oorlog, Machmoet Sjefket pasja, naar Macedonië om ter plaatse de noodige maatregelen te treffen. De minister zal vergezeld zijn van den bekenden En ver bei, den militairen attaché te Berlijn. AMERIKA. Het tweede smaldeel van de Ameri- kaansche vloot in den Atlantischen Oceaan vertrok den lOden April op een over die eene gedachte. Zij verdween, maar kwam telkens terug. En hoe hij haar ook trachtte te verdrijven, altijd kwam zij weer opnieuw. Er hielp niets aan. Bij slot van ne- kening moest Signe zelve beslissen. Maarwie kende Signe?.... De majoor zoog en trok nog een poosje aan zijn sigaar. In de hopelooze ver wachting dat hij nog op een goeden inval zou komen. Tn de verborgen laf heid voor het besluit. Toen sprong hij op, schelde en liet vragen of zijn dochter bij hem kwam. Maar Signe was uitgereden. In plaats van haar kwam Eberhard. Natuurlijk weer in politiek. Als een modeplaatje. Kort, nauwsluitend, grijs jacquet, rood overhemd, «roodzijden das om een ge weldig hooge staande boord, gele laarzen. Men zag den jongen in het ouderlijk huis bijna nooit meer in uniform, en telkens ergerde zich de majoor. Het was nu eenmaal streng verboden. Uit drukkelijk bevel van den Keizer. En elk oogenblik dacht hij er aan, hoe hij als jong officier wel eens in burgerkle ding was uitgegaan, maar altijd heel in het verborgen. Bij hooge uitzondering. En ze hadden met hun drieën een over jas gehad, die op de beurt bij ieder dienst deed. Zoo'u deftige kleedij als zijn zoon hadden ze nooit gehad. »Eberhard, ik hoop dat de overste je eens arrest geeft.» I

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1