No. 3. Zaterdag 8 April 1911. 27e Jaar„'£. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAi\, Buitenland. Binnenland. AXELSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De staking in de havens van Mann- i heim en het daar tegenover gelegen f Ludwigshafen breidt zich uit. Daar arbeiders, die nog niet staakten, ge weigerd hebben, graan te lossen uit aken van firma's, wier bootwerkers I het werk hadden neergelegd, hebben I de scheepvaartmaatschappijen alle stuk- I goedsjouwers en graanwerkers uitge sloten. Aan de goederenloodsen en de I silo's ligt dientengevolge het werk stil. ENGELAND. Onder de mannen en vrouwen, die thuis voor een hongerloon werken, be- hooren vele kartonnen-doozenmakers. I Volgens een statistiek zijn er een 22.000 menschen, van wie een 17.000 vrouwen, die daarmee een karig stuk brood ver dienen. Het loon komt zelden op meer dan U/j of 13/4 stuiver in het uur uit. Nu heeft de Bedrijfsraad, krachtens de wet in zake huiswerk, een hooger loon vastgesteld, n.l. van 1 Juli tot 31 Ja nuari a.s. van 23/4 st.dan een jaar lang 3 st. en daarna 31/2 st. in het uur.. Dit zijn loonen berekend naar wat i. deze arbeiders en arbeidsters gemiddeld f maken* Zij die er bijzonder vlug mee I zyn, kunnen meer verdienen. FRANKRIJK. De werkstaking der bootwerkers in de Fransche havens breidt zich uit. i Er wordt thans algemeen of gedeeltelijk I gestaakt te St. Nazaire, Nantes, Brest, I Rochefort en Rouaan. De Fransche Bond van arbeiders in het haven- en j dokbedrijf heeft, ingevolge het te Brussel genomen besluit van den Internationalen Bond van zeelieden, het sein tot de staking gegeven. Tot dusver verloopt de staking kalm. De haven van Nantes ligt ongekend vol schepen, die op lossing wachten. De bootwerkers hebben er uit solida- 1 riteitsgevoel jegens hun makkers te la Rochelle den arbeid neergelegd, niet tegenstaande zij pas geleden een con- tract met de werkgevers gesloten had- j den, waardoor toen een staking voor komen werd. De aanwezigheid van de Sahel, een stoomer, die bevracht is u naar la Rochelle, schijnt er den door slag voor de staking gegeven te hebben. President Falljères zal 15 dezer zijn jreis naar Tunis aanvaarden. I De Italiaansche regeering heeft aan de regeering der Fransche republiek I haar voornemen kenbaar gemaakt om eenige pantserschepen naar Tunis te zenden, die er den president zullen begroeten. De Italiaansche regeering lis van meening, dat deze beleefdheid de banden tusschen Franschen en Ita lianen in Tunis slechts hechter beves- Jtigen kan. ZWITSERLAND. De Stendenraad heeft met algemeene stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarbij 15.710.000 francs wordt toege- j staan, om het leger met een nieuw n geweer te wapenen. Het Zwitsersche ■t geweer dagteekent uit 1889 en is in 1 1896 verbeterd. Müller, het hoofd van het militaire departement, had de aanneming van het wetsontwerp aanbevolen, door er nadruk op te leggen, dat de invoering van het nieuwe geweer noodig was tegenover de betere wapening van de naburige staten en in het belang van den troep, die anders in geval van oorlog in het bezit van geweren zou zijn, welke ontoereikend waren. TURKIJE. De ministerraad heeft Woensdag be sloten 2 Dreadnought's je laten bouwen door Armstrong. Daarmede zijn de be sprekingen, die thans een jaar geduurd hebben, definitief gesloten. In zake de bewapening der beide oorlogsschepen behoudt de minister van marine de vrije hand. Er zal ten deze een be slissing worden genomen na den terug keer der naar Engeland en Duitschland gezonden commissie. ZUID-AFRIKA. Naar de Daily Chronicle meldt, heeft de gouverneur van Bermuda de krijgs gevangen Boeren, die er nog waren, uit naam van de regeering van Zuid- Afrika aangeboden, hen als 3e klas reizigers naar Zuid-Afrika terug te brengen en hun de noodige uitgaven voor te schieten. Zij mochten er zich 14 dagen op bedenken. Met uitzonde ring van een of twee, die op Bermuda getrouwd waren, namen zij het aanbod aan, en op het eind van Maart zouden zij scheep gaan. Als er dus niets tusschenbeide is gekomen zijn die mannen nu eindelijk dan onderweg naar hun vaderland, het gewezen Transvaal. Of er nog een verklaring of eed van hen is gevorderd meldt het bericht niet. De brief van den New-York- schen correspondent moge het aantal krijgsgevangenen sterk overdreven hebben voorgesteld, de aandacht die hij op deze achtergeblevenen heeft ge vestigd, is er vermoedelijk niet vreemd aan, dat de regeering van Zuid-Afrika maatregelen heeft genomen om hen naar hun land terug te brengen. AMERIKA. Rijke Amerikanen spannen zich dik wijl tot op het uiterste in om nieuwe manieren te verzinnen van geld uit geven. De niet onbemiddelde heer Lawrence Waterbury, die dezer dagen te New York een groot feestmaal gaf, is er in geslaagd werkelijk iets nieuws te verzinnen, en daarbij tevens het gebruik volgen van het aanbieden van „favors" aan zijn gasten. Aan het slot van den maaltijd werd een reusachtige pastei binnengebracht, waaruit, toen de korst was gebroken, 12 levende dieren te voorschijn kwamen voor ieder der 12 gasten één. Daaronder waren een kikker, een pad, een kleine zwarte kat, een groene hagedis enz. Nadat de pastei van binnen wat was uitgeschrapt, vielen de gasten er op aan en deden het gerecht alle eer aan. Elk beest had een gouden kettinkje aan den poot, hetgeen de gast, die het dier kreeg, mocht houden. De Köln. Ztg. verneemt uit Washing ton, dat president Taft aan de leiders der democratische partij in het Con gres een vertrouwelijk rapport heeft doen toekomen over de redenen, die hadden geleid tot de mobilisatie aan de Mexicaansche grens. De toestanden aan die grens ook aan den Ameri- kaanschen kant zyn nog verre van volmaakt. Zoo komt nu weer bericht uit San Antonio, dat neger-soldaten zich daar zoo schandalig hebben aan gesteld, dat de afdanking van vier neger-regimenten verwacht wordt. De Eerste Kamer hield Maandagavond een korte vergadering waarin de af- deelingen werden samengesteld en de voorzitters en onder-voorzitters werden gekozen. Daarna is de Kamer tot nadere bijeen roeping gescheiden. De Koningin en de Prins brengen in het laatst van Mei het gebruikelijk bezoek aan Amsterdam. Naar gemeld wordt zal weldra worden ingesteld een staatscommissie voor het dienen van advies aan de regeering omtrent het nemen van maat regelen ter voorziening in de behoefte aan electrische kracht ten platte lande. Nieuwe Commissaris der Koningin. Met 18 April is benoemd tot Com missaris der Koningin in Zuid-Holland de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, burgemeester van 's-Graven- hage. Pest op Java. Door een der groote handelshuizen te Amsterdam werd, naar de Tel. meldt, op aanvraag uit Ned.-Indie het volgende telegrafisch antwoord ontvangen „De builenpest komt in een niet kwaadaardigen vorm voor. Het bericht is juist, doch wij zijn van meening, dat er geen reden voor bezorgdheid bestaat." De correspondent te Batavia van de N .R. Crl. seinde: „Volgens een rapport van dr. - De Vogel zijn er sedert Februari in het geheel 118 gevallen van pest voorge komen, waarvan 82 den dood tengevolge hadden. Gisteren zijn 13 gevallen ge constateerd, waarvan 7 doodelijk. De ziekte is gelocaliseerd in de berg streken. De wegen daarheen zijn afge sloten. Te Bodjonegoro heeft zich een geval voorgedaan bij een uit Batoe afkomstig Europeesch meisje. Tot dusver is het bacteriologisch rapport van dr. De Haan nog niet ver schenen." Bij het departement van koloniën is ontvangvn het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, dd. 4 dezer, betreffende pestge- vallen op Java en de daartegen genomen maatregelen „Gisteren 8 gevallen en 2 dooden, voornamelijk in het district Penang- goengan der afdeeling Malang. De in specteur dr. Terburgh is te Tjepoe voor tegengang van de verspreiding der ziekte in Rembang. Instructiën voor opsporing van ver dachte gevallenen voor rattenverdelging over geheel Java en Madoera zijn in bewerking. Dr. Nijland is bezig met de bereiding van pest-vaccine. Hierbij wordt aangeteekend, dat dr. Nijland de directeur is van de lands- koepokinrichting en het instituut- Pasteur te Weltevreden. Blijkens een nader telegram van den gouverneur-generaal van 5 dezer, is de pest thans ook bacteriologisch vastge steld. Onder de maatregelen, welke het opperbestuur hier te lande overweegt met betrekking tot bestrijding van de pest op Java, is ernstig sprake van de uitzending van een geneeskundige hier te lande, specialiteit op het gebied van pestziekte, naar Ned.-Indië. AXEL, 7 April 1911. Dinsdag had ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans ten verzoeke van de erven P. van Doorn-Cornelis, de verkooping plaats van een woonhuis, aanhoorigheden en erf, groot 1 are 31 centiaren, waarvan kooper werd voor 1760 de heer Jacob de Feijter Jansz. te Axel. Dinsdag heeft Breskens ook zijn nieuwen Burgemeester, de heer D. H. van Zuyen, ingehaald. Allerwege had men er versieringen aangebracht en werd gevlagd. Met de boot van 9.50 uit Vlissingen vertrokken, werden de heer en mevrouw Van Zuijen aan het eind der haven opgewacht door twee hoogaartsen, terwijl de geheele visschersvloot, getooid met vlaggen en wimpels, langs de aanleg plaats lag geschaard. Bij het van boord komen werd de nieuwbenoemde bur gemeester begroet door salvo's. Langs de kade maakte een reeds opgestelde stoet, waarbij natuurlijk het muziekgezelschap, omstuwd door tal van Bressianen, haar opwachting, tot de burgemeester met mevrouw in een rijtuig stapten en men zich in optocht naar het stadhuis begaf, waar de in stallatie plaats had. Z.Ed.Achtbare werd allereerst toe gesproken door den loco burgemeester, dhr. Weijkman, welke hem ook den ambtsketen overhandigde, waarna de heer Van Zuijen het woord nam en in hartelijke bewoording de beste wen- schen uitte voor het gemeentebestuur en de ingezetenen van Breskens en de welvaart der gemeente. Daarna werd gëlegenheid gegeven den burgemeester en mevrouw te complimenteeren. 's Namiddags werd een ommegang door Breskens gemaakt door een feeste lijke stoet van rijtuigen, eerewacht, praalwagens, muziek, enz., waarna 's avonds nog een muzikale wandeling met fakkeloptocht werd gemaakt.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1