Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. gedaan en dat hij enkel recht had voor vergoeding wegens de zedelijke kwelling, die de bioscoopvertooningen hem hadden berokkend. Üit Tucson (in den staat Arizona) komt bericht, dat een vreeselijk bloedbad is aangericht in een gevecht, dat Maan dag jl was aangevangen en dat ver scheiden dagen heeft gewoed in de buurt van Ures en San Rafael. Het heet zelfs, dat laatstgenoemde plaats verbrand is. Er zouden bij deze gevechten niet minder dan 1000 dooden zijn gevallen. Maar zoo Spaansch zal het er wel niet zijn toegegaan en latere berichten zullen bet doodencijfer wel aanzienlijk terugbrengen. Het bericht dat door Reuter is over geseind - heet afkomstig uit Mexicaan- sche regeeringskringen, maar is tot dus ver niet bevestigd. Een regeeringstelegram, gedateerd 2 April, meldt: Klinisch en microscopisch zijn in de omgeving van Malang geconstateerd 46 pestgevallen, waarvan 26 met doode- lijken afloop. Het bacteriologisch onderzoek is nog niet afgeloopen. De inspecteurs drs. De Vogel en Terburgb, zoomede de directeur van het geneeskundig labora torium, dr. pe Haan, zijn naar Malang gezonden. Strenge maatregelen in het belang der opsporing en bestrijding zijn in uitvoering en deels in voorbereiding. Bezoek President Faillières. Het bezoek van president Faillières aan Nederland zal tussehen 2 en 10 Juli plaats hebben. Tot dit bezoek was in beginsel reeds ongeveer een jaar geleden besloten Overeenkomstig den wensch van de Koningin, zal president Fallières zich in de eerste dagen van Juli naar Amsterdam begeven aan boord van een oorlogsvaartuig en over zee naar Frankrijk terugkeeren. Het bezoek zal vermoedelijk slechts enkele dagen duren. Een bezoek aan 's-Gravenhage of andere Nederlandsche steden schijnt voorshands uitgesloten. Pest op Java. De N. R. Ct. ontving van haar corres- pontent te Batavia het volgend tele gram „Het is gebleken, dat reeds eenige weken in den omtrek van Malang (Oost-Java) builenpest heerscht. De ziekte is aangebracht door een Mekka- ganger. In de laatste week zijn er 100 menschen aangetast en 58 bezweken. De Europeanen vluchten." Een later telegram van den corr. meldt „Nadere berichten sluiten allen twijfel buiten, dat de heerschende ziekte pest is. Sedert 2 Februari zijn in het district Batoe 200 ziekte- en 140 sterfgevallen voorgekomen. Volgens een officieel bericht zijn in het district Penanggoengan 35 ver dachte gevallen en 26 dooden. In loemboengs (rijstschuren) zijn doode ratten gevonden. Van Regeeringswege wordt in Malang een bacteriologisch onderzoek ingesteld." Zy zaten reeds in het bakje, dat lang zaam door den stroom van rijtuigen op den Potsdamerplatz zich een weg baande. En terwijl hij zjjn oogen gericht hield op zijn dochter, zag hij hoe haar schoon gelaat glansde bij zijn woorden. »Zes acht raillioen* herhaalde hij zachtjes. »0 c het was alsof hy zich ver licht voelde. Haar borst ademde ruim, de fijn besneden mond bleef een sekonde open, zoodat de kleine tandjes er door heen schitterden, en de tong kwam even voor den dag, als om de warme roode lippen te bevochtigen. Nog geen oogen blik had Signe naar haar moeder gevraagd, of naar haar zuster en broers -- dacht Gudareza onwillekeurig en tegelijk zei hij »Maar dat is niet te verwonderen Zij weet mama is in het hotel en zal haar dade lijk aan het hart drukken.* Het rijtuig hield stil voor het hotel, en Signe schreed met ruischende japon voorbij den pcrtier, die zeer diep boog. »Zoo diep heeft hij voor niemand van ons gebogen. Zelfs niet voor Eberhard. Merkwaardigals een vorstin.... Signe.... ons kind.* Wordt vervolgd) Paardenfokkery. By de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot aanvulling en wijzi ging der wet van 1901 betreffende de staatszorg voor de paardenfokkerij. Aan de Mem. van Toelichting is het volgende ontleend In de eerste plaats is een herziening dezer wet dringend noodzakelijk, om met meer kracht het dekken van mer- riën met niet goedgekeurde hengsten te kunnen keeren. Dat de bij de wet niet verboden dek kingen een grooten omvang hebben kun nen aannemen, is in het bijzonder te wijten aan de omstandigheden, dat vele paardenfokkers niet kunnen worden overtuigd, hoezeer zij zichzelf benadeelen door hunne merriën door minderwaar dige hengsten te doen dekken. In de haod gewerkt wordt verder deze be treurenswaardige toestand, doordat de overtredingen in vele gevallen bijzonder moeilijk te constateeren zijn allerhande voorzorgen worden genomen, om die overtredingen aaD het oog van de politie te onttrekken. Het bedrijf der paardenfokkerij in het algemeen ondervindt van den bestaan- den toestand groote nadeelen en het gezag van en de eerbied voor de wet worden er door ondermijnd. Bij de zeer belangrijke uitbreiding, welke het bedrijf der paardenfokkerij in enkele provinciën heeft verkregen, is de in de wei vastgelegde wijze van verdeeling vaD het jaarlijksch subsidie uit 's lands schatkist oorzaak, dat voor sommige provinciën een veel te gering bedrag beschikbaar is. Ongeveer 45"/0 van het totale bedrag van het Rijks subsidie toch komt thans ten goede aan drie provinciën, n.l. Zeeland, Gelderland en Groningen, terwijl voor de provincie Overijsel slechts f2390, (nog geen 3% van het totale bedrag) beschikbaar blijft. Hierbij komt voorts, dat ook de pro vinciale subsidiën veelal niet in overeen stemming zijn met de beteekenis der paar denfokkerij in verscheidene gemeenten. Teneinde de noodig geachte verbete ring voor zoover het Rijk aangaat, te verkrijgen, wordt in het ingediende ont werp voorgesteld, om, evenals bij de verdeeling van de subsidiën voor de veefokkerij, voor iedere provincie een vast bedrag beschikbaar te stellen, al vorens tot een verdeeling naar den thans gevolgden maatstaf over te gaan. Als gevolg hiervan mag worden ver wacht, dat ook de bedragen der pro vinciale subsidiën zullen worden ge wijzigd, zoodat in de provinciën die eenig nadeel mochten ondervinden van den voorgestelden gewijzigden maatstaf van verdeeling van het rijkssubsidie, dit verlies een aansporing zal zijn om het provinciale subsidie te verhoogen. Volgens de voorgestelde regeling zullen de provinciën dan rijkssubsidie ontvangen (de tussehen haakjes geplaatste cijfers geven het bedrag volgens de tegenwoor dige regeling aan): Noord-Brabant f 8365 (f8805) Gelderland f10 215 (f 11.170); Zuid-Holland f8285 (f8700); Noord-Hol land f5495 (t 5115)Zeeland f12.490 (f 14.090)Utrecht f3685 (f2805)Fries land f5405 (5005); Overijsel f3360 (f2390); Groningen f8155 (f8540); Drenthe f5045 (4540); Limburg f4500 3840). In het tweed deel van art. 1 derWt op de paardenfokkerij 1901 wordt het verbod om een merrie te doen dekken door een hengst, die niet is goedgekeurd, voor de provincie, waar de dekking plaats heeft, niet toepasselijk verklaard, indien de hengst en de merrie tijdens de dekking en de tien daaraan vooraf gaande dagen in vollen eigendom aan deozelfden persoon of dezelfde personen toebehoorden. Van deze uitzonderings bepalingen is misbruik gemaakt op een wijze, die, indien zij niet in de kiem werd onderdrukt, en op ruime schaal toepassing ging vindeD, het doel der wet zou doen falen. Het ontworpen artikel la heeft ten doel deze praktijken voor het vervolg onmogelijk te maken; iD het belang der paardenfokkerij moet de uitzonderings bepaling van het tweede lid van het ;eerend artikel 1 binnen zoo eng mo gelijke grenzen beperkt worden. De hengst en de merrie moeten, in plaats van gedurende de aan de dekking voorafgaande tien dagen, zooals in de geldende wet is voorgeschreven, gedu rende de twee maanden, die onmiddellijk aaD de dekking voorafgaan, aan den zelfden eigenaar of dezelfde eigenaren hebben toebehoord, wil de verbodsbe paling van het ontworpen artikel 1 niet van toepassing zijn. Deze wijziging heeft ten doel ontduiking van de be palingen der wet door gefiügeerden ver koop van een merrie aan den hengst- houder meer dan tot dusver te voor komen. Van de verschillende wijzigingen, die artikel 1 der geldende wet moet onder gaan, is gebruik gemaakt om aan de daarin vervatte voorschriften een meer duidelijke en overzichtelijke redactie te gaven. Met betrekking tot den tijd, waarin de voor- en najaarskeuringeu worden gehouden, wordt eenige meerdere speling toegelaten. AXEL, 31 Maart 1911 Even voor het ter perse gaan van ons blad brak een hevige brand uit in de schuur van den herbergier Van Damme alhier nabij het station. In een oogwenk stond het gebouw in volle vlam. De schuur van den herbergier De Moor die er vlak naast stond vatte ook al spoedig vlam en was mede in weinig tijds geheel aan het branden zoodat al spoedig alles tegen den grond lag. Beide schuren waren zoo goed als ledig. Alleen 50 zakken aardappe len van den koopman A. Dieleman en 1500 Kg. bietenzaad van De Meurichy zijn mede een prooi der vlammen ge worden. Aan het woonhuis van Van Damme werd nog vry wat schade ver oorzaakt. Een begin van brand aan het dak was spoedig gebluscht. Er was natuurlijk heel wat waterschade en van het huisraad, dat in veiligheid gebracht werd, zal ook wel het een en ander beschadigd zijn. Bij De Moor. waar men ook reeds bezig was een en ander in veiligheid te brengen, liep het beter at en kon alles weer spoedig teruggebracht worden. De schuren waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De brandweer kon niets anders doen, dan de puinhoopen nat houden en wat nog recht stond omverhalen. Gelukkig dat het klaar dag was, anders waren de gevolgen waarschijnlijk zeer ernstig geweest, vooral ook met het oog op den hevigen wind. Omtrent de feesten te Zaamsla; jl. Vrijdag gehouden ter gelegen heid van de installatie van den hee Joh. de Feijter als burgemeeste kunnen we als vervolg op het reeds gemelde nog het volgende mededeelen Alvorens de stoet na den omgang door de gemeente werd ontbonden richtte de nieuwe Buigemeester vau de pui van het raadhuis een hartelijke toespraak tot de in grooten getale daar aanwezige ingezetenen. Hij gat hun de verzekering van zijn steun aan alles, wat in het belang Is van Zaamslag en zijne bewoners, dankend voor de har- j telijke bewijzen van sympathie, welke hem heden werden toegedacht. Met luide hoera's werden deze woor den begroet. Hierna werd ten raadhuize de maal tijd gehouden, waartoe door den bur gemeester waren genoodigd het gemeen tebestuur, secretariebeambten, feestcom missie, familieleden, vrienden, totaal ruim 50 personen, die een serenade ontvingen van de zangvereeniging Zingt den Heere een nieuw lied. Natuurlijk werden aan den disch ver scheidene toasten ingesteld, welke de burgemeester had te beantwoorden. Nog werd aan H. M. de Koningin een telegram van hulde toegezonden met dankbetuiging voor de benoeming en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken voor zijn voordracht. Intusschen was de schemering ge vallen en werd het donker, zoodat men buiten druk in de weer was met het ontsteken van honderden lampions en vetglaasjes. Dit leverde een tooverach- tig gezicht op tussehen al die sparretjes ook het raadhuis wasfraaigeïllumineerd. Met het doorloopen der straatjes naderde de tijd, waarop het aangekondigde vuurwerk zou worden afgestoken, en verzamelde zich dus betrekkelijk spoe dig een dichte menigte op het dorps plein. Het vuurwerk is in een woord prach tig geslaagd. Het slotnummer „Leve de burgemeester" in diamantvuur kwam duidelijk tot zijn recht. En hiermede was wel het programma afgewerkt, maar de pret nog niet uit. Trokken vele nieuwsgierigen van elders huiswaarts, de kombewoners bleven nog laDg genoeglijk onder elkander en nog menig glaasje werd geledigd op het welzijn van den nieuwen burgemeester. Het feest is in alle deelen geslaagd. Met toestemming van het gemeente bestuur zou men Zaterdagavond de ver lichting nogmaals ontsteken, doch een onweersbui vergezeld van een malschen regen, ha,d de versieringen vrijwel vernield, zoodat men zich bepalen moest tot een stukje muziek van het tanfarengezelschap, dat een wandeling door de straten maakte. Met ingang van 1 dezer is be vorderd van kommies 3e kl. bij de directe belastingen enz. tot 2e kl. P. de Reijger te Sas van Gent, Door den veehandelaar T. te Middel burg werden in den loop der vorige maand een vijftal kalveren en een koe aan een slager aldaar ter slachting en verkoop afgestaan. Voor een en ander werd door den slager gezorgd, doch hij weigerde ten slotte het door hem daar voor verkregen geld aan den veehan delaar af te dragen. Deze heelt de zaak in handen der politie gegeven. M. Crt. Voetbal. Zondag had te Dordrecht de reuzen- wedstrijd plaats tussehen het vertegen woordigend Nederlandsch en Belgisch elftal. Duizenden en nog eens dui zenden hadden zich een plaats gekocht op het keurig ingerichte terrein. Met 21 voor het Nederlandsch elf tal ging de rust in. Na de rust wogen de beide partijen ongeveer tegen elkaar op en drongen de Belgen meermalen gevaarlijk op, maar de Nederlandsche achterspelers speelden fijn voetbal en verhinderden den Belgen een punt te maken. Ongeveer 4 minuten voor het einde werd nog een doelpunt gemaakt door een Hollaudscheu voorspeler. Niet te beschrijven was het enthou- I siasme van het publiek, daar het toen zoo goed als zeker was, dat ook dit jaar de Nieuwsblad-beker weer iu Nederland bleef. De stand veranderde j dan ook niet meer en de Nederlandera wonnen dus met 31.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2