I! J aura. e. Db erfenis van oom Reinhard. 2. Woensdag 5 April 1911 •27e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHIXOIVY, Buitenland. FEUILLETON. D>t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AXEL. icht use ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. irkf ZWITSERLAND. Over de totstandkoming van de ver binding tusschen Noord en Zuid in de Lötschbergtunnel vinden wij de volgende bijzonderheden vermeld De nachtploeg liet Vrijdagochtend om 3 uur de laatste loopgraven springen. Van 16 ladingen dynamiet ontploften meer dan de helft niet. Dadelijk na het wegruimen van het steengruis werdea de boorwei ktuigen opnieuw aan den gang gebracht. Men kon elkander aan weers kanten hooren werken. Kort te voren had men in de noordelijke tunnel een sondeergat van Slj2 M. geboordmen kwam daarbij echter niet uit in de open ruimte aan den Zuidkant. Plotseling verscheen in dit boorgat een boor, die aan de Zuidzijde in de rots was ge bracht. Dat gebeurde om 3 uur 50. Duidelijk hoorde de noordelijke ploeg door de kleine opening het gejuich van de zuidelijke. De ingenieurs, die aau weerskanten bevel voerden, slaagden or in, zich voor elkaar verstaanbaar en een afspraak te maken over de uitvoering van het laatste mineurswerk. Van het Zuiden af werd daarna een anjer door het boorgat geschoven. Men mat nu de dikte van den rots wand, die de tunnels nog scheidde, met een duimstok, en toen bleek, dat de scheidswand tusschen Noord en Zuid. nog 80 cM. dik was. Men kwam overeen, dat men alleen van het Noorden uit nog mynen zou laten springen. De voorwerker Uiorgi stak de lont voor de laatste negen Steeds sterker werd zijn ongeduld, zijn verlangen. Hoe zou zij er uitzien Had Mö zij erg geleden, was zij erg veranderd a in dien afschuwlijken dienst aan het hof, die juist voor haar sterk onafnauke- lijkheidsgevoel zoo onverdraaglijk moest 'en' zijn Hoe zou zij de verandering van hun omstandigheden opnemen Wat had zij voor plannen voor haar eigen toe komst? Want dat zij zich voor haar toekomst een zeer bepaalden weg had (Voorgeschreven, dat was duidelijk I daarvoor kende hij Sigue genoeg. Maar j hij wist ook dat deze weg misschien in I een heel, heel andere richting voerde dan moeder of hij of de broers en zuster kouden vermoeden. Signe was onbe- I reken baar. Nog een kwartier nog tien mi nuten. Hij ging weer buiten de hal, in de zonnescthttering, en keek de rails langs, jdie hem zijn lieveling zouden brengen. Nu vloog de sneltrein waarschijnlijk de voorstadjes voorbij. Misschien wel vlak langs de kleine villa, waarin de ouders H van Victor Kalteneg woonden. Zou zij daaraan denken Zou zij trouwens wel ooit nog aan Victor denken ladingen aan, waarna de werklui met de ingenieurs aan weerskanten, zooals altijd, 200 M achteruitgingen Om 4 uur 50 sprong de laatste mijn. Toen de inge- uieurs en de werklui in de grootste spanning in den tunnel naar voren dron gen, aanschouwden zij licht van den anderen kant, nog voor het puin was weggeruimd. Tusschen de twee tunnels had de laatste ontploffing een groot gat van 5 M. middellijn gemaakt. Deeerste- ingenieur Morot kroop daar het eerst van de Zuidzijde doorheen en omarmde Roth- pletz, den eerste-ingenieur aan de Noord zijde Achter Morot kwamen ook de andere ingenieurs en werklui van de Zuidzijde door het gat heen. Er volgde een hartelijke begroeting, waarbij men met champagne klonk. De voorloopige meting n hebben aan getoond, dat men bij het graven van de tunnels van weerskanten prachtig de richting bewaard .had. De afwijking tusschen de tunnel-assen bedroeg slechts 30 cM.. tusschen de hoogte van de tun nels 10 cM. De plaats waar men elkaar ontmoet heeft, bevindt zich op 7186 meters van het beginpunt aan den Noordkant. De Lötschberg-tunnel is de eerste groote tunnel door de Alpen, die niet in een rechte liin loopt, maar een bocht maakt. Daarom is het moeilijker geweest de aschrichting van den tunnel te bewaren dan bij de Gotthard- en öimplon-tunnels. Nadat de ploegen bij het boorgat ge fotografeerd waren, werden zij door de eerste dagploegen afgelost. Zaterdag was het groot feest voor de werklui en werd er niet gewerkt. Eenmaal was zij zwak geweest. Een maal ook voor de sterkste komt een maal zoo'n uur. Nu werd in de verte de arm op veilige gezet. Eindelijk Het was als een arm, die in de toekomst wees. Ja hoe zou nu ook Signe's toekomst anders worden Een geraas, een gedreun. Gudareza liep haastig naar de plaats, waar de trein moest stilstaan. Hij, die altijd zoo beleefd was, drong alleronbe leefdst de wachtenden met zijn ellebogen op zijde. Dadelijk moest hij Signe zien. En daar zag hij haar. Zij stond voor het raampje van een coupé eer3te klasse natuurlijk, zij had eerste gereisd en had hem ook dadelijk ontdekt, en wuifde hem met de hand toe. Precies dat lieve, mooie gezicht van vroeger. Alleen wat smaller. Rijper. Maar daarom misschien nog schoöner. ►Signe! Signe! Kind mijn lief, lief kind »Dag vadertje U Hij trok haar naar zich toe, hij kuste haar. Hy kon haar haast niet loslaten. Tot zij zich zachtjes wist vrij le maken. Maar papa....* En tegelijk keerde zij zich om. »Dank u, hoogheid.... maar neen, geeft u zich geen moeite!» In het eerste oogenblik hoorde vader slechts de welluidende stem, die zeld zaam volle en weeke tonen, die hem De kosten van den aanleg van den tunnel bedragen 50 millioen francs. Zij krijgt dubbel spooi. TURKIJE. De door de Malissoren ingesloten stad Toesi had zich 30 dezer nog niet over gegeven. Het Turksche hoofdkwartier, van waaruit de operaties tegen de Ma lissoren geleid werden, bevond zich in Sidi Kostratsj. Daarheen waren ook de kanonnen van Skoetari gezonden. Men verwachtte eergisteren bijna elk oogen blik de inneming van Toesi door de op standelingen. Volgens de telegrammen van Vrijdagnacht zou de Turksche stel ling inderdaad reeds door de opstande lingen zijn genomen. Geruchten zeggen dat ook Skoetari reeds in handen der opstandelingen zou zijn, maar dat wordt van ambtelijke zijde tegengesproken. In 't geheel zijn er tot dusver naar Skoetari 12 bataljons versterkingen en 36 kanonnen gestuurd. De Koning en de regeering van Mon tenegro doen wat ze kunnen om het wantrouwen der Turken tegenover de gedragslijn van Montenegro weg te nemen. Zooals men weet, verdenkt men de Montenegrijnsche regeering van een op treden achter de schermen en een hei melijk steunen der Albaneesche opstan delingen. Dat nu wordt van Montene grijnsche zijde ten stelligste ontkend. Integendeel, zegt de Montenegrijnsche regeering, de Turken mogen de opstan delingen desnoods op Montenegrijnsch gebied vervolgen. Van de vriendelijke ontvangst van den Turkschen gezant door koning Nikolaas is reeds melding altijd^iadden doeD denken aan tingelende klokjes. Toen eerst zag hij dat een slank, buitengewoon elegant gekleed heer met behulp van een bediende en een kruier bezig was met bagage, die blijkbaar van Signe was. Hij had even een gevoel van teleurstelling»uu ben ik toch niet met Signe alleen.» Maar toen zeide zij»Mijn vader prins Hoburg. Wij hebben van Frankrijk af samengereisd, en Zijne Hoogheid heeft allervriendelijkst voor mij gezorgd.» Zij glimlachte, en het was of er eenige ironie in haar toon lag. De ander had zijn hoed afgenomen. >Zeer aangenaam, meneer von Gudareza Hij sprak zoo zachtjes, dat hij nauwelijks te verstaan was. Werkelijk een uiterst gelukkige ontmoeting. Soms kan het booze toeval het toch wel eens goed meenen. Maar nu zal ik afscheid van u moeten nemen.» ►Tot weerziens, Hoogheid.» Vluchtig reikte zij hem de hand. Als een vorstin den hoveling vond de vader. Maar toen de prins, door zijn bediende ge volgd, in de menigte verdween, dacht hij niet langer aan hemhij zag slechts zijn dochter. Hij zag slechts haar, terwijl zij vlug en als een bereisde met den kruier on derhandelde, hy zag slechts haar, toen hij met haar de trap at ging, - hij zag slechts haar, terwijl zij in het gewoel der rijtuigen stonden, tusschen de roe- gemaakt. Voorts heeft koning Nikolaas een hofmaarschalk als bijzonderen afge zant naar Konstantinopel gezonden, die in naam van zijn souverein is komen verklaren dat Montenegro met da op roerige beweging onder de Malissoren niets te maken heeft. AMERIKA. Bibns, die een jaar of wat geleden zich zoozeer onderscheidde bij de ramp van het stoomschip Republic, dat naar men zich herinnert - bij Nan tucket was vergaan, wordt weer druk genoemd in de Amerikaansche kranten. Binns was destijds als bedienaar van de installatie voor draadlooze telegrafie aan boord van het zinkende schip gebleven, voortdurend het signaal ,C. Q D (Come Quick, Dangergevende, hetgeen er dan ook toe leidde, dat van verschil lende kanten schepen opdaagden, die de bemanning van de Republic redden. Het gebeurde was natuurlijk een prachtig geval voor de einematograaf- theaters. En, ofschoon Binns protesteerde, werd de heldhaftigheid van den marconi- grafist in de bioscoop-theaters vertoond. Binns kwam nu bij den rechter in ver zet, en het gevolg was, dat de vertoo ningen werden gestuit. Bovendien had Binns, op verschillende gronden, een schadeloosstelling gevraagd van 12.500 dollar. In eerste instantie werd hem een schadeloosstelling tot dat bedrag toege staan maar de veroordeelde firma ging in nooger beroep en de 12.500 dollar weiden met 10.000 dollar verlaagd. De rechter in tweede instantie was nl van oordeel, dat Binns geenerlei onrecht was pende en zoekende reizigers en de haas tige bedienden en dragers. Wat was zij mooiwat was zij mooiHoog en slank haar gestalte in een nauw-sluiten- den zwarten zijden mantel, om het midden haast te omspannen, breed in de schouders. Hoe fijn was het hoofd gevormd Het gelaat als gesneden naar een antieke kamee, in het profiel mis schien een beetje scherp, van voren een bekoorlijk ovaal. En onder den kleinen reishoed de pracht van het gouden haar, los opgestoken, misschien tiog van de nachtreis, zoodat overal kleine lokjes uit den dichten wrong uitsprongen. Ja, ja de nachtreisBijna twee nachten en een dag en dan er nog zoo frisch uitzien. »Ben je niet móe van de lange reis, Signe »Wel neen, papa. Als je zoo'n heer lijke verandering tegemoet reist c Zij hield plotseling op. Er kwam een kleine blos op haar gelaat, die echter dadelijk verdween. Eo zij moest er zelve om glimlachen. »Nu ja een sterfgeval. Maar wij hoeven tegenover elkaar niet te huichelen, papa. Voor ons is het nu eenmaal een groot geluk. Is er een testament gevonden »Maar Signe!» Hij zei hét" op een licht verwijtenden toon en vond bet daarna volkomen natuurlijk, wat zij ge zegd had. Neen.... niet huichelen. En hij lichtte haar in.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1