1*0. 1 Zaterdag 1 April 1911. 27l" 4aar<f, Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h- V1aa n d e r e n F. DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. Landbouw. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Dinsdag is de toestand in het Aube- departement kritiek geworden. Aanlei ding tot nieuwe opwinding was het bevel om de roode en de zwarte vlaggen, die 18 Maart op het stadhuis van Bar- sur-Aube waren geheschen, te verwij deren. De onder-prefect moest dit bevel uitvoeren. Hij verzocht de vlaggen uit eigen beweging weg te nemen, maar de vertegenwoordigers der wijnboeren durf den de verantwoordelijkheid niet aan. Toen liet. de onder-prefect de vlaggen door een arbeider wegnemen. Als een loopend vuurtje ging 't bericht het plaatsje door; plotseling was de opwin ding weer groot. De vlaggen en lappen, op 18 Maart uitgestoken, werden weer uit de ramen gehangen, en in Aube en andere gemeenten hadden volksoploopen plaats. De onder prefect trachtte ver geefs de bevolking te kalmeeren. Toen hij met troepen dreigde, beloofden de leiders de bevolking tot wegneming der vlaggen te zullen aansporen. Maar zij zeideu, dat alle eischen werden gehand haafd en de orde eerst zal terugkeeren als volkomen voldoening is verkregen. ITALIË. In antwoord op het telegram van den Duitschen keizer seinde de. koning van Italië, dat het bondgenootschap der beide volkeren steeds een machtige waarborg voor het behoud van den vrede zal zijn. Aan den keizer van Oostenrijk seinde de koning, dat hij diens vertrouwen in de vervulling van de edele rol, die voor de beide volkeren ten opzichte van het behoud van den vrede was weggelegd, deelde. AMERIKA. Nog altijd komen er nieuwe bijzonder heden over de vreeselijke ramp in den fa,brieks-skyscraper te New-York. Op de drie bovenste verdiepingen waren, 700 personen aanwezig, de meeste gereed om naar huis te gaan. Als uit gangen hadden zijde trap in het ge bouw, een smalle brandtrap, een per sonenlift, een goederenlift en een nauwe trap naar het dak. De twee liften heb ben nog eenige reizen kunnen maken, maar toen werden de kabels door het vuur beschadigd. We deelden reeds mee dat 53 vrouwen uit, dp ramen op straat sprongen. Slecnts één van hen werd nog levend opgeno men, maar stierf onder het wegdragen. Bovendien sprongen een twintigtal per sonen door den liftkoker omlaag en vielen dood op het dak van de lift. Het was een voorschrift maar aan de meesten onbekend dat men zich bij brand naar het dak moest redden. Slechts een zestigtal der door het vuur afgeslotenen volgden den directeur, den heer Banck, zijne twee dochters en zijne huishoudster op het dak, waar studenten van de hoogeschool van New-York hun touweu toewierpen, waarlangs ze op flit, dak van een aangrenzend gebouw ge- raakten. Als gevolg van deze ramp zal nu een bestuursafdeeling worden opgericht, die den naam van »Brandbeschermings- bureau» zal dragen en die bevoegdheid zal hebben huiseigenaars te dwingen hun perceelen zoo in te richten, dat personen, die bij het uitbreken van een brand in het huis aanwezig zijn, zich gemakkelijk kunnen redden. Wel legt de wet aan het stedelijk bouwdepartement nu reeds de ver plichting op, toe te zien dat in alle ge bouwen brandladders e. d. zijn aange bracht. Daar echter geen voldoende fondsen uitgetrokken zijn voor het toe zicht, is die bepaling tot dusverre een wassen neus gebleven. De eigenaar van het gebouw, waar de brand heeft gewoed, heeft zelfs ver klaard dat, wanneer de stedelijke in specteurs het noodig hadden geoordeeld, dat er aan de buitenzijde brandladders zouden worden aangebracht, hij daaraan onmiddellijk gevolg zou hebben gegeven. Er was hem echter niets van dien aard gezegd en bovendien hadden de archi tecten het gebouw voor absoluut brand vrij verklaard. Onder groote belangstelling is het stof felijk overschot van den overleden com missaris der Koningin in Zuid-Holland gisteren begraven. Prins Hendrik nam aan de plechtigheid deel, met hem de vertegenwoordigers der beide Koninginnen, waardigheidsbeklee- ders ten Hove, ministers, de voorzitters der beide Kamers met eenige Tweede Kamerleden, eenige leden van den Raad van State, leden van den Hoogen Raad, Prov. Staten, B. en W. van Den Haag met den secretaris, generaal De Meester, oud-minister Nelissen, benevens de amb tenaren der prov. griffie; van het ge meentebestuur,. oud-burgemeester mr. Roest en verschillende raadsleden de commissaris der Koningin van Utrecht; eeq deputatie uit het college van Ged. Staten van Noord-Holland burgemeesters van veel gemeenten van de provincie. Verder delegatiën van de Kamer van Koophandel, Mpij. Zeebad Scheveningen, de Eerste Ned. Levensverzekering Mpij., van den Senaat van het Leidsehe Stu dentencorps, de Haagsche balie, de Kon. Vereeniging het Eereteeken, Leesinrich- ting en Ned. Gymnastiekverbond. Op het lijkkleed lag alleen een krans met een lint met de gekroonde naatn- cjfers van de Koningin en den Prins. De Prins conduleerde persoonlijk den oudsten zoon met een handdruk. Nadat de kist boveu de geopende groeve was geplaatst, sprak dr. Cramer een enkel troostwoord, waarna het Tweede Kamer lid, mr. Patijn, bedankte voor de laatste eer, ziju vader bewezen. Op verzoek des overledenen, werden geen verdere toespraken gehouden en geen meerdere kransen toegelaten. H. M. de Koningin beeft aan den Koning van Italië, bij gelegenheid van zijn jubileumfeest een telegram van ge- lujcwensching gezonden, van den vol genden inhoud »Ik* stel er prijs op, Uwe Majesteit mijn zeer'oprechte en warme gelukwen- schen aan te bieden en mijn beste wen- schen te uiten voor Uw geluk en den voorspoed van Uw roemrijk land." VERSLAG der onderlinge Verzeke- rings-Maatsekappjj tegen Hagel- scliade in Zeeland, uitgezonderd liet voormalig IVe district over het jaar 1910. Ingevolge het bepaalde bij art. 132o van het reglement hebben wij de eer onderstaand verslag uit te brengen over den toestand der maatschappij en hare verrichtingen gedurende het twintigste boekjaar. Op de eerste plaats moeten wij erop wijzen, dat in geen enkel jaar zooveel hagelschade moest worden uitbetaald. De uitgekeerde som bedroeg niet minder dan ƒ9840,24 tegen ƒ4455,32 in het daaraan voorafgaand jaar. De schade werd geleden door 45 deel- genooten woonachtig in de gemeenten Axel, Boschkapelle, Graauw, Hontenisse, Ossenisse, St. Jansteen, Stoppeldijk, Westdorpe en Zaamslag en strekte zich uit over 479 gemeten karwei, winterkool- zaad, vlas, tarwe, gerst, rogge, haver; erwten, paardeboonen, platte boonen, bruine boonen, aardappelen, suikerbieten en voederbieten. Bij de schatting varieerde de schade van 10 tot 40 pet. Het aantal leden en verzekerde gemeten bleef nagenoeg stationnair. De maatschappij telt thans 469 deel- genooten, die 19166 gemeten '8540 H.A.) hebben verzekerd. Van deze 19166 gemeten zijn er 14190 verzekerd door 359 deelgenooten, mede deelgerechtigd in het afzonderlek beheerd Kapitaal (art. 22b rgt.) bestaande uit 24000,3 obligation Amsterdam 1895 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, benevens 1100,255 ingelegd bij de Rijkspostspaarbank en een te goed ad ƒ300, op de afdeeling: #N euw Kapitaal* (art. 25 rgt.) wegens geleende gelden, zoodat het aandeel dier deelge nooten iu dat geheel afzonderlijk beheerd Kapitaal op 31 December jl. bedroeg 1,56 per -gemet. Gezamenlijk bezitten alle deelgeuooten. (art. 25 rgt.) 16000,— 4% obligatiën Rotterdam 1900, 1901, 1907 en 1908 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, zoomede 15.71, ingelegd bij de Rijks postspaarbank een en ander te vermin deren met een bedrag van ƒ360,- ver schuldigd aan de afdeeling*Oud Kapi taal (art. 22b rgt.) wegens geleende gel den, zoodat het aandeel in dat gemeen schappelijk bezit op 31 December jl. be droeg - ,82 oer gemet. In de algemeene vergadering gehouden te Axel op 26 Februari 1910 werden de beeren Cam. van Waes te Westdorpe en Alph Staal Pz. te Graauw, aan de beurt van aftreding, als bestuursleden herkozen. De heer Cam. van Waes werd staande de vergadering door de bestuursleden herbenoemd tot onder-voorzitter. Bij de benoeming eener commissie van dier personen en van hunne plaatsver vangers, die iu 19U, 1912 en 1913 de rekening zal nazien, werden tot vaste leden benoemd de heeren Alois Govaert te Westdorpe, B. C. Puylaert te Zuid- dorpe en Charles Ysebaert te St. Jansteen. Tot plaatsvervangende leden werden benoemd de heeren J. F. de Maat-Staal te Stoppeldijk, Cyr. J. van Waes te Westdorpe en Henri Bonte te Koewacht. Al de gekozenen hebben zich hunne benoeming laten welgevallen. Deze vereeniging, die uitsluitend onder ling werkt, begonnen zonder kapitaal, heeft sedert haar twintig jaar bestaan reeds ongeveer drie en vijftig duizend gulden aan schadevergoeding uitgekeerd vau 1891 tot en met 1909 43127,73 ia 1910 9840,24 Totaal 52967,97 en bezit thans nog 38000, Uit het bovenstaande blijkt, dat of schoon het afgeloopen boekjaar voor de maatschappij niet voordeelig i« geweest, "toch weder het bewijs geleverd is ge worden, dat vei zekering tegen hagel schade bij onze Maatschappij aanbeveling verdient. Hoe grooter het aantal verzekerden is, des te gemakkelijker wordt de schade gedragen. Het Bestuur K. J. A. G. C0LL0T d'EÖCUEY, voorz. fSanqois vaN waesbskghë, secr.-pennm.. Het hoofdbestuur van den R. K. Boerenbond Zeeuwsch Vlaanderen O. D, heeft, in vereeniging met den heer L. H. Colsen, rijksveeatts te Hontenisse. tot den directeur-generaal van den landbouw het verzoek gericht om den invoer over de Schelde van Hollandsch rundvee in Zeeuwsch-Vlaanderen te verbieden, totdat in ons vaderland het mond- en klauwzeer is geweken. Het doel is om Zeeuwsch-Vlaanderen, waar zich nog geen geval van mond en klauwzeer heeft voorgedaan, voor deze ziekte te vrijwaren. M. CrL De Belgische minister van laud- bouw heeft Dinsdag in dé Kamer, in antwoord op een interpellatie, verklaard, dat de grens voor invoer van buiteii- landsch vee gesloten zal wordea, om het Belgische vee tegen mond- en klauwzeer dat in Nederland toeneemt, te beschermen. AXEL, 31 Maart 1911 Woensdagavond werd aLhier op de bovenzaal van den heer Gilijamse eene algemeene vergadering gehouden van de vereeniging Fiaralia, onder voorzitterschap van den heer J. Hui- zinga. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging is opgericht met 13 leden en dat er thans 114 zijn- De ontvangsten bedroegen 102.95 en de uitgaven 88, waaronder 46.25 aan prijzen, toegekend op de 31 Augustus 1910 gehouden tentoonstelling; er is dus een batig slot van Besloten werd zeven planten uit te reiken prijs, doch niet. meer eau r van: elke soort aan één j -.raoi

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1