De erfenis van oom Reinhard. No. 103. Woensdag 29 Maart 1911. 26° .la:«i\!£- Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrJJdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. Er zyn al vele vrouwen geweest, die weigerden belasting te betalen, omdat zij het stemrecht niet hebben. Mevr. Despard heeft nu bekend gemaakt, dat haar huis op den avond van de volks telling open zal staan voor kiesrecht vrouwen. Haar eigen biljet zal zij aldus invullengeen stemrecht geen inlichtingen. Te Edinburg wordt op het oogenblik een tentoonstelling gehouden voor stads uitleg, tuinwijken, tuinsteden enz. Prof. Geddes heeft nu op die tentoon stelling een lezing gehouden, waarin hij een plan ontwierp voor een nieuwe hoofdstad van Schotland, een vergroot Edinburg of liever een vereeniging van Edinburg met Glasgow tot een wijde stad, zich uitstrekkende van het eene eind van Schotland naar het andere en bestemd om in grootte Londen te evenaren, ja te overvleugelen. Tuin dorpen en tuinsteden langs de oevers van een kanaal, dat de Forth en de Clyde verbinden en waardoor de scheep vaart tusschen Hamburg en Nieuw- York zijn weg nemen zal, zullen de twee groote steden van het Noorden aan elkaar verbinden en tot een maken. Men schrijft uit Kingsthorpe, in Queensland Het te Sydney zittende congres der Arbeiderspartij in Nieu w-Zuid-Wales heeft met 63 tegen 3D stemmen een motie aangenomen, waarbij uitgespro- 8) IV. Senator Briigge maakte een kleine pauze. Het viel hem toch moeilijk, met zijn eigenlijke verzoek voor den dag te komen. Maar in zijn herinnering zag de majoor weer den stervende, bespeurde hij weer dat worstelen naar woorden, het half verstaanbare >Neustadt« »testament«. Hij werd aangedaan, en tevens kreeg hij een gevoel van onzekerheid. Hij was niet op zijn gemakhij ontweek den blik van zijn bezoeker. Maar hij zei toch Zeker, zeker nog op zijn sterfbed heeft oom over Neustadt ge sproken. Werkelijk? Ziet u, majoor u moet weten dat hij bij ons groote ver wachtingen, bijzonder groote verwach tingen had gewekt. Hij heeft namelijk een paar keer tegen ons gezegdna mijn dood zullen jullie merken dat ik in mijn hart altijd een burger van Neu stadt ben gebleven.* En daarbij spiak hij van een electrische centrale en van een abattoir en van een hospitaal. Hij pakte alles altyd grootsch aan. Ziet u, majoor u zult het nu zeker natuur- ken .wordt, dat het ministerie van onder wijs huwende of gehuwde onderwijze ressen behoort te verzoeken hun be trekking als onderwijzeres neder te leggen en dat onderwijzeressen, we duwen geworden of getroffen door eene andere huiselijke ramp, voor herbe noeming dienen in aanmerking te komen. Een andere motie, met groote meer derheid aangenomen en met 'vèrrei- kende gevolgen is„dat de regeering aangespoord worde een wet voor te stellen, welke de woninghuur zal be perken tot een zekeren prijs, zoodoende een einde makende aan de ongerecht vaardigde en ongeëvenredigde stijging van de huurprijzen van woningen. OOSTENRIJK HONGARIJE. Vrijdagochtend te kwart over tienen kwam het Duitsche keizerlijk paar met prins Joachim en prinses Victoria Louise op het noorderstation te Weenen aan. Frans Jozef wachtte zijn gasten op in Duitsche maarschalksuniform. De begroeting was buitengewoon har telijk. Te Pezzing had de offlcieele ontvangst plaats. Bijzonder hartelijk was de begroeting tusschen den Keizer en den aartshertog troonopvolger. Ge durende den tocht naar Schönbrunn werden de hooge gasten door het volk hartelijk toegejuicht. De toon der Oostenrijksche bladen is zeer hartelijk. Met voldoening wordt er o. a. op gewezen dat de aartshertog troonopvolger met zijn gemalin hun verblijf op Brioni hebben onderbroken, om bij de begroeting der Duitsche lijk en niet onbescheiden vinden, ik heb er persoonlijk ook volstrekt geen belang bij ik wou u alleen maar uit naam van ons stedeke mij de vraag veroor loven heeft hij een testament nage laten Hij herademde. Goddank, nu was het er uit. En onmiddellijk klonk van de sofa een scherp, kort neen*. Eberhard had het geuit. Zijn vader klonk het te scherp, te hard. »Dat wil zeggen,* verzachtte hij, »een testament is er inderdaad niet gevonden. Zelfs de notaris, die jaren lang de zaken van oom heeft behartigd, meent dat er geen uiterste wil is. Oom voelde zich tot het laatst toe zoo frisch, hij dacht niet aan sterven. Misschien had hij ook den afkeer dien zooveel menschen tegen het maken van een testament hebben...* Terwijl hij zoo sprak, zag hij in ge dachten den stervende weer. Maar nu was hem ook eensklaps volkomen helder ♦oom kan geen testament hebben nage laten. Anders had hij niet zoo, met in spanning van alle krachten, naar den notaris verlangd. Dom, dat ik dit nu eerst inzie!* Het was een groote ge ruststelling, het gaf Gudareza plotseling een sterke zekerheid. Eerst nu voelde hij zich geheel en al erfgenaam van oom's millioeuen. Maar daaruit ont sproot ook een gevoel van edelmoedig heid. In zekeren zin moest men oom's keizerlijke familie tegenwoordig te zijn. Het Fremdenblatt schrijft Van een bezoek van zoo korten duur blijft natuurlijk alle politiek verre. Maar voor twee Rijken, zooals het Duitsche Rijk en Oostenrijk-Hongarijè, hebben zulke innige betrekkingen als tusschen de huizen Habsburg en Hohen- zollern bestaan zeker ook hooge poliliekfe beteekenis, te meer daar de den beiden tronen het naast staande leden van genoemde huizen, terwijl zij van harte die betrekkingen, ook voor de verre toekomst waarborgen voor de hand having der sinds tientallen van jaren gevolgde staatkunde geven. Daarotp mag het geoorloofd zijn ook bij een volkomen intiem bezoek van Vorstelijk^ personen niet slechts uiting te geven aan de vereering die men aan hun hooge eigenschappen schuldig is, maar in het Duitsche keizerlijk paar ook d,e vertegenwoordigers der verbonden groote mogendheid te begroeten en het bondgenootschap te huldigen dat in de harten der volkeren even vast geworteld is als in die der heerschershuizen. CHINA. Een keizerlijk edict is verschenen, strekkende om de pijniging van gede tineerden en veroordeelden in Chin$, welke in het Chineesche rijk nog in tal van steden en dorpen wordt toegfe- past, definitief te doen afschaffen. Reeds vroeger zijn daartegen edicten uitgevaardigd maar ditmaal is bepaald dat iedere mandarijn, onderkoning, rechter of commissaris van politie, die nalatig blykt in de toepassing en hand- bedoelingen toch respecteeren. Dat brave Neustadt moest maar niet zoo klakkelops teleurgesteld worden. Dat eischte qe rechtvaardigheid, niet de juridischè, maar de moreele. Onder alle omstandigheden het was een plicht van het fatsoen De grootwaardigheidsbekleeder uit Neustadt was onder den druk der ont- hulliugen op zijn stoel achteruitgeschoveu. Een paar malen gleed zijn rechterhand al sussend over de witte haren, en streek ze van achteren naar voren. Dan greep hij naar zijn hoogen hoed en streek hem glad met zijn mouw. Hij over legde: moest hy nu weggaan P En toch stond hij niet op. In zijn bittere teleur stelling mengde zich een beetje wan trouwen: »Maken die twee daar je maar niet wat wijs Die oude slimme Reinhard en geen testament maken Zoo'n goed zaken-man. Er zijn wel wat voorbeelden, dat testamenten juist op het geschikte oogenblik verdwenen zijn.* Meneer Reinhard had ons werkelijk zeer bepaalde toezeggingen gedaan zei hij eindelijk, en er was iets giftigs in zijn toon. Maar nu had Gudareza volkomen zijn zelfbeheersching herwonnen. »Het doet mij werkelijk leed dat ik u een teleur stelling moet bezorgen,* zei hij. Maar ik kan u verzekeren, dat wij, zoo er in de nalatenschap van den overledene nog de een of andere aanteekening wordt gevonden, die betrekking heeft op uw having van het nieuwe edict, zal worden gestraft. RUSLAND. Firma's in de City hebben onrust barende telegrammen ontvangen nopens den stand van de betrekkingen tusschen Rusland en China. Zij zouden dermate gespannen zyn, dat er elk oogenblik een oorlog zou kunnen uitbreken. De verzekeringspremies voor oorlogsrisico bij Lloyd's zijn dientengevolge zeer ZUID-AFRIKA. Te Pretoria is een Zuid-Afrikaansche Vrouwen-Taalbond opgericht. Het voor- loopige bestuur bestaat uit mevrouwen Atchison, Logan, Armstrong, Jooste, Haar, J. Celliers, Olland en Viljoen en mejuffrouw Ruysch van Dugteren. Het doel is. bevordering van het Hollandsch. AMERIKA. Wat New-York eet. Een niet lang verschenen statistiek geeft hiervan eenig denkbeeld. Gedurende het jaar 1909 werden door de inwoners van New-York verorberd (in naar beneden afgeronde getallen) 312 millioen K.G. rundvleesch, 155 millioen K.G. varkens- vleesch, 105 mill. K.G. kalfsvleesch, 24 mill. K.G. gevogelte, 2170 mill, eieren, 67 mill. K.G. boter, 15.5 mill. K.G. kaas, 4 mill, zakken suiker, 6 mill, zak graan, 3.5 mill, zak aardappels en 1 mill. L. melk. Het vleeschgebruik treedt, vergeleken bij het aardappel- en graangebruik, in Amerika veel meer op den voorgrond dan in ons land. vaderstad dat wij die natuurlijk zullen eerbiedigen. En ook zonder datzullen wij niet vergeten dat de gestorvene het plan had zijn vaderstad te Bedenken.* Hij stond op, als wilde hij te kennen geven dat hy niets meer te zeggen had, dat hij het onderhoud als geëindigd be schouwde. Ook de bezoeker stond op. Hij draaide zijn hoogen hoed nog een paar malen tusschen zijn handen heen en weer. Eigenlijk had hij grooten lust nog eens met nadruk te zeggen wat die bepaalde toezeggingen* wel geweest waren. Maar toen bekroop hem het ge voel dat het soms met dergelijke toe zeggingen wel eens eigenaardig ging en dat een vogel in de hand beter was dan tien in de lucht. En zoo zei hij dan met eenige zelfoverwinning»Ik mag zéker wel in naam mijner medeburgers verklaren dat wij voor elke tegemoet koming zeer dankbaar zullen zyn. Eu... vooral... vooral is er behoefte aan een nieuw ziekenhuis....* Men drukte elkaar de hand. De Se nator ging heen, met tal van strijkages. Toen de deur zich achter hem gesloten had, was het gedaan met de kalmte van Gudareza, waarvoor hij zich zoo had ingespannen. Hij liep een paar malen haastig de kamer op en neer, en her haalde telkens: »Het is te pynlijk, te pijnlijk Eberhard lachte. Maar papa! pijnlijk! Onbeschaamd

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1