Ds erfenis van ooi Reinhard. Woensdag 22 Maart 1911. 2(»e Jaar<£. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. UIELEMAN. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per po^t 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën wprden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- gn Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. De eerste proeven, die men in Algerië met zwarte troepen genomen heeft, blijken met goeden uitslag bekroond te zijn. De proef werd onder ongunstige omstandigheden genomen. Men nam zonder te kiezen uit het Senegal- en Nigergebied de negers, die men werven kon, nadat men de daar geplaatste troepen verminderd had met de af delingen, die ter versterking naar Wadai, Kongo en de Ivoorkust gezonden moesten worden. De voor een deel zwakke en vermoeide menschen werden eind Mei1910 naar Colombesjar ge zonden, waar zy niets voor hun verblijf in orde gebracht vonden. Ze moesten zelf hun hutten bouwen en zelfs be ginnen uit leem dakpannen te maken. De vrouwen en de kinderen waren slecht gevoed, omdat in deze oase de levensmiddelen heel duur zijn voor hun gering loon. De winter is er tamelijk streng en de negers uit Senegambië hadden niet anders dan hun tropische kleeding, en waren dus tegen vorst al heel slecht beschut en toch kwamen er onder hen weinig zieken voor ën geen sterfgevallenzij waren steeds tevreden en gedragen zich voorbeeldig. Bij het schijfschieten bleken de negers uit het gebied van den Senegal de lüeeste Europeesche troepen de baas. De proef mag als volkomen geslaagd beschouwd worden en de militaire overheid zal zeker op den ingeslagen Weg voortgaan. 7) Ida had de handen onwillekeurig in jhaar schoot gevouwen. »Lieve God, Idacht zij, »nu komt er dan toch een eind aan het krom liggen en uitzuinigen. Dat ik dat nog eens beleven moet, na al die ontberingen. Dat ik nu voor de rest van mijn leven nog wat jaren zonder zorgen zal hebben !c Gudareza had het hoofd ver voorover op zijn borst laten zinken. De beide oogen had hy gesloten. Zijn gedachten gingen terug»Als je toen maar een klein deel van die millioenen had gehad, toen je trouwde, wat zou je carrière dan anders geloopen zijn. Je had bij de garde kunnen blijven, je had deftig kunnen leven. En dan zou er niet van |e gerapporteerd zijn dat je rijden veel le wenschen lietoch, als je geld hebt, Ran is er voor ieder ruiter een geschikt paard te vinden. En dan vlogen zijn gedachten de toe komst in, en het lichte beeld van Signe itond plotseling voor hem nu lag ook, ^nsklaps, voor haar het leven wijd en leerlijk open. Zij behoefde maat toe te [rijpen, en alles wat zij zich gedroomd, De bekende vlieger graaf de la Vaulx klaagt in een artikel in La Revue over Frankrijk's minderwaardigheid op het gebied van de luchtvaart. Eenige jaren geleden, zegt hij, bekleedde Frankrijk de eerste plaatszoo men niet oppast, zal het weldra op de laatste plaats staan. Graaf de la Vaulx geeft hoog op van den vooruitgang van de lucht vaart in Rusland. In anderhalf uur heeft hij daar een Zodiac-ballon kunnen vullen; in Frankrijk zou zulk een vulling hem drie dagen gekost hebben. De Russische genie bezit negen be stuurbare luchtschepen voor militaire doeleinden, die dagelijks opgaan en aan het eind van het jaar zal zij er over een-en-twintig beschikken. Nog meer getroffen is de schrijver in de Revue over wat er in Duitschland gebeurt. De industrie en het legerbestuur wed ijveren iu vlijt: wat loodsen, fabrieken, vervoermiddelen, personeel der lucht vloot betreft, zegt de la Vaulx, is Duitschland op het oogenblik van alle landen het best ingericht. Terwijl van 1905 tot 1910 het gasverbruik voor de luchtvaart in Frankrijk van 310,000 M3. tot 910,000 M3. gestegen is, zijn voor Duitschland die cijfers 202,000 M3. in 1905 en 1,261,000 M3. in 1910. Ten slotte wijst de la Vaulx op de proeven, die er in Duitschland genomen worden met de z.g. vlieger-ballon, die beter dan de gewone luchtbol tegen sterken wind bestand is. ENGELAND. De rede van Grey heeft in Engeland den stoot gegeven tot een beweging wat zij gehoopt had, alles waarnaar zy had gesmacht, alles was nu voor haar bereikbaar. Slechts aan haar, aan zijn lieveling en tevens het kind zijner smarten, dacht hij in deze oogenblikken. Hij was ook wel blij voor die anderen daar zeker ook voor Ida. Maar dat kwam pas in de tweede plaats. Ver vooraan stond Signe. Ea merkwaardig genoeg mengde zich onder dat gevoel een zekere stille bitterheid. Het eerste woord dat hij liet hooren, gaf daaraan uiting: Als oom Reinhard zoo rijk was, dan had hij Signe ook haar wensch wel kunnen inwilligen.* Zeker,* stemde Friedel toe. »Die paar duizend zouden er voor hem niet ,op aan zijn gekomen. Ik wil geen kwaad van den goeien ouwen man zeggen. Ik zal de laatste zijn om het te doen. Maar een beetje gierig was hij toch. Anders had hij trouwens zijn millioenen niet bij mekaar kunnen scharrelen.* Dodo had tot dusver met het gelaat naar het venster gestaan. Op haar had den de mededeelingen van haar broer eigenlijk het minst indruk gemaakt kind dat zij was. Even, vluchtig had zij gedacht: »nu zal mama gelukkig niet meer eiken cent driemaal hoeven om te draaien, en papa met zijn twee dozijn potjes hoeft ook niet meer zoo angstig te rekenen.* Maar nu keerde ten gunste van de vrede, arbitrage en vermindering van oorlogsrustingen, die werkelijk een grooten omvang schynt te zullen nemen. De bladen staan vol betuigingen van instemming en aan sporingen om de geestdrift niet te laten bekoelen. Maar het kan niet mankeeren, dat het een eenigszins vreemden indruk wekt, dat Engeland zich aldus roert, terwijl zijn begrooting van marine hooger is dan ooit. De Westminster Gazette tracht dien indruk uit te wisschen, al gelooft ze niet, dat het haar volkomen zal lukken. De legende van het „verraderlijke Enge land" zal wel niet in Europa sterven, zegt het blad. Toen indertijd Champ- bell-Bannerman in den Haag het voorstel liet doen om in zake vlootbou w tot een schikking te komen, was dat volkomen gemeend, zonder bijbedoelingen. Maar men heeft er achter gezocht, dat Enge land zijn tegenstanders eerst wilde ontwapenen en dan overvallen. Maar na vier of vijf jaren van ver deren wedijver in het bouwen van oorlogsschepen hoopt het blad, dat de mogendheden wijzer zijn geworden, en Engelands betuigingen als eerlyk en vredelievend aanvaarden. Zij zullen althaus moeten, erkennen, dat Engeland zijn vlootbouw vermeerderd heeft, alleen toen het noodig gebleken wae en nadat het er een tijd mee had gewacht. TURKIJE. Er komen onrustbarende geruchtep uit Albanië. Vooral in he.t Westen spant het. Ongeveer 2000 gewapende Miri- dieten en andere stammen hebben zich zij zich eepsklaps om, rood vaD ergernis, en riep tegen Friedel»Foei, hoe ge meen foei, foei 1* Het was zoo oprecht gemeend, het was de uiting van de meest echte, eer lijke verontwaardiging. Met gebalcje vuisten stond zij. Maar op de anderen maakte het alleen maar een komieken indruk. Friedel lachte haar in het ge zicht uit, Eberhard haalde glimlachend de schouders op. Vpder schudde het hoofd en zeide»Dodo, schaam je. Hoe kan je nu heftig worden Je maakt je belachelijk.* »Maar het was ook zoo afschuwelijk dat, wat Friedel zei. Het was af schuwelijk. Hij moest zich schamen »Houd du op, Dodo! Ik wil niets meer hooren,* besliste de vader. »Dat ontbrak er nog maar aan, dat jullie hier, een uur na de begrafenis, ruzie kreeg.* En toen wendde hij zich tot zijn oudste»Is de notaris werkelijk zoo goed op de hoogte »Hij gaat algemeen door voor bpiteu- gewoon nauwgezet en zeer voorzichtig in zijn uitlatingen, papa. Meer kan ik ook niet zeggen.* De moeder had tot dusver heel stil, in het hoekje van de sofa gezeten. Nu richtte zij zich voor de eerste maal een beetje omhoog. Een plotselinge angst had zich van haar meester gemaakt, waaraan zij nu uiting moest geven »Toe, jullie moest mij het plezier doen verschanst in het gebergte. Zij wachten het voorjAar af om den opstand te be ginnen. Het heet, dat de beweging van Montenegro uit wordt aangestookt. In Siwas zijn de reservisten opge roepen. Men brengt dit in verband met den toestand in Albanië. MEXICO. De Köln. Ztg. verneemt dd. Vrijdag uit Washington, dat president Diaz het grootste deel van de te Mexico (stad) aanwezige troepenmacht laat mobili- seeren. Deze soldaten zullen naar het noorden worden gezonden om daar den opstand te gaan onderdrukken. Uit El Paso komt bericht, dat ver tegenwoordigers van de insurgenten- partij hebben verklaard, dat geen vredesonderhandelingen met de regee ring zullen worden aangeknoopt, tenzy eerst de jongste „verkiezing" van Porfirio Diaz tot president ongeldig zal pijn verklaard. De minister van buitenlandsche zaken vestigt in de Stct. de bijzondere aan dacht van allen die voornemens mochten zijn als landverhuizers naar den vreemde te gaan, op het volgende Hel; is in den laatsten tijd gebleken, dat hier te lande personen hun werk er van maken, om op te wekken tot landverhuizing naar overzeesche ge westen, en dat (Jeze personen van eiken aangebrachten landverhuizer van der den eene belooning ontvangen. Aanbe- jij. papaatje, en jullie, kinderen zet je die dingen nu niet te vast in je hoofd. Het komt altijd anders uit dan j$, denkt en hoopt. Het is nog best mogelijk dat er een testament wordt gevonfiep. Ep geloof mij de som, die Eberhard noemde, zal bepaald fantasie blijken. Zoo rijk kan oom niet geweest ^yn, Want anders zou hij zeer zeker meer voor ons allen gedaan hebben.* De woorden werkten pntnuchterend. Tenminste voor een korte poos. Eber hard schudde wel het hoofd, maar dit maal kwam hij niet rechtstreeks er tegen op. Vader zat een poosje stil, trok langzaam de papieren manchetten uit de mouwen van zijn jas te voor schijn en draaide aan zijn manchet- knoopen. Toen zei hij eindelijk »Jullie zult zien, mama heeft gelijk, zooals altijd. Er kan nog een testament gevonden worden. En dat is ook waar: als oom zoo rijk was geweest, dan zou hij on verantwoordelijk hebben gehandeld, als hij ons zoo lang in de misère had gelaten.* Er werd even gezwegen in het ver trek. Ook dat woord misère, dat vader gebruikt had, bleef nog naklinken. Het wekte bij zijn vrouw sombere herinne ringen, die zich uitten in een zwakken zucht. En vooral 4e beide groote elegante zonen voelden wat het beteekende. Zij, die zich eigenlijk nooit helder voor oogen hadden gesteld, ja, dit niet hadden

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1