De erfenis van ooi Reinhard. No. 100 Zaterdag 18 Maart 1911. 26ê> ?a: r Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. D IEL EH A V, Buitenland. FEUILLETON. AXEL COURANT Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden, 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent.' DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGIE. De rechterzijde van de Kamer en de rechterzijde van den Senaat hebben Dinsdagochtend een gemeenschappelijke vergadering gehouden, waarin de minister president. Schollaert, in groote lijnen een uiteenzetting gegeven heeft van de Schoolwet, die de regeering zal indienen. Het doel van het ontwerp is vooreerst het lager onderwijs te ontwikkelen, door het uit te breiden in de richtiug van vakonderwijs, en voorts de salarissen en de pensioenen der onderwijzers te ver beteren Volgens Schollaert bereikt het wetsontwerp dit doel door een geheel van bepalingen, waarvan het karakter gematigd, billijk en nationaal is. De ingediende wet zal eerst jn 1914 van kracht wordende leertijd wordt er in uitgebreid tot het veertiende jaar, ter bevordering van het voorbereidend vak onderwijs en deze bepaling krijgt te meer beteekenis door het verbod van kinder arbeid tot het veertiende jaar. Op de ouders zal door den kantonrechter mo- reele pressie geoefend kunnen worden om de kinderen met aan het onderwijs te onttrekken. Van weerspannige ouders jzullen de namen openbaar gemaakt worden. Van eigepljjke leerplight is dus geen sprake. In de bijeenkomst van Dinsdag was Woeste niet aanwezig, maar men zegt, dat hij zijn instemming met het ontwerp betuigd heeft. Volgens de Peuple heeft de centrale commissie van het internatioqaal verbond Zij waren van het Matthai-kerkhof teruggekeerd, van de begrafenis, j Mevrouw von Gudareza zat op de sofa der kleine hotelkamer, de majoor naast haar op den smallen fauteuil, beiden doodmoe. De kinderen stonden ;aan het venster. Eberhard in groot tenue, Friedel in zwarte gekleede jas, Dorothee in het niet zonder eenige moeite bij elkaar gezochte, ietwat scha- jttiele rouwgewaad. Alleen Signe ontbrak. Maar op de tafel voor haar ouders lag het telegram, dat haar komst meldde! De tijd was te kort geweest om op tijd aanwezig te zjjn. Zij spraken op zachten, gedempten toon. Van den lieven overledene, van de begrafenisplechtigheid. Schier ieder had van oom Reinhard een bijzonder aardig trekje te vertellen. Het was toch een patente oude heer reest, met al zyn eigenaardigheden. De neven bekenden eerst nu, hoe dik wijls hij hen geholpen had menigmaal Ibrommend, menigmaal met een kern- iachtigen vloek, maar menigmaal ook vrijwillig eenvoudig prachtig,» oor deelde Eberhard. Maar toen Eberhard er bij voegde»Och, waar had hij het van zeelieden, te Antwerpen bijeenge komen. zich bezig gehouden met een voorstel- van Engeland om, tot lotsver betering der zeelieden in Duitschland, Engeland, België, Nederland. Zweden, Noorwegen Denemai ken en de Vereenigde Staten, een internationale werkstaking te organiseeren. De Duitsche afgevaar digde zeide, dat de Du tsche zeelieden, daar zij een salarisverbetering bereikt hadden, moeilijk aan zulk een beweging konden deelnemen. België meent, dat men eerst in Amerika moet onderzoeken of men daar, althans in de Atlantische havens, een staking wenscht. Noorwegen, Denemarken en Nederland zijn voor het voorstel van Engeland Ten slotte werd besloten een internationale commissie te vormen om een onderzoek in te s ellen en zoo noodig de staking te organiseeren. DUITSCHLAND. Niet overal ia het Beiersche gebied heeft de bevolking den 90sten verjaardag van prins Luitpold geestdriftig meege- vieid. In de Palts waren de wijngaar deniers ontevreden, daar zij van over heidswege gedwongen zullen worden, hunne wijnstokken af te borstelen, tot bes rijding van het ongedierte. Te Eden- koben. een middelpunt van wijnbouw, is in straten waar wijngaardeniers wonen, zoo goed als niet gevlagd. Aan een Westelijken optocht deden geen tiende gedeelte mede van de menschen, die men verwacht had, en bij een feestelijken maaltijd kon de zangvereniging der wijngaardeniers niet medewerken, om dat bLjna geen enkel lid op was ge komen. anders voor?» schudde de vader het hoofd: »Dat had ik nu liever niet ge hoord. Menigeen heeft het en houdt altijd de hand op zijn portemonnaie.» De begrafenisplechtigheid was maar heel eenvoudig geweest. Veel kennissen had oom in Berlijn niet gehad, en nu in het midden van den zomer, was alles op reis. Alleen zij, de eenige familieleden Ja, en dan nog een paar andere heeren. De eene had zich aan den majoor voorgesteld »Senator Briigge uit Neustadt.» Men had een paar woorden gewisseld. »Ooin heeft altijd op dat gat geschol den,» zei Friedel, hij is er het laatste voorjaar nog eens geweest en heeft er toen nog onder een glas wijn van ver teld. En gelachen dat hij heeft over die lui uit dat benepen stadjeHet is toch aardig dat ze hem niet vergeten hebben. Nu hij zal ze eenvoudig geïmporteerd hebben hij en zijn geld.» De majoor had vluchtig opgekeken, alsof hij er wat tegen wilde inbrengen. Maar hij liet het hoofd weer zakken en zweeg. Het gesprek verflauwde, en stierf langzamerhand. De ouders waren moe. Er was veel te veel te overleggen en te regelen geweest. Al had Eberhard hier te Berlijn de eerste drukte hun uit de hand genomen, er was toch veel dat men hun niet kon overlaten. Misschien dacht alleen Dodo aan oom, aan hem alleen. Dacht ook aan hem, OOSTENRIJK HONGARIJE, De aankomst van den keizer van DuitschlaDd te Weenen zal plaats hebben 24 Maart, 's morgens te half elf. Van het Noorderstation zal da Keizer naar Penzig gaan. waar de ofïicieele ontvaDgst en begroeting door Frans Jozef en de aartshertogen plaats vindt. De Duitsche Keizer zal in Scböubrunn uitstappen. Na den maaltijd ten hove vertrekt de Keizer 's avonds te 9 uur van Hetzendorf naar Venetië. De Duitsche kroonprins en kroonprinses Cecilie komen 9 April te Weenen en zullen verblijf houden in de Hofburg. Het is thans voor de eerste maal, dat de Kroonprinses te Weenen komt. CHINA. Tsjingtau, in Tsjantoeng, waar de Duitschers zitten, is nog altijd vrij van pest. Maar in Tsjantoeng zijn tot 12 dezer 2600 sterfgevallen geconstateerd. Het schijnt nu echter, dat de epidemie tot staan gekomen is. Ook de laatste berichten uit Charbin luiden gunstig. ZUID-AFRIKA. De Volksraad heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp op de immi gratie in tweede lezing aangenomen. Alle ongewenschte immigranten zullen 50 woorden moeten neerschrijven, hun door een bevoegd ambtenaar voorgelezen in een taal, die deze kiest. Dat is een manier, waarop men in Australië de Aziaten weert. Zonder dus de Aziaten te krenken door hen in de wet te noe men, is er een goed middel om ze het terwijl zij uit het venster keek op de drukte en het gewoel op den Potsdamer Platz, die haar zoo geheel vreemd was. Zij was nog nooit in Berlijn geweest. Op een oogenblik zei de vader, zonder dat een woord der anderen er aanleiding toe gaf: »Rasch tritt der Tod den Menschen an« en even later de moeder: »Kan je mij niet een kop bouillon bezorgen, Eberhard Ik ben zoo vreeselijk flauw.» »En ik zou graag een glas port hebben,» voegde Friedel er bij. Eberhard schelde en bestelde een ontbijt. Vader schudde wel weer het hoofd, maar later dronk hij ook een glas wijn en at een broodje. En daar tusschen- door las hij steeds weer Signe's telegram. Kort en krachtig Dinsdagmiddag 5.50 Potsdambahn. Signe.» Die afkorting Potsdambahn imponeerde hem buitenge woon. Friedel en Eberhard fluisterden met elkaar. Toen kwam de oudste plotseling bij de tafel, die in het midden van het vertrek stond, nam een stoel, ging naast zijn vader zitten en zeiWij moeten er toch eens over praten, beste papa. Ik vvas natuurlijk bij oom om de papie ren te zoeken voor de formaliteiten bij de begrafenis. En later was ik ook bij den notaris, meneer Lascow. Nu, oom heeft geen testament nagelaten »Maar, Eberhard....» De vader hief afwerend de hand omhoog. »Laat dat landen te beletten. De wet laat wel het binnenkomen van e n beperkt aantal ontwikkelde Indiërs toe. Hiertegen maakte men van Vrijstaatsche zijde bezwaar. Tot nog toe heeft de Vrijstaat zijn ge bied voor alle Aziaten gesloten gehoudeü. Minister Smuts stelde de Vrijstaters gerustde regeering is voorloopig niet van plan om ten opzichte van de Aziaten de grenzen binnen de Unie uit te wisschen. AMERIKA. Berichten uit particuliere bron, door de New York Herald ontvangen uit Mexico (stad), behelzen dat te Vera Cruz Dinsdag een ernstige opstand is uitge broken. Daarbij werden een Amerikaan gedood en zes politieagenten ernstig gekwetst. De deuren der gevangenis werden opengemaakt en 70 gedetineerden ontsnapten. Er ligt een Mexicaausch oorlogsvaartuig in de haven, e i de marine-soldaten helpen de civiele en militaire autoriteiten. Er is ook een Fransch pantserschip, welks bemanning de Fransche belangen zal beschermen. De Daily Telegraph verneemt uit de stad Mexico, dat president Diaz tegen over een verslaggever heeft gezegd, dat hij overtuigd is, dat de geschillen met Amerika uit de wereld 'zullen gaan. Hii gelooft, dat de rapporten van den Ame- rikaanschen gezant te Mexico over Ja- pansche intriges met Mexico de beweging der Araerikaansche troepen heeft ver oorzaakt. De preddent is door die samen trekking van troepen diep geschokt. Lichamelijk blyft hij verwonderlijk wel. nuEn ook moeder oordeelde »Zoo vlak na de begrafenis >Ik zie werkelijk niet in, waarom wij er niet over zouden spreken,» ging Eberhard voort. »Dat zijn dingen, dié nu toch eenmaal moeten gebeuren, en onze liefde voor oom Reinhard doet het geen afbreuk, als wij er over praten. Niet waar, Friedel Nu dan, ik was bij den notaris. Oom heeft een paar malen met hem over zijn testament ge sproken. Maar toen het er op aankwam, schijnt hij er een afkeer, een bepaalde vrees voor gehad te hebbeo. Er is zoo'n bijgeloofmaak je je testament, dan ga je gauw dood. De notaris vertelde mij oom had gesproken van een groot legaat aan zijn vaderstad. Grappig, terwijl hij toch altijd zoo gespot had met de be krompen luitjes, die thuishokkers »Ja, maar oom hield toch bijzonder van zijn geboortestad,» bracht de majoor hiertegen in. Hij zei het op ietwat ge- dempten toon. Nog gefen miuunt na Reinhard's dood had hem de herinnering verlaten aan het laatste kwartier bij het sterfbed, aan het worstelend zoeken van den zieke naar een paar woorden, aan de pijnlijke uitdrukking op zijn gelaat. Dit alles drukte hem als een zware last. »Het kan zijn, papa. Maar wij hebben alleen met de feiten te rekenen wij zijn uuiverseele erfgenamen. Pardon, ni un i, u natuurlijk Het zal wel een aardig sommetje aau successie-rechten kosten,

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1