Jo. 99. De erfenis van ooi Reiahard. Woensdag IS Maart 1911. 26e Janrg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De toebereidselen voor de f eestelij k- eden ter viering van den aanstaanden Oen geboortedag van den prins regent ran Beieren nemen allerwegen toe. n de herdenkingsplechtigheid, die eeds in de academie van beeldende lunsten te Miinchen heeft plaats gehad, leeft prins Ludwig het woord genomen in o.a. gezegdMijn vader, de prins egent, is zoo gezond dat men niet reten kan wie eens zijn opvolger zal lijn. Daar ik zelf, evenals mijn zoon, ien vereerder der schoone kunsten ben, iullen de kunstlievende tradities in bet luis Wittelsbach blijven bestaan. In het paleis te Müuchen hoopen zich le van alle kanten toestroomende ge- ichenken op. Vrijdag is een aantal gevangenen mtslagen uit de verschillende Beier- iche gevangenissen ter eere van het ;eboortefeest van den prins-regent. De voorraad jubileumsbriefkaarten, lie Vrijdag voor 't eerst werden uitge- 5even, was aan alle kantoren te Miin- :hen in een oogenblik uitverkocht. De Koning van Engeland heeft prins Liuitpold benoemd tot ridder in de orde ran den kouseband. FRANKRIJK. In de Kamer is Vrydag geïuterpel leerd over het treurige spoorwegongeluk iat onlangs bij Courtville heel't plaats fehad. De interpellatie eindigde na tuurlijk met het aannemen van een motie, waarin de Kamer de verklaringen van de regeering goedkeurt en haar vertrouwen uitspreekt, dat de regeering op het net der staatssporen de noodige maatregelen neemt welke zij ook voor de andere netten moet voorschrij ven om de veiligheid van het verkeer te verzekeren. Den dag te voren is de minister van openbare werken, Dumont, de plaats waar het ongeluk gebeurd is, in oogenschouw gaan nemen. Én de gloednieuwe minister, met lofife- lijken ijver, heeft het niet voldoende geacht zich op de gebruikelijke wijze naar Courtville te begeven. Strikt incognito is de heer Dumont eerst naar Chartres gespoord, daar heeft hij zich aan den station-chef bekend gemaakt en zijn wensch te kennen gegeven, op de locomotief naast den machinist zijn reis naar Courtville voort te zetten. Zoo geschiedde. De minister had deze ongewone wijze van reizen verkozen, om uit te kunnen maken of de signalen langs den weg goed gesteld stonden, enz. Te Courtville, waar hij met zwart ge zicht, zwarte handen, bevuilde kleeren aankwam, heeft minister Dumont on middellijk ter plaatse, tot groote ver wondering van het spoorwegpersoneel, zijn onderzoek voortgezet. De reeders en de visschers te Cancale zijn tot een vergelijk gekomen, waardoor de werkstaking, die onlangs" tot allerlei ongeregeldheden aanleiding gegeven heeft, geëindigd is. ENGELAND. Zoo hoog als van het jaar is de be grooting van marine in een jaar van Volkomen rustig lag oom Reiuhard nu slechts bij elk op en neer gaan van zijn forsche borst hoorde men een reutelend geluid. Als Gudareza zoo stil hij kon aan de deur kwam en luisterde, klonk het hem steeds als iets onheilspellends in de ooren. Het sneed hem door het hart. »Die arme Reinhard.... en dat hem dat nu juist bij ons moet over komen !c Zachtjes, voorzichtig tastend ging ftij telkens door den halfduisteren corridor terug naar ziju vrouw. Hij had zoo graag eens met haar gepraat, maar zij had de handen vol. De zorgen van een huisvrouw. Je moest toch weer alles klaar maken voor den nacht, het nuchtere leven eischte zijn rechten »Later« zei zij steeds. Toen ging hy naar de huiskamer. Daar zat Dodo stil te schreien. Hij ging by haar zitten en streelde haar over de heete wangen. En soms kreej^ hij zelf een gevoel, alsof hij ook moest Bchreien. Tegen negen uur kwam Lohberg plotseling haastig binnen »Vlug, majoor. Ik geloof dat de patiënt weer tot be wustzijn komt.< vrede nog nooit geweest44,392,500 p. s., d. i. ruim 532 millioen gulden 3,788,800 p. s. meer dan verleden jaar. Voor den bouw van schepen is er ruim 15,000,000 p. s. besterad, waarvan ruim 13,300,000 p. s. voor het afbouwen van reeds bestelde bodems en het overige om een begin te maken met de nieuw aangevraagde. Wat er nieuws aangevraagd is, is niet gering5 dreadnoughts, 3 pantser- dek-kruisers, 1 ongepantserde kruiser, 20 torpedojagers, 6 onderzeesche booten, 2 rivier-kanonneer booten, 1 depotschip voor torpedojagers en 1 hospitaalschip. Op 1 April a.s. zullen er in aanbouw zijntien linieschepen, 3 gepantserde kruisers, 7 pantserdekjeruisers, 32 tor pedojagers en 12 onderzeesche booten. Ongerekend 2 gepantserde kruisers, 2 pantserdekkruisers en 2 onderzeesche booten voor Canada. Tegen 1 April 1912 zullen twee drijvende dokken, die te Portsmouth en in de Medtfay komen te liggen, gereed zyn. De Westminster Gazette betreurt, dat de begrooting zoo hoog is, maar vindt haar niet te hoog. Wat er aangevraagd wordt is noodig, zegt ze. In 1914, berekent het blad, zal de Engelsche vloot 30 dreadnoughts bezitten, met nog 2 in Australië. Op het eind van 1913 of het begin van 1914 zal Duitschland er 21 hebben. Engeland zal dan der halve een veilig overwicht hebben, en niet zoo'n groot overwicht, dat Duitsch land aan vijandige plannen van Enge land hoeft te denken. Het blad hoopt, dat er van nu at aan besparing op de begrooting kan komen. In de slaapkamer brandde slechts een lamp op de waschtafel, met een ballon waarvoor een schermpje hing. Gudareza kon het gelaat van oom Reinhard in het eerst slechts onmiddellijk herkennen. Maar toen zag hij ook de verandering. De oogleden waren omhooggetrokken, de pupillen gingen onrustig heen en weer. Het was bijna alsof de grijsaard wilde spreken. Hij greep de zware, slappe hand. Hij vroeg»Oom Reinhard, kan ik met iets helpen Hij kon het haast niet over de lippen brengen, zoo na stond hem het schreien. De lippen bewogen zich, maar zij gehoorzaamden niet. Slechts een onver staanbaar lallen 1niets meer. Diep boog Gudareza voorover naar den zieke, alsof hij hem zoo beter zou ver staan. Tevergeefs. En toch lag in die onverstaanbare geluiden iets, alsof hij een wensch wilde uiten. Misschien wel een bevel. Iets hards, dreigends. De majoor spande zich in, zooveel hij kon. Het was hem, alsof hij van de vertrokken lippen moest aflezen wat zij niet konden uitspreken. En hij zag nu ook de inspanning, die zich uitte in de gelaatstrekken van den zieke, die ze nog eenmaal spande, als wilde Reinhard het armzalig lichaam dwingen. Een oogenblik was het, alsof de ge stamelde klanken zich vaster aan elkaar sloten. Klonk er iets van Neustadt? Neustadt, de stad waar oom geboren was? Vanmorgen had hij zich over de stad nog vroolijk gemaakt. »Neustadt?c vroeg hij luide, en het was of er over het gelaat van den ouden man een bevestigenden blik vloog. En weer luisterde hij. Naast hem stond de verpleger, met de handen op zyn wit voorschoot, donder eenig medelijden, afgestompt, en nu hier toch met een zekere belangstel ling. Ook hij luisterde. Plotseling zeiden zij beiden «Testa ment.* Beiden hadden het zoo verstaan. Gudareza richtte zich op. Voor de eerste maal doorflitste hem de gedachte: »Wie zal de erfgenaam van oom zijn? Heeft hij geen testament gemaakt? Als hij geen testament ge maakt heeft....c Er ging hem een huivering door de leden. Weer vloog hem door het hoofd «Bedacht heeft hij ons zeker wel. Maar de eigenlijke erfgenaam zou toch ergens een stichting zijn.... Neustadt. Waarom noemde oom zooeven het gat Maar tegelijk joeg hij die gedachten weer weg. Hij schaamde zich. En hij boog zich weer over tot den zieke en zei hardop: »Ik moet zeker een uotaris halen niet waar, oom ?c Misschien was alles toch een vergis sing. De gelaatstrekken hadden zich weer ontspannen. De oude man gaf ook geen teeken van bewustzijn meer. AMERIKA. Te Washington is ambtelijk verklaard dat hoewel er van gedachten ge wisseld is tusschen het departement van Staat en sommige buitenlandsche vertegenwoordigers te Washington die gedachtenwisselingen toch niet het karakter hebben aangenomen van ver- toogen. Het Amerikaansche departement van oorlog heeft zich tot de milities der onderscheiden staten van de Unie gewend met het verzoek, gebruik te willen maken van de nu geboden ge legenheid om aan de manoeuvres deel te nemen, ten einde daaruit leering te trekken. Nog wordt bericht, dat president Tatt tevreden is over den staat van zaken en den loop der dingen. Hij hoopt, dat de mobilisatie en concentratie der Amerikaansche troepen aan de Mexicaansche grens, spoedig de uit werking zal hebben, welke beoogd wordt (het bevorderen van een verbetering in de toestanden in Noord-Mexico) en dat zij een openbaring zullen zyn voor de bedillaars van het leger. Het Amerikaansche leger zal niet van de Mexicaansche grens worden teruggeroepen, voordat de opstand in Mexico bedwongen zal zijn en voordat de toestanden in Noord-Mexico weer op een vaste basis ziju gesteld. De New York World bevat een tele gram van president Diaz, waarin deze verklaart, dat de Mexicaansche regee ring de zekerheid bezit, dat volledige orde en rust binnenkort hersteld zullen Alleen de lippen bewogen zich en lalden onverstaanbare klanken. >Ik zal den notaris halen zei Gudareza, ditmaal zich tot den verpleger wendend. Hij streelde de hand van den ouden man nogmaals, alsof hy hem ver geving voor iets wilde vragen, en ging toen heen. Maar bij de deur kwam Lohberg hem achterop. «Neem mij niet kwalijk, majoor,c zei hij zachtjes, «maar u hebt er toch niets aan. Zelfs als wij het goed verstaan hadden daareven meneer is toch niet in staat van toerekenbaarheid. Ik ken dat.* Een oogenblik bleef Gudareze ontsteld staan. Maar toen schudde hij het hoofd, ijlde door den corridor, greep ziju hoed van den kapstok en vloog de straat op. Zelfs Ida had hij -niet verteld wat hij doen ging. Toen hij twintig minuten later met den ouden notaris terugkeerde, kwam hem in de gang de dokter tegemoet. Op zijn gewonen ernstigen toon in der gelijke gevallen zei hij «Het is voorbij, meneer von Gudareza. »Ik kwam een kwartier geleden nog juist om zijn laatsten adem op te vangen. Hi; is heel zacht ontslapen.* Wordt vervolgd). m

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1