Vo. 98 Zaterdag II Maart 1911. 26e Jaarg; Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAV Buitenland. Binnenland. Landbouw. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrtydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Onder de manschappen van het luitsche leger is een handleiding ver- preid, waarin hun wordt uitgelegd, oe zij pogihgen tot spioüage moeten erijdelen en welke maatregelen zij noeten nemen, om vréemde spionhen lan het gerecht over te leveren. Bij - ondere voorzichtigheid wordt hun anbevolen bij gesprekken over mili- lire aangelegenheden op openbare laatsen, vooral in koffiehuizen, trams n spoortreinen. Te Krefeld zijn zeven huzaren in echtenis genomen, wegens mishan- eling van een kameraad. De man (as onder de mishandelingen en .wellages zoo wanhopig geworden, dat ij ten slotte 's iëven^moedë geworden eltmoord gepleegd had. FRANKRIJK. Nu de ministerieel® crisis achter .en rug is, zal de Kamer de discussie ver de begrooting voor 1911 her- ratten. Maar de begröoting zal ook ewijzigd dienen te worden, want ppewel de oorspronkelijk ingediende igrooting in evenwicht was, is er nu n tekort van dertig miilioen frank, iaarin zijn begrepen een deel van de litgaven voor den aanbouw der twee lieuwe pantserschepën, en tevens zul- in ten laste dezer begröóting kotnen le kosten voor de lotsverbetering der sambten van de westelijke staats- [öooi'wegen. Deze uitgaven waren bij le samenstelling der oorspronkelijke legrooting niet voorzien. Tevens heett vertragihg, die het aannemen der legrooting onderbindt, deze beroofd an de opbrengst der belastingen, aarvau zij de instelling voorziet, let tekort is, zooals wij zeiden, dertig ïillioen. Het goedkeuren van de z.g. öorloopige twaalfden brengt, uit hoofde het niet toegepast worden der lieuwe wetten, telkens een verlies van rier a vier en een half miilioen mee. ENGELAND. Nu meent men weer, dat Peter de childer Maandag van Liverpool te ntwerpen is aangekomen. Een man, ièn men voor hem aauziet, sprong fan boord, eer het' schip nog goed en 'el aan den wal lag, en verzwond in e duisternis. Van den zalm kan bij uitnemendheid elden, dat de visch duur wordt betaald. A. Hutton klaagde er Maandagavond ver, in een lezing die hij in een ge ierd genootschap te Manchester over levensgeschiedenis van den zalm ield. Ruim 1.20 het pond (0.45 Kg.) ei hij. En oudtyds verbood de wet en patroon zyn gezellen meer dan ileemaal in de week zalm voor te etteu, zoo overvloedig was hij Maar lutton ziet een betereu tyd aankomen. Ièn begint het leven van den zalm liter te kénnen, en zoo zal men beter leren de visch in de rivieren te be ihermen en aldus zijne vermenigvul- iging te bevorderen. Op de werf van Palmer te Jarrow, aan de Tyne, is de kiel gelegd van een kruiser voor de Engelsche vloot. Dat schip zal ongeveer 27.000 ton meten (de Dreadnought meet er 17.900), 28 mijl loopen en bewapend worden met 8 vuurmonden van 34 c.M. en vele stukken van 10 o.M< Men be rekent, lat de bouw vau dit oorlogs schip de uitbetaling van 12 miilioen gulden aan loon te JarroW zal mee brengen. GRIEKENLAND. Aardschokken hebben schade ver oorzaakt in Orchomenos en Livadia. Onder de bevolking heerscht een paniek. Zij kampeert in de straten, in weerwil van regen en sneeuw. CHINA. Er zijn weer betere pest-berichten uit Mantsjoerye. Uit Peking wordt dd. 7 dezer geseind, dat er den vorigen dag in Kwang-tseng-tsje slechts twee personen aan de pest stierven en in Moekden 18. In het bericht wordt er pog bij gemeld, dat alle overige plaatsen in Mantsjoerije vrij zijn van pest. Maar dat kan bijna niet waar zijn. De correspondent te Peking van de New York Herald seint, dat de Japan- ische spoorwegautoriteiten en andere belanghebbende Japanners in Zuid- Mantsjoerye zich hebben gewend tot de regeering te Tokio, om er op aan te dringen, dat de Japansche overheid 'de taak der bestrijding van de pest in Zuid-Mantsjoerye overneme van de iChineesche autoriteiten. Een ongeveer gelijkluidend verzoek" is, voor zoover het Noörd-Mantsjoerije betreft, gedaan door de Russen. Het samenvallen van deze verzoeken, ook in ^verband ge bracht met het bericht, dat Japan voornemens is nog weer een troepen divisie naar Mantsjoerije te sturen en (met de militaire bedrijvigheid der Russen in Noord-Mantsjoerije en in Mongolië, heeft overal in China aan leiding gegeven tot groote opwinding onder de bevolking. Dertien van de achttien onderko ningen hebben zich naar de New York Herald-man beweert met tele grammen van pro-test gewend tot de centrale regeering te Peking. Het provinciale parlement van Joennan heeft zich tot de overige provinciale parlementen gewend, met het voorstel, een vrijwilligersleger op de been te brengen, ten einde de agressie in het Noorden des Rijks at te weren. Dat seint ten minste de heer J. K. Ohl, die een-enkele maal in zijn blad de New York Herald het Chineesche nieuws wel eens in wat alarmeerenden vorm opdischt, dan wel door de feiten wordt gewettigd. AMERIKA. De minister van oorlog heeft goed gevonden, dat bij wijze vdn proef -- twee landingssteigers van de White- Starlijn, in de Hudson-rivier bij New- York, zooveel verder in de rivier worden uitgebouwd, dat de nieuwe reuzenstoomschepen dier maatschappij er in haar volle lengte kunnen meren. Niet enkel om de Mexicaansch-Ame- rikaansche grens is van de zijde van de Vereenigde Staten militair machts vertoon te wachten ook in de republiek Haïti zal gedemonstreerd worden. Ter beveiliging en waarborging van de belangen der buitenlanders zullen in de neger-republiek 7Ö0 man Ameri- kaansche marine-tróepen worden aan land gezet: Troepen en oorlogsschepen worden saamgetrokken op de grens en in de wateren van Mexico. Van ambtswege heet het, dat het doel is, gezamenlijk oefeningen te houden. Men neemt echter aan, dat de toestand in Mexico de ware oorzaak is. Naar het heet' hebben Engelschen en Amerikanen in Mexico een beroep gedaan op - hun regeering om er de vreemdelingen te beschermen, als het instorten- van de regeering van president Diaz of haar verlies van gezag wanorde tengevolge heeft. Uit Washington en New York komt bericht, dat de Amerixaansche Reg. besloten heeft, 2D.000 man troepen naar Texas te zenden en een eskader 'van vier pantser-kruisers, waarop 1500 mariniers, naar Gatvéstdn. Niemand gelóóft er aan dé ambte lijke verklaring, dat die aanzienlyke strijdmacht alléén bestemd is voor Winteroefeningen in Texas. Daaren tegen vindt de verklaring ingang, dat de regeering der Unie zorgwekkendè (berichten uit Mexico hèeft ontvangen, naar luid waarvan president Diaz Stervende is en dé opstand in het 'Noorden bedenkelijk tóeneemt De dóód van Diaz, zoo" heet het verder, zou een bloedigen burgerkrijg en anarch% na zich slepen. Daarónder zouden ook de vreemdelingen lijden, vooral de Ame» rikanen, die in Mexico gehaat zijn; Zij zijn daar talrijk en hebben er enorme geldelijke belangen. Die hebbem er ook Engelschen en- Duitschers. TWEEDE KAMEH. Dinsdag werd de behandeling voort gezet van de wyzigtng der successie belasting. De heer Vliegen critlseerdè het re- geeringsstelsel. Hij Wenschte het groot kapitaal sterker te treffen en verde digde een stelsel om niet slechts be lasting te heffen van verkrijgingen uit nalatenschappen, maar ook van nalaten schappen zelve. De heeren Van den Bèrch en Van Asch van Wijck bestreden' het voorge stelde hooger tariet van groote erf latingen in de réchte lyn. Laatstgenoemde verzette zich trou wens in het algemeen nadrukkelyk tegen opneming van het beginsel van progressie in onze successie-belasting, In de Woensdag gehouden zitting is, met 42 tegen 25 stemmen, besloten de gewijzigde bakkerswet 4 April in de afdeelingen te ouderzoeken. Voorts is besloten 5 April het sectie- onderzoek over de militie wet aan te vangen. Daarna werd de beraadslaging over cfe successiewet weer voortgezet. De heer Treub, zich verheugende over de opneming daarin van het be ginsel van progressie, verklaarde dat de vrijzinnig democraten voor het ont werp zullen stemmen. De heer Van Dedem keurde opneming der progressie af en achtte de voorge stelde afsohaffing van het overgangs recht van effecten onbillijk, en een bevoorrechting ten nadeele van de verkrijgers van vast goed. Zitting van Donderdag. Bij de voortgezette behandeling der wijziging van de successlebelastiüg, aanvaardde de heer Patijn, oordee- lende dat de regeering meer uit de successiebelasting kan en moet halen, het ontwerp, als betaling op afrekening. De heer Middelberg verklaarde zich met vele anti-revolutionnaire vrienden voor hét ontwerp, dat door minister Kolkman uitvoerig werd verdedigd. De minister wees daarbij af wenschen tot afschaffing van den successie-eed en om bevoegdheid te geven tot suc- 'cessierecht.betaling in termijnen. Het plan is om de Kamer, na het iPaasch-reges, tegen 9 Mei weder voor jvyf a zes weken by'een te roepen. Mond- en klauwzeer. De districts veearts A. van Leeuwen schrijft in de Veldbode o.a. het. volgende jover mond- en klauwzeer dat wij, om ihet groote belang waarom het hier gaat (overnemen „Wat wij veriwaoht hebben, is gebeurd. |Met steeds grootere snelheid is het (mood- en klauwzeer van het Oosten .naar het Westen van. Duitschland voort- jgesehreden, totdat de geheele Wester- grens, welke Duitschland van Nederland fscheidt, vol zat, vooral het gedeelte dat aau Limburg grenst en ziedaar, als bij afspraak springt de gevreesde vijand op meerdere plaatsen tegelijk over de grens en tracht zijn strooptocht, dien. hij in Duitschland heeft gehouden, ook bij ons voort te zetten. Eerst in Limburg, daarna in Drente, Groningen, Gelderland, thans ook reeds in Noord-Brabant en Noord-Holland is de ziekte doorge drongen. En dat op eéü Zeer ongelegen tijdstip, n.l. tegen het voorjaar, den weidetljd, gedurende welken de be strijding zoo uiterst moeilijk is." En de strijd tegen dezen vijand zal zeer zwaar zijn, meent de heer Van Leeuwen. Want onzichtbaar, zelfs met den besten microscoop, zijn de mond en klauwzeer ver wekkers. Verraderlijk fen listig is hijwaar moet men hem aanpakken? Naargeestige beschouwin gen helpen evenwel niet. Alle hens voorloopig aan. het dok 1 ,Als de veehouders zeil wat willen medewerken, is er nog genoeg tegen dezen vyand te doen. Meu were elkeen bit den stal, die er niet in noodig is, vooral vreemde kooplieden. Nieuw aangekocht, vee houde roen,zoomogelyk, de eerste drie weken afzonderlijk.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1