van oom 97 W oensdag 8 Maart 1911. 26e Jaargi Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. AMLSiiii: Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Op den Döberitzer heir weg bij Berlijn te Donderdagavond in de duisternis een auto van de verkeerstroepen op een militaire kolonne ingereden. Een luite nant, een officier van gezondheid en tes man werden gewond. De twee officieren hebben een hersenschudding FRANKRIJK. Nadat het ministerie Briand gevallen was, omdat zijn tegenstanders vonden, dat hij verdraagzaam jegens de katho lieken was, werd de heer Monis belast met de samenstelling van een nieuw kabinet en dit is hem gelukt. Men mag den Franschen wel eens verwijten, dat ze vaardig zyn in het doen tuimelen van hun ministers, er tegen over staat, dat ze bijzonder vlug weer een stel nieuwe hebben. Het nieuwe ministerie behoort voornamelijk tot de uiterste linkerzijde en zal dus niet met onver deelde vreugd door de kamer ontvangen worden. Het eigenaardige van deze kabinetsformatie was, dat Monis de heeren per auto bezocht en daar hij selt niet te Parys woont, de zaken in een groot hotel werden afgedaan, wat natuurlijk tal van bezoekers en ook vooral bezoeksters daarheen trok om spoedig het -einde van de crisis te ver nemen. Nu worden partij vergaderingen gehouden om de houding ten opzichte van het nieuwe ministerie vast te stellen. Ja - oom Reinhard had al deze gedachten weer wakker gemaakt. Dus de jongens hadden een aanval op zyn beurs gedaan. Eigenlyk was dat heel natuurlijk. De jeugd denktwaarom heb je anders een millioenenoom Wij zouden ook zoo gedaan hebben. Alleen het was een beetje pijnlijk. En je krijgt het van den goeien ouwen man bij de eerste de beste gelegenheid op je brood. Kieschheid hoorde nu eenmaal niet tot zijne in 'toog loopende eigenschappen. En teruggeven In de eerste plaats had hij het niet genomen. In de tweede "aats en in de derde c. Gudareza stond voor een der vensters. Hij zag de groote gaten in de gordijnen, die Ida heel kunstig gestopt had. Het vorige jaar moesten er nieuwe gekocht worden. Toen schreef Friedel.... nu, bij i&lot van rekening ging het ook zonder de nieuwe gordijnen, maar de gestopte stonden wel wat schunnig. En Ida had dien winter geen nieuwe japon kunnen nemen, en hij zelf zag af van een nieuwe jas, hoewel de oude er aan den elleboog zeer bedeokelijk begon uit te zien. Langzaam, zachtjes liep de majoor PORTUGAL. De Times verneemt uit Lissabon Het bericht aangaande de te Rio de Janeiro gesmede samenspanning tot herstel van Dom Manuel op den troon baart opzien, maar weinig ongerustheid, daar men het als overdreven beschouwt. De Portugeesche gezant te Rio heeft aan den minister van buitenlandsche zaken gekabeld, dat de Braziliaansche regeering de zaak onderzoekt. ARGENTINIË. Aan de Times wordt uit Buenos Aires gemeld, dat de verhouding tusschen Paraguay en Argentinië hachelijk is geworden. Argentinië heeft een ultimatum ge steld, waarbij het de Argentijnsche schepen, die de dictator Jara heeft laten opbrengen, binnen twaalf uur opeischt. In geval Paraguay weigert, zal Argentinië die schepen met geweld terugnemen. ITALIË. In de nadere berichten uit Rome wordt een eenigszins andere lezing gegeven van den moord op gravin Trigona. Luitenant Paterno moet een zeer ongunstig bekend staand heer zijn en het schijnt zeker dat de moord volbracht is in koelen bloede en na een vooraf zorgvuldig overwogen plan. Van een daad in een oogenblik van onbezonnen drift moet geen sprake zijn. Paterno was een man, die veel uitging, duur leefde en diep in de schulden stak. Nu moest deze, dan gene hem geld leenen. Verschillende dames hadden terug, - van het venster naar de ga deur, en vandaar naar de deur van het salon, en overal zag hij plotseling de zorgvuldig verborgen kleine gebreken, die hun inrichting door den tijd had gekregen. Het tapijt was heel dun ge worden, de gaskroon had allen glans verloren, de meubelen hadden door het telkens verhuizen in zijn diensttyd ge leden, vernieuwd was er eigenlijk niets, dan de bekleeding van stoelen en sofa. Daarmee had het werkelijk niet lauger gekund. En toch deed dit alles er eigenlijk weinig toe, want de rechten dei jeugd gingen nu eenmaal voor. Men brengt voor haar gaarne een offer. Alleen men komt steeds meer nu meer op een hellend vlak. En dan, dan, Signe Telkens en telkens keerden ten slotte zijn gedachten terug tot zijn oudste dochter. Zij was zijn lieveling geweest. Reeds als kind was zij de lieveling van iedereen met haar fijn gezichtje, de groote blauwe oogen, het Titiaan-haar. Zoo verrassend was haar schoonheid, dat de menschen op straat bleven stilstaan. Eens, toen de generaal eens voor inspectie gekomen was, had die bij het diner in het casino tegen hem gezegd »Verbeeld je, Gu dareza daar loop ik vandaag over den Jongfernstieg, en daar zie ik zoo'n meisje van een jaar of acht, negen, zoo hem al aan geld geholpen. In den laatsten tijd maakte hij het gravin Trigona lastig. Hij kwam in 1909 het eerst met de gravin in kennis, en wel te Palermo, waar de echtgenoot der gravin burgemeester was. Het was een ongelukkig huwelijk en van die om standigheid maakte Paterno misbruik. Hij trachtte zich in de gunst der gravin te dringen en dat lukte na eenige moeite. Maar spoedig kwam hij met zijn bedelaryen voor den dag. De gravin hielp hem eerst, doch weigerde edig. Toen nam Paterno allerlei kwade praktijken te baat om aan geld te komen. Hij bracht de gravin zelfs zoo in het nauw, dat zij een poging deed om zich te vergiftigen. De laatste maanden waren voor de gravin een voortdurende marteling. Paterno wist zelfs in het paleis te dringen, waar de gravin als hofdame vertoefde en hij wilde haar door bedreiging met een schandaal 20,000 lire afpersen. Don derdag vernam hij Van den advocaat der gravin dat deze besloten was zich voorgoed terug te trekken en niets meer van zich te laten hooren. Paterno huurde toen in een hotel van den derden ig een kamer en wist door een be- driegelijke boodschap de gravin tot zich te lokken, zoogenaamd voor een laatste onderhoud. Paterno was gewapend met jachtmes en revolver. Nogmaals vroeg Paterno om geld. De gravin weigerde. Toen volgde de moord. Volgens de laatste berichten is er veel kans dat Paterno, die zich een kogel door het hoofd gejaagd heeft, herstellen zal. mooi, dat ik Diet nalaten kon haar even aan te spreken en te vragen hoe ze heette. En jawel, zij maakt een bui ging, en zegt heel beleefd »Signe Gu dareza, Excellentie Donders, met zoo'n schoonheid moet ik je feliciteeren. Die zal de mannen later het hoofd op hol brengen.* Dat was echt iets voor Signe geweest, dat zij op haar negende jaar terstond den generaal had gekend, volstrekt niet verlegen was geworden en hem heel behoorlijk te woord had gestaan Echt Signe. En toen vijf of zes jaar later daar in dat gat in Oost-Pruisen, was de kleine, gebochelde organist, die op de meisjesschool zangles gaf, bij hem ge komen. In die jas met te korte mouwen, met een geweldig hoogen hoed, en met vele verlegen buigingen. Een wonder- stem, een gave van GodEen zonde zou het zijn, als deze stem niet geschoold, niet door een meester in het vak vormd werd. Een alt, zooals er mis schien sinds menschenheugenisin Duitsch- land niet geweest was. Hij Simon Breimann was maar een stumper, hij was eiken dag in doodsangst dat hij het kostbare materiaal zou bederven. Maar juffrouw Signe moest bepaald naar Berlijn Gudareza was voor de étagère in den hoek blijven staan. Geheel werktuiglijk nam hij het eene van de kleine porse- TURKIJE. De chef van den generalen staf, Izzet pasja, die het opperbevel over de ex peditie in Jemen op zich genomen heeft, heeft op weg naar Hodeida een onder houd gehad met den emir van Mekka. Deze kwam met een schitterend gevolg en vele invloedrijke sjeichs, met twee honderd kameelen naar de havenplaats Dzjeddah, alwaar een onderhoud met Izzet pasja van eenige uren plaats had. Men hecht aan die ontmoeting groote beteekenis. AMERIKA. Er zal een Amerikaansche expeditie worden gestuurd naar Oost-Afrika, met het doel, groot wild te vangen, ten einde dat levend naar de Vereenlgde Staten over te brengen. Men stelt zich voor de dieren dan los te laten iu de vlakten van het Zuidwesten der Unie en op de hellingen van het Rotsge bergte. Men hoopt dat zij daar gunstige voorwaarden zullen vinden om zich in vrijheid voort te planten en zich in den waren zin des woords te vermenig vuldigen. De expeditie zal onder leiding staan van majoor Frederick R.Burnham, die als aanvoerder van een verkenners korps gediend heeft onder lord Roberts, in den Boeren-oorlog. Een zoon van John Hays Hammond gaat mee. De buit aan „dik-diks" en elanden is bestemd voor de vlakten van Arizona; de klipspringers zullen worden losgelaten in het Rotsgebergte de waterbokken e. d. zullen worden overgebracht naar de onbewoonde streken van Louisiana en Texas. leinen hondjes na het andere in de hand, die er stonden, wel een dozijn. Dat was zoo'n kleine hartstocht van Ida geweest, misschien de eenige dien zij in het leven gekend had. Bij eiken verjaardag, bij elk Kerstfeest, had hij haar zoo'n dingetje moeten geven. Vrienden hadden bijgedragen en de groote buldog die zijn tanden liet zien, in het midden, was van oom Reinhard. Hemel, wat kon die man snurken Ja, juist toen had oom dat beest ge kocht, toen wij voor Signe in Berlijn waren. In de Leipzigerstrasse, toen wij van Lilli LehmaD kwamen. Nog te Vroeg had die geoordefeld. Heerlijk materiaal. Maar vooreerst nog sparen geen overdreven studeeren, over twee jaar terugkbmen. En zij had Signe aan gekeken en nog ééns aangekeken, en in de gang zachtjes tegen hem gezegd »Een bijzonder mooie verschijning zulk een stem en zoo'n gezicht het is merkwaardig. Een dnbbele genade of een dubbel gevaarlijk geschenk.* Ja, en de menschen op straat hadden de laug-opgeschoteu bakvisch nagekeken, die haar rood-göudblond' kopje zoo fier droeg eu toen kojht oom Reinhard den buldog »Neem dien voorJe moeder mee, jou rooie heks*.... Heel voorzichtig zette hij het dier weer in het midden en ordende het troepje der kleinen en kleinsten om hem heen.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1