De erfenis m oom Reinhari. No. 96 Zaterdag 4- Maart 1911. 26e Janix. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. MELKMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHEffl COURANT. t>it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. 'ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte bereketid. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. Het ouderdomspensioen moge den staat schatten kosten er wordt op de begrooting 12,415,000 p.s. voor uitge trokken de gemeenten varen er wel bij, want, naar ambtelijke schatting, spaart het hun reeds ongeveer U/2 millioen pond aan armenzorg uit. Aangezien vele gemeenten tegenwoordig zwaar onder flnancieele lasten gebukt gaan, is dat een aanmerkelijke ver lichting voor ze. Te Newcastle hebben terechtgestaan Kurt Huessener en John Schröder van Londen en Ward uit West-Hartlepool, omdat zij iemand in dienst van de sylicaat-fabriek van Thermal Syndicate Ltd. te Wallsend geld hadden geboden, als hij in huu dienst wou overgaan en hun het fabrieksgeheim van het Ther mal Syndicate meedeelen. Huessener werd veroordeeld tot zes maanden, ISchröder tot vier en Ward tot eeu maand gevangenisstraf. De rechter zei, dat de manieren van de beklaagden de moraliteit van het bedrijfsleven zouden ondermijnen. De honderdduizend pond sterling, die een Amerikaan naar 't heet voor Rembrandt's landschap met den molen wil geven, moge een heele som wezen, een millioen pond sterling, die een Amerikaansch syndicaat den heer James BLodgkinson te Salford betaalt om zijn uitvinding van een nieuwe zoutbereiding in de Vereenigde Staten te mogen toe passen, is nog wat anders. De uitvinder De anderen praatten middelerwijl over Friedel en Eberhard, de zoons. Beiden had oom nog kort voor zijn vertrek uit Berlijn gesproken. En beiden prees hij. Flinke jongens Ja ja Eberhard een beetje luchtig. Nu ja dat waren wij op zijne jaren ook En Friedel daarentegen haasteen beetje te correct...* Daarop viel de naam van Signe. Oom had gevraagd: »Wel, Dodootje, wensch je eens watAls je mij straks een zoen geeft, dan zal je een wensch vrij hebben Bezin je er eens op Daarop had Dorothee haar kroeskopje geschud en gelachen. Den zoen krijgt u gratis, oom Reinhard. Maar een wensch Neen, heuscn, ik heb geen wensch Ver van de tafel had oom zijn stoel geschoven, om met belde handen op zijne knieën te kunnen slaan. «Meid, ben je dol Een kind van zeventien jaar en nog geen wensch 1 Neen, dat is nog nooit op de wereld vertoond - Wel, dan zijn je broertjes anders, hoor 1 -- en Signe ookl* Gudareza keek zijne vrouw eens aan. Zij wilde juist den kaasschotel laten heeft zelf het bericht van dien koop bevestigd. Hij zei ook, dat hij verleden week zyn patent voor Canada had ver kocht aan de Canadian Pacific Spoor, die langs haar lijnen zout heeft ge vonden. Naar 't heet, is er met de nieuwe uitvinding vijf- of zesmaal meer zout te bereiden dan op de oude manier. OOSTENRIJK HONGARIJE, Een bericht uit Innsbruck maakt melding van schade in vele plaatsen van Tirol tengevolge van het booze weer. Stormen en sneeuwval hebben op tal van plaaten verwoestingen aan gericht en het verkeer gestoord. Bij Fieberbrunn is een trein in de sneeuw blijven steken. In Peldkirch zijn de daken van de huizen gewaaid, terwijl in de bosschen in den omtrek vele boomen zijn ontworteld. Bij Bangs is de houten Rijnbrug zwaar beschadigd. CHINA. Een telegram uit Peking van den 27en Februari stelt het gemiddelde aantal sterfgevallen aan pest in den laatsten tijd in Mantsjoerije op 200 per dag, maar in de meeste bevolkingscentra neemt de sterfte af. De voorzorgs maatregelen der Chineezen zijn (het is een Reuter-telegram dat wij hier weer geven) uiterst doeltreffend, maar het gevaar dreigt, dat de fondsen, die noodig zijn om de bestrijding der pest vol te houden, zullen gaan ontbreken. De onderkoning van Tsji-li heeft bij de centrale regeering te Peking aange drongen op een krediet van 3000,000 taels, waarvan een groot deel zou moeten rondgaan. Hij zag hoe hare hand beefde. Maar zij hield zich toch goed, glimlachte en zeide >Ja, oom Reinhard -- Signe heeft wenschen genoeg, 't Is toevallig ja ik had juist eens over Signe met u willen spreken.* »Zoo Wou je dat, Joh Hij schoof zijn stoel meer bij en dronk zijn glas uit. »Nu, zeg op dan maar. Het meisje heeft me namelijk geschre ven van daarginds daar, uit het Italiaansche nest, waar Hare Hoogheid vertoeft. Zes of acht zijtjes, wat echter niet veel uitmaakt, want elke letter is een halven meter groot. En de inhoud Niets meer en niets minder, dan dat ik haai geld moet geven, om haar te laten opleiden tot concertzangeres Ja, Ida, zet maar niet zoo'n verbaasd gezicht. Ik zie 't toch aan je neus, dat je reeds alles er van weet. Dat is ook heel natuurlijk en goed. Maar, zie je ik ben waaiachtig een modern mensch, en ik vind er niets in, dat eene freule von Gudareza in 't publiek wil optreden. Alleen, dat nu juist ik dit met mijn paar duiten zou moeten bekostigen neen, Ida, daartoe ben ik niet te vinden. Het is mij, eerlijk gezegd, te phan- tastisch.* De majoor keek weer angstig naar zijne vrouw. Eerst scheen het wel of zij wilde zwygen. Zij zat met neerge slagen oogen. Maar toen verschenen worden bestemd voor maatregelen tegen de pest. AMERIKA. Wij ontleenen het bericht, dat hier volgt, aan de Araerikaansche bladen, maar weten volstrekt niet of het geloof verdient. Te Longview, in den staat Texas, ligt een dame op sterven wellicht is zij al dood die het gebracht heeft tot den gezegenden leeftijd van 136 jaar. Zij lag ziek ten huize van haar dochter, die ook al de honderd is gepasseerd. Deze honderd-zes-en-der tig-jarige is (of was) een mevr. Lucie Owens, geboortig uit Noord-Carolina. Zij heeft nog de dagen van den vrijheids oorlog beleefd. Toen zij drie jaar oud was, heeft zij George Washington gezien, en het heet dat zij de laatste over levende is geweest, die den eersten pre sident van de Vereenigde Staten heeft aanschouwd (Washington stierf in 1799.) De hooge ouderdom van mevr. Lucie Owens is dikwyls in twijfel getrokken maar een nader onderzoek in oude geboorteregisters heeft bewezen, dat de opgegeven ouderdom de juiste is. Nog maar een jaar geleden was mevr. Lucie Owens nog goed van gezicht en gehoor en ook kon zij nog, met een krukje, door haar kamer loopen. Volgens een Central News-bericht uit New York zijn te Spokane, in den staat Washington (d. i. in den Noordweste- lyken hoek van de Vereenigde Staten) zestien gevallen van builenpest gecon stateerd. Er zijn geen personen aan de ziekte gestorven, maar de inwoners nemeD bij honderden de wijk naar buiten. tusschen hare wenkbrauwen de kleine rimpeltjes, die altoos aantoonden dat zij zich niet kon inhouden. »Neem my niet kwalijk, beste oom,* zeide zij »maar phantastisch is Signe eigenlijk nooit geweest, en phantastisch is ook haar wensch niet. Dat zij zich in hare positie bij die kleine Hoogheid niet aangenaam voelde, is heel begrijpe lijk. Dat eeuwige reizen en trekken en dat eeuwige hotelleven dat kan toch op den duur geen mensch uithouden en het eeuwige praten, dat de vorstin verlangde, nog minder. Zoo'n arm hof dametje heeft een hard lot. En nu heeft Sigm*. oene prachtige stem Oom Reinhard had zich door Dodo eene peer laten schillen en at die met smaak op, terwijl mevrouw Ida zoo sprak. Eerst toen hij het laatste stukje verorberd had, viel hij haar in de rede »Ik geloof 'talles gaarne. Maar ik bid je, laat mij er buiten. Ik ben altoos bereid ik help altoos graag. Je jongens zouden daarvan allerlei kun nen vertellen, wat jullie niet weet. Maar dat nu met Signeneen, daar heb ik geen ooren naar.... ZooEn jullie 't goedvindt, dan staan wy nu op, en je wijst mij ergens een plaatsje aan op eene sofa. Ik ben anders niet ge woon na het eten te slapen maar ditmaal voel ik werkelijk dat ik ook maar een mensch ben.... Dus, gezegende maaltijd 1* Uit Tuscarora, in den staat Nevada, komt een zonderling bericht. Dezer dagen moet daar een geregelde veldslag hebben plaats gevonden tusschen po- litietroepen en de Shoshone-Indianen. De Indianen werden door de politie gezocht in verband met hun waar schijnlijke medeplichtigheid aan de ver moording van vier blanke veedryvers. Ten slotte moesten de Indianen het afleggen, nadat 8 hunner waren ge sneuveld. Ook een der politiemannen werd in het gevecht neergeschoten. De harem-rokbroek heeft ook in New York haar verschyning gemaakt en tot het gebruikelijke standje aanleiding gegeven. Twee dames, in de nieuwe dracht gekleed, hadden zich in auto-bus naar een van de drukste punten van Broadway laten brengen, en waren daar uitgestapt om haar wandeltocht te be ginnen. Spoedig vormde zich een ge volg van opgewonden mannen en vrouwen, dat de dames lastig viel. Het duurde maar kort of de beide dames zagen zich genoodzaakt de vlucht te nemen en zich per taxi in veiligheid te stellen. De menigte had dan ook een beslist vyandige houding aange nomen. In Philadelphia had een paardrydster, die even was afgestegen om haar paard te laten drinken, een onaangenaam avontuur. Voorbijgangers zagen het rijkleed aan voor eenrokbroek-kostuum; en de paardrijdster werd onmiddellyk uitgejouwd, met steenen gegooid enz. De politie moest er aan te pas kofnen om haar te ontzetten. »Hoe pijnlijk,* dacht Gudareza weer, terwijl hij deu ouden heer de hand schudde... »Hadde toch Ida maar gezwe gen Hoe pijnlijk, aan mijne tafel deze weigering.* En mevrouw Ida had een rood gezicht gekregen. Met zwaren tred ging oom Reinhard naar de deur. Maar hij had den knop nog niet in de hand, toen Dodo als eeu wervelwind op hem toeliep, hem beet pakte en riep »Oom, ik heb mij nog eens bedacht... Dat geldt töch nog, wat u zeide van dien wensch en dien zoen Een man een man een woord een woord.* De oude heer boog zich over het lachende meisjesgezicht en lachte mee. »Maar, natuurlijk, jou zwarte duvel! Een man een man, en een woord een woord En hij kuste haar stevig op de volle lippen.... tot zij riep ^ZooEen man een man een woord een woord, oompje!.... Nu moet u Signe helpen want dat is mijn wensch.* »Jou sluwe feeks De oude scheen zich kostelijk te amuseeren. Hij hield met zijne beide reuzenhanden de slanke gestalte aan de schouders vast. Zoo wou je mij vangen Waarachtig niet dom Maar zoo was 't toch niet gemeend, DodootjeDe bedoeling was, dat je voor je zelf iets wenschen zoudt begrijp je?.... Nu, wij zullen zien dat

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1