rVo. 95, Ie erfenis van oom Reinhard. Woensdag 1 Maart 1911. 26e «iaar^. Ie Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. 01 KLEM A Buitenland. FEUILLETON. ok M. AXELSCHE COURANT. DAt blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. Naar verwachting zal het dienstjaar 1910—1911, afloopende op 31 Maart, schatkist een overschot van ten ainste twee millioen pond opleveren. )at heeft de regeering in staat gesteld, te zien van haar voornemen om de jemeenten een 1,250,000 pond te laten «talen van de verhoogde uitgaven roor het ouderdomspensioen, veroor- laakt doordat armlastigen, tot nog toe loor de gemeenten onderhouden, er in ijn opgenomen. Volgens de Daily Chronicle zal de larinebegrooting bij lange na niet vier lillioen pond hooger zijn dan die van rerleden jaar. Wij vermoeden, dat iet hooge bedrag is genoemd om de lenschen gunstiger te stemmen voor en geringer stijging. Iemand maakt in de Westminster lazefte de opmerking, dat de pest in lantsjoerije wel erg is, maar toch in iet niet zinkt bij de pest in Indië. folgens de laatste berekening waren ir in Mantsjoerije in de vier maanden, lat de ziekte er duurt, in het geheel 19,000 menschen aan de pest bezweken, a Engelsch-Indie waren 't er, volgens ,e laatste mailberichten, in Januari in én week tijds meer dan 20.000. In inkele streken van Opper-Indie stierven ir in Januari evenveel menschen aan e pest, als er nieuwe gevallen waren en sterfte dus van 100 pet.over heel adië was de sterfte 81 pet van de angetasten. In 1904, 1905 en 1907 Ja ja, heeren m(jn corpus behoort eenmaal aan Berlijn. Maar mijn .hart dat is nog altoos in mijn oude jjg Mattelandsnest, mijn goede provincie- 24 itadje, waar ik mjjne apotheek had. Uit Neustadt ben ik en aan Neustadt mijn hart behooren totaan mijn uiige einde dat evenwel nog niet morgen of overmorgen behoeft te zijn. ÏTant wij ouden niet waar, generaal - wij kunnen nog best wat mee 1 Ik foor mij, ik ben niet bang voor de tachtig Goed geconserveerde jeugd wierp ie landraad er tusschen. »Net zoo En koud water van buiten in roóde wijn van binnen. Dat is mijn recept. En geen dokter ooit aan mijn jjf en vooral geen droppel medicijn, lijk eens hierDe banketbakker kan lijn eigen baksel niet eten en de slager roert zijn eigen worst niet aan. Zij veten wel waarom Dus heb ook ik, ledert ik mijne apotheek verkocht, geen itt of poeders of droppels meer onder mijn neus willen hebben. En dat is f best bekomen niet «Fameus, Senator 1* zeide generaal zijn er jaarlijks in Indië meer dan een millioen menschen aan de pest gestorven. Na 1907 zijn er twee seizoenen van een goeden oogst geweest, waarbij de ziekte grootendeels ophield. Nu neemt ze weer toe, en voor de goede warmte begint, in April of Mei, is er geen groote vermindering te verwachten. De schrij ver begrijpt zich niet die paniek over de ziekte in Mantsjoerije, waar ze, volgens hem, waarschijnlijk kort zal duren, terwijl men kalm blijft bij de verschrikkingen in Indië. CHINA. Er is een dag of wat geleden her innerd aan de tot dusver geldende, vrij milde bepalingen, die bij internationale regeling waren vastgesteld voor desin fectie van postzendingen enz., komende uit streken waar cholera of pest heerscht. Postzendingen bleven in den regel vrij van desinfectie, zulks op advies van wijlen prof. von Pettenkofer. De pest-conferentie, die op het oogen- blik zitting houdt te Irkoetsk, heeft strengere opvattingen. Uit het be smette gebied zullen huiden, leer, vee en graan ook voortaan ongehinderd worden doorgelaten. Echter zullen moeten worden gedesinfecteerd de vellen van kleinere pelsdieren, verder postzendin gen, correspondenties en bagage, ko mende uit stations die besmet zijn. Aan de stations Charbin en Titsikar worden blanke reizigers medisch onder zocht vóór zij in den trein worden toegelaten, indien zij ten minste niet in het bezit zijn van een schoonen pas. Aan de stations, bestemd voor Chi- Fürdinger. «Maar nu wordt 't werkelijk onze tijd. Wat denk je er van Guda- reza Zouden we niet eens betalen Fritz «Met uw verlof; beste oom* de majoor legde het geld reeds op de tafel -- «dat is nu eens mijne zaak. U bent natuurlijk hier mijn gast.* «Mooi zoo. Ook al goed!* Oom Reinhard knikte vergenoegd, en toen stapte hij kaarsrecht uit de half donkere kamer den winkel inen door de half geopende glazen deur kon men hooren hoe hij tegen baas Emke begon: «Dus Emke, zooals gezegd. Een groote pot ganzeleverpastei en een half dozijn blikjes sardines - alles citissimo te bezorgen bij mevrouw Gudareza. Wat kost die rommel Den majoor was het alweer pijnlijk. Hij had den knijper van zijne kortzich tige oogen genomen, veegde de glazen af en glimlachte verlegen. Maar gene raal Fiirdinger, die reeds den hoed op had, meende «Een prachtige oude heer, Gudareza. Een van die origineelen, die hoe langer hoe meer uitsterven. Breng hem maar dikwijls hier mee. Hij zal je toch zeker nog wel een paar malen be zoeken zoolang hij daarginds op de bad- Daar verscheen oom Reinhard weer op den drempel en liep: «Waar blijf je toch, Otto? Ik heb daareven een bakje aangehouden, dat nu wacht voor neesche koelies, zullen geen spoor- kaarten meer worden uitgereikt. Voorts acht de conferentie het ge- wenscht, dat in de besmette streken het aantal reizigers derde- en vierdeklas zal worden beperkt. JAPAN. De Agence d'Extrême Oriënt ver neemt dd. 23 dezer uit Tokio, dat er te Seöel weer een complot is ontdekt tegen het leven van den Japansehen onderkoning. Twee lieden, die men voor de aanstichters houdt, zyn in hechtenis genomen. Anderen zijn voort vluchtig. De gedetineerden zijn lieden uit de hoogere kringen. In het Huis van Afgevaardigden was een motie van afkeuring ingediend, waarin blaam werd uitgesproken over de regeering, omdat deze er niet voor had weten te waken, dat er werd saam gezworen tegen het leven van den Keizer. Met groote meerderheid is de motie verworpen. De eerste-minister Katsoera hield een groote. rede, waarin hij een exposé gaf van de politiek, die de regeering dacht te volgen ter voorkoming van de ver breiding van het anarchisme in Japan. Ook de Agence d'Extrême Oriënt heeft nog iets over dit debat. Wij ontleenen er aan, dat de afgevaardigde Hanai, die bij het groote anarchisten proces de advocaat is geweest van Kotokoe (den terdoodveroordeelden en terechtgestelden hoofdaanlegger van het complot) er op heeft aangedrongen, dat het dossier vau het geruchtmakende proces overgelegd worde aan het Par* de deur. Kom nu toch mee 1 Anders krijg je 't te kwaad met je Ida 1* In den winkel stond baas Emke, met zyn petje in de hand, boog voor elk der vier heeren als een knipmes, en liep toen naar buiten, om de bestelde koop waren in het rijtuig te stouwen. Daar in het koetsje had oom Reinhard reeds plaats genomen. Hij groette nog eens uit het venster, leunde toen achterover en scheen terstond in te slapen. De lange baenen had hij uitgestoken, zoover als de beperkte ruimte het gedoogde, en het roode hoofd met den panamahoed zonk hem diep op de borst. Het was een tamelijk lange weg naar de Elisenstrasse, waar majoor Gudareza woonde, sedert hij zijn eervol ontslag gekregen had en als gepensionneerde in dit goedkoope nest zich had teruggetrok ken. Men moest door de gansche hoofd straat, en die rit in het open rijtuigje, met den slapenden ouden heer op de achterbank, deed menigen voetganger half verbaasd, half glimlachend opkijken. Daar was voor den majoor wel iets pijn lijks in.... «Een prachtige oude heer had generaal Fiirdinger gezegd.... Nu ja jawel maar toch ook wel ietwat een duiten klopper en bovendien een regelrecht genotmensch, enkel voor het materieele.... Plezierig waren de bezoeken van zulke famieljeleden eigenlijk niet.... Gudareza gluurde eens naar den Bla- penden reus. lement. Het is de meening van Hanai, en hij denkt ook te kunnen bewijzen, dat het Japansche strafwetboek veel te streng, en dus slecht is. De Japansche justitie brengt door haar onmeedoogend optreden de bevolking tot het uiterste en werkt de criminaliteit in de hand. De minister van justitie heeft toege geven, dat het strafwetboek dient te worden gewijzigd. AMERIKA. Men zal zich herinneren, dat in tal van staten der Unie de openbare mee ning gekant is tegen paardenrennen en het wedden dat daarbij onvermijdelijk schynt. Maar in den staat West-Virginië denkt men er anders over. Het Congres van dien staat heeft een wet aangenomen waarbij wedrennen en het wedden wettelijk worden geregeld. Er wordt nu te Chester, nabij Whee ling, een groote renbaan aangelegd, die meer dan l1/4 millioen gulden zal kosten. In het Huis van Afgevaardigden te Washington is Vrijdag gevochten. De gedelegeerde voor Alaska Wickers - ham en het lid voor Wyoming Mondell gingen elkaar te lijf, wijl de een den ander voor leugenaar had uitgescholden. Er vielen harde klappenen andere leden moesten tusschenbeiden komen om de vechtersbazen te scheideü. Later boden zij beiden aan het Huis hun verontschuldigingen aan. De quaestie, die aanleiding had ge geven tot het standje, hièld verband met een verpachting van steenkool terreinen in Alaska. «Goddank, dat hij van dieb rijken oom toch niets had behoeven aan te nemen,* dacht hij weer. Ja, goedig was de man, en op zijne manier ook wel gul meestal op de verkeerde plaats met een bankpapiertje uit den vestzak voor de kinderen.... «hier, mijn jongenje vader hoeft er niets van te weten, hoor Dat viel dan bij Eberhard en bij Friedel op een gloeienden steen, als zij 't eens breed konden laten hangen en voor eeu paar dagen vergeten dat in hun eigen huis eigenlijk altijd Schraalhans keuken meester was. Neen neen, dat toch nietDat was overdreven Wel zuinig hadden zij 't moeten aanleggenmaar zij waren niet het pensioen en nog een paar cou ponnetjes toch altóós behoorlijk rondge komen. Dat zij zich veel hadden moeten ontzeggen nu, daar waren zij niefs minder om. Dat was het lot geweest van de beste menschen. Maar gek was 't toch, zoo eiken stuiver te moeten omkeeren, en dan een oom te hebben, ongehuwd en met geen andere verwanten, maar met een fortuin, dat geraamd werd op drie millioen mark Als die zijne oogen eens kwam te sluiten.... Het was slechts een heel vluchtige igedachte en Gudareza schaamde zich terstond er over. Hij voelde hoe mj kleurde.... Over zoo iets ook te kunnen denken L..

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1