0-2 reekl Ind. Loopeendea, Bekendmakingen. Kostelooze Inenting. Advertentiën. Uit de hand te koop: WOONHUIS met erf en aanhoorigheden. TE KOOP: 1 Haantje en 1 Hennetje, G V It A A I): Nieuw gekleurd SATIJN voor Schorten. Zwart gebloemd voor Boezeroenen. Dit verbod in het tweede lid is niet van toe passing gedurende den Nieuwjaarsdag, en wanneer deze op een Zondag valt is dit op 2 Januari, de 2e en 3e Paaschdag, de jaar- lijksche kermis en op den dag der jaarlijksche veemarkt. De muziek mag niet gegeven worden door draaiorgels. Dhr. Oggel stelt voor om den 2den en Ben Paaschdag te schrappen. Dhr. Lamaltre ziet er geen heil in om deze dagen te schrappen. Immers opSluiskil en andereomliggende plaatsen wordt ook dansmuziek gegeven, en dan gaan de jongelui met hun centen daar naar toe. Het voorstel Oggel wordt in omvraag gebracht en verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemden de hh. de Feijter, Oggel, Dieleman en Dregmans, tegen de hh. Van Driel, F. Dekker, Lamaltre, Kruijsse en P. Dekker. Dhr. de Feijter vraagt om aan hoofd stuk V nog een nieuw artikel ter toe voeging mag voorstellen. De Voorz. antwoordt toestemmend. Dhr. de Feijter stelt alsnu voor om te verbieden dat muziek gemaakt wordt in tapperijen enz. op muziekinstru menten, piano's, automaten, orgels enz. Spr. zegt dat die automatische piano's tegenwoordig zeer veel in zwang komen. Die dingen maken een verschrikkelijk leven. Je staat bijvoorbeeld in een herberg te praten en een kleine jongen gooit in zoo'n tingeltangel een centen klaar is het met je gesprek. Dat heb ik laatst zelf ondervonden. Dhr. F. Dekker vraagt of die dingen dan nooit mogen spelen. De Voorz.In huizen van openbaar Verkeer buiten de aangewezen dagen natuurlijk dan niet meer. Dhr. F. DekkerEn in een parti culier huis, waar een orgel of een piano staat, mag wel gespeeld worden. Dhr. Kruysse: Nu, dan moet je 's Zondags maar eens door de Lange straat gaan, dan kun je er van genieten. Als particulier raag je op zoo'n orgel een heelen dag leven zitten maken, maar als herbergier, pas op, die men- schen worden in hun bedryf op aller hande wijze bemoeilijkt. Ik verzeker je, dat er Zondags meer leven gemaakt wordt door orgels in de particuliere huizen, dan door piano's in de tapperijen. Als ik tenminste naast zoo iemand mocht wonen, die een geheelen Zondag op zoo'n orgel psalmen zat te spelen Dan nog bestaan hier tooneelgezel- schappen, die leden daarvan moeten toch hunne repetities houden, en dat gaat meestal niet zonder muziek. En hoe moet een herbergier het aanleggen, die lid is van een muziekgezelschap, zoo iemand kan zich dan nooit oetenen. Ik zeg het nog eens, 'tis altijd de her bergier, die. in alles bemoeilijkt wordt. Dhr. Lamaitre En die lui moeten toch ook hunne lasteu en dikwijls nog al zware lasten, betalen. Dhr. Kruysse Wanneer het immers een warboel wordt, dan heeft de Bur gemeester altijd nog het recht om te doen sluiten. Dhr. Oggel ontkent, dat de herbergiers in dezen bemoeilijkt worden. Ze mogen in hunne huiskamer ook doen wat ze willen, maar in de gelagkamer zou hij het willen verbieden. Dhr. Lamaitre zegt, dat er verschil lende uitvoeringen zijn, waarbij zang stukjes voorkomen, die moeten toch geleerd worden met een of ander mu ziekinstrument, 't Is treurig om zoo iets te willen verbieden. Dhr. de FeijterMaar als men weet, dat een dergelijk verbod reeds jaren bestaat in een naburige gemeente en de betrokken personen er nooit over hebben geklaagd, waarom zou dat in onze gemeente dan niet evengoed in gevoerd kunnen worden. Ik ontken ook dat ik de herbergiers wil treffen in hun particulier leven, maar zou willen doen ophouden dat aanhoudend getingeltan- gel in de taplokalen. Dhr. Kruysse zegt, dat dit een onder werp is, waarover hy met den heer Feijter nooit overeen zal komen. Hij veronderstelt, dat dhr. de Feijter Terneuzen op 't oog heeft, maar daar is het niet totaal verboden, doch slechts op enkele uren. Dhr. de FeijterIn het begin was het dan toch zoo. Dhr. Kruijsse: Als je met zoo'n voorstel voor den dag komt, en je wilt voorbeelden uit andere gemeenten aan halen, dan dien je eerst beter te onder zoeken. Dhr. de Feijter herinnert zich dat hy eens in Terneuzen, moetende wach ten voor den trein, zich bevond in eene herberg waar een piano stond. Ik wou eens op die piano spelen en sloeg haar dan ook eens aan, maar de herbergier kwam dadelijk toeschieten houd ophoud opdat mag hier niet. Daar vandaan weet ik dat het in Ter Neuzen verboden was. Dhr. KruijsseHé. dat vind ik al heel aardig van Wat je in Ter Neuzen in een openbaar taplokaal wou gaan doen, dat wil je hier in Axel heelemaal afkeuren en gaan verbieden. Dhr. de Feijter zegt hieropBeter ten halve gekeerd dan ten heele ge dwaald. Het voorstel-de Feijter in omvraag gebracht wordt verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Voor stemden de hh. de Feijter, Oggel en Dregmans, tegen de hh. Van Driel, F. Dekker, Dieleman, Lamaitre, Kruijsse en P. Dekker. Hoofdstak VII art. 75 al. 1. Het is in de bebouwde kom der gemeente verboden op erven aan den openbaren weg gelegen eene verzameling van asch, mest, aal, bloed, afval, vuilnis of dergelijke stoffen te hebben, zonder dat die verzameling door een muur of dichte schutting ter hoogte van tenminste 1.20 van den openbaren weg is afgesloten. Dhr. Dieleman acht deze bepaling bezwarend, wat moeten dan landbou wers doen, die kunnen hun mest niet iederen dag naar het land brengen. Dhr. Kruysse zegt, dat wanneer het afgesloten is, het dan niet verboden is. Besloten wordt om in het artikel in te lasschen achter de woorden „van den openbaren weg" de woorden „of het naburig erf. Art. 82. Het is verboden bij de personen, bedoeld in art. 80 vee af te hakken alvorens het is gekeurd door den keurmeester ot die hem vervangt, en ten bewijze dat het vleesch goedgekeurd is, door hem van een door B. en W. vastgesteld merkteeken te voorzien. Mocht de keurmeester zich gedurende de maanden Mei tot en met October niet binnen den tijd van 6 uren, en gedurende de overige maanden zich binnen den tijd van 12 uren na het uur van slachten bedoeld in art. 80 daartoe hebben aangemeld, kan tot afhakken zonder keuring worden overgegaan. Dhr. Lamaitre zegt, dat de tijd, dien den keurmeester wordt toegestaan, te lang is, vooral in den zomer is spoedig keuren zeer gewenscht. Hij stelt voor om de cijters 6 en 12 te veranderen in 3 en 6, waartoe wordt besloten. Dhr. de Feijter stelt voor om nog een nieuw artikel aan de verordening toe te voegen, dat ziet op het voetballen. Dat spel neemt een zeer hooge vlucht en daar het al eens gebeurd is, dat op Zondag voetbalwedstrijden werden ge houden zou hij daar voortaan een einde aan willen maken, door dit in de poli tieverordening op te nemen. Dhr. Kruysse vraagt of dit niet is treden in de rechten van den burge meester. De Voorz. zegt, dat hij het alleen kan verbieden aan den openbaren weg onder kerktijd. Dhr. Kruysse gelooft dat er weinig aan te doen is, wanneer 2 clubs zich willen meten op eigen ot particulier terrein. Gewoonlijk geschiedt dat voet ballen op eene weide van dhr. Van Dixhoorn, dus wanneer, men nu ver biedt om op het terrein te komen, dan kunnen de toeschouwers het toch nog van at den openbaren weg zien, van af den Armendijk. Is daar nu zooveel onderscheid in of het publiek het ziet van een afstand of ze staan er dicht bij. Het doel wat dhr. de Feijter zich voor oogen stelt, bereikt hij met zijn voor stel niet. De Voorz. zegt dat er een scherpe bepaling zou kunnen gemaakt worden, dat het publiek niet op het terrein mag worden toegelaten. Dhr. Kruijsse Alleen zou men daar mee verkrijgen, dat het publiek op een afstand wordt gehouden, maar daarmede belet men den wedstrijd niet. De Voorz. zegt dat de lust bij de voetballers wel vergaan zou, wanneer er geen publiek meer naar toe kwam. Dhr. OggelEr bestaat hier ook een gaaiclub, en die schieten op Zondag toch ook niet. Dhr. KruijsseDat is met deze vereenigiug een ander geval. Toen die vereeniging is opgericht, moest inge volge de Hinderwet eene vergunning aan B. en W. gevraagd worden om te mogen schieten, en die vergunning is toen verleend onder voorwaarde dat er 's Zondags niet zou geschoten worden. Met deze voorwaarde zijn B. en W. buiten hun boekje gegaan. Ze zijn niet bevoegd voorwaarden te stellen, ze hebben alleen óf toestemming te verleenen óf afwijzend te beschikken. Dat de gaaischuttersvereeniging niet in beroep is gegaan, dat is alleen te danken aan hunne verdraagzaamheid. 'tZou anders te bezien staan of het strafbaar zou zijn, om op eigen terrein's Zondags te schieten. Dhr. Oggel zegt wanneer de voetbal clubs zoodanig worden beperkt dat ze geen publiciteit aan hunne wedstrijden mogen geven, dan krijgen ze geen publiek en hebben geen inkomsten, waardoor ze dan niet kunnen blijven bestaan. Dhr. Kruysse gelooft niet dat er bij de voetbalwedstrijden entrée wordt geheven. De Voorz.In groote steden wordt daarvan veel werk gemaakt, en daar worden entrée's geheven. Mocht de Raad echter besluiten om het te ver bieden, dan wil hy het wel in de ver ordening doen opnemen, mede ter be vordering van de Zondagsrust. Dhr. de Feijter zegt niet in 't alge meen tegen voetballen te zijn, maar hij meent te handelen in den alge- meenen geest van de bevolking van Axel, wanneer hij voorstelt om het des Zondags te verbieden. Dhr. KruysseAls het doel bereikt kon worden, dan zou het voorstel eenige reden van bestaan eenigen zin hebben, maar ik zou wel eens willen zien, wie mij zou verbieden op eigen terrein een voetbalwedstrijd te organiseeren. Dhr. de Feijter zegt onderscheid te maken tusschen privaat voetballen en voetballen met éen algemeen karakter, en onder dit laatste verstaat hij het houden van wedstrijden en publiceeren. De Voorz. vraagt onder welk hoofd stuk het voorstel van dhr. de Feijter moet worden gerangschikt. Dhr. KruijsseMisschien onder het hoofdstuk „Bescherming van dieren". Het voorstel-de Feijter wordt aange nomen met 6 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren F. Dekker, de Feijter, Oggel, Dieleman, Dregmans en P. Dekker, tegen de hh. Van Driel, Lamaltre en Kruijsse. Dhr. Kruijsse stelt voor om de ru briek aan te wijzen, waaronder het voorstel moet worden gerangschikt, ten einde de verordening te kunnen vast stellen. Op voorstel van den Voorz. wordt besloten aan B. W. over te laten het nieuwe artikel in te lasschen ter plaatse waar het behoort, terwijl B. W. worden gemachtigd om, waar noodig, wijzigingen in de redactie aan te brengen. Z. h. s. wordt de verordening in zijn geheel vastgesteld. De Voorz. deelt mede dat B. en W. bij de schouwing van wegen en voet paden is gebleken dat de boomen aan den Graafjansdijk moeten worden ge snoeid. De dijkgraaf meent echter dat het nog niet noodzakelijk is. Dat zou natuurlijk een lange strijd blijven, der halve vragen B. en W. machtiging van den Raad om gebruik te mogen maken van het recht, hun toegekend bij art. 77 van het Provinciaal Regle ment op de wegen en voetpaden. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Omvraag. Dhr. de Feyter zegt dat bij het schuren en het reinigen van de christelijke school het vuile water over de speelplaats naar het rooster van het riool der gemeente wordt ge veegd. Hij vindt dit niet wenschelijk en verzoekt B, en W. hierover in over leg te treden met het Bestuur van genoemde school, teneinde daarin ver andering en verbetering in te brengen. De Voorz. zegt dat B. en W. met den wensch van dhr. de Feijter rekening zullen houden en het schoolbestuur er attent op te zullen maken. Niemand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. Burgemeester en Wethouders der Gemeente AXEL maken bekend, dat op Dinsdagen den 28 Februari, 7 en 14 Maart a. s., des voor- middags van 9 tot 10 uren, de gelegen heid zal zijn opengesteld tot van de ingezetenen, die zich daartoe ten Raadhuize aanmelden. Axel, den 16 Februari 1911. Burgemeester en W ethouders voornoemd, De Burgemeester J. HUIZINGA. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. de vele Ondergeteekende betuigt zijnen harteiyken dank voor blijken van belangstelling op 21 dezer ondervonden. Axel. K, R. VAN TATENHOVE. ^oor ve^e blijken van deelneming bij het overlijden van myne geliefde Moeder ondervonden, betuig ik mijn harteiyken dank. Axel. D. P. PHILIPSE. Een gericfeiyk ingericht Een deel der koopsom kan desvetr- langd als hypotheek op het pand ge vestigd blijven. Te bevragen by C. DIJ KWEL te Axel. Pati-ys Krieltjes, zeer mooi, h f 1.50. Adres Bureau Axelsche Courant. br. '10, van goeden legstam, met prijs opgave. Adres Bureau Axelsche Courant. ONTVANGEN: Evenals ook Aanbevelend, AXEL. JOZ. DE FEIJTER Pa.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 3