J Be erfenis van oom Reinhard. No. 94. Zaterdag 25 Februari 1911. 26e Janrg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIËLEMAN. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COERANT. D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent.. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Maandag was de toestrooming van vreemdelingen naar Berlijn buitenge woon groot. In de eerste plaats ver gaderen de agrariërs deze week in Berlyn men noemt datde landbouw- week en verder kwamen er van alle kanten modemaaksters, om de nieuwe modelhoeden, en kleerenwinke- liers, om de nieuwe maaksels van de fabrieken van gemaakte kleeren te zien, opzetten. Vele vreemdelingen moesten uren lang in de stad rondrijden, voor zij onderkomen hadden gevonden. Ook de enkele hotels in de voorsteden waren spoedig bezet, en de minst fortuinlijken moesten zelfs in afgelegen plaatsen als Potsdam en Spandau kwartier zoeken. Karl Hagenbeek, de eigenaar van den dierentuin te Stellingen bij Ham burg, is van plan op het eiland Brioni in de Adriatische Zee een dierenparadijs te maken. Hij begint er met een struisvogelfokkerij. Dan gaat er een groote bezending antilopen, zeboes, zebra's, een paar honderd soorten van vogels, apen, steenbokken, wilde scha pen, mormeldieren, stekelvarkens enz. heen, om het op de wijze van een bosch aangelegde park te bevolken. Maar leeuwen, tijgers en andere ge vaarlijke dieren zullen tot het paradijs niet toegelaten worden. Een ander plan van Hagenbeek is, om in zuidelijk klimaat met het fokken van ijsberen een proef te nemen. Hij i.) Het had er toch werkelijk iets van, of oom Reinhard een glas te veel ge dronken had.... De majoor keek door den dichten sigarenrook, die het kneiplokaal vulde, telkens weer naar den ouden heer, Wiens kogelronde hoofd onder den geel- witten haarkrans nog rooder straalde dan gewoonlijk, terwijl het vleezige ge zicht en de nog frissche mond lachten dat het een lust was. Want ja ja, de oude hield zich kapitaal. Hij was in de laatste twintig jaren haast niet veranderd. En pimpelen kan hij nog - ha 1 een wandelend protest tegen alle theorieën der matigheidsmannen »Ja ja« de oude legde zijne dikke hand op generaal Fiirdinger's schouder »zoo iets gemoedelijks hebben wij bij ons in Berlijn heelemaal niet. Daar voor moet men toch maar zoo'n platte- landsstadje hebben. Net naar mijn «maak. Vóór de comestibleswinkel, en achter zoo'n echt rookerig lokaaltje En zulke beste meuscheu 1 Eu zoo n .ouderwetsche zwartlederen sofa I Eu zoo'n kostelijk glaasje wijn 1.... Niet waar, hoopt dat het eiland Brioni daar ook geschikt voor zal blijken. In een baai van het eiland Val di Torre genaamd, zullen allerhande water dieren krioelen. Te Karlsruhe is Maandagmiddag een hofrijtuig, waarin de groothertog en groothertogin van Baden zaten, op een kruispunt waar de koetsiers elkaar moeilijk kunnen zien aankomen, tegen een kolenwagen opgereden. Ofschoon de koetsiers op het laatste oogenblik hunne paarden inhielden, konden zij niet verhinderen, dat de disselboom van den wagen door het portierraampje van het rijtuig drong. De scherven vlogen het groothertogelijke paar om het hoofd, maar gelukkig bleven zij ongedeerd. De stormen van de laatste dagen hebben het telegrafische verkeer in neel het rijk ontredderd. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn daar nog sneeuwstormen bij gekomen. Volgens een bericht uit Berlijn, was er een ernstige storing in het verkeer met West- en Zuid-Duitschland, die ook een vertraging ten gevolge had voor telegrammen naar België, Zwitserland en Italië. FRANKRIJK. Te Gennevilliers is werkstaking uit gebroken. Een troep werkwilligen werd aangevallen door een troep stakers. Een der aangevallenen verdedigde zich met een revolverzjjn eerste schot trof niemand. Na dit schot wierpen de stakers zich met grooter woede op generaal wij knappen samen nog een fleschje Generaal Fürdinger moest eigenlijk naar huis, want het klokje van gehoor zaamheid had voor hem geslagen. Maar de oude heer naast hem had zoo iets verlokkendsen den goeden majoor tegenover hem, met name Gudareza, deed hij zeker ook een plezier, met nog wat te blijven zitten. Die arme kerel toch kwam er zoo zelden eens uit. »Als de landraad meedoet >Maar, natuurlijk, generaal kwam er van den anderen kant, waar Bretten- hagen in den grooten armstoel juist bezig was in te dommelen. »Fritz,« riep de majoor »nog een Médoc En terwijl de kellner de flesch bracht, overlegde de majoor dat hij welstaans halve het gelag betalen moest, en hij rekende na of hij daartoe wel geld ge noeg in zijne portemonnaie had, met een zijdeliugscheu blik naar de reeds geledigde flesschen, die op het buffet een breed gelid vormden. »Dus, het bevalt u bij ons, mijnheer Reinhard Dat doet mij plezier. Ja ja, 't is hier ook wel uit te houden, vooral 's zomers. Maar Berlijn blijft toch Berlyn.* »0'<t tfond! Afschuwelijk riep oom Reu aid, zoo luid, dat de wanden er vau drcUuUcn. Afschuwelijk, zeg ik u, generaal. Een rumoer om gek te worden. de werkwilligen. De man met de re volver schoot voor de tweede maal. Een man viel neer, doodelijk getroffen. Het was een voerman die voorby ging en niets met de staking of met het relletje te maken had. ENGELAND. Als Fisher, de eerste minister van het Australische Gemeenebest, voor de rijksconferentie in Engeland kpmt, zal de Arbeiderspartij hem een banket aan bieden. Fisher was vroeger mijnwerker in Schotland. Bij een arbeidsgeschil in 1879 brachten de patroons hem op de zwarte lijst, d.w.z. de lyst van mijn werkers die zij niet meer in dienst zouden nemen. Hij verhuisde toen naar Australië. Volgens de Berliner Neueste Nach- richten heeft, toen de Duitsche kroon prins in November op Ceylon op jacht was, een Engelsqh ambtenaar met name Murty hem van den dood gered. De prins had een olifant aangeschoten, maar zijn geweer was niet van zwaar kaliber. Het gewonde dier stortte zich op den prins, maar bijtijds legde de Engelschman het dier met 'een schot tusschen de oogen neer. Hetzelfde Duitsche blad keurt het in de Engelsche overheid af, dat zij den Duitschen kroonprins heeft laten jagen in een streek waar de pest heerscht, nl. in Sunderbunds, waar hij tygers heeft geschoten. PORTUGAL. In het noorden des lands heeft een monarchistisch oproer gewoed en is de minister van openbare werken doodge- De straten onpasseerbaar door de wagens en de rijtuigen en de electrische trammen en de verdikte trapwielen en de drie maal verdikte automobielen. Neen, hee- ren - mij kan het waterhoofd van het Duitsche Rijk* gestolen worden »Ja maar, mijn waarde heer, dan sou ik toch in uwe plaats er niet heenge trokken zijn.* Oom Reinhard draaide aan zijn glas en dronk het leeg. -- »Schenk mij nog een dropje in, Gudareza. Zoo, dank je.... Ja, dat zegt u zoo, generaal en eigen lijk hebt u gelijk. Maar, ziet u —toen ik naar Berlijn trok, hing mijn land stadje mij ellenlang de keel uit, hoewel ik er deftig in den gemeenteraad zat. Ik verkocht dus mijoe apotheek aan mijn provisor en toen zat ik om zoo te zeggen op een schopstoel. Nu weer in een ander gat mijne renten te gaan zitten verteren, daar had ik geen zin aan. Dus trok ik naar Berlijn ep wat Berlijn eenmaal te pakken heeft, dat houdt 't -- »Dat is waar!* wierp de landraad half slapend er tusschen. »Ja ja, dat was dertig jaar geleden en toen was Berlijn ook nog niet zoo monsterlijk groot als nu. De trammen werden gemoedelijk door paardjes ge trokken, en die smerige automobielen waren uog niet uitgevonden. Ja ja, toen waren we nog jong. Ik voor mij, ik kon mijn paar duiten, die ik uit de schoten. De rust is thans hersteld, doch juiste berichten ontbreken. De jonge republiek kan nog moeilijke dagen beleven. RUSLAND. De Times en de Daily Telegraph vernemen uit Peters burg," dat de Rus sische regeering over China's antwoord op haar nota tevreden is. De correspondent van de Daily Tele graph seint het uitvoerigst en is blijk baar door de Russische regeering inge licht. Hij zingt den lof van den Russi- schen minister van buitenlandsche zaken. Diens politiek tegenover China, zegt hij, is met een schitterenden di- plomatieken triomf geëindigd. China willigt immers niet alleen Ruslands voornaamste eischen in, maar verklaart zich bereid, het verdrag van Februari 1881 voor tien jaar te verlengen, met de noodige wijzigingen, waarover de onderhandelingen onverwijld te Peking zullen beginnen. Dit laatste moet de Russische regeering zelfs ten zeerste verrast hebben, na China's aanvanke lijke weigering om het afloopende ver drag van 1881 te hernieuwen. China en Rusland dus de D. T. openen dus nu in Middel-Azië een politiek van vrede. TURKIJE. De Bedoeïenen hebben zich meester gemaakt van een konvooi van paarden en voorraden, bestemd voor het gar nizoen te El Hawa. De onder gouver neur van Lóhaia die het konvooi trachtte te hernemen, werd teruggeslagen met een verlies van 50 doóden. pillendraaierij had overgelegd, toch Diet renteloos lateD liggen. Dus kocht ik in een slappen tijd, spotgoedkoop, een stuk of zes huurkazernen aan de Hallesche Poort. En, kijk, kort daarna ging de boel als een luchtballoo naar de hoogte, zoodat ik dit oude rommeltje met eene aardige winst te gelde maakte. Toen kocht ik grond onder Charlottenburg, heel buiten, waar de vossen elkaar nog goeden nacht wenschten, en ook dat zaakje liep mij verbazend mee. Kort en goed - De majoor kende reeds de geschie denis van ooin Reinhard's speculatie, want oom vertelde die bij elke mogelijke gelegenheid. Hij hoorde dus slechts met een half oor toe. Maar de andere heeren luisterden, zelfs de landraad. >Merkwaaidigdacht Gudareza. »A1 wat met geld in verband staat, heeft toch voor de menschen altijd veel be koring. Maar voor mij eigenlijk niet. Al was 'took dikwijls erg krap, toch hebben wij altyd tamelijk goed ons er doorheen geslagen. Wat wil men meer Voor de kinderen, ja Maar misschien was 'took voor hen beter, wanneer zij zelf hun eigen baantje moeten vegen door het leven.* En oom Reinhard vertelde al nog maar verder. Van zyne welgeslaagde grondspeculatiesen van het groeien van Berlijnen hoe hy eindelijk zelf aan het bouwen was gegaan. En telkens

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1