No. 03 oensdag 22 Februari 1911. 26e Jaorg. Het vermiste kleinood. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, Buitenland. FEUILLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. De rok-broek heeft het geprobeerd, maar het is niet geluktniet alleen te Parijs maar ook te Madrid hebben pogingen om het nieuwe kleedingstuk te doen aanvaarden schipbreuk geleden. Woensdagavond zijn twee aristokra- tische Madrileensche jongemeisjes, die zich in het nieuwe gewaad op straat gewaagd hadden hevig nagejouwd. Bij Puerta del Sol werd het een oploop van belang en de beide mode-gekkin- jnetjes moesten in een winkel vluchten. De twee dames, die zich dezer dagen te Parijs in de nieuwe kleedij buiten gewaagd hadden, hebben eveneens het hazenpad moeten kiezen en zich voor de al te groote belangstelling moeten bergen in een dier ondergrondsche on vermijdelijkheden, waar door de goede zorgen der gemeente wandelaarsters gelegenheid vinden even baar handen te wasschen De Gaulois heelt de vraagwèl oi niet in den rok-broek belangrijk genoeg geacht om er bij de groote modehuizen het antwoord op te gaan vragen. Bijna al deze kleeding-kunstenaars waren in hun oordeel over het nieuwe bedenksel heel streng. Fantasie, heeft mevrouw Paquin gezegddwaasheid, travesti, hebben de heeren Redfern en Armand er bijgevoegdonmogelijk op straat, zoo maakte Doucet den rok-broek at. Worth wilde er al evenmin van weten misschien even iets voor Montmartre, zeide hij, maar niets voorde „de wereld"! (Slot.) De weduwe bleef steken. Zij leunde haar hoofd tegen de stoelleuning en snikte deerlijk. Renate, diep bewogen, drukte haar de hand. Vergeef mij,* fluisterde mevrouw Von Rittweg. »Ik heb te veel geleden ik kan niet meer. De dood van mijn man was niet het ergste. Het veel ergere nog kwam mij van mijne kinderen.* »Ik voel met u mee,* zeide Renate. Aan myne hulp zal het niet outbreken. Kent u de som, die uoodig is »Ja.< »Zou het u mogelijk zijn, met mijn man zelf te spreken Doe dat liever in het belang van uw zoon.* Mevrouw Von Rittweg, zich oprichtend, straalde van blijdschap. »Ik kan geen Woorden vinden om u te danken »I)es te beter, des te beter,* zeide Renate, terwijl zij de oude vrouw hielp opstaan. »Is Ulla bij u Mevrouw Rittweg sloeg hare oogen oeer en schudde haar hoofd. Waar is zij dan Laferrière bezweert de Parisiennes toch Frangaises te blyven en dezen broek aan de odalisken te laten De Engelsche bladen houden zich ook met den rok-broek bezigmaar ze noemen men kon het wel haast denken het kleedingstuk niet by den naamharem-skirt heet het op John Buli's eiland. BELGIE. Te Antwerpen is Zaterdag de af damming tusschen het Lefèbvre-dok en het in aanbouw zijnde groote droog dok doorgespoeld, met het gevolg, dat het geheele werk onderwater staat. Andere dan stoffelijke schade is er niet. Het dok werd aanbesteed 5 April 1909 de kosten werden toen beraamd op 4,393,000 francs. Een Duitsche firma werd de onderneming toevertrouw* en deze is verantwoordelijk voor 't ge beurde. Sommigen vreezen, dat bij een verdere overstrooming van den Fer- dinandus-polder doorbraak van den dijk aan de Eekersche Baan zou kunnen gebeuren, wat in 't ergste geval leeg- loopen der dokken zou kunnen ver oorzaken. Naar de hoofdingenieur de Winter mededeelt, is er geen verder onheil te vreezen. De doorgespoelde afdamming zal zonder vertoeven vernieuwd worden door de aannemers. Buiten vertraging in de afljvering van het werk, zal er voor de stad geen schade zijn. Langs den kant van Raisins (Bergen) werd op eeue brutale manier bij middel vau auto uooielen tabak gesmokkeld. Een auto vooral werd, op bevel der Een brandend rood kleurde de wangen der bezoekster, terwijl zij hare oogen voor de vragende nedersloeg. »Ik weet 't niet,* stamelde de oude vrouw. »Zij is van mij heengegaan met hetgeen zij mij nog had afgehaald. Ik ik heb geen dochter meer Maar toch de angst om haar, die kan ik niet overwinnen.* »U hebt dus geen vermoeden -- »Vraag mij niets! Vraag mij niets!* antwoordde mevrouw Von Rittweg met trillende lippen. Zij heeft de vreugde nog beleefd, haren zoon in Saldorfs regiment, waarbij hij na aflossing van al zijn schulden werd overgeplaatst, tot een flink officier en tot een degelijk mensch te zien worden. De invloed van Renate, in wier huislijkheid Felix veel verkeeren mocht, droeg ongetwijfeld tot die geluk kige hervorming van den jongen man zeer veel bij. De jaren verstreken en veel kwam er op, en veel ging er onder in deze wereld der menschen, heden ver maard, morgen vergeten, heden rood, morgen dood. In dien tijd hoorde men o vet al veel van een sluierdanseres, omtrent wier verkwistingszucht de fabelachtigste ge ruchten door de dagbladpers gingen. De sommen, die men haar als honorarium oversten, door de tolbeambten op bij zondere wijze in 't oog gehouden. Donderdagmorgen ten 3 ure hoorden de Fransche tolbeambten weer het gerucht van eenen teuf-teut. Haastig snelden zij naar buiten en deden den bareel toe, zoodat de weg op geheel zijn breedte versperd was. Maar de smokkelaars hadden dit gezien en met volle kracht op den hinderpaal aanrennende, verbrijzelden zij de afsluiting en een deel van de brug, wierpen een douanier om en de auto, zelf zwaar beschadigd, kon er ongehinderd van door trekken, zonder tegengehouden te worden. De douanier is zwaar gekwetst. OOSTENRIJK HONGARIJE. In de bladen wordt melding gemaakt van het lijdelijk verzet van het staats- personeel te Triest, omdat de regeering geweigerd heeft, met het oog op de stijging der prijzen en vooral van de huishuren, een zoogenaamden haven toeslag van 20 procent te geven. Het lijdelijk verzet brengt ernstige vertra ging op allerlei gebied. De treinen gingen Vrijdag bijna alle te laat weg. Op de postkantoren blijven voortdurend stukkeu liggen, die pas den volgenden dag worden verzonden. Het telegraaf- en telefoonverkeer gaat ook schrikba rend langzaam en in handelskringen maakt men zich ernstig bezorgd voor de gevolgen van dit alles, als dat zoo doorgaat. Men is bovendien bevreesd, dat het op een staking van alle Oosten- rijksche staatsbeambten zal uitloopen. Een berichtgever te Weenen merkt op, betaalde, liepen tot iD het ongelooflijke, en de pracht harer toiletten en kleinodiën gaf dagelijksche stof tot gesprek in de wereld waar men zich verveelt. Van hare herkomst wist men Diets maar men bracht die in verbinding met hooggeplaatste persoonlijkheden. Zij zelf sprak nooit er over, maar ging voort met door het leven te razen, steeds dorstend naar nieuwe prikkeling van genot. Ulla Saltini was haar artisten- naam, onder welken zij alle landen doortrok, geld ophoopend en geld weg werpend. ToeD de faam dezer danseres het top punt had bereikt, sloot mevrouw Von Rittweg hare oogen in de armen van haren zoon. Jiirgen von Saldorf droeg destijds reeds de generaalsuniform. Tusschen hem en Renate groeiden twee kinderen, Richard en Litta, in de gelukkigste huiselijk heid op. De kleine, ronde gravin Stadelburg was elk jaar eeoige weken lang de gast der kleine familie, die haar geluk in dankbare waardeering tot haar terug voerde. Zij gedroeg zich op hare manier zeer beminnelijk. En wederom eeuige jaren later, toen Jiirgen zijn ontslag uit den dienst ge nomen en zijne vaste woonplaats in eene kleine villa aan den Grunewald opge slagen had, keerde in de. schemering van een winterdag de raadsheer Richard dat, hoewel de bladen uitvoerige be richten bevatten, toch geen enkel blad stelling neemt in deze kwestie. Dat hangt samen met de omstandigheid dat in Oostenrijk de ambtenaren een on evenredig hoog percentage der bevolking uitmaken en in 't bijzonder van het courantenlezend publiek. Met dien overvloed van ambtenaren hangt weer samen, dat zij niet zoo goed betaald kunnen worden als in andere landen en de algemeene stijging der levens middelen het pijnlijkst voelen. RUSLAND. De Daily Telegraph verneemt uit St. Petersburg, dat de Russische regee ring drie weken bedenktijd aan China zal geven om Rusland's eischen ten opzichte van Chineesch Turkestan in te willigen. Mocht de Chineesche regee ring die eischen afwijzen of talmen met de inwilliging, dan zou Rusland een machtige expeditie uitzenden om het Ili-gebied te bezetten totdat Rus land's eischen bevredigend zyn. De Petersburgsche correspondent van de Morning Post beweert, dat het zenden van Russische troepen naar de grenzen dezer dagen reeds begonnen is. De correspondent voegt er bij, dat de ex peditie naar China in Russische politieke en militaire kringen niet populair is. De Daily News kritiseert Rusland's optreden tegenover China scherp en noemt het een grof-geniepige, lang van tevoren beraamde en met Japan be konkelde gewelddaad, waartoe de pest epidemie in Mantsjoerije Rusland nu een geschikte gelegenheid opent. De von Saldorf naar zijne woning terug. De sneeuw dwarrelde in dichte vlokken om hem heen. Hij huiverde en ver haastte den pas. In zijne kamer sloeg de warmte hem verkwikkend tegemoet. Hij zette zich bij het vuur, in diepe eenzaamheid, van het dagwerk vermoeid en verzonken in I eene gedachtenwereld, die niemand ver- moeden en niemand met hem deelen kon. Hij trachtte niet meer zich in de vragen te verdiepen, die hem eertijds i zoo hadden gekweld. Hij nam het alles zooals het gekomen was, als onverander lijk, berustend, en grootendeels als het gevolg van eigen schuld. Zijne idealen waren dood. Maar uit hunne asch putte hij een gezondere levensbeschouwing, die hem leerde, zich te schikken in hetgeen hem ontvallen en in hetgeen hem nog gebleven was hem leerde toch nog een soort van vrede te vinden in arbeid, in plichtsbe trachting en in zelfgenoegzaamheid. Naast zijnen stoel stond een tafeltje, met couranten bedekt. Hij nam er eene, sloeg ze open, las verstrooi;het een en ander, zonder beiangstelliug tot hij wist zelf niet hoe een naam, voorkomende in een berichtje uit Parijs, zijne aandacht trok. Hij las Gisteren stierf hier iu het iio van de Salpetriire de indertijd ver maarde sluierdanseres Ulla Saltiue. Zij werd, zooala men zich herinneren zaL

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1