Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. De afdeelingen dier Kamer hebben tot rapporteurs benoemd voor het wetsontwerp betrekkelijk de kustver dediging de heeren Thomson, Van Hoogstraten, Eland, De Savornin Loh- man en Duymaer van Twist. De Ziekteverzekering. Alle afdeelingen van de Tweede Kamer zijn nu gereed met het onder zoek der ontwerpen-Radenwet en -Ziektenwet. In alle afdeelingen moeten deze beide ontwerpen van Minister Talma ongunstig ontvangen zijn, spe ciaal wat het eerstgenoemde ontwerp betreft. Verwacht wordt nu reeds, dat deze ontwerpen niet ongewijzigd zullen kunnen gehandhaafd blijven. Aangezien voor de wetsontwerpen een commissie van voorbereiding be noemd werd, is het niet onwaarschijn lijk, dat deze overeenkomstig het nieuwe reglement van orde, nog voor dat de ontwerpen in staat van wijzen zijn, een uitspraak van de Kamer zal uitlokken, of zij met de instelling der Raden genoegen neemt, een uitspraak, die reeds nu niet twijfelachtig schijnt, aldus meldt de Tel. Verwacht wordt, dat minister Talma, indien hij ook met deze ontwerpen weder échec lijdt, uit het Kabinet zal treden. AXEL, 17 Februari 1911 Op de bovenzaal van den heer Gilijamse alhier, hield de heer mr. J. W. Goedbloed van Middelburg gis terenavond een rede over het onder werp Van oppositie tot regeeringspartij. De vergadering was niet druk bezocht evenwel werd van de gelegenheid tot gedachten wisseling met geestverwanten flink gebruik gemaakt. Tot tweeden geneesheer aan het gesticht voor zenuwlijders te Veldwijk Ermelo is benoemd de heer Th. Mei- nema te Zaamslag. Onder Clinge is een voddenkoop man uit België dood aan den weg ge vonden. Hij was vermoedelijk onder den invloed van sterken drank in een ondiepe sloot geraakt, waar hy echter nog uit kon komen. Hij is toen echter door de koude bevangen en doodge vroren. In Zeeland kwamen in de week van 8 tot en met 14 Februari 10 ge vallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 3 gevallen van roodvonk, een te Hoofdplaat, een te Kruiningen en een te Vlissingen en 7 gevallen van diph- theritis, n.l. een te Clinge, een te Goes, twee te Middelburg, twee te Westka- pelle en een te Zierikzee. Aan het verslag der Gezondheids- Commissie wier zetel gevestigd is te Neuzen over het jaar 1910, is voor wat onze gemeente betreft, het volgende ontleend. De algemeene toestand der volksge zondheid in de gemeenten tot ons ressort behoorende meenen wij dit jaar weder gunstig te mogen noemen, omdat be halve drie gevallen van Febris Typhoi- dea, de diphtheritis zich minder dan vorige jaren vertoonde, vooral in de gemeeute Neuzen, sinds men daar de woningen op meer afdoende wijze ont smette (gebruik Costers complex). In de gemeeute Axel blijft zij nog voort durend af en toe optreden evenzoo in de gemeente Zuiddorpe. redden zijn geweest. Hij heeft aan mijne voeten gelegen want hij is van harte goed enkel lichtzinnig. Het weinigje verinogen, dat ik nog had, is nutteloos geofferd. Dat ontzettende wis- Belschrijven (.Slot volgt.) Het rioleeringsplan, waartoe het vorige jaar door den Raad der (gemeente be sloten was, werd voltooid. Enkele perceelen sloten zich daar nog niet bij aan. Wij wezen B. en W. o. a. op perceel E 78, E 79—83 en F 72. Daarna ontvingen wij bericht dat de perceelen E 79—83 gedeeltelijk met hun waterafvoer zijn aangesloten op het gemeente-riool, terwijl het andere gedeelte zoo verbeterd is, dat het ter plaatse geen nadeel meer kan opleveren. Aaugaandc E 78 en F 72 werd ons bericht, dat de zinkputten waren opge ruimd. Het terrein rondom de schuur der woning van perceel E 62 werd zeer verontreinigd door gier- en mestwater, wat nog veel verergerd werd, doordien geen dakgoten aan de schuur waren en het water daar afkomende, mede over het erf stroomde, zoodat het erf, achter dit perceel gelegen, lager liggende en waarop zich nog eene woning bevindt, soms geheel overstroomde door vuil, smerig water. Op ons advies werd de eigenaar L. Faas, door B. en W. aan geschreven dat hij dakgoten aan de schuur moest aanbrengen en een ont- vangput maken voor gier- en mestwater, waarin tevens bet regenwater, van de schuur afkomende, kon worden opge vangen, terwijl hij tevens dezen put in gemeenschap moest brengen met het gemeente-riool. Voorts werd hem gelast den mestput met een muur van klinkers in sterken mortel ter voldoende hoogte en diepte te omringen, terwijl indien zulks moge lijk is, de verzinkputten van bovenge noemde perceelen in aansluiting dienen gebracht te worden tnet het gemeente riool. In December schreven B. en W. ons, dat over dit perceel met den hypo theekhouder zal worden gecorrespon deerd. Evenzoo werd D. Koster, wonende te Breskens, door B, en W. aange schreven, de dakgoten aan de oude kazerne in orde te brengen en zoo het mogelijk is, de verzinkput van de kazerne in aansluiting te brengen met het gemeente-riool. P. van Hoeve en F. Klaassen werden op ons advies door B. en W. aange schreven om vóór 27 Oct. de varkens hokken op hunne perceelen A 9 en 10 op te ruimen of deze in steen te bouwen, eveDals de omheiningen der mestputten. In November ontvingen wij bericht, dat de toestand nog dezelfde was en B. en W. de eigenaars opnieuw zouden aanschrijven. In December werd ons bericht, dat de eigenaars doende zijn met verbeteringen aan te brengen. De aandacht van B. en W. werd er op gevestigd dat op het terrein van J. de Kraker, buurtschap „het Plaatje", allerlei vuil werd neergeworpen en dat voor zoover dit is na te gaan, de rio- leering'op „het Plaatje" niet in orde is. In hoeverre aan ons schrijven uitvoe ring is gegeven, hebben B. en W. ons niet medegedeeld. Op ons advies werd door B. en W., C. Schieman, als eigenaar van perceel L no. 28 aangeschreven, om drie maanden na 23 December het varkens hok met bocht, minstens een halve M. afstands van de woning te verplaatsen, opdat geen gierwater meer kan door dringen. Wij ontvingen van B. en W. om advies een verzoekschritt van 't R. C. kerkbestuur, waarin machtiging werd gevraagd tot het uitbreiden der be graafplaats langs den kant der kerk. Dit advies luidde„Ofschoon de li. C. school met onderwijzerswoning tezamen met de aan de overzijde van den weg staande huizen als kom, doch anderzijds genoemde onderwijzerswoning met j school als op zichzelve staande kan j worden beschouwd, meenen wij te s mogen adviseeren aan het verzoek- i schrift van het R. C. kerkbestuur te j voldoen, evenwel onder voorwaarde, dat de eigenaren van de aangrenzende landerijen worden gewaarschuwd". i (Wordt vervolgd.t I PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 19 Februari 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Ds. A. Janse Nam. 2 ure Ds. A. Janse 's At. 5'/s ure Ds. A. Janse (van Bameveld.) Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 Februari 1911. W. D., 22 j., landbouwer te Axel, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Heden werd voor de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg be handeld de zaak tegen J. F. A. M. v. W., kassier te Hulst. Beklaagde werd ten laste gelegd dat hij .op 17 Oct. 1910 te Hulst in eene vergadering der R. C. kiesvereeniging ten aanhoore van het aldaar aanwezige publiek, sprekende over P. J. Destombes, in diens tegenwoordigheid opzettelijk beleedigend heeft gezegd „schoft." Van wege het O. M. waren 6 getuigen gedagvaard, onder wie o.a. den heer Fruytier, lid der 2e Kamer te Honte- nissedoor den beklaagde één getuige a decharge. Mr. P. Dieleman verdedigde den be klaagde en vroeg vrijspraak. Eisch vrijspraak. Heden is ter Griffie der Arron- dissements Rechtbank te Middelburg, namens den heer H. A. v. D., notaris te Hulst, hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier Rechtbank van 3 Febr. jl., waarbij hij wegens smaad schrift, aangedaan aan een ambtenaar ter zake van de uitvoering zijner be diening, 2 maal gepleegd, is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van één week. Ook door den Officier van Justitie werd appèl aangeteekend. Dinsdagavond onstond op de Burg te Middelburg tusschen twee jongelui, zekere E. en S., verschil van meeuing over een kleinigheid. Daar zij het onderling niet eens konden worden besloten ze samen naar den Helm te gaan en het zaakje daar verder uit te vechten. Daar ontving S. toen eenige gevoe lige klappen en gaf hij als tegenargu ment zjjn vijand met een ijzeren duim stok een slag op het hoofd, waardoor een bloedende verwonding ontstond. Hiermede was het incidentafgeloopen. Door de politie wordt echter een nader onderzoek ingesteld. M. Crt. Als Minister Colyn de volgende week de Zuidelijke garnizoensplaatsen bezoeken gaat, komt hij 21 Februari ook te Bergen op Zoom. Dat zal voor hem wel een zeer eigenaardig bezoek zijn, daar hij aldaar vele jaren geleden zijn militaire loopbaan als korporaal begon en van daar als sergeant bij het 3de regiment infanterie naar den cursus te Kampen ging. Vele oude wapen broeders aldaar herinneren zich hem dan ook nog zeer goed en vertellen nog steeds van hem als een bijzonderheid dat hij de kunst van voordragen zoo uitstekend verstond. Te Roermond is een gemeente bode verdwenen. Door een caféhouder was tegen hem een aanklacht ingediend wegens oplichting. Bij de inning van gelden voor de gemeente zou de bode meer gevorderd hebben dan verschul digd was. Dit zou reeds meermalen zijn geschied. Toen Zaterdag, nadat de bode door den brigadier der rijks- veld wacht aan éen. verhoor was onder worpen, ook nog eenige andere ambte naren werden gehoord, maakte hij van de gelegenheid gebruik zich uit de voeten te maken. Zijn vrouw met vier kinderen liet hij in den steek. Vermoed wordt, dat hij zich te Aken ophoudt. In een der gasthuizen te Amster dam werd in ziekelijken en zeer ver vuilden toestand een bejaarde vrouw opgenomen, in wier woning, waar eenige jaren geleden een dubbele moord werd gepleegd, werden gevonden ver schillende gouden en zilveren voor werpen, ruim J 2200, een spaarbank boekje, waarop ruim 800, alsmede 32 vervallen muntbiljetten van 10. De vrouw leefde zeer gierig, werd door het gem. armbestuur ondersteund, kreeg nu en dan voedsel van haar buren en moet bovendien nog een pensioen hebben van een maatschappij te Amsterdam. De treurige reeks spoorwegon gelukken op de lijnen der westelijke staatsspoorwegen is voortgezet met nieuwe rampen, die weer tal van slacht offers geëischt hebben. Dinsdagavond om kwart over zessen is een goederentrein, komende van Mans bij Courtville in botsing gekomen met een sneltrein, komende van Angers, die met een vaart van tachtig K.M. reed. De goederentrein was juist bezig het hoofdspoor te verlaten om den sneltrein, die daar om dien tijd op weg naar Parijs verwacht wordt, gelegenheid te geven te passeeren. Na deze botsing liep een derde trein, een trein met reizigers, eveneens komende van Mans, op tweehonderd meter buiten het station Courtville, op de beide andere treinen in. Van dezen trein werd alleen de locomotief omvergeworpen de reizigers bleven ongedeerd. De slachtoffers waren dan ook allen gezeten in den sneltrein uit Angers, die den goederen trein uit Mans inliep. In den restau ratiewagen van den sneltrein, die later met andere waggons in brand geraakte, zaten negentien menschen te etenzy zijn, evenals het personeel van dien wagen, ongedeerd gebleven. Met don derend geweld moet de sneltrein uit Angers zich op den goederentrein uit Mans geworpen hebben. Op meer dan een kilometer afstands is het geraas gehoord. De restauratiewagen werd boven op twee andere waggons gegooid dadelijk daarna laaide de brand op uit de puinhoopen. Uit de treurige hoop verbrijzeld materiaal klonken de wan hoopskreten van gewonden en sterven den. Heel spoedig kwam van vele zijden hulp opdagen. De brandweer uit Courtville en uit dorpen in de buurt was spoedig ter plaatse. Een bijzonders trein bracht geneeskundigen uit de omgeving aan, om de dokters van Courtville bij te staan. Dinsdagavond om elf uur waren er zes dooden en zeven gewonden. Zooals we reeds zeiden, is er van de menschen, die op het oogenblik, dat de botsing plaats had, in den restauratiewagen waren, niemand gekwetst. Velen hunner waren echter door den schrik zoo van streek geraakt, dat zij medische hulp noodig hadden. Om twaalf uur het reddings werk werd voortgezet telde men twaalf gewonden. Maar ook het aantal dooden was geklommentien lyken lagen in een der wachtkamers van het station Courtville uitgestrekt. Minister Puech was 's avonds om half elf op de plaats der ramp. Een com pagnie infanterie verleende hulp. De botsing by Courtville is niet het eenige spoorwegongeval, dat Dinsdag heett plaats gehad. Op de lijn van Bullengrenay naar Viollaine, van de kolenmijn maatschappy te Béthune, heeft de mist een botsing tusschen twee kolen-treinen veroorzaakt. Twee man zijn gedood, twintig zijn er gewond, waarvan zes ernstig. heett Ethe was wege den kan Er op w farm Zou is ei digd. kerk vrou den slote Iliodi naar bann slote: niet In d schri lijdei lijdei Toeli te p den onge geho De ochti 's Pa is sti de voor zijn mor^ Parij man De aanp were meli. gebr In de voet dee T kom voor hein lukk na h burg pres een gras: en ter i halh Di de met nog dan bijtij 95 I wore zang vlie£ kuni De bekj vlim voor snee Ei erge en wort ten aanl spoo I die vaar arbe lijke drie in e hem naar dapi

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2