No. 92 Zaterdag 18 Februari 1911. 2Ge .liturg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Hst vsrmists kleinood. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tót Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DÜITSCHLAND. Rij de beraadslaging over de begroo ting van marine in den Rijksdag heelt sociaal-democraat Noske Dinsdag de érnstige mishandeling met doodelijken afloop van een stoker door een onder officier ter sprake gebracht. De stoker moest in een heeten ketel kruipen en kerd, toen hij dientengevolge in elkaar [ezakt was, ernstig mishandeld. Aan :ijn vader had men medegedeeld, dat sijn zoon ten gevolge van een ongeluk om het leven gekomen was. Staatssecretaris v. Tirpitz antwoordde, lat hij het met Noske eens was, dat or een ernstig misdrijf gepleegd was on dat men gerust van een laagheid spreken kon. Tegen dergelijke laag hartige en afschuwelijke daden ver ledigen wij ons zeiven, vervolgde hg en daarvoor hebben wij de hulp vau de sociaal-democraten niet noodig. eerste krijgsraad heelt den man tot teven jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Het O. M. is echter, daar het die stral niet zwaar genoeg vond, van het ronnis in beroep gegaan. In tweeden aanleg is de man daarop tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Verder is ff nog een instructie tegen zijne rechts treeksche meerderen hangende. Alles vat kon gebeuren, is dus gebeurd. FRANKRIJK. De Gaulois meldt, dat de groote vloot-oefeningen dit jaar in September iu het Kanaal en in de Noordzee in 74) XL. De bladeren vielen. De eerste rijp verzilverde het gras. En in deze dagen werd de beslissing uitgesproken in zake het groote erfenis proces tusschen Renate en mevrouw Charlotte Kleber. De laatstgenoemde zich, bij monde van haren advo- kaat, wanhopig geweerd. Maar vergeefs. zaak was al te duidelijk er was ilechts eene uitspraak mogelijk. Renate kreeg de kroon op haar hoofd, terwijl tijding van het verloren proces voor Lotte Kleber's voeten neersloeg als eene hom. Na vreeselijk te hebben geraasd legen rechters en advocaten, na schier tene beroerte te hebben gekregen van voede, moest de dikke dame de vlag itrijken en van haar dierbare millioentje ifstand doen. De majoor, edelmoedig, iet haar echter niet tot den bedelstaf geraken, maar zette op haar een jaar geld vast ten bedrage van tweeduizend mark, onder nadrukkelijke voorwaarde, zij zich van elke verdere poging tot toenadering onthouden zou. Hiermede pakte Lotte Kleber hare biezen en verdween. de buurt van Vlissingen gehouden zullen worden. Het eerste en het tweede eskader zullen er aan deel nemen. ENGELAND. Te Chatham hebben een man van 94 en een vrouw van 80, een weduwe, het armenhuis verlaten, nu zij ouder domspensioen kunnen trekken. En toen zijn zij ook maar getrouwd. In .een tuf reden zij naar de kerk. ITALIË. Gedeeltelijk in aansluiting met reeds vroeger vermelde mededeelingen van andere zijde meldt de correspondent der Neue Freie Presse te Rome dat hem door een gezaghebbend persoon het volgende is meegedeeld over de kwestie van de Vorstenbezoeken aan Rome gedurende de aanstaande feesten De Italiaansche regeering beschouwt het nationale» feest van dit jaar als een zuiver Italiaansch feest. Daarom zijn er geen uitnoodigingen gericht tot vreemde Hoven en regeeringen en men heeft ook elke aanduiding vermeden waaruit de bevriende regeeringen de gevolgtrekking zouden kunnen maken dat nun rechtstreeksche deelneming aan de leesten van Italië verwacht wordt. Dat Vorsten of Staatshoofden, die bij deze gelegenheid naar Rome komen, met vreugde zullen begroet worden, spreekt van zelf, maar een zedelijke verplichting om in dit jaar naar Rome te komen is er niet. De Vorsten, die dit jaar den Koning van Italië willen bezoeken, komen volkomen uit eigen Tegelijkertijd werd Richard von Sal- dorf, op zijn verzoek, overgeplaatst naar Berlijn. Hij was genezen maar tevens een ander mensch geworden. De luchthar tige vroolijkheid, de oppervlakkige min zaamheid en de uiterlijke behaagzucht van vroeger waren verdwenen. Een ernstige, stille man, van diepere ge dachten doordrongen en tot edeler ge voelens bekwaam, nam des levens last en arbeid opnieuw op zijne schouders. Op den avond voor den afscheidsdag, toen hij Renate's en Jürgen's handen in de zijne hield, wees hij nogmaals met kalme beslistheid het dringende verzoek van beiden af, om een deel van hun overgroote vermogen te aanvaarden. »Als je mij liefhebt,* zeide hij, »laat mij dan mijn eigen weg gaan. Ik heb hem gevonden, en ik kan nu niet van hem afwijken.* »Ga dan, Richard,* sprak de majoor bewogen. »Denk aan hetgeen je in onze harten achterlaat en wat je daar altijd zult terugvinden.* Hij zag hen beiden zwijgend aan. Al het vroegere was hem ontvallen maar deze twee bleven hem onwankel baar getrouw. En vau nu af, aan Jürgen's zijde, begon Renate een triomftocht in de kringen, die de rang en de rykdom van Haren ecütgenoot haar openden. De schoone, altoos bescheidene vrouw, met Voorzoover bekend is, schijnen zich totdus ver, behalve Koning Peter van Servië die Dinsdag te Rome is aange komen, de KoniDg van Bulgarije en de Koning van Noorwegen aangemeld te hebben. Een gerucht wil, dat de Koning van Engeland en president Fallières in October te Rome zullen komen. OOSTENRIJK HONGARIJE, Maandagnacht zyn te Weenen 2000 joodsche herbergiers uit Galicië aange komen. Daar de politie een optocht en corps verboden had, begaven de betoogers zich Dinsdagochtend in groote troepen onder leiding van afgevaardig den naar den minister van handel, den Galicischen landsmanminister en den voorzitter der Polenclub, om een me morie in te dienen, waarin zy aan dringen op maatregelen tot opheffing van hun nood tengevolge van de in trekking van het vergunningsrecht. Dinsdagavond heeft een commissie van vijf leden te Boedapest haar opwachting gemaakt bij minister-president Bienerth. RUSLAND. De toestand aan de universiteiten wordt steeds moeilijker. De overheid ziet wel in dat het op den duur niet gaan zal, de colleges te doen plaats hebben onder bescherming der politie. Die maatregel vindt te veel verzet in tal van kringen en een aantal studenten uit de hoogste kringen heeft verklaard dat het optreden der politie in stryd is met de waardigheid van professoren en studenten beiden. De rector Grimm en de pro-rector Andrejef, van de Petersburgsche uni- haar fijne tactgevoel en haar heldere verstand, vervulde hare plaats aan Jür gen's zijde met aangeborene waardigheid en bevalligheid. Thuis echter, in stil samenzijn, bloei den hun beiden de liefste vreugden. Dan zette Renate zich nog wel eens aan het klavier en zong het lied, waarmede zij in het salon te Markwitz voor 't eerst het hart van haren man bekoord en gevangen had. In een schemeruur was 't, toen er aan de woningdeur met ongewone hef tigheid werd gescheld. De knecht bracht een kaartje: Mevrouw Von Rittweg, geboren gravin Stadelburg.* Renate bezon zich een oogenblik toen zeide zij kalm»Verzoek mevrouw binnen te komen.* Zij kon echter, in verband met zekere herinneringen, eene zekere bevangenheid niet geheel bedwingen. Over den drempel trad nu de in diepen weduwrouw gehulde gedaante van mevrouw Von Rittweg. Renate giDg haar tegemoet. Zij zag onder den opgeslagen sluier een bleek gelaat met diepe groevenzij zag eene gebogene figuur, die moeizaam zich voortbewoog en helpend reikte zij haar de hand. »Wee8 welkom, mevrouw.* De weduwe, Renate's hand vattend, stond sprakeloos. Toen werd Renate's hart van innige deernis bewogen. »Als ik u heipen kan versiteit, hebben hun ontslag genomen. Eenige andere professoren weigeren college te'geven. Groot opzien is gewekt door huis zoekingen, welke gehouden zijn by gemeente-ambtenaren te Petersburg. Er moest op ernstige wijze geknoeid zijn bij het gunnen van leveranties aan de gemeente. TURKIJE. Een deel van de strijdmacht der opstandelingen is van Sanaa wegge trokken en rukt op naar Hodeida. Zondag heeft in de buurt van Taas een gevecht plaats gehad. De Ara bieren verloren 300 man, de Turken 100 man. De cholera woedt onder de Arabieren. CHINA. Maandag zijn te Karbin 29 Chineezen aan de pest gestorven. De gouverneur- generaal van het Amoergebied kondigt aan, dat 4000 werklooze Chineezen uit Wladiwostock, Nikolsk en Chabarowsk gezet zullen worden. Te Foedsiadjan is het aantal sterfge vallen in de afgeloopen week gedaald het bedroeg Maandag 43. Tot dusver zyn daar ongeveer 7000 lyken verbrand. Het blyft echter, door de groote ver spreiding der ziekte, moeilyk een juist denkbeeld te krijgen van den alge- meenen stand. De Times berekent dat de pest 10 tot 20.000 slachtoffers per week heeft gemaakt. Tijdens de laatste week van December stelde men 20.107 sterfge vallen vast tegen 12.143 de vorige week. De weduwe knikte. »Mijne laatste hoop is op u.» En over hare door veel leed verwelkte wangen rolden bit tere tranen. »Vertrouw op mij,* zeide Renate, haar naar de sofa voerend en naast haar plaats nemend. >Spreek zonder schroom, bid ik u De bezoekster droogde hare oogen, zonder echter hare aandoening meester te kunnen worden. »Mijn zoon is verloren.... Ik kan hem niet redden ik heb niets meer... Help u mij om hem! Anders zou ik ook hem nog kunnen verliezen.* Renate legde hare' hand op de bevende vingers, die zich smeekend hadden saamgevouwen. »Wat ik doen kan, dat zal gebeuren met mijn mans hulp. Wees u daar verzekerd van.* Zij dacht geen oogen blik aan de hoog hartigheid, met welke deze zelfde vrouw haar eenmaal had gekrenkt. Zij dacht slechts aan hare eigene moeder, die geen vernedering, geen bedevaart zou geschuwd hebben, om haar kind voor onheil te behoeden. En bij deze herin nering herhaalde zij met warme harte lijkheid »Vertrouw mij uw leed maar toe. Het zal zekerlijk niet vergeefs zyn.« Hij heeft zich al dieper er ingewerkt. Mijn man was van den begiuue af wel te streng voor hem geweest. Daardoor ontstond verwijdering en wantrouwen anders zou hij misschien nog wel te

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1