Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. niet de exploitatie van de zaak in eigen beheer nemen Het geldt hier een levensbelang voor een eertijds bloeiend plaatsje. In de derde plaats beval spreker de belangen van Vlissingen in de aandacht van den Minister aan. Het gemeentebestuur van die stad werkt onverdroten om de stad tot meerderen bloei te brengen. Maar Vlissingen heeft behoefte aan een brug nabij de groote zeesluis en een nieuw station. De overgang over de zeesluis is thans gevaarlijknog onlangs is daar een jongmensch te water geraakt en bijna verdronken. Vlissingen heeft ook een stadsstation noodig in het westelijk deel. Dit is een dringende behoefte, ook voor de maatschappij „De Schelde." De Minister van Waterstaat zeide in antwoord hierop dat het verzoek om een stadsstation te Vlissingen geheel iets anders is dan het verzoek om een eenvoudige halte, in de stukken gedaan. De Minister kan daarom op die vraag niet antwoorden. Een brug over de zeesluis zou de scheepvaart belemmeren. Een commissie is bezig het vraagstuk van de exploitatie der haven te be- studeeren. Aan die commissie zullen de opmerkingen van den heer Hovy worden overgebracht. Wat de haven te Neuzen aangaat is aan de maat schappijen een termijn gesteld om tot overeenstemming te komen. Exploitatie door het Rijk ware weinig aanlokkelijk, want het Rijk kan geen havenrechten heffen. Met inpoldering van de gronden by den spoorwegdam door het Sloe moet gewacht worden, omdat de gronden daarvoor nog niet rijp zijn. Wanneer de provinciën willen medewerken tot den weg tusschen Zeeland en Brabant zal met een Rijksbijdrage de zaak kunnen worden opgelost. M. Crt. Tweede Kamerverkiezing te Sneek. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer voor het district Sneek zijn uitgebracht 4864 geldige stemmen en hebben verkregen de heer ds. A. van der Heide te Brits- werd (S. D. A. P.) 1029 stemmen, de heer P. H. Noordwall te Balk (gesteld door een aantal ongeorganiseerde kie zers) 1170 stemmen en de heer dr. J. Scheurer te Ermelo (a.-r.) 2665 stemmen. Gekozen is dus de heer Dr. J. G. SCHEURER. AXEL, 14 Februari 1911. De kommies 2de klasse, J. Visser, is verplaatst van Axel naar Hollum. weekheid was sterker dan zijn wil. Hij kon niet verhinderen dat hem tranen in de oogen sprongen. Renate boog zich vol deernis over hem heen en roerde even met hare lippen aan zijn voorhoofd. »Wij allen slaan ons er doorheen dus jij ook,« zeide zij. »Dat zijn wij elkander schuldig. En wat kon ons nu eene grootere blydschap zijn, dan dat je nog leeft U »Dat zeg jij fluisterde hij bitter. »Jürgen en ik zeggen 't. Over je dood zou ik hem nooit hebben kunnen troosten. »En toch is hij van mij weggegaan.» >Hij komt terug zooals vroeger,» zeide Renate sussend. >En wanneer hij komt, wees jy dan ook zooals vroeger. Ver licht hem het hart. Vat het op zooals hij het opvat.» »En hoe vat hij 't dan op >Met berouw - zooals jij Wat kan de mensch meer doen, dan inzien en berouwen Hadt je hem vroeger je vertrouwen geschonken, dan zou het een kortere strijd voor je zijn geweest.» »En voor hem »Een minder zware.» Hij vroeg niets meermaar hare hand liet hij niet los. En uit heel den wir war zijner gedachten vormden zich twee woorden, die opwelden uit het diepst van zijn zielVergeef mij Renate zette zich op den rand van Voor het bouwen van cokesovens nabij Sluiskil is 28 hectaren terrein definitief aangekocht. Dat de stichting van die cokesovens voor de streek aldaar van groot belang is, blijkt volgens de M. Crt. uit de volgende cijfers. Men stelt zich voor jaarlijks 600.000 ton kolen, aangevoerd uit Engeland, te verwerken.. Worden daarvoor booten gebruikt van bijv. 3000 ton, dan zullen dus per jaar 200 booten noodig zijn. Berekend wordt dat eiken dag onge veer 70 A 75 wagons van 20 ton voor het vervoer der cokes zullen in gebruik zijn. Men mag dan ook wel aannemen dat elk jaar meer dan honderdduizend gulden onder de burgerij van Terneuzen zal komen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter te Hulst mr. R. J. H. van Blaricum, thans griffier bij het •kantongerecht te Sittard. Te Nieuwvliet is op de hofstede van P. Salome de werkman B. Schrier, uit Groede, bij het omhakken van een boom, daardoor getroffen. De man was op slag dood. Besmettelijke veeziekten. Een bijvoegsel tot de Staatscourant (no. 37) bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Neder land, voorgekomen gedurende de maand Januari 1911. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voor kwam):' mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens 0 kwade droes en huidworm bij de een hoevige dieren 0; schurft bij de een hoevige dieren en de schapen 118 (25) rotkreupel bij schapen 9 (4)vlekziekte bij varkens 15 (11) trichinenziekte bij varkens 0 (0)miltvuur onder alle vee 74 (65); hondsdolheid 0. In een Donderdag te Bergen op Zoom gehouden bijeenkomst van paar denliefhebbers in die streek is besloten tot het instellen van een paardenmarkt by gelegenheid van den jaarlijkschen verkoop van hengstveulens aan 's Rijks- hengstveulendepót te Bergen op Zoom, en wel op den dag, die onmiddellijk aan den verkoop voorafgaat, met een namarkt op den dag zelf. het bed en omsloot zijne bevende rechter met beide hare handen. »Wil je nog een ander antwoord?» Hij schudde zijn hoofd. De storm in zijne hersens bedaarde. Er kwam rust over hem. »Door mijne schuld heb ik je gelukkig gemaakt, Renate, zoo als je 't verdient.» Zij knikte. »Houd je daaraan vast... Onuitsprekelijk gelukkig. Daar kwamen schreden door de gang. Jürgen von Saldorf trad binnen. Op dit oogenblik, en bij den aanblik die zich hem bood, zweeg alles in hem, behalve zijne broederliefde. Renate rees op en liet hem hare plaats. En datgene, wat den beiden broeders op de lippen lag en wat zij toch niet ouder woorden konden brengen, uitte zich in den langen blik en den hand druk, die hen opnieuw aan elkander verbonden. »Wat afgedaan is en vergaan, dat moet begraven blijven,» zeide de majoor. Ik was te hard -- en jij waart te zwak. Laten wij zien, Richard, hoe wij met Renate's hulp den ouden ketting weer soldeeren. Zij heeft je trouw verpleegd.» »En mij vergeven,» zeide Richard. >Als zij anders had gedaan, zou zij dan Renate wezen vroeg de majoor, zijn vrouwtje naar zich toe halend. »Wij hebben haar slechts te volgen, Ri chard, dan komen wij altoos goed terecht.» Wordt vervolgd.t Het bestuur werd als volgt samen gesteld dr. M. A. J. Geluk, Bergen op Zoom, voorzitter Ant. C. Mattheussens, OssendrechtM. C. Steendijk, Stave- uisseJ. M. Wagemaker, Tholen, en H. P. M. Verlinden, Bergen op Zoom, secretaris. M. Crt. De afdeeling Zevenbergen der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, op Woensdag 15 Maart te Klundert een tentoonstelling van vee en paarden te houden. De hoofdcommissie voor de Zeeuw- sche Landbouwtentoonstelling, welke dit jaar van 6-8 Sept. te Middelburg zal gehouden worden, heeft o. m. be paald, dat de paarden uit de verschil lende deelen van Zeeland afzonderlijk zullen worden opgesteld, en verder, dat er een wedstrijd zal gehouden worden voor dekhengsten met 6 af stammelingen 2 van 1 jaar, 2 van 2 jaar en 2 van eiken leeftijd, mits 1 jaar of ouder. N. R. Crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. De 22-jarige landbouwer W. D. uit Axel had op den avond van 2 Januari een glaasje gedronken. Hij begon toen lastig te worden en daagde iedereen tot vechten uit. Daarom achtte de marechaussee het geraden hem mee te nemen en in een afzonderlijk kamertje logies te ver schaffen. Beklaagde, die liever van zijn vrijheid wilde genieten, had zich daarna door schoppen, slaan en rukken aan de handen van die ambtenaren willen onttrekken. Dit werd door de verklaringen van verschillende marechaussees bevestigd. Er was bij de worsteling zelfs een boeiketting gebroken. Beklaagde ontkende alle schuld, hij was zoo kalm geweest als een lammetje en kon zich niet begrijpen hoe er daarom een boeiketting kon gebroken zijn. Anderen hadden met hem willen „mal len", maar hij had verontwaardigd deze invitaties afgeslagen. Toen de politie hem onrechtvaardig gevangen nam, was hij als een kind en liep on middellijk mee. Negen getuigen a décharge waren voor hem naar Middelburg gekomen. Daarvan werden er drie gehoord. Ze kwamen verklaren dat beklaagde dien avond maar één glaasje bier had ge dronken, dat niet bij met een ander, maar de anderen met hem wilden vechten, dat hij onrechtvaardig gear resteerd was en toen als een mak schaap met de autoriteiten was mee- geloopen. De officier van justitie eischte één maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Dieleman, gat toe dat beklaagde slecht bekend staat, maar wees erop dat in dit geval zijn schuld in het geheel niet was bewezen. Een der getuigen A décharge was steeds bij hem geweest en moest dus de wederspannigheid zeker gezien hebben. Iedereen was hoogst verbaasd toen beklaagde opgebracht werd. Er was geen ordeverstoring en beklaagde was niet dronken. Jonge politiemannen willen graag eens een reisje naar Mid delburg maken en grijpen daarom spoedig in waar dit absoluut niet nood zakelijk is. De politie was hier niet in de rechtmatige uitoefening harer bediening en pleiter vroeg daarom ontslag van rechtsvervolging voor zijn cliënt. M. Crt. Van het stoomschip Hermes is bij stormweer in de Noordzee een stoker overboord geslagen. Men heeft een vol uur lang getracht, den man te redden, maar deze pogingen bleven vruchteloos. Ook is een deel van den deklast verloren gegaan. Aan boord van de Engelsche barge Gravelines 3, Zaterdagnamiddag wegens tegenwind uit zee teruggekeerd, is ter reede van Rammekens een man uit den mast gevallen en spoedig daarna overleden. Voor den Zondag 2 April a. s. te spelen Nederland— België voetbalwed strijd werd door het bestuur van den Ned. Voetbal-Bond deze keer het veld van I). F. C. te Dordrecht uitgekozen. De inrichting van het terrein komt die club op 8000 te staan. Behalve de bestaande overdekte tri bune zal een drietal groote niet over dekte tribunes verrijzen, terwijl voorts staantribunes ruimte voor een groot aantal „staanpubliek" zullen aanbieden. Zaterdagavond ruim half zeven werd er brand ontdekt in de schoen fabriek van de naamlooze vennootschap Bongaerts en Oosterbaan te Drachten, directeuren de heeren Bongaerts en Engelman. Nog geen half uur tevoren hadden de beide directeuren de fabriek verlaten en niets verdachts opgemerkt. Ook de werkman-voorman, die als ge regeld de ronde gedaan had, had niets ongewoons gezien. De brand werd het eerst gezien in de stikkamer. Heel snel greep het vuur om zich heen, zoodat al spoedig de geheele fabriek in brand stond. De brandweer, die met een motorspuit en twee handspuiten werkte, wist den brand tot de fabriek te beperken de looierij, grenzende aan de gemeentelijke gasfabriek, bleet be houden, evenals het nog in aanbouw zijnde nieuwe gedeelte van de schoen fabriek. Er verbrandden een groote hoeveelheid leer, ongeveer 10,000 paar schoenen en eenige machines. Alles was verzekerd. Ongeveer 80 arbeiders zijn door dit ongeval buiten werk. Brand. Een felle brand, waarby voor vele menschen levensgevaar dreigde, heeft Zondagavond gewoed in de Utrechtschedwarsstraat te Amster dam en wel in perceel 85, waarvan het benedenhuis door den groenten- handelaar de Jong bewoond wordt en de bovenverdiepingen door de families Jansen, Taks en Proost. Daar deze alle drie kostgangers hadden, voor het grootste gedeelte variété- en circus- artisten, bevonden zich in het tamelijk oude pand met zijn doolhof van nau we gangetjes, trapjes en portaaltjes, een groot aantal menschen. Reeds onmid dellijk sloegen de vlammen uit de tweede verdieping en scheen ook voor de aangrenzende huizen het gevaar niet denkbeeldig. Langs de trap deelde het vuur zich, nog voordat de brand weer aanwezig was, mede aan de derde en aan de zolderverdieping. De be woners hadden zich bijna allen nog langs den gewonen weg in veiligheid kunnen stellen alleen een jonge Duit- sche vrouw, die deel uitmaakt van Edmund's Operette-gezelschap, een be jaard maD, de heer Proost, en diens zoon, zagen zich door de vlammen den uitweg van de derde verdieping langs de trappen afgesneden. De oude man en de Duitsche konden zich redden door het raam in de achterkamer met behulp van een haakladder, hun door een brandweerman toegestokende jonge Proost had dit echter niet afge wacht en was reeds uit een raam op een plat gesprongen, zonder zich ernstig te verwonden. De brandweer, die met zeer talryk blusch- en reddingsmateriaal was uitge rukt, heeft den brand tot perceel 85 kunnen beperken, waarvan de tweede, derde en de zolderverdieping geheel door het vuur verwoest zijn. Alle brandschade wordt gedekt door verzekering. Op het Damrak te Amsterdam is een bejaarde vrouw, by het oversteken van de straat, door een motorrijtuig overreden. Zwaar gewond werd zy naar het Binnengasthuis gebracüt, waar zy by aankomst overleden bleek.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2