Xo. 91. W oensdag 15 Februari 1911. 2Ge Jaarg. Hst vsrmists klsinood. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMELEMAV. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS,: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De justitie te Altona heeft tegen den kunstboterfabrikant Mohr, wiens waar in Duitschland zulke ernstige vergifti gingen veroorzaakt heeft, een vervol ging wegens vervalsching van voeding- middelen en het toebrengen van licha melijk letsel ingesteld. Mohr is van meening, dat alleen de scheikundigen van de fabriek de schuld voor het gebeurde treft. Hun taak was het, de vetten, die voor de bereiding van kunstboter dienen, te onderzoeken. Na het bekend worden van de ver giftigingen, heeft Mohr de z. i. schuldige scheikundigen op stel en sprong ont- De polderjongen Fischer, die zich zeiven in dronkenschap beschuldigd had, de moordenaar van ritmeester v. Krosigk te zijn, is in vrijheid gesteld, daar gebleken is, dat er niet de minste reden was, om hem van het misdrijf te verdenken. De sprekende hond van den hout vester Ebers, van wiens kunstvaardig heid wij herhaaldelijk melding gemaakt hebben, is het eigendom geworden van den Dierentuin te Hamburg. Donderdag is hij daar aan een vergadering van geneesheeren, physiologen, psychologen, taalkundigen enz. vertoond. Verschil lende geleerden zullen met den hond proeven nemen, om zijne begaafdheid nader te onderzoeken. 73) In de benedenverdieping was het schot zelf niet gehoord gewordenmaar het gerucht van het gebeurde drong al spoe dig tot Lotte Kleber's ooren. Juist had zij mevrouw Grützig en nog een paar andere intiemen te gast, die zij ont haalde op de rijkelijke klieken van het eergisteren gehonden pronkdiner. Op haar onderhoud met den advokaat Hiibner was weliswaar eene geweldige losbarsting in de kleedkamer gevolgd, naar aanleiding waarvan het kameniertje met rechtsvervolging wegens beleediging dreigde en haar dienst opzeide, terwijl Lotte zelf haar kreettroode gezicht met de poederkwast bewerkte. Maar wel Verre van zoo maar terstond bij de pakken neer te zitten, was mevrouw Kleber er slechts op bedacht om zeker heid van de zaak te verkrijgen en dan, indien het tot een proces zou moeten komen, eerst nog te redden wat te red den was. Daar kwam het kameniertje de deur invallen met de boodschap, dat de heer Von Saldorf, »van boven*, zich daareven voor den kop geschoten had. De consternatie, die hierop volgde, laat zich niet beschrijven. Lotte Kleber dreigde met eene bezwijming, maar RUSLAND. Ook de leerlingen der polytechnische school te Petersburg hebben zich bij de staking aangesloten. In de hoofdstad is de staking het sterkst' In andere: hoogescholen is de stemming onder de: studenten onzeker. Veel studenten zijn j tegen de staking. Wegens de herhaalde pogingen der studenten om de colleges te verhinderen, is de Petersburgsche universiteit voor twee dagen gesloten. De staking der studenten vindt bij het publiek volstrekt geene algemeene instemming. Vooral de staking der dames-studenten wordt in vele kringen afgekeurd. Men acht het een veel te gevaarlijk experiment en maakt zich bezorgd dat het zal leiden tot sluiting voor goed van de vrouwencursussen. De regeering heeft daar trouwens al mee gedreigd. De revolutionnaire ver- eenigingen doen wat ze kunnen om de stakenden tot volhouden te bewegen, maar er zijn ook oproepen verspreid waarin de studenten worden aange maand om weder aan het werk te gaan. Uit regeeringskringen verluidt, dat men besloten is met de grootste ge strengheid op-te treden. Zoowel te Petersburg ais in andere academiesteden hebben tal van arresta ties plaats. In latere berichten lezen we dat ook de vrouwencursussen te Petersburg voor twee dagen gesloten zijn. De technologische instituten hebben geweigerd zich bij de staking aan te sluiten. kwam fluks tot andere gedachten, toen vriendin Grützig aanstalten maakte om haar een kletsnat servet om het hoofd te binden. En toen eenige oogenblikken later het kameniertje weer verscheen met de tijding: dat »meneervan boven* toch »niet heelemaal dood* was, ver mande Lotte Kleber zich volkomen, ledigde in eenen teug een groot glas bourgogner, en riep met een heroïsch Wat kan 't mij schelen of de man dood of levend is Ik fluit op de heele famieljel* De tijd verliep, ook in Richard von Saldorfs schemerig verlichte ziekenka mer kracht, vreezen en hopen, hielden de balans tusschen leven en sterven in voortduiende schommeling. De wonde in het lichaam mocht ge nezen maar de wonde in de ziel sloot zich niet. En onder hare inwerking ontstond eene soort verdooving van alle zinnen, eene verstomping en gevoelloos heid van het gansche gemoedsleven. Richard von Saldorf rustte nu -uit, gelijk een gesneuvelde uitrust van den levensstrijd, onbewust en onbekommerd. Geen droombeeld, geen beeld van her innering zweefde hem voorbij. Zijne ziel sluimerde. En over deze sluimering waakteRenate. Tot hoogste levensgenot was zij in hare woning getogen. Maar deze stille uren wekten in haar dit voelde zij - CHINA. In de buitenlandsche bladen treffen wij nog de volgende bijzonderheden aan over de pest. In Noord-China is de verbreiding nog gering daarentegen wint de ziekte in Mantsjoerije nog veld. In Kwangtsjeng-tsoe is de staat van zaken ernstiger geworden daarentegen verbetert zich de toestand in Charbin. Het schijnt dat de virulentie der pest- kiemen afneemt. Dat dit laatste ver schijnsel zich zou voordoen, was reeds voorspeld door den Japanschen bacte rioloog Kitasato. Deze geleerde had het vermoeden geopperd, dat de thans heerschende, uiterst gevaarlijke longpest zou minderen en dat daarvoor allengs de gewone builenpest in de plaats zou treden. Een geringe toeneming der besmetting valt te constateeren in Tientsin en Tsjifoe maar in de overige Chineesche steden is de toestand onveranderd. De centrale regeering te Peking heeft kredieten toegestaan tot een bedrag van 750,000 taels voor de bestryding der ziekte. De Russische regeering zendt op verzoek en op kosten der Chineesche regeering een wetenschappelijke expe ditie naar China ter bestudeering en bestrijding van de pest. Als leider dier expeditie zal optreden prof. Sabolotni. Vrijdag is te Brussel in de Kamer door den minister voor de spoorwegen meegedeeld, dat de internationale spoor wegwagens, die uit Rusland komen, aan de Belgische grens zullen worden gedesinfecteerd. iets oneindig waardevollers, dan de vreugde over het geluk van haar eigen bestaan. Zij wekten in haar erbarmen en inzicht een inzicht in den wonder baren loop, in dèn verwikkelden samen hang der weréldsche dingen, in de meestal voor ons menschélijk begrip verborgen blijvende, maar enkele malen toch ge openbaarde wegen der hemelsche ge rechtigheid reeds in dit leven. En met deze innerlijke verheldering in hare oogen zag zij glimlachend op naar Jürgen, wanneer hij met een over vloeiend hart bij dit ziekbed haar de handen drukte. En daar buiten weefde de lente haar kleed. En langzaam, met het klimmen van het licht aan den hemel, kwam er ook herderheid in Richard von Saldorfs brein, zoodat de sluiers zich verijlden en beelden uit vervlogene tyden weder opdoken. Hij zag ziöh op Jürgens sterke schou ders door de kamer gedragen, of hand in hand met hem wandelen door het veld. Over glinsterend ijs zag hij Re- nate zweven, hem voorbij in onbekende verten. In een salon zag hij Ulla staan en glimlachend naar zijn arm grijpen. Lotte Kleber's drieste lachen schaterde in zijn oor. En nu zag hij hoe de kring van figuren om hem verdwenen. De laatste, die ging, was Jürgen. Hij keek hem na en zijn hart verging van EERSTE KAMER. Vrijdag is de oorlogs- eü vestingbe- grooting aangenomen, na discussie, waarbij Minister Colijn binnen eenige weken in uitzicht Stelde een wijziging der militieiVet, waarmede 'hij hoopt toewijding voor dkn dienst te bevor deren. Aan deZe wijziging gaf hij den voor rang boven positieverbetering der offi cieren, waaromtrent 's ministers denk beelden allerlei bedenkingen bij de ambtenaren van het departement hebben uitgelokt. De Minister zeide dat er in de kust verdediging niets nieuws is. Het eehig doel is haar op de hbogte van den tijd te brengen. Want vooral is noodig bescherming der grens tot handhaving der neutraliteit als middel om oorlogs gevaar te voorkomen. Bij de behandeling van de begrooting voor waterstaat werd Vrijdag door den heer Hovy betoogd dat Zeeland zulke slechte communicatie heeft met den vasten wal. Over den spoorwegdam door het Sloe dient een flinke verbin dingsweg met Noord-Brabant te worden Vervolgens klaagde spreker over het uitblijven der voorgestelde verbetering van de haven te Neuzen als gé vólg van het geharrewar tusschen de ver schillende spoorwegmaatschappijen. Laat de Minister daartoe ingrijpen om ten spoedigste met de Verbetering te kuünen aanvangen. Kan de Minister vlijmende pijn, aUof een mes er in werd omgedraaid. Steeds ijler werd de sluier, die zijn bewustzijn omving. Soms meende hij schreden te hooren, stemmen te verne men. Duidelijk voelde hij zijne hand en zijn voorhoofd aangeraakt. En dan had hij zulk een weldadig gevoel, alsof er een zonnestraal gleed over zijne zwarte oogleden. Ja, hij meende ze te kunnen opslaan en de rechterhand te kunnen uitstrekkenDe laatste beneveling verdween. Verbaasd opende hij zyne oogen.:... Gedempte zonneschijn vredige stilte.... Hij durfde nauwelijks ademen, om dit beeld des ontwakters vast te houden.... Was dit het ontwaken uit den dood Of leefde Hij nog in het leven Hij tastte naar zijn hart.... »Renate 1....* En terwijl hij het prevelde, sloeg de oude, koude ellende weder op hem neer. »Renate....* Zij legde het boek terzijde en kwam naar hem toé, nam zijne hand en drukte die zacht in de hare. »Ja, Richard, ik ben bij je. Het zal niet lang meer duren, dan komt ook Jürgen. Je hebt ons een ergen angst Hij dacht aan dien avond met zijne gasten aan hetgeen hij had gedaan aan hetgeen hij had beproefd en aan hetgeen hem misltikt was. En zyne

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1