Binnenland. Rechtszaken. 1.and bouw. Gemengd Nieuws. Berichten uit Noord-Mantsjoerije be helzen, dat de pest zich snel verbreidt langs de spoorlijn. Volgens een bericht uit Peking van den correspondent der N. Y. Herald aldaar dreigt er gevaar voor besmetting van uit Tientsin. Twee reizigers, die Zondag uit Tientsin aankwamen, zijn in Peking gestorven. Er is klaagt Ohl te Peking geenerlei quarantaine of zelfs maar toezicht op reizigers uit Tientsin. En in laatstgenoemde plaats gaat het slechtwijl het er ontbreekt aan behoorlijke bestrijding der besmet ting. Alle Europeesche doktoren zijn naar Mantsjoerije. Tot dusver zijn naar schatting in Noord-Mantsjoerije 7000 menschen aan pest gestorven. Te Kwaug-thoeng-che maakt de pest iederen dag 50 100 slachtoffers. De kazernes van het garnizoen te Moekden zijn, omdat er een pestgeval in is voorgekomen, verbrand. De sol daten zijn in andere gebouwen onder gebracht. EERSTE KAMER. In de Woensdag gehouden zitting keurden verschillende leden derrechter- zijde nadrukkelijk at dat, op voorstel van de regeering, voortaan openbare leeszalen zullen worden gesubsidiëerd. Als uitvloeisel daarvan eischten de heeren Vermeulen, Van den Biezen en Van der Does rijkssteun voor katho lieke leeszalen. By de voortgezette behandeling van de begrooting voor binnenlandsche zaken verdedigde minister Heemskerk uitvoerig zijn standpunt in zake de leeszalenquestie. Zijns inziens zijn de bezwaren der Katholieken overdreven doordien van die zijde openbare leeszalen te veel geïsoleerd worden in het openbaar leven. Een belotte om voortaan subsidieering voor openbare leeszalen bij afzonder lijke wetsvoordracht aan te vragen wilde de Minister niet afleggen, wel zal hij zulks overwegen. Ook wilde hij niet reeds bij voorbaat inwilliging toezeggen van nog niet in gekomen verzoeken om subsidie voor katholieke leeszalen. Dat ware een privilege voor katholieken. Wel wil de Minister geen enkele richting onrecht aandoen. Nog voor geen enkele openbare leeszaal is sub- Richard's woning. Zy spraken onderweg geen woord. Nu en dan slechts legde Renate hare hand op Jürgen's arm, als om tot hem te zeggen ik ben bij je.c Daarboven voerde de majoor zijne jonge vrouw in de kamer, waar de speeltafel nog onder den kroonluchter stond en de gevulde glazen onder het licht nog flonkerden. Op de afgedekte eettafel lag Richard, half ontkleed. Zoodra de majoor binnentrad, kwam een der beide artsen naar hem toe en zeide »Er is nog eene schemering van hoop mits er terstond tot de noodzakelijke operatie worde overgegaan. Hij ademt nog.c »Ik heb geen hoop,« zeide de majoor, donker voor zich starend. Hij wist dat hier het leven minder hoopvol was dan het sterven. Renate kwam naar hem toe. Hij nam hare hand en drukte die aan zijn hart. »Ja, jy hebt hem vergeven,» zeide hii. >Ik wou dat ik 'took nog kon 1< De deur ging open, de arts trad in de kamer en stak den majoor de hand toe. »De operatie is gelukt. Het hart is niet getroffen. De kogel is verwijderd eu de inwendige wonde dichtgenaaid. Hoe verder het verloop zal zijn, staat af te wachten. Voor het oogenblik echter is er geen gevaar. U kunt den patiënt nu bezoeken.» Jiirgeu volgde den arts in de andere sidie toegezegd. Alles hangt af van de noodzakelijkheid en voldoen aan voor waarden, waartoe behoort het aanwezig zijn ook van christelijke lectuur. Na replieken van de begrooting werd deze op verzoek van den heer Van der Biezen in stemming gebracht en aangenomen met op 1 na algemeene stemmen. Alleen de heer Van der Biezen stemde tegen. In de gisteren gehouden zitting werd de begrooting van marine behandeld. De heeren Staal en Van der Felts verklaarden ten zeerste geschokt te zijn in het vertrouwen in 's Ministers beleid door de Heldersche predikants kwestie en verweten den Minister, door op te treden als propagandist voor een bepaalde kerkelijke richting, verdeeld heid in de marine te stichten. De heeren Van Wassenaer, Van der Does en Hovy spraken vertrouwen uit in 's Ministers beleid en meenden dat juist de houding van vice-admiraal Van den Bosch in de predikantskwestie niet bevorderlijk was aan het gezag bij de marine. Minister Wentholt verdedigde zijn beleid en Minister Heemskerk betoogde dat uit het historisch overzicht der Heldersche kwestie geenszins blijkt dat de Minister van Marine gehandeld heeft in strijd met zijn vroegere overtuiging. TWEEDE KAMER. Bij deze Kamer is bericht ingekomen van de intrekking van het wetsontwerp omtrent bakkersraden en het gewijzigd wetsontwerp, regelende Zondags- en nachtarbeid in bakkerijen. Verworpen werd, met 66 tegen 6 stemmen, een motie van den heer Schaper om, afwachtende de herziening der ongevallenwet, de ziekte- en raden- wet niet in de afdeelingen te onder zoeken. De kustverdediging. Naar Reuter uit Brussel seint, zullen de parlementaire socialisten uit België den 5en Maart te 's-Gravenhage een bijeenkomst houden met de Hollandsche socialisten, om het vraagstuk der ver sterkingen te Vlissingen te bespreken. AXEL, 10 Februari 1911 Als burgemeester van Ter Neuzen is herbenoemd de heer J. A. P. Geill. De Lloyd Anversois meldt dat de staalfabrieken van Longwy, te Longwy, de oude staalfabriek van dhr. Gustave Boël en consorten te Neuzen hebben gekocht om op dat terrein cokesovens te stichten. kamer. Richard lag bewusteloos te bed, bleek als een doode. En bij dien aan blik kwam Jürgen's broederliefde weer boven. Hij zette zich bij het bed, en vatte de nu als levenlooze hand, die hij zoo vaak warm in de zijne had gehouden. En zijne gedachten dwaalden terug in de dagen des verleden, toen de verhou ding tu8schen de beide broeders zoo trouw en zoo hartelijk was geweest. En hij begreep wat Richard gestreden en geleden had, voor zijne vertwijfeling hem naar het moordwapen grijpen deed. En steeds vaster, door medelijden be wogen, omsloot hij zijn broeders hand. Daar stond Renate naast hem en fluisterde»Ik zal hem verplegen. Ik zal hem verplegen als een broeder.» Hij zag haar schoone gelaat, verteederd door deernis, en bij het blijde besef van den schat die hem in deze vrouw ge geven was, verruimde zich zijn hart tot dankbaarheid. >Wij beiden zeide hij. >Door zijne schuld ben je de mijne nu, en ons ge luk maakt alles goed. Indien hij ver geten kan »Hij zal vergeten. Geloof mijl» Wordt vervolgd., In de week van 1 tot en met 7 Februari kwamen in Zeeland 18 ge vallen van besmettelijke ziekte voor, n.l.8 van roodvonk, waarvan 1 te St. Maartensdijk, 1 te Middelburg, 1 te Poortvliet, 2 te Tholen en 3 te Vlis singen en 10 van diphtheritis, waarvan 1 te Graauw en Langendam, 1 te Groede, 1 te St. Maartensdijk, 3 te Middelburg, 2 te Stoppeldijk, i te Westkapelle en 1 te Zierikzee. - Bij de Dinsdag te Middelburg gehouden stemming door leden der Ned. Herv. gemeente of voor de vol gende tien jaar de benoeming van ouderlingen en diakenen en het be roepen van predikanten aan den kerke- raad dan wel aan een kiescollege zal worden opgedragen, werden 525 stem men uitgebracht. Daarvan waren er voor een kies college 289 en voor den kerkeraad 211. Van onwaarde waren 19 en blanco 6 briefjes. Voor de volgende tien jaar is dus een kiescollege in de plaats getreden van den kerkeraad. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 12 Februari 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 97» ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Maandagavond 6 ure Dhr. Van der Roest (Oud-Zendeling.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorna. 9 ure Ds. V. d. Wal (van Hoek.) Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 10 Februari 1911. J. A. S., 36 j., drukkersknecht te Zuiddorpe, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. J. P. V., 23 j., werkman te Axel, is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. T. S. S., 23 j., werkman te Sluiskil, is wegens wederspannigheid veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Afdeeling Zeeland V. P. N. In De Prim van Oranje te Goes hield Woensdag de afdeeling Zeeland der V. P. N. onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken van Wilhelmina- dorp, een algemeene vergadering, die werd bijgewoond door 6 bestuursleden en afgevaardigden van de onderafdee- lingen Walcheren, Oostburg, Hulst en Noord Bevelandde onderafdeelingen Zuid-Beveland en Schouwen en Duive- land waren niet vertegenwoordigd. 2 gewone leden waren aanwezig. Omtrent de plannen der afdeeling voor de in September a. s. te Middel burg te houden tentoonstelling werd medegedeeld, dat een totaal van 124.50 aan prijzen is uitgeloofd door het hoofd bestuur der Maatschappij van Landbouw in ons gewest voor leghoenders, leg en vleeschhoenders, vleeschhoenders, watervogels en konijnen, alsmede voor de doelmatigste en minst lpstbare broed machine en kunstmoeder. Besloten werd uit de kas der afdee ling een toeslag te geven aan de le en 2e prijzen, behaald door de leden. Door den secretaris, de heer J. M. Slegt, van Goes, werd het jaarverslag over 1910 uitgebracht. Uit dit jaarverslag bleek o. m., dat het aantal onderafdeelingen niet toe nam, terwijl het aantal leden der afd. was 807, of met 18 verminderde, ten gevolge van de sterke vermindering van het aantal leden der onderafdeeling 1 Walcheren De financiën der afdeelingskas lieten I niet toe om met kracht de bevordering van de belangen der pluimveehouderij ter hand te nemen, zoodat de wensch om provinciale subsidie nog alle reden van bestaan heeft behouden, al werd ook de aanvrage om deze subsidie drie maal van de hand gewezen op advies van Ged. Staten. De rekening en verantwoording werd op 668.47 in ontvang en 637.30s in uitgaaf, gevende een batig saldo van /31.16s, goedgekeurd en vastgesteld. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. A. Hanken, M. J. Rottier, van Cats, Aug. van Campen, van Graauw en gekozen in tusschentijdsche vacatures de heeren A. de Koeijer van Sluiskil en W. K. Hering van Middel burg. Tot afgevaardigde naar de vergadering van het hoofdbestuur in 1911 werd benoemd de heer J. M. Slegt en tot diens plaatsvervanger de heer J. L. Bom van Yerseke. Het quotum voor de afdeelingskas voor 1912 werd weder bepaald op 15 cent per lid. De begrooting voor 1911 werd vast gesteld op 258.75 in ontvang en uit gaaf, met een post van onvoorzien van j 26.75. De volgende algemeene vergadering zal te Vlissingen worden gehouden. Bij de bespreking der agenda der buitengewone vergadering der V. P. N. op 25 Februari a. s. werd medegedeeld, dat er een voorstel ingekomen is tot wijziging der statuten. M. Crt. De verplichte hengstenkeuringen werden dit jaar gehouden te Bergen op Zoom, in plaats van te Kattendijke en te Hulst. Twee hengsten werden in Vlake gekeurd. De uitslag der keuringen is de vol gende Aangegeven werdente Kattendijke 12 dieren, waarvan er 9 werden voor gebracht, 4 goedgekeurd, 1 uitgesteld voor cornage en 4 afgekeurd voor exté rieur te Vlake werden de 2 aange geven dieren voorgebracht en goedge keurd te Hulst waren aangegeven 50, voorgebracht 36, goedgekeurd 12, uit gesteld voor cornage 2, en afgekeurd voor extérieur 21 en voor cornage 1. De totaalcijfers zijn aangegeven 64, voorgebracht 47, goedgekeurd 18, uit gesteld voor cornage 3, afgekeurd voor extérieur 25 en cornage 1. M. Crt Verscheidene gevallen van blinde darmontsteking kwamen in den laatsten tijd te Batavia voor, zelfs bij kinderen beneden de 15 jaar. Byna het geheele heir der besmette lijke ziekten is als medewerkende oor zaak beschouwd van het veelvuldig optreden van die ziekte. Ook het goedkoope geëmailleerd keu kengereedschap is als oorzaak der ziekte henoemd. En aangezien dit veel in den gandel voorkomt, kan #het zijn nut hebben daarop de aandacht te vestigen, schrijft de Java-Bode. Te Roosendaal (N.-Br.) is in hech tenis genomen zekere M. van M., wegens oplichting jegens eene suiker fabriek, waarmede hij een contract had aangegaan voor bietenverbouw. Hy had daarop reeds een groot voorschot ontvangen en thans blijkt, dat hij in het geheel geen land in bezit of huur heeft. De 100.000 van de Nederland- sche Staatsloterij is te Rotterdam ge vallen op een gesplitst lot, waarvan een groot gedeelte genomen was door een aantal bezoekers van een artisten café in de Nieuwe Kerkstraat. Onder de gelukkige winners bevinden zich verschillende geëmploieerden van den Grooten Schouwburg en het Casino.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2