No. 90. Zaterdag II Februari 1911. Het vermiste kleinaod. is. 26e J a;i :n 'j, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvsch-Vlaanderen. F, DIELElfAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Volgens een telegram, dat bij het ministerie van koloniën inkwam, heett er drie dagen en twee nachten over het eiland Réunion een cycloon gewoed. De schade moet groot zijn, maar het is nog onmogelijk die te schatten, daar alle verbindingen gestoord zyn. ENGELAND. In het Hoogerhuis heeft Lord Denbigh een pleidooi gehouden voor staatssub sidie ten bate van de suikerbietenteelt in Groot-Brittanje en Ierland. Lord Carrington, de minister van landbouw, antwoordde, dat de regeering zich niet geroepen voelde, en niet goed vond om bedrijven die in hun eerste jaren zijn te helpen. De Vereeniging van Unionistische Vrouwen te Johannesburg heett Lord Gladstone een verzoekschrift overhan digd om aan te dringen op de dood straf voor inboorlingen, die een aanslag op blanke vrouwen begaan ot beproeven. De Engelsche pers en de Engelsche nieuwsagentschappen zijn een macht in de wereld. Dat hebben de B -c m tot hun scUade ondervonden. Dat ouder vinden nog wel eens volken, over wier doen en laten de wereld uit die Engel sche kanalen hun inlichtingen krijgen. Wie ook jaar en dag onder dien een- zijdigen inlichtingendienst zuchten zijn de Ieren. Wie leest er in het buiten land, wie leest er in Groot-Brittanje zelf Iersche, d. w. z. Iersch nationalis- 72) XXXIX. Middelerwijl ging 't bij Richard von Saldorfs heerenavondje vroohjk toe. Er werd gedronken en gerookt, er werd gespeeld en gelachen, en het opge- ruimdst van allen was de gastheer zelf. Alleen was hij nog erg bleek, en af en toe verscheen er op zijn voorhoofd eene roode vlek, terwijl zijn blik iets stars kreeg, alsof hij iets voor zich ontwaarde, dat hem ontzetting aanjoeg en waarvan hij zijne oogen toch niet kon afwenden. Ook dronk hij, anders zeer matig, veel meer dan gewoonlijk. Toen het souper was afgeloopeu, noodde hij zyne gasten in een aangrenzende kamer, om daar, in frisschere lucht, bij een kop koffie nog eene sigaar te ge nieten. In die kamer hing aan den wand een tropee van allerlei wapenen. Daar waren Damascener klingen en Maleische krissen, Italiaanscheponjaarden en degens van Toledo. Ook de fijnste en modernste vuurwapenen ontbraken niet. Hoe bevalt u dit pistool?» vroeg Sal- dorf lachend aan collega Metzier, terwijl hij het wapen van den muur nam. •Prachtig gewerkt, niet waar tische kranten En zoo gaan voort durend al de ongunstige berichten over de Ieren de wereld in en vormen een voorstelling, waarin waarheid en leugen niet meer te onderscheiden zijn. Hoe weinig betrouwbaar dergelijke Engelsche beric°hten kunnen zijn bleek in het Lagerhuis. De Iersche unionist Campbell hing een schrikbeeld op van hoe het in Ierland onder Home Rule zou toegaan. Hoe ging het er nu al niet toe Bij de verkiezingen was men zijn leven niet zeker. Te Cork b.v. Veertien honderd menschen waren daar bij de kloppartijen in de verkiezings dagen gewond geworden. Daar kwam William Redmond, die in een district van Cork candidaat is geweest, maar niet gekozen werd, tegen op. Cork, zeide hij, kan zich wat be treft de orde die er is geweest, veilig met elk kiesdistrict in Engeland verge lijken. Geen enkel persoon is er ernstig gekwetst. En de O'Brienist Maurice H i ily. de gekozen tegenstander van W Redmond in Cork, bevestigde vol- a'Qüi wit Redmond had gezegd. Al wat ik Kan antwoorden, zei daarop Campbell, is dat ik het in de krant heb gelezen ITALIË. Het Giornale d'Italia schrijft naar aanleiding van het aanstaande bezoek van den Duitschm Keizer aan Rome: „De aankomst van den ridderlijken bondgenoot in de hoofdstad van Italië, die voor hem steeds bewondering en sympathie gevoeld heeft, heeft ditmaal bijzondere beteekenis wegens de keuze •Buitengewoon Zeker peper duur, hm ?c •Och neen I Wij verzamelaars noemen nooit iets duur wij hebben altoos alles voor een prikje, zooals je weet,» lachte Richard. »Ik heb een koppel er van. Het andere stuk is in mijne slaap kamer, waar ik het altoos binnen hand bereik houd. Ik zal het even halen, om je te laten zien hoe zorgvuldig de beide stukken bewerkt zijn, zoodat men ze niet van elkaar kan onderscheiden.» Doe toch geen moeite Maar het is mij een genoegen. Even door de gang en in tien tellen ben ik terug Hij snelde naar de deur. Een dienst meisje kwam hem met gevulde bier glazen tegemoet. Hij stiet tegen haar aan, zoodat de glazen rinkelden. Door den corridor, waar deuren en vensters tegen elkaar open stonden, woei een sterke luchtstroom. Een venster sloeg bonzend dicht* •Het is werkelijk verbazend,» zeide de raadsheer Sonnermann, »hoe sommige naturen zich uit den druk van weder waardigheden weer opheffen. Onze vriend Saldorf is wel een merkwaardig voorbeeld daarvan.» •Ja ja,« stemde collega Metzier toe er gaat niets boven een elastisch tem perament.... Maar wat was dat Zy staarden elkander aan. Er was een schot gevallen. van de maand. Maart is heilig wegens de stichting van het Koninkrijk Italië vóór 50 jaar. Daarom beteekent het Keizerlijk bezoek in Maart een hulde voor Rome, welke van den tact des Keizers getuigt". De reis van Koning Peter van Servië naar Rome, tot het brengen van een bezoek aan het Italiaansche Hof, is thans definitief vastgesteld op 14 dezer. Ook de reisroute, die reeds eenige malen veranderd werd, is nu voorgoed vast gesteld. Koning Peter gaat over Agram en Laibach regelrecht naar Rome. De Servische minister van buitenlandsche zaken, Milowanowits, zal den Koning vergezellen. CHINA. De berichtgever te Charbin van de New York Herald seint nadere bijzonder heden over de bestrijding der pest in Foetsjiatsjeng de Chineesche stad bij Charbin. In den aanvang der epidemie waren de Chineezen onbewogen en on verschillig; zij weigerden de ziektege vallen aan te geven. Maar op het oogenblik is daarin een vreeselijke ver andering gekomen. Zoodra zich in een huis bij een der bewoners symptomen van pest voordoen, wordt de zieke on middellijk het huis uitgedreven en aan de mannen van den sanitairen dienst overgelaten, die hem naar een der geïso leerde hospitalen brengen, waar hij zeker sterft. Soms slaagt de ongelukkige er in, te ontsnappen aan de waakzaam heid van de geneeskundige politie en lukt het hem de wijk te nemen naar buiten, maar dan sterft hij er van koude Er kan toch geen ongeluk Saldorf Al de heeren snelden de gang in naar de tegenovergelegen kamer, waarvan de deur niet gesloten bleek. •SaldorfBreng toch licht Het dienstmeisje kwam aangeloopen met de keukenlamp, enRichard von Saldorf zag men liggeu naast het bed, met het pistool in de hand. Hij lag op den rug. Een zwakke buskruit walm hing in de kamer. Haal een dokter, gauw riep Metz ier het meisje toe. •En den majoor Hij moet terstond geroepen worden. Wilt u gaan Anders ga ik.» •Eerst hem op het bed leggen ZooHoe fataal, dat het wapen ge laden was! Zeker in de overhaasting hij was ook zoo opgewonden had tamelijk sterk gedronken Fataal, fataal 1 Die onvoorzichtig heid ook Waarom zoo'n ding ook ge laden te laten liggen Daardoor ge beuren wat ongelukken Wel wel En hy was juist van avond weer zoo monter Wat zal de majoor zeggen? Het is mij een zware gang Maar onvermijdelijkNaar alle waarschijnlijkheid komt hij te laat maar toch moet hij geroepen worden. Dus als u 't niet op u neemt •Ik ga al, ik ga all» en gebrek. Te Foetsjiatsjeng is men gereed gekomen met de verbranding van 2300 lyken, die daar op zestien stapels en verder in groote kuilen Feitelijk is er, wat Foetsjiatsjeng betreft maar een middel om de epidemie tot staan te brengende geheele stad af te branden. Maar de autoriteiten weten geen weg met de duizenden Chineezen die dan dakloos zouden worden. In Foetsjiatsjeng waren tot Maandag 1.1. 5174 personen aan de pest bezweken. In Russisch-Charbin stierven 1126 personen. Weer is er te Charbin een dokter gestorven aan de pest, n.l. dr. Michel. Hij is reeds de zestiende van den Rus- sischen geneeskundigen staf de assistenten meegerekend. Van deze zestien waren acht niet behandeld met het Haffkineserum. Zes hadden een eerste behandeling met het middel ondergaantwee waren volledig be handeld. Van deze laatsten stierf er een vijf dagen na de tweede behande ling, een ander tien dagen daarna. De Chineesche dokter Tsjoe stiert twaalf dagen na de tweede behandeling de Engelsche dokter Jackson negen dagen er na. Het schynt dat een dag of acht na de behandeling de immuni teit ophoudt. Ofschoon in deze epidemie het nut van het Haffkineserum niet overtuigend is gebleken, blijven de dokters het gebruiken, omdat zij niets beters hebben. Ook met ,606" zijn proeven genomen, naar het schijnt zonder veel resultaat. •GoedDan blijven wij hier.... Wat een noodlottig accidentHad ik toch maar heel niet den mond over die wapencollectie opengedaan Ja ja, een ongeluk schuilt in een klein hoekje Jürgen en Renate zaten nog bij elkaar. De brieven der moeder waren allen doorgezien en de belangrijkste ter zijde gelegd, toen er driftig werd gescheld. De majoor ging zelf zien wat er gaande was. Renate hoorde van uit de gang eene woordenwisseling, en een oogenblik later kwam Jürgen terug, zoo bleek, dat Renate een angstkreet slaakte. Hij hield de tanden opeengeklemd, en eindelijk stiet hij uit •Er is een ongeluk gebeurd. Ik word verwacht. Laat my gaan kind, laat mij gaan.» Renate liet zijne hand los. »Wij gaan samen,» zeide zij. Het is niets voor je.» Wat is niets voor mij? Zou je leed niet het mijne zyn Of ben je bang voor mijne zenuwen?.... Ik heb ergs genoeg beleefd. Ik ben sterk,» zeide zij. Hij hoorde niets meer. Zijne gedach ten waren daarginds, in dat huis, waar het treurspel was afgespeeld. Want bij het eerste woord reeds, dat de ongeluks bode hem bracht, had hij geweten wat hij vau dit onheil te denken had. Dus gingen zij samen, Jürgen en Renate, door de nachtelijke straten naar

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1