Binnenland. is nu onlangs tot 30,000 gld. verhoogd. Zelfs in aanmerking genomen dat het leven in het oosten van de Vereenigde Staten veel duurder is dan ten onzent, is dit een hooge bezoldiging. EERSTE KAMER. By de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting achtte de heer Ver- meulen de financiëele toekomst zeer dreigend. Hij wenscbte een met het oog op de toekomst gerichte welvaartspolitiek ge voerd te zien, tot vermeerdering der bronnen van inkomsten. De heer Staal, hoewel oordeelende dat de verzorging der defensiebelangen niet mag worden stop gezet, achtte ge paste zuinigheid geboden, iets waarvan het kustverdedigingsontwerp niet ge tuigt. De heer Van Nierop bestreed de door den heer Vermeulen kenneiyk ter aan- pryzing van protectie gegeven donkere schildering van 's lands financiëelen toestand. De heer 't Hooft, aandringende op onverwijlde reorganisatie der levende Btrydkrachten, verklaarde, aangezien in de eerste plaats behoefte is aan een krachtig, goed gewapend leger, nooit begrepen te hebben waarom de regee ring den voorrang verleent aan de kust verdediging, instede voor de levende en doode weermiddelen gelijktijdig maatregelen te treffen. In zyn memorie van antwoord deelt de Minister van Waterstaat mede dat met het oog op de scheep vaar tbelangen de Regeering van oordeel is dat tegen een brug over of nabij de sluizen van het .Kanaal door Walcheren" te Vlis- singen onoverkomelijke bezwaren be staan, zelts al werd zij van bewegings inrichtingen voorzien. De oorzaak van de vertraging van de verbetering van het .Kanaal Gent Neuzen" ligt bij belanghebbenden. Thans is sedert ruim één jaar een plan tot het aanleggen van een tweetal havens c.a. vastgesteld. Ook is een ontwerp voor de exploitatie opgemaakt, waarbij die exploitatie, onder de noodige waarborgen tegen willekeur aan de beide exploitanten van het station Neuzen wordt opgedragen. Aan de spoorwegmaatschappijen van wie tot dusver slechts een ontwijkend antwoord is kunnen worden verkregen, is thans een termijn voor afdoend antwoord gesteld. Indien zy dien termijn laten verstrijken, zonder een bevredigend antwoord te geven, zal door den Minister matograaf. Al de momenteD, toen hij trotsch en zelfvoldaan was geweest, be voorrecht en verwend, een gelukkig mensch, en zijne overwinningen, zijn succes op zijne loopbaan, en alles wat hem waardevol en kostbaar was geweest, het walgde hem nu, het grijnsde hem aan, als gezichten, die plotseling tot grinnekende caricaturen werden. Hij wierp zich weder op een stoel en sloot zijne oogen. Het lamplicht scheen hem als met naalden in zijn hoofd te boren. »Natuurlijk zal ik voor Renate's recht zoo beslist mogelijk optreden,* zeide de majoor, op het vreemde gedrag van zijnen broeder geen acht slaande. »Noch zij noch ik heeft de geringste reden om Lotte Kleber's aanmatiging te ontzien. Ik zou er vóór zijn, haar een jaargeld uit te keeren, waarvan zij eenvoudig en bescheiden zou kunnen leven. Verder gaan hare belangen ons niets aan. En tusschen ons, Richard, of het nu van de eene, of van de andere zijde zou komen »Tusschen ons*, herhaalde Richard onverstaanbaar, fn zyn binnenste ver stijfde iets. Hij kon geen geluid geven. Wordt vervolgd.t worden overwogen, op welke andere wijze in de exploitatie der havens zal zyn te voorzien. Onlangs is een nieuwe beweging op touw gezet om tot den aanleg van een verbindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland te geraken, door deze vast te koppelen aan de bedijking van de domeingronden' tysschen Noord-Brabant en Zeeland, bezuiden den spoorwegdam, waardoor men meent een betere ge legenheid vpof het maken van den weg te zullen verkrijgen. Deze zaak is nog in onderzoek. De Minister meent reeds nu dat niet verder zal kunnen worden gegaan dan het verleenen van een ruime Ryksbijdrage in de kosten van aanleg. Blijkens het antwoord op het afdee- liugsverslag der Eerste Kamer is de minister van Financiën voornemens een vierkant stuivertje met afgeronde hoeken in te voeren. Verandering in het uiterlijk der nieuwe kwartjes werd niet noodig ge oordeeld. Volgens den Minister behoort het privilege van den landbouwenden stand bij de inkomstenbelasting niet besten digd te worden. In het kiesdistrict Sneek zijn, ter vervulling van de vacature-Colijn in de Tweede Kamer, officieel candidaat gesteld de heeren ds. A. van der Heide (S. D. A. P., gesteund door de vrijz. kiesvereen.), dr. J. G. Scheurer en Ph. Noordwal (beiden Ant.-Rev.) AXEL, 3 Februari 1911 Onder voorzitterschap van den heer J. M. Oggel hield de vereeniging Steunt Elkander alhier Dinsdagavond op de bovenzaal van dhr. P. Koole haar 14e jaarvergadering. Herkozen werden met op l na algemeene stemmen de heeren Joh. Smies, onder-voorzitter, A. E. C. Kruijsse, le penningmeester, C. P. Minjon, secretaris, alsmede de commis sarissen L. H. Burm, Adr. van Hoeve Pz., Jac. Verijzer, J. A. van Vessem en A. Wiemes. Herkozen werd ook met ruim 70 van de 91 uitgebrachte stemmen de commissie van toezicht, bestaande uit de leden B. Coppieters, J. Dieleman Jz., Adr. den Hamer, C. Rinn en F. Wiest. Allen namen hunne benoeming weder aan en werden door den voorzitter gelukgewenscht. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 1391.40, waaronder ƒ1182 aan contributie der gewone en 203.50 aan contributie ;der buitengewone leden of donateurs. De uitgaven bedroegen 1292.10, waar onder 1258.50 aan ziektegelden. Er was dus een batig saldo van 99 30. Dit gevoegd bij de 3203.19'/2 welke de vereeniging reeds bezit, geeft tot uitkomst dat het kapitaal der vereeni ging thans bedraagt 3302.49' 2.' Bij dit bedrag komt later r.og de rente van de spaarbank en het Staatsschuld boekje, daar in Januari geen rente wordt bygeschreven. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat geen onregelmatigheden of buitengewone gevallen waren voor gekomen. Het aantal leden blijft stati- onnair. Er zijn thans 253 gewone leden en 89 donateurs. Het besluit om de jaarvergadering een maand vroeger te houden dan anders bleek gunstig te werken, aan gezien een grooter aantal gewone leden opgekomen was dan anders. De be langstelling der donateurs was zeer ■klein. Behalve 10 van de 15 bestuurs leden waren er^ slechts 3 opgekomen. De vergadering "was door 110 personen bezocht. Er werd een voorstel gedaan om de contributie met 5 cent per week te verhoogen en voor dit verhoogde be drag geneeskundige hulp voor de zieke leden zien te verkrijgen. Ook werd voorgesteld om ingeval een lid komt te sterven, zyne weduwe in diens rechten te doen treden, indien zy zulks wenscht. Deze voorstellen zullen door het bestuur worden overwogen, om later in een algemeene vergadering te behandelen. Een voorstel om niet minder dan drie achtereenvolgende ziektedagen uit te keeren werd na inlichting van den penningmeester door den voorsteller ingetrokken. Daarna werd de vergadering gesloten. Van de gisteren alhier bij den heer G. Gilijamse gehouden aanbesteding van meststoffen ten behoeve van de maat schappij Axel-Station is de uitslag als volgt Voor 159,100 K.G. ammoniak-super- phosphaat werd ingeschreven door de heeren Blondeel Aardenburg, voor 7,40, D. J. Oggel Axel, voor 7,35, P. J. Scheele Ter Neuzen, voor j 7,34, P. Hoste Brussel, voor 7,299 en A. Wieland Ter Neuzen, voor 7,225. Gegund aan dhr. A. Wieland. Voor 79,400 K.G. superphosphaat werd ingeschreven door de heeren Hudders Oedeghem, ƒ2,71, D. J. Oggel, voor 2,469, W. Bedet Ter Neuzen, voor 2,44 en P. J. Scheele, voor 2,435. Gegund aan dhr. P. J. Scheele te Ter Neuzen. Voor 55300 K.G le levering en 34400 K.G. 2e levering chilisalpeter werd ingeschreven door de heeren Eerste levering Blondeel, voor 11,32, Hudders, voor ƒ11,09, P. J. Scheele, voor 11,085, D. J. Oggel, voor ƒ11,08, A. de Ruijter Axel, voor ƒ11,02, Meurichy Clinge, voor 11,02, P. de Bruijne Axel, voor ƒ11,— en W. Bedet, voor j 10,98. Tweede levering Blondeel, voor f 11,32, Hudders, voor 11,09, W. Bedet, voor ƒ11,06, Meu richy, voor ƒ11,02, P. de Bruijne, voor f 11,—, P. J. Scheele, voor ƒ10,92, A. de Ruijter, voor f 10,84 en D. J. Oggel, voor 10,74. Eerste levering gegund aan dhr. W. Bedet te Neuzen en tweede levering aan dhr. D. J. Oggel te Axel. Gisteren hield de Hervormde ge meente alhier stemming over de vraag of in de eerstvolgende 10 jaren de be noeming van leden van den kerkeraad en van predikanten zooals thans aan den kerkeraad zal worden overgelaten, dan wel opgedragen aan een door die gemeente verkozen kiescollege. De uitslag was, dat van de 261 stemgerechtigde lidmaten er 38 hun stem hebben uitgebracht, waarvan 30 voor den kerkeraad en 8 voor een kies college, zoodat de tot nu toe gevolgde regeling weer voor 10 jaren bestendigd blijft. Gisterenavond werd bij den heer C. Heijnsdijk, nabij het station alhier een billard-wedstrijd gehouden waaraan 28 liefhebbers deelnamen. De le prijs werd toegekend aan de gebr. C. en Joz. Heijnsdijk, de 2e aan A. Cornelisse en C. 't Gilde te Zaamslag, de 3e aan P. Dhaeze te Ter Neuzen en Joz. de Moor en de 4e aan C. de Coninck en A. Maring. De personen, by wier naam geen plaats is vermeld, wonen te Axel. Mocht het bezoek aan de soirée amusante, gisterenavond gegeven bij den heer Gilijamse wat tegenvallen, de optredende personen, de heer en mevrouw Bonefang van Rotterdam deden dit allerminst. Behalve een ver zameling coupletten van verschillenden aard, vorm en wijze, kregen we te hooren de samensprakenHoogmoed komt voor den val, Een erfgenaam in dui zend angsten en Wie is de baas, welke zeer leuk werden opgevoerd. Alleen de typische grimeering van den heer Bonefang gaf stof genoeg tot lachen. I Goede muziek van den pianist, die ook thuis" bleek te zijn, verhoogde j het succes van den avond. Jammer, i dat er niet wat meer van profiteerden. In den afgeloopen nacht heeft men gepoogd zich toegang te verschaffen tot den rijwielhandel van A. D. alhier, tenminste er werd een ruit ingedrukt, doch door de waakzaamheid van het hondje werden de bewoners gewekt en verdween (of verdwenen) de rustver stoorders). Heden werd alhier door de maat schappij Vooruitgang is ons Streven aan besteed de levering van a. 245 500 K.G. kunstmest (7 X 9), b. 41.000 K.G. chilisalpeter, e. 6.500 K.G. patent-kali en d. 19.200 K.G. zwavelz. ammoniak, alles te leveren tusschen 16 en 25 Februari franco op het voertuig der leden. Inschrijvers waren de navolgende heeren voor den daarachter gevoegden prijs per 100 K.G. oChem. Mestst.-fabriek, Rotterdam y 8,10, Blondeel, Aardenburg J 2,40, Hoste, Brussel 7.30, Oggel, Axel 7,28 en A. Wieland, Neuzen t 7,20. b. Blondeel f 11,18, P. J. Scheele, Neuzen j 11,14, Hunders, Oedeghem 11,04, De Meurichy, Clinge 11,02, P. de Bruijne, Axel f 10,99 en Oggel 10,93. c. P. de Bruijne voor 6,23 en d. Blondeel t 16,03 en Hunders 15,49. De levering der stoffen is gegund aan de laagste inschrijvers. Bevorderd tot ingenieur van den Rijkswaterstaat eerste kl. A. R. van Loon te Neuzen thans tweede klasse. Te St. Jansteen heeft Dinsdag avond een hevige brand den timmer- winkel, kolenmagazijn en houtloods van den heer J. Blijenbergh met wat er in was in asch gelegd. Een nabij gelegen schuurtje werd mede een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. De beide gebouwen waren verzekerd. Te Clinge is de schuur van A. Pierssens door brand vernield. Eenige gereedschappen gingen daarbij ver loren. De oorzaak is onbekend en de schade wordt door verzekering gedekt. Te Yzendijke nam na 37-jarigen dienst de postbode P. Verstrenge Dinsdag afscheid vaD het kantoor en personeel, om verder stil te gaan leven. De directeur schetste in het kort diens ambtelijke loopbaan en prees hem om zijn getrouwe plichtsbetrachting gedurende zooveel jaren. Steeds op zijn post en die was de eerste 30 jaren van zijn loopbaan niet licht stelde de directeur hem den anderen ambtenaren tot een voorbeeld. Waar Verstrenge thans met pensioen gaat, hoopte de heer In den Berken dat het den vertrekkende gegeven mocht zijn, nog vele jaren een wel verdiende rust te genieten. Namens de bestellers en kantoorbe dienden werd den vertrekkende een souvenir aangeboden, bestaande in een ('raai koperen rookstel met tafeltje. Aangedaan dankte de bode den di recteur en de bestellers voor hun woorden en het geschenk. M. Crt. Tot hoofd van school I te IJzendiike is benoemd de heer Th. J. Willems, onderwijzer te Vlissingen. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend dat de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April zal gesloten zijn; dat het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezendat de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwilddat de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en 'met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, „voor zooveel betreft het visschen met

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2