No. 87. W oensdag I Februari 1911. 26e Jaai'g. Nieiï vvs- e n A cl vertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. Het vermists klsinaoi HXELStHEM COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABON NEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Beloië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De leden van den Rijksdag zyn Vrijdag in de feestelijk versierde koffie kamers bijeengekomen, om 's Keizers rerjaardag te vieren. Graaf Schwerin, ie voorzitter, bracht dén eenigen toost lit. Hij zeideZonder slag of stoot, maar steunende op een sterk en scherp waard, is keizer Willem II niet alleen sen beukelaar des vredes, maar niet minder een vermeerderaar van zijn rijk geworden. Onder zijne regeering is de bevolking met niet minder dan millioen zielen toegenomen. Met ruim vier milliard is in de laatste jaren nationale rijkdom in Duitschland toegenomen, zij ueemt elk jaar met ruim 200 millioen rak., eiken dag met neer dan een half millioen toe. Het Verblijdende in deze algemeene toe neming van den welstand is, dat zy rich tot alle klassen vau de bevolking litstrekt, meer dan ergeus anders in ie wereld. Want alleen de reserves i de spaarbanken dus dé spaar- leiraingen van den kleinen man lijn in het atgeloopen jaar met meer lan. een milliard toegenomen, en daarbij iomt een sociale zorg voor alle minder «middelden, zooals geen ander land Ier wereld die nog kent. Naast deze inwendige welvaart is ook de verhou- tot het buitenland zeer bevredigend geworden. De onaantastbare positie tan Duitschland als wereldmogendheid s veiliger dan ooit te voren. Het Jrievoudig Verbond is langer dan een Maschenleeftyd en zal dit ook blijven. t») XXXVII. Hhastig raapte zij de brieven bijeen in sloot de doos. Daar naderden reeds mhreden door het salon. Er trad iemand irer den drempel. Renate keek op. Maar tegelijk door- ohokte haar een schrik, terwijl zij den taan aanstaarde, die daar binnentrad. Hij stond nog steeds roerloos, met de natte oogen op haar gericht. En zij, lis versteend, staarde, hem aan. En hóe ringer zij hem aanstaarde, des te scherper «jekende de ontzetting van het herkennen rich op haar gelaat. »Renate Als een schreeuw kwam het over hare lippen een schreeuw van smart en tan verontwaardiging: »RlchardLepsius!« »Zoo heette ik vroeger >U?.... Wat wilt u hier?* De vraag was onzinnig.... Hij was aimers Jürgen's broeder, Jürgen's zeer «minde broeder, haar zwager, wien zij teloofd had als een eigen broeder in kaar huis te zullen verwelkomen en intvangen.... En hij, dien zij wilde lief- lebben om Jürgen's wille, hij was nu i« laffe zwakkeling, die haar smadelijk ENGELAND. Lord Gladstone heeft, volgens een bericht uit Johannesburg, het dood vonnis, over nog vier Kaffers in Rho- de3ië geveld, in gevang, veranderd. Een Kaffer had zijn broeder doodge stoken, de drie andere hadden een tweeling vermoord, ,een wijd verbreide gewoonte bij de inboorlingen". Het bestuur van de haven van Londen heeft zoo goed als zyn goedkeuring ge hecht aan een plan tot verbetering van de haven van Londen. De uitvoering zal 14 millioen pond sterling kosten en in 20 jaar voltooid zijn. De rivier zal Verbreed en uitgediept worden en de havens vergroot, zoödat de omvang rijkste schepen er in kunnen, groote droogdokken zullen aangelegd en spoor wegen uitgebreid worden. OOSTENRIJK HONGARIJE. De Neue Preie Presse verneemt uit Lemberg dd. 27 dezer Donderdag werden door Oostenrijk- sche gendarmen twee uit Oostenrijk- Hongarije uitgewezen Russische onder danen aan de Russische grens by Pod- wolocsyssa over de grens gezet. Een •soldaat van de Russische grenswacht vuurde op een der Russen, die over de grens waren gezet. Deze vluchtte toen op Oostenrij csch gebied terug, waar heen de Russische soldaat hem volgde. Spoedig daarop openden andere Russi sche soldaten een geweervuur en losten ongeveer veertig schoten, welke de Oostenrijksche gendarmen met twee schoten beantwoordden. Een commissie is belast met een onderzoek. in den steek had gelaten, die was weg- geloopen in het uur van nood, de schrijver van die regels, die haar zoo even als vuur in de hand hadden ge brand »Ik wou je spreken,* antwoordde hij zacht. »Ik wist dat je alleen was.* Toen hij haar zoo zag staaD, onge naakbaar in hare schoonheid, minachtend en toch diep geschokt, vergat hij wat er tusschen hem en Jürgen nog dreigde, vergat hij het treurspel van zijn huwe lijk, bij de herinnering aan hetgeen hij aan deze jonge vrouw had misdaan. »Je behoeft mij je verachting niet zoo te toonen,* zeide hij dof. Jaren lang heb ik ze op mij voelen drukkeu zij is mij gevolgd als een rloek. Ik wil je ook. niet om vergiffenis vragen. Ik ben geen gewone gek, die met holle woorden schermt. Tk ben op een punt aaugekomen, waar noch je verachting, noch je vergiffenis meer eenige beteekenis voor mij heeft.* »Wat wil je dan?* vroeg zy. »Ik wil je zeggen, dat ik een onge lukkig mensch ben geworden door mijne eigen schuld.... Jou zou ik er om kunnen haten, dat je tusschen mij en mijn broeder kwaamt te staan. Dat zou eene onbillijkheid wezen ik weet 't. En toch heb ik uren doorleefd, waarin ik jou mijn boos gesternte heb ge noemd »Niet ik neen l Maar je eigen RUSLAND. De minister van marine zal, onaf hankelijk van het algemeene vlootpro- gram, een krediet-aanvrage indienen van honderd millioen roebel, te ver- deelen over een termyn van vijf jaar, voor een spoedige versterking der Zwarte Zee-vloot. Uit Batoem komen berichten van grooten sneeuwval. Vele huizen zijn ingestort, daar de daken het geweldige gewicht der sneeuwmassa's niet konden dragen. Ook menschen zijn omgekomen. Het verkeer is gestremd. TURKIJE. Volgens een bericht uit Hodeida van 25 dezer waren de verbindingen tus schen Hodeida, Sana, Taas en Assyr, alsmede die met Konstantiuopel nog niet afgebroken. In Hodeida zijn twee kanonneerbooten aangekomen, waarvan een naar Kon- foenda is vertrokken. Naar van ambtelijke zijde wordt be kend gemaakt, heerscht er onder de onlangs uit Konstantinopel te Hodeida aangekomen Turksche troepen cholera. Eenige op zich zelt staande gevallen zijn onder de inwoners vau Hodeida voorgekomen. Bladen te Konstantinopel vernemen, dat de opstandelingen in Jemen eeD aanval hebben gedaan op Menaka, ten zuidwesten van Sana. Het Turksche garnizoen verdedigde zich, hoewel het zwak was, goed. Said Idris moet de voorstellen van den militairen commandant van Assyr hebben afgewezen. zwakheid was je boos gesternte,* viel ReDate verontwaardigd in, >je laf heid, je gewetenlooze zelfzucht.... Als ik mij alles weer herinnert* riep zij, de hand vtegen haar voorhoofd drukkend. >0, dat ik het vergeten kon of dat ik je nooit had gezienWaarom moest ik in jou miju zwager, den broeder van mijn man terugvinden 1 Want nooit, nooit zal ik kunnen vergeten wat je mij hebt aangedaan Renate,* riep Richard von Saldorf »wat ik aan je misdaan heb, daarvoor ben ik zwaar gestraft 1 Ik ben ellen dig geworden, meer dan ik zeggen kan. Jarenlang ben ik gebukt onder een last, die mij den adem benam. Geen uur van blijdschap, van levenslust, heb ik in mijn huwelijk gekend. Ik heb ge dorst, Renate, gesmacht heb ik naar een weinigje vau die liefde, ja, die ik bij jou zou gevonden hebben, en die ik als een dwaas, als een verblinde dwaas heb van mij gestooten en versmaad En nu Ulla heeft mij verlaten. Zij is van mij weggeloopen. Want zij kent slechts eenen afgodhet geld, en dien heb ik niet voor haar. Dat er nog iets anders bestaat, dan wereldsch ge nieten, in een roes van weelde en ver maak, dat wist zij niet.... Ea nu sta ik hier nu sta ik hier tegenover je. Zeg zelf, of er gerechtigheid is geweest Mijn gemoed is verbitterd. Mijn loof aan het goede is weg. Mijne beste CHINA. In de buitenlandsche bladen komen den laatsten tijd voortdurend griezelige en alarmeerende berichten voor over de pest-epidemie in Noord-China. De Köln. Ztg. verneemt uit Charbin, dat ook de Russische doktores Lebedef en een student in de geneeskunde aan de ziekte zyn gestorven, evenals een ver pleger. Een tweede verpleger is ziek geworden. In de Chineesche voorstad Foetstsjiatieng, waar een paar Euro- peesche doktoren en zendelingen zijn omgekomen, durven geen Europeanen meer een nacht overblijven. Dat heeft tengevolge, dat de Chineezen, die er ziek worden, er meestal zonder dok- tershulp bly ven. De lijken van slacht offers der ziekte worden gemeenlijk maar eenvoudig in de Soengari gegooid, of op straat neergesmeten, om. door honden of roofvogels te worden ver slonden. AMERIKA. President Taft heett aan den minister van marine opgedragen, admiraal Barry, die onlangs zoo plotseling van zijn bevel hebberschap over de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan was ont heven, ontslag te geven zonder toeken ning van pensioen. Barry had 41 dienst jaren. Den admiraal waren ernstige vergrypen op zedengebied ten laste gelegden een nauwgezet onderzoek had aangetoond, dat de beschuldigingen gegrond waren. Wy lezen, in Duitsche bladen, dat het Huis van Afgevaardigden der Repu bliek Panama het contract heeft goed- jaren heb ik verloren. Jou heb ik ver loren. Mijn broer heb ik. verloren door jou, die hem mij afgenomen hebt 1... Dus, je bent gewroken, Renate, je bent gewroken Ik ben nu enkel nog be nieuwd hoe het slot van deze komedie wezen zal. Want het slot is nabij 1 Renate schrok. Want zy wist dat er voor Jürgen geen zijwegen bestonden niets dan recht door zee op het stuk van eer. Zij wist dus, dat Jürgen het gebeurde zijnen broeder niet vergeven zou. En als er dus verwijdering, ver vreemding kwam tusschen de broeders, wie zou dan de onschuldige oorzaak daarvan zijn geweest?.... »Je hebt mij reeds eenmaal mijne ge moedsrust ontroofd,* zeide zij >enmu treedt je mij ten tweeden male in het licht en werpt eeue schaduw over my, en mijne liefde. Hadde ik geweten, hadde ik kunnen vermeeden dat de man dien ik liefhad je broeder was, dam zou -deze ure mij bespaard zijn gebleven. Dan zou ik in mijne groote liefde de kracht gevonden hebben om hem deze allerbitterste teleurstelling te besparen en hem in gelukkige onwetendheid te Laten.* »Hem, hem ja! Maar my Nu, het doet er niet toe Aan mij is niets meer te bederven of te verliezen en ik heb mij in jaren niet zoo vry, zoo onverschillig, zoo om alles onbekommerd gevoeld, als op dit oogen blik

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1