i Giftvrije Gummi-Artikelen!! Gemengd Nieuws. Ad verten tien. TIMMERZAAK De Lente komt Wanderer of Opel Rijwielen, Nieuw Zwart-gronds Dropsoorten, Maagpepermunt, Hoestmiddelen, Genees- en Verbandmiddelen J. BRAKMAN, ïeb- Dhr. Oggel vraagt of er overwegende bezwaren zijn tegen het aankoopen van het andere terrein. De Voorz. zegt dat het daar een gewrongen toestand is, dat is daar gemeenschappelijk eigendom en daarom zoo moeilijk. Dhr. Oggel zegt eens in Hulst op de gasfabriek te zijn geweest om een onderzoek in te stellen naar het terrein. Naar het hem voorkomt heeft dat terrein veel overeenkomst met het door ons bedoelde 2e terrein. De toegang is in Hulst als 't ware hetzelfde. Hem komt het terrein no. 1 nog al wat groot voor en wat moeten we met den overschot van den grond doen, die daar maar renteloos blijft liggen. De Voorz. zegt dat zulks geen bezwaar oplevert, de rest van den grond kan altijd worden verhuurd, en de gemeente breidt zich steeds uit, daarom dienen we de handen ruim te houden om te kunnen vergrooten, indien het noodig mocht blijken. Dit kan Hulst niet meer, dat zit met haar bekrompen terrein vast. Dhr. Kruijsse zegt dat we met het 2e terrein niets kunnen doen, tenzij ook dat van Van den Broeke gekocht wordt. In Hulst hebben ze wat spijt dat ze geen grond gekocht hebben aan het station, maar ze hebben dat voor het voordeel gedaan, omdat ze op eigen terrein konden bouwen. Dhr. OggelMen zei in Hulst toch dat de ruimte voldoende was. Daar heelt men ook nog een woning op het terrein staan en een tuin voor den directeur. Dhr. Kruijsse zegt dat het tweede terrein goedkooper schijnt maar dat het werkelijk duurder is. Wanneer we het perceel grond in den buitenweg koopen voor 10 de roede en het mocht later blijken te groot te zijn, dan blijft die grond toch altijd zijne waarde behouden, daar kan hij altijd voor verkocht worden. Dhr. OggelAls men niet met de buizen zat, dan was met het oog op het kolenvervoer de goedkoopste weg om de fabriek op de Sassing te zetten. Dhr. Kruijsse Als je ze naast een kolenmijn kon zetten dan kon je ze der van daar ingooien. De Voorz. zegt dat eene fabriek op de Sassing groote kosten met zich zou brengen, daar reeds eene verplaatsing naar de andere zijde van den Armendijk eene uitgaaf van 3000 zou vorderen. Ook is de natuurlijke uitbreiding van de gemeente niet naar de zijde van de Sassing, maar in de richting van Spui. Dhr. De Feijter wil volgaarne steunen het voorstel van B. en W. Wat de ligging betreft, komt het terrein in den Buitenweg hem ook geschikter voor dan in die «hoven", men zou daar de gebouwen als 't ware wegsteken, terwijl de -gemeenschappelijke uitweg hem een zeer ingewikkeld zaakje lijkt, men zit daar ook met de maatschappij Meche- lenTer Neuzen, en wat betreft het te veel grond over hebben van het eerste perceel, hem is door een notaris medegedeeld dat een stuk ol 3 personen al wat de gemeente te veel heeft willen koopen. Dhr. F. Dekker vraagt of die notaris ook een prys heeft genoemd. Dhr. De FeyterIk mag verder niets meedeelen. Dhr. Smies zegt dat het 2e tenein groot genoeg is, als men naar Hulst kijkt is het wel 3 X zoo groot, er kunnen wel drie fabrieken op staan, en als men eenmaal een uitweg heeft dan heeft men dien toch voor eeuwig. En het is veel korter bij de spoor dan het eerste terrein, tenminste als daar geen doorweg gemaakt wordt. Dhr. DielemanDie zou er toch wel gemaakt kunnen worden. Dhr. SmiesJa, maar natuurlijk met groote kosten voor de gemeente. Dhr. KruijsseTerrein no. 1 heeft ook nog dit voordeel, dat men aaar onmiddellijk grenst aan de waterleiding, waardoor het vuile water der fabriek door het riool weg kan, terwijl men van het 2e terrein met het water slecht weg zou kunnen, daar toch de Noord polder zelf al zooveel er mee te kampen heeft om zijn water weg te krijgen. Dhr. SmiesDat zijn ook trokken van je. De Noordpolder heeft toch immers ook haar waterloozing in het gemeente-riool Dhr. Dieleman Was er aan de brug geen gelegenheid. Dhr. OggelJa, daar hebben we zelf terrein, maar met het oog op den rook is dat niet gewenscht. De Voorz.B. en W. achten het eerste terréin de beste plaats en daar hij denkt dat de zaak nu genoegzaam besproken is, brengt hij het voorstel van B. en W. in stemming. Voor stemden de hh. Lamaitre, F. Dekker, Kruijsse, Dregmans, Dieleman, P. Dekker, De Feijter en Woltert, tegen de hh. Oggel en Smies. VI. Benoemen technisch adviseur. De Voorz. zegt dat op de voordracht zijn geplaatst de heeren Niftrik van Vlissingen en Jansen van Venlo, beiden direpteuren eener gasfabriek. Voorts zegt hij dat B. en W. met eerstge- noemden heer een onderhoud hebben gehad, waaruit hun is gebleken, dat de gemeente aan den heer Niftrik een zeer serieus man zal hebben. Wat de kosten betreft is hij ook nog 500 goedkooper dan dhr. Jansen, die 1500 vraagt, terwijl de kosten voor het houden van dagelijksch opzicht bij hen ongeveer gelijk zijn. Dhr. Oggel zegt ook nog bezoek te hebben gehad van een der vertegen woordigers van de firma Fulker te Enschedé. Hem leken de voorwaarden waaronder deze de fabriek wilden bouwen nog al voordeelig toe. De Voorz. zegt dat deze firma eerst aanbood om de plannen voor niemendal te makeu, maar wanneer hun de leve ring niet werd gegund er dan voor te betalen. Later hebben ze aangeboden om de fabriek in haar geheel te plaatsen, daar het hun meest te doen was om reclame voor hunne zaak te maken. B. en W. kunnen hierop niet ingaan, ten eersten omdat een adviseur niet tevens leverancier kan zijn, dat geeft natuurlijk geen waarborg voor goede waar te verkrijgen. Dan hebben zij B. en W. gevraagd of door hen de directeuren mochten worden benoemd om te oordeelen over de leverantie enz. Door de firma Fulker werd hierop niet geantwoord. De Voorz. zeide ook nog eenige namen van directeuren (hem bekend) te hebben genoemd en gevraagd of hij deze mocht aanwijzen om over het werk van Fulker te oordeelen. Daarop werd door den vertegenwoordiger ook niet voldoende geantwoord. De groote attractie, die de firma aan de zaak geeft, zit hem in het maken van reclame, en moet nu juist Axel de reclame maken voor deze firma Als wij ingaan op het voorstel, dan krijgen we eene fabriek van Fulker eb niet van de gemeente Axel, terwijl toch steeds ons doel is om de fabriek in eigen beheer te nemen. Ook raadt dhr. Niftrik af op de voor stellen van de firma Fulker in te gaan. Dhr. Oggel zegt dat er voor eene firma meer aan gelegen is om naam te makeu dan voor een technisch adviseur. Mij deelde de firma mede dat zy wel genegen waren om hun werk te onder werpen aan het oordeel van directeuren die door den Raad of door B. en W. werden aangewezen. Dhr. De Feijter zegtTegen my zeiden ze dat ze deze zelf zouden be noemen. Hierna wordt ter verdere beraadsla ging de openbare zitting gesloten en overgegaan in eene met gesloten deuren. Na opening wordt tot stemming overgegaan en tot technisch adviseur benoemd dhr. Niftrik met 9 van de 10 stemmen. Dhr. Fulker bekwam 1 stem. De Voorz. zegt dat B. en W. zich zoo spoedig mogelijk met den benoemde ip verbinding zullen stellen. VII. Voorstel tot gedeeltelijke bestra ting der Nieuwstraat met scoriabrik. De Voorz. zegt dat dit verkeerd op de agenda is gebracht en dat men voor het woordje „voorstel" moet lezen „verzoek van het bestuur der Chr. school." De Voorz. zegt dat het niet in de bedoeling van B. en W. ligt om die straat weer op te breken en daar scoriabrik aan te brengen. Het Dag. Bestuur heeft gemeend de politiever ordening hier te benutten en voor de school stapvoets te doen ryden, hetgeen kenbaar zal worden gemaakt door het plaatsen van waarschuwingsborden. Later bij het leggen van de buizen voor de gasfabriek, wanneer toch ten deele de straten moeten worden opge broken zou men tot verharding met scoriabrik kunnen overgaan, indien blijken mocht dat de maatregel der Algem. Politieverordening niet afdoende blijkt te zijn. Dhr. Oggel meent dat hiermede het bezwaar is ondervangen, omdat in het verzoekschrift gesproken wordt over voorbijbollende wagens. Z. h. s. wordt tot het voorstel van B. en W besloten en door den Voorz. medegedeeld, dat aan het schoolbestuur omtrent deze beslissing bericht zaï worden gezonden. Omvraag. Dhr. Dieleman vraagt of er nog geen nadere inlichtingen zijn omtrent de verbetering van de zij bermen aan den Buthdijk. De Voorz. zegt dat hij in zyn kwaliteit als hoofd der politie kennis heeft ge geven aan den betrokken ingenieur. Deze is in het archief alhier een onder zoek komen instellen, maar dat heeft al zeer weinig aan het licht gebracht. Wij gelooven echter ook dat het Rijk, die den keiweg in onderhoud heeft, ook de zij bermen moet onderhouden, en daarvan is ook de opzichter over tuigd, maar intusschen wordt er niets aan gedaan. De zaak is dus nog hangende, terwijl B. en W. niet zullen stil zitten om haar vooruit te krijgen. Hiermede neemt dhr. Dieleman ge noegen. Dhr. Wolfert vraagt ot er geen ver betering kan worden aangebracht aan de zijkanten van den weg naar de brug, door er b.v. wat 3intels over te strooien. De Voorz. zegt dat B. en W.«zich al driemaal hebben afgevraagd wat hieraan te doen is. Ze hebben gedacht dat het best was den gemeentewerkman Yzebaert daar eens aan het werk te zetten om het water af te laten en den boel wat op te knappen. Voorloopig kunnen daar nog geen sintels worden aangebracht. Niemand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. De gebruikelijke rijtoeren en wan delingen van Prinses Juliana konden gedurende eenige dagen niet plaats hebben door een lichte verkoudheid, waarvan zij thans weder geheel hersteld is. De Prinses moet zich in alle op zichten flink ontwikkelen. Bij de Staatsspoor bestaat het plan om de rijwielkaarten ook verkrijgbaar te stellen in sigarenwinkels, boekwin kels enz. Men zal dan niet meer aan de stations behoeven te wachten om een rywielkaart te koopen, doch men kan zich er onderweg reeds van voor zien, op zyn gemak de kaart invullen en aan 't station alleen de fiets afgeven. Vooral in het drukke reisseizoen zal dat veel tijd besparen. Volgens mededeeling uit het hoofd kwartier van het Leger des Heils te Amsterdam is kolonel Lamb, hoofd van het Internationaal Emigratiedepartement van genoemd Leger, juist teruggekeerd van een zeer lange reis door Canada en zijn, volgens zijn rapport, de kansen ia Canada beter dan ooit. Gedurende de laatste jawm emi greerden door bemiddeling van het Leger des Heils 50.000 personen naar Canada en over het geheel genomen maken deze het goed. Men wende zich dus om inlichtingen tot genoemd Hoofdkwartier. Sigaremmokkelaars. Een telegram uit Duisburg deelt mee, dat wederom een conducteur van de lijn Kleef— Nijmegen, die tot de smokkelaarsbende behoorde, gevangen werd genomen op het oogenblik, dat hij.in een sigaren winkel aldaar 20,000 gesmokkelde si garen afleverde. Als protest er tegen dat ook tim mermansgezellen deelnamen aan open bare aanbestedingen en dan gewoonlijk de laagste inschrijvers waren, hebben de patroons in de bouwvakken te Bar- neveld besloten, zoolaDg bedoelde ge zellen worden toegelaten, bij aanbeste dingen geen biljetten meer in te leveren, aan welk besluit de patroond zich bij de laatste aanbesteding reeds gehouden hebben. Hier kan dus.gevoegelijk van een patroonsstaking gesproken worden. Bij myn vertrek naar Rot- terdam roep ik aan alle vrien den, begunstigers en bekenden een hartelijk vaarwel toe. Wed. A. VAN AERDE. Axel, den 26 Januari 1911. De ondergeleekende bericht hiermede het geachte publiek van Axel en omstreken, dat hij de van wijlen zijn vader op denzelfden voet hoopt voort te zetten. Dankende voor het vertrouwen, dat mijn vader zoo ruimschoots heeft ge noten beveel ik mij ook verder in ieders gewaardeerde gunst aan. Belovende een prompte en vlugge4 bediening verblijf ik Onder minzame aanbeveling Uw dienstwillige dienaar, L. DEIJ Fz. Axel, 27 Januari 1911. en daarmede is de tijd Voor mooie uitstapjes en flinke ritten per fiets aangebroken. Die niet van onaange naamheden wenscht voorzien te zijn, doet dan beslist u w keuze omtrent gij zult beslist tevreden zijn. Verkrijgbaar bij Hl. DE KEIZER, Axel. Concurrentie onmogelijk. zoo juist ontvangen. Firma P. H. Veenhuizen, Axel. Winterhandenzalf, Glycerine, alsook alle van de Nederl. Apothekers associatie, zijn de beste en voor AXEL alleen' verkrijgbaar bij Stationsstraat.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 3