No. 8N. Woensdag 25 Januari 1911. 26e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAlX, Buitenland. FEUILLETON. Hst vermiste kleinood- xxxv r. AVELSUHH COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AL)VERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In het tweede proces tegen de Moa- bieters heeft de procureur-genera Preuss in zijn requisitoir erkend, dat de Berlijnsche politie hare bevoegd heden soms overschreden had. Maar de politie in haar geheel had dit niet gedaan, wel agenten op zichzelf. In elk geval meende hij, dat het machts misbruik van de politie nog geen ver luchtende omstandigheid voor de be klaagden was. Hij besloot echter met het verzoek, om den beklaagden om andere redenen verzachtende omstan digheden toe te kennen. Het O. M. verlangde schuldigverkla ring van vijt beklaagden wegens ernstige verstoring van de openbare orde (oproer), van vijf anderen wegens gewone ver storing van de openbare orde, van vier wegens samenspanning tegen de open bare orde (landvredebreuk) en van vier anderen wegens gemeenschappelijke beschadiging van goederen. De advokaten Heine en Liebknecht vroegen vrijspraak. ENGELAND. In de komende zitting van het Par lement zal weder het wetsontwerp ter besparing van zonnelicht, het voorstel om zomers de klok vooruit te zetten, zoodat de menschen vroeger opstaan en later naar bed gaan, worden inge diend. Naar 't heet, zal minister Chur chill de tweede lezing van het wets ontwerp bepleiten, maar het is zeer de vraag of er in deze zitting wel tijd voor zal wezenmeer dan een tweede lezing, gesteld dat die er door gaat, haalt het van het jaar stellig niet. De strijdbare kiesrechtvrouwen be ginnen zich weer te roeren. Toen Vrijdag minister Churchill in een taxi naar Downing-street reed, waar kabi netsraad zou zijn, stiet een vrouw, die een bauier droeg, waarop te lezen was „Moet de heer Churchill in de ge vangenis met den stok naar hem en raaxte zijn hoogen hoed. In Dow- mng-street liepen verscheiden vrouwen met banieren, waarop„Geef ons in leze zitting het stemrecht 1" De koningin heeft haar wensch te kennen gegeven, dat voor de japonnen, die zij met de kroning zal dragen, zooveel mogelijk Engelsche stoffen ge bruikt word in. Dat voorgaan heeft natuurlijs teu gevolg, dat vele dames, die bij de kroningsplechtigheid en de feesten tegenwoordig zullen wezen, ook aldus de Engelsche nijverheid steunen, en dat voorbeeld werkt door. Reeds zijn Engelsche zijdefabrikanten bij elkaar gekomen om te beraadslagen, hoe zij 't best aan de vraag naar hun zijde zullen beantwoorden. OOSTENRIJK HONGARIJE. De plotselinge lood van een arts ten plattelande van Boven-Oostenrijk heeft alle Oostenrijksche geneesheeren in groote opwinding gebracht. De lijdens geschiedenis van dr. Richard Franz, gemeente-geneesheer te Riedan, luidt als volgtDr. Franz had volgens plicht 67) Van de huwelijksreis teruggekeerd, reed Jürgen von Saldorf met zijne jonge vrouw naar huis. Renate zat naast hem, met zijne hand in de hare. Hare ge dachten dwaalden weer terug tot die zalige dagen in het zuiden, waar de zon glansde over blauwe meren en blinkende sneeuwbergen. Al die heerlijkheid lag nu achter haar verzonken. Maar haar geluk was gebleven. Op Jürgen's gelaat echter bespeurde zij, toen zij hem aankeek, den pein- zenden trek. »Je maakt je bezorgd over je broer,* zeide zij innig. »Ik voel 't, ook al verzwijg je 't mij.* »Wanneer ik hem zal gesproken heb ben, dan zal mij tenminste een pak van het hart genomen zijn,* antwoordde de majoor, telkens weer getroffen door Re- Uate's gave om de stemmingen van an deren te doorzien. »Ik verwijt mijzelf, in de dagen voor onze bruiloft minder hartelijk dan vroeger jegens hem te zijn geweest.* »Nu, dat zal hij je zeker gaarne ver- gpven, wanneer wij beiden voortaan een geval van typhus aangegeven. De Bezirksarzt had zich van de juistheid der diagnose overtuigd, die ten slotte ook bacteriologisch werd bevestigd. Een voorgenomen militaire inkwartie ring te Riedau werd nu afgelast, waar door de boeren zich in hun inkomen benadeeld zagen en daarom een waren veldtocht tegen hun gemeente-arts on dernamen. Levensmiddelen werden hem niet verkocht, zijn ruiten werden met steenen ingeworpen, zijn patiënten werden hem afgezegd, hij werd dage lijks bedreigd en ten slotte kwam het gemeentebestuur by den Landesaus- schuss met het verzoek, den arts at te zetten. Nu is dr. Franz dood, gestorven aan hartverlamming, een martelaar van zijn beroep, pas 36 jaar oud. Hij laat een weduwe, een zoontje en een oude moeder onverzorgd achter. De organisatie der Boven-Oostenryk- sche artsen heeft een protest-vergade ring bijeengeroepen te Lintz, waarin ook een actie op touw zal worden gezet om de weduwe en het kind van den onbemiddeld gestorven collega over eenkomstig hun stand te verzorgen. AMERIKA. De staatsgreep van de Paraguaysche minister van oorlog, waarbij deze zich het presidentschap verzekerde door den Vice-president weg te jagen, heeft reeds een ofïicieele bekrachtiging erlangd. De volksvertegenwoordiging heeft in een vereenigde vergadering der beide Huizen de zoogen. ontslagaanvrage van den president, en vice-president aan- hem belangstelling toedragen, zooals vroeger jij alleen.* Het rijtuig hield stil. »Kom,« zeide Jiirgen, terwijl hij zijn vrouwtje hielp uitstappen en de stoep op geleidde. »Nu ben je thuis, lieveling in je eigen huis Wees welkom En hij kuste haar op het voorhoofd, voor zij binnentraden. Renate was als in een droom, toen zij met hem door de kamers ging en al het schoons aanzag, dat zijne liefde hier voor haar had bijeengebracht, voor haar, die tot dusver niets op de wereld haar eigendom had mogen noemen. »Hoe kostelijkzeide zij, telkens weer zijne hand vattend. »Maar het allerkostelijkste is toch je liefde, die ik in alles zie doorstralen.* In zijne eigene kamer gekomen, voerde Jürgen haar voor het portret zijner eerste vrouw. Lang keek zij naar dit aangezicht, welks onschoonheid door een trek van goedheid en reinheid als 't ware verzacht werd. »Dat zij jou heeft liefgehad, dat verzekert haar hier een plaats voor immer,* zeide zij, diep bewogen door de zekerheid van eene liefde te bezitten, naar welke die vrouw daar vergeefs hare handen had uitgestrekt. Saldorf was naar de tafel gegaan, om de ingekomen brieven te overzien, toen de knecht iu de kamer trad met boodschap van Richard von Saldorf, dat hij zich wegens onwelzijn liet veront schuldigen, maar zou aankomen zoodra 't hem beter ging. En bij deze bood schap ging een groote ruiker van mei klokjes. »Heb je mijn broer zelf gesproken vroeg Jürgen. »Om u te dienen! majoor. Mijnheer zag er heel niet goed uit.* »Heb je 't gehoord, Renate vroeg Jürgen. »Ja. Hoe jammer zeide zy, van het portret zich afwendend. »Ik zal morgen, voor ik dienst heb, eens bij hem aangaan.* >Als ik wist dat 't hem niet onaange naam zou wezen, dan ging ik met je mee.* »Dat is heel lief vau je,< zeide hy. »Maar iaat mij zelf eerst eens gaan zien, wat hem eigenlijk hapert.* Het bericht had Jürgen zeer teleurge steld. Het was in den laatsten tijd eene zijner aangenaamste gedachten geweest, Richard naast Renate te zien staan, als deelnemers in zijn geluk, terstond als derde in den bond opgenomen. Nu zag hij eene ledige plaats en die le< verdroot hem. Hij riep den knecht terug. »Heb je mevrouw ook gesproken »Neen, majoor. De meid zeide, dat mevrouw nog niet van de reis terug was.* Jürgen beet zich op de lip. »Zoo 'tls goed genomen. Daarna werd Jara tot pre sident „verkozen". De republiek Panama gaat een spoor weg bouwen van Panama (stad) naar David, heel in den Zuidoosthoek der Republiek. Wordt deze lijn, van 275 Eng. M., ook werkelijk ter hand ge nomen en voltooid, dan zal daarmee een nieuwe, ontbrekende schakel wor den ingevoerd in de keten, die eenmaal voltooid, de groote spoorwegnetten van Nooid-Amerika in rechtstreeksche ver binding zal brengen met de spoorweg stelsels van Zuid-Amerika. Maar voorloopig beschikt Panama nog niet over de fondsen om den spoor wegbouw te kunnen ter hand nemen. De plannen zijn echter reeds klaar en de weg is al opgemeten. BELGIE. Het Handelsbl. van Antw. schrijft over de staking in het kolenbekken van Luik Vrijdag was er een merkelijke ver betering in den toestand. Hoewel Don derdag de herneming der staking was temd geworden, werkte men bfma volledig in al de putten. Ook te Hol- logne, Flèmalle, Jemeppe, Montegnèe en te Herve. De staking was nog volledig te Luik, Herstal, Wandre en Jupille. Er ontstaat onder de mijnwerkers' eene gisting tegen de socialistische leiders. Le Peuple is zoo sober mogelijk in 'f geven van inlichtingen, en de Popu- laise, het lokaal der socialisten, is Don- Den volgenden morgen was Renate tydig bij de hand, om haar nieuwe thuis met nieuwe opgetogenheid te over zien. De zon scheen door de vensters, en al de kostelijke bloemen, die de majoor van zyne kameraden ontvangen had, geurden om strijd. Voor den ruiker meiklokjes, dien Jür gen's broeder had gezonden, bleef zij peinzend staan, nam een paar stengeltjes er uit en stak ze, door een plotse- lingen weerzin bevangen, weer in de vaas terug. »Je houdt ook niet van sterke geuren F* vroeg de majoor. >Niet bijzonder. Zij maken het hoofd zoo zwaar.* »Zwaar schertste hij, haar in de oogen blikkend. »Bloemengeesten Zoo vluchtig als gedachten Juist! Ook gedachten bezjvaren het hoofd.* »Toch niet wanneer het gelukkige gedachten zijn »0 jaOok dan nog,* fluisterde Re nate, haar hoofd aan zijnen schouder leggend. De knecht bracht een kaartje. >Als 't mevrouw niet ongelegen komt, dan verzoekt deze heer dringend om een onderhoud.* »Merkwaardig Renate reikte het kaartje aan Jürgen. »Ik heb heele- maal vergeten je te zeggen, dat op onzen bruiloftsdag, even voor je mij tot de

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1