No. 84. Zaterdag 21 Januari I9fll. 26e Jaarg. Hst vermists kleinood. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. m COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Woensdag vierde het Duitsche rijk lijn veertigsten verjaardag van zijne itichting. De bladen wijden artikelen nan de grootsche vlucht, die het rijk ii die veertig jaar heeft genomen. Het ongeluk met de onderzeeboot U [II heeft aan de vier man, die nog in len toren zaten, volgens de laatste Ifêrichteh, het leven gekost. De rest ?an de bemanning is, dank zij den iaurstofvoorraad dien men aan boord en de hulp, die Verschillende marine-vaartuigen konden brengen, gered. Het ongeval, een gevolg van het bij ongeluk volloopen van een atdeeling van het vaartuig, gebeurde Dinsdag ochtend in de buurt van de badplaats ïeikendorf. De commandant deed fadelijk moeite, om de boot op het olrand te zetten. Zoodoende kwam zij h ondiep water te liggen en stak het roorschip boven den waterspiegel uit. Barkassen en allerlei andere vaartuigen werden dadelijk te hulp gezonden. Tegen twaalven kwam de teletoonboei van de gezonken boot aaD de ópper- klakte, ten teeken dat de bemanning aog leefde en dat zij met de redders wilde spreken. Om vyt uur konden reeds tien man «it het voorschip gered worden, om kif zeven waren er 27 in veiligheid gebracht. Maar de ongelukkigen die ia den toren zaten, waren toen nog Lotte Kleber had den man laten uit «prekenmaar nu, trillend van onge duld, koD zij zich niet langer inhouden. »Ik heb u beleefd verzocht 't kort te aken, mijnheer!* riep zij »en u kat mij op heete kolen zitten, terwijl ik tot een groot diner de gasten aan mijne tafel wachtDat is toch werke lijk om zelfs een engel uit zijn vel te doen springen »Ik kan de finale van de zaak bekor ten,* zeide de heer Hübner, oprijzend. De dochter van den bewusten Schulze maakte, toen zy volwassen was, kennis met een reeds min of meer bejaarden man, den stadsklerk Mildner, die haar na den dood harer ouders trouwde en later naar Neustadt werd verplaatst. Hier kwam de man te overlijden. De weduwe Weef met één kind, eene dochter, in de karigste omstandigheden achter. Zij «tierf een jaar geleden. De dochter echter, Renate Milduer, is zes maanden geleden de vrouw van majoor Jiirgen von Saldorf geworden.* Lotte'8 hoofd zakte tegen de stoel leuning. Toen richtte zij zich op, vaal bleek, met ingezonkene oogeo. »Wat een onzin! Wat een malle graatjes riep zij. »Wilt u mij met niet te redden. Eerst moest de boot gelicht en de toren opengebroken worden. Onder de drie vermisten waren de commandant kapitein-luite nant Fischer en de officier vaa de wacht, luitenant Kalbe. Dezen hebben met een mindere het leven gelaten. Op 31 December waren in Pruisen 1900 gemeenten met 4091 boerderijen met mond- en klauwzeer besmet. In 1899 waren nog 15,262 gemeenten met 77,'800 boerderijen besmet. FRANKRIJK. Een gek heeft Dinsdag in de Fransche Kamer vau de tribune onder de pers tribune een schot gelost in de richting van de regeeringsbank, en den directeur van de afdeeling armenzorg aan het ministerie van binnenlandscbe zaken, den heer Mirman, die als regeerings- commissaris in de Kamer was, aan den rechterkuit getroffen, gelukkig niet ge vaarlijk. Een tweede schot, op Briand gericht, miste. Volgens de Kamerleden die het voor val bijwoonden, is er zeker wel een minuut verloopen tusschen de beide schoten, en mikte de dader bij het tweede schot koelbloedig op Briand. De bode die den man aanhield vertelt, dat deze eerst verborgen stond achter een pilaar. Na het eerste schot trachtte de bode hem te bereiken, maar ver scheidene personen zaten in banken, zoodat hij moest om loopen. De dader gat zijn naam op. Hij heet: Gizelme en is oud-griffier van het vredes- gerecht te Pauwegens storing der dit verhaaltje bijgeval mijn vermogen afhandig makeu Maar wacht een beetje, mijnheer I Dat zal zoo vlot niet gaan Denkt u dat u een idioot voorhebt Dat zal u niet meevallen, mijnbeerIk laat mij zoo maar niet het vel over de ooren trekkenRe nate Mildner P Neen maar, nu nog mooier Die mamsel Dat ontbrak er nog maar aan »Ik twijfel niet, of mevrouw Von Saldorf zal niet het onderste uit de kan verlangen. Zij zal wel bereid zijn tot eeoige concessiën.* »Concessiën Zij aan mij Dat kunt u zoo denken Waar is dat testament, met die idiotische clausule Waar is het bewijs, dat niet de wisselvervalseher werd gedood, maar die andere schooier Dat wil ik zien.* »Mijn bezoek had enkel ten doel, u voor te bereiden. De zaak gaat, gelijk vanzelf spreekt, den gerechteiijken gang,* zeide de advokaat, naar zijn hoed grijpend. »Ja ja, mevrouw, er zijn in het leven van die fatale verrassingen.* »Hoor eens mijnheer,* begon Lotte, terwijl zij nader tot Hiibuer kwam en hem op den arm tikte, »een woord in vertrouwen.... Wanneer u niet tegen mij werkt, dan zal dat niet tot uw schade zijn. Ik kan, wanneer het er op aankomt, meer dan edelmoedig wezen. Renate Mildner heeft door haar huwelijk reeds het miliioen van Lina beet. Nu, wat hoeft zij dan ook nog het tweede geestvermogens was hij van zijn ambt ontheven. Hij ontkende eerst op Briand te hebben aangelegd, en hield vol in den blinde te hebben geschoten. Hij gaf zijn spijt te kennen, dat hij Mirman getroffen had in plaats van een afge vaardigde. Op de vragen van den rechter van instructie antwoordde Gizelme met on samenhangende zinnen, uit welke bleek, dat hij ontoerekenbaar is. Hij erkende toen evenwel, dat hjj gemikt had in de richting der regeeringsbanken. ENGELAND. Ter betere bewapening van de Lon- denscbe politie worden een aantal pistolen beproefd, en nu maakt van den schrik, door de geschiedenis van Houndsditch veroorzaakt, ook een fa brikant van alarmseinen gebruik, om zijn uitvinding aan den man te brengen. Dinsdag is er een proef mee genomen in een schouwburg. Zoodra een in breker een raam openschuift, of een plek voor de brandkast of iets dergelijks betreedt, slaan er niet alleen schellen aan het luiden, maar wordt er eleotrisch licht ontstoken, dat niet op de gewone wijze kan worden uitgedraaid, en de naaste politiepost wordt gewaarschuwd, met aangifte van het bedreigde huis. De proef lukte goed. De fabrikant een Duitscher, naar den naam van zijn toestel te oordeelen heeft reeds een overeenkomst met een maatschappij van inbraakverzekering geslotenwie zijn alarmsein in huis heeft, betaalt minder premie. Gebruik dus uw verstand, mijnheer. Wat niet weet, dat niet deert en zwijgen is goud. Dus, onder ons hoeveel wilt u hebben, om deze zaak blauw-blauw te laten?Nu nu, wees nu maar niet op uw teen getrapt. Zaken zijn zaken, en geen enkele jurist is vies van geld. Dus wat verlangt u, om uw mond te houden Als we eens zeiden vijftigduizend mark, hm Hebt u bijgeval nog een compagnon in deze affaire P* »Ik heb het genoegeu u te groeten, mevrouw,* zeide Hübner, tusschen erger nis en lachlust. »Natuurlijk kon ik zulk eene gewichtige aangelegenheid niet heel alleen in handen nemen. De beslissing, of er tot een proces zal wor den overgegaan, staat aan de familie Von Saldorf. Ik zal, daar ik mevrouw Renate Von Saldorf in hare bruilofts dagen te Dresden niet te spreken kon krijgen en zij tot heden op reis was, die dame morgen gaan opzoeken. Het zal ongetwijfeld, daar zij eene zeer lief hebbende dochter moet zijn geweest, op haren weg liggen, het aandenken van hare moeder en van haar moeders vader- recht te doen wedervaren.* Jawel, op ui ij n e kosten riep Lotte woedend. >Het aandenken van hare moeder Mooie praatjes 1 't Zou wat 1 Om klinkende specie gaat 't om een miliioen binnen te halen en een ander in de misère te storten Maar goed! Ik heb u een nobel aanbod ge- ITALIE. De regeering zal binnenkort bij de Kamer een wetsontwerp indienen, dat alle met de ontwikkeling der Italiaan sche vloot samenhangende vraagstukken definitief zal regelen. Dat ontwerp beoogt een aanvulling en gedeeltelijke uitbreiding van het vlootontwërp van 1905 en omvat een nieuw program van aanbouw, strekkende öm een aantal onde slagschepen door zéér moderne te vervangen. Het ontwerp van 1905, dat werd aangevuld door een ontwerp van 1909, voorzag in den aanbouw van vier slagschepen (Dreadnought's), drie kleine kruisers, 18 torpedo-vernielers, 15 torpedobooten voor de hooge zee en 6 onderzeeërs, welke schepen vóór het einde van 1915 afgeleverd zouden moeten zijn. Door het nieuwe ontwerp zal de termijn voor aflevering dermate bespoedigd worden, dat het genoemde program reeds in den loop van 1914 ten uitvoer zal gelégd zijn, terwijl het nieuwe program boveudieu drie Dread nought's omvat. De nieuwe Dread nought's zullen van zwaarder geschut worden voorzien dan de vroegere. De Italiaansche marine zal alzoo een der eerste zijn die het voorbeeld van Enge land ten deze volgt. De drie Dread nought's van het nieuwe program zullen vóór het einde van 1916 moeten afge leverd zyn. OOSTENRIJK HONGARIJE, De volkstelling heeft een onaange name verrassing gebracht, namelijk het feit, dat het cyfer dér geboorten afneemt. daan. U wilt niet BestZiet u dan wie u een vijftigduizend mark en ik zou er ook zestigduizend van hebbén willen maken zoo maar in de hand stopt!.... En nu heb ik er genoeg van Hare drift deed haar alle zelfbeheer- sching verliezen. Zy wees als een furie, met opgeheven arm naar de deur. Daar is de deur, meneerEr uit, zeg ik u Toen de deur achter den schamper buigenden advokaat dichtviel, viel ook Lotte Kleber's arm uit de horizontale richting, om slap langs hare zijde neer te hangen. Haar levenspees was afge sneden geworden. Met een langzaam rondgaanden blik nam zy de gansche pracht en heerlijkheid van haar salon nog eens in zich op. Toen ging zij langzaam door de andere vertrekken en monsterde alles wat haar daar tegen- pronkte. En eindelijk bleef zij, als verslagen en verlamd, voor de over- ladene tafel staan, aan welke zij straks hare genoodigden zon moeten laven. Het kamermeisje, op een komplimentje belust, kwam vertrouwelijk nader en vroeg »Ziet 'ter alles niet keurig uit, me vrouw Het antwoord, dat zij kreeg, ver schrikte,en verbaasde haar. »Loop met heel je tafel naar den snauwde mevrou^r Charlotte Kleber haar toe. Wordt vervolgd.^

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1