Binnenland. Tekening met de publieke opinie, welke de neutraalverklaring van het Panama kanaal voorstaat. Zij betoogen dat het een onjuist standpunt is het Panama kanaal-gebied te beschouwen als Ameri- kaansch territoir. Naar den eisch uitgevoerde verdedigingswerken zouden trouwens ook veel meer kosten dan 5.000.000 dollar en zouden daarenboven het mikpunt worden van de vijandige aanvallen van iedere mogendheid, waarmee de Vereenigde Staten zich in oorlog zouden kunnen bevinden. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements-recht- bank te Middelburg mr. J. W. Zijlstra, thans griffier by het kantongerecht te Groningen. De opbrengst van 's Rijks middelen bedroeg over December f 16.262.179 tegen 1 16.662.352 over dezelfde maand in 1909. Over het geheele jaar 1910 was de op brengst f 176.526.728 tegen f 169.114.515 in het daaraan voorafgaande jaar. Deze vermindering in December is te wijten aan een aantal der voornaamste middelen. M. A. Brandts Buys. Te Eerbeek is overleden M. A. Brandts Buijs, oud-muziekdireoteur en componist te Zutpben. De overledene werd 13 October 1840 te Deventer geboren. In Zutphen richtte hij in 1873 een afdeeling der Maatschappij tot. bevordering der toonkunst op. Als componist was hy bekend door zijn liederen, terwyl hy ook een aantal kleine koorwerken en composities voor orgel en klavier het licht deed zien. Van zijne hand verschenen eenige bundels kinderliederen. AXEL, 17 Januari 1911 Vrijdagavond hield de vereeniging Werkmansbelang onderlinge maatschappij tot geldelijke uitkeering by het verliezen van varkens alhier op de bovenzaal van den heer P. Koole hare jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitter schap van den heer CL P. Minjon. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het feit, dat hij het voorrecht smaakte de tiende jaarvergadering te openen en met blijdschap mocht con- stateeren dat deze vereeniging, welke hij zelf den 18 Augustus 1900 had nooit het hoofd gebroken,* antwoordde Lotte kregelig. Waarom vertelt u mij dit, nu u toch weet dat ik niet veel tijd heb »Het spijt mij, u lastig te moeten vallen,* zeide Hubner met onverstoor bare kalmte »maar ik geloof werke lijk dat 't ten zeerste in uw belang is, mij geduldig en rustig aan te hooren De zoon van den heer Wilhelm Schulze was een lichtzinnig jongmensch. Is het u bekend, dat hij door zijnen vader ver- stooten werd? En om welke reden?* »Ik zeg u nogmaals, dat zulk gehar rewar onder famieljeledeD mij totaal on verschillig is!* riep Lotte driftig. »fk heb wel eens iets gehoord van een schurkenstreek »Die schurkenstreek, zooals u zegt, bestond hierin, dat het jonge mensch zijn vaders handteekening vervalschte, om zich geld te verschaffen. Dienten gevolge verstiet hem zijn vader en nam uwen grootvader als pleegzoon aan.* »Ja ja, dat buitenkansje is indertijd in onze famielje gevallen. Hebt u daar iets tegen »Niet het geringste, mevrouw. De verstooten zoon nuverzeildenaar Amerika. Nadat hij zijn geld te New-York had verbrast, werkte hij als sjouwerman voor zijn brood aan de haven. Nu wilde het geval, dat in dienzelfden tijd daar ook een andere Duitsche landverhuizer j werkte een naamgenoot, Friedrich j opgericht, steeds in bloei toeneemt en meer en meter nut afwerpt. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester bleek, dat het aantal gewone leden thans 130 bedraagt, dat der donateurs is 28. Er werden in het afgeloopen jaar 178 varkens gekeurd. 23 varkens werden bezocht wegens ziekte, daarvaB zyn er 9 gestorven of onteigend, wegende samen 410 K.G, De ontvangsten bedroegen zonder de rente van de spaarbank 572,85 en de uitgaven 294,44, zoodat er een batig saldo is van 248,32. Het is dus voor de vereeniging een zeer gunstig jaar geweest, wat ook vooral hierin zijn oorzaak vindt, dat de inspuiting tegen de vlekziekte verplichtend is gesteld. Met hetgeen van vorige jaren is over gehouden bedraagt het kapitaal der vereenigiHg thans 1418,81. De h.h. P. Koole en A. E. C. Kruysse, die aan de bfeurt van aftreding waren, werden ieder met 62 van de 67 uitge brachte stemmen als bestuurslid her kozen, Welke benoeming werd aange nomen onder dankzegging aan de ver gadering voor het in hen gestelde ver trouwen. De uitkeering bleef bepaald op 40 cent per K.G. levend gewicht, nadat met overgroote meerderheid was aan genomen een voorstel van het bestuur om dit jaar de oude leden der vereeni ging twee maanden, n.l. Februari en Maart vrij te stellen van contributie voor één varken. Het entreegeld bleef bepaald op f 1,--, terwyl voor hen, die gulks moeilijk kunnen missen, uitstel van betaling kan verleend worden tot Juli. Ook het salaris van den secre taris-penningmeester bleef onveranderd. Bij de omvraag vroeg het lid P. van Bendegem het woord. Hij dankte den voorzitter die de vereeniging had op gericht, nu deze tien jaren heeft bestaan, voor de groote toewyding ten opzichte der vereeniging aan den dag gelegd, den penningmeester voor zijn goede zorgen aan de dubbeltjes besteed en verder alle andere bestuursleden voor hetgeen zij in het belang der vereeniging hebben verricht. De voorzitter dankte namens zijü medebestuurders den spr. voor zyne van waardeering getuigendê woorden en gaf de verzekering, dat, waar het werk van het bestuur zoozeer door de leden op prijs wordt gesteld, zulks een spoorslag zal zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan en alzoo de vereeniging meer en meer in bloei te doen toenemen. Schulze, die van zijn loon zijn arme bloedverwanten in het vaderland onder steunde. Vermoedelijk werd het harde werk den jongen koopmanszoon te zwaar, want hij verliet New-York en trok naar Chicago, terwijl zijn naamgenoot als haveuwerker verder aan den arbeid bletef tot het ongeluk wilde dat hij door een neerstortend vat verbrijzeld werd »Ik ben werkelijk benieuwd,* riep Lotte Kleberg »wat die heele geschiede nis mij aangaat!* »Het geval kwam ter kennis van het Duitsche consulaat, en de consul, met het hoofd der firma Friedrich Wilhelm Schulze te Memmingèn welbekend, maar niet onderricht van de aanwezigheid van een naamgenoot, deed te goeder trouw uwen grootvader het bericht toekomen, dat zijn zoon op dien en dien dag bij het lossen van een schip verongelukt was. De verwanten van den feitetijk verongelukten Friedrioh Wilhelm Schulze ■die zonder eenig bericht bleven, hielden .inmiddels niet op zijn verblijf na te •vorschen »Wat raakt mij dat allemaal riep Lotte, met een duidelijk handgebaar te verstaan gevènde dat de audiëntie, afge loopen was. »Deze verwanten zijn 't, die de aan gelegenheid in gang brachten,* voer de advokaat met een moeizaam onderdruk ten glimlach voort, terwijl zijn blik Zaterdagavond hield de kolen- vereeniging De Herleving alhier onder voorzitterschap van den heer F. G. van Tatenhove hare jaarvergadering ten huize van den heer G. Gilijamse. De statuten, welke koninklijk zijn goedgekeurd, alsmede het huishoudelijk reglement werden behandeld en zonder verandering goedgekeurd. Het bestuur dat voor deze maal in zijff geheel af trad werd met overgroote meerderheid van stemmen herkozen, het bestaat uit de heeren F. G. van Tatenhove, P. van der Welle, F. Dieleman, P. van Dijken, M. Stouthamer, P. Dees en A. de Ruijter. In de commissie voor het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester werden benoemd de heeren J. van Bendegem, P. de Bruijne en C. P. Minjon. Besloten werd een magazijn te bouwen voor die leden welke weinig bergplaats hebben of niet alles tegelijk kunnen betalen. Daarna sloot de Voorzitter de ver gadering. Hedenmiddag werd ten huize van den heer G. Gilijamse door het bestuur van de vereeniging Vooruitgang is ons Streven alhier aanbesteed de levering van 270.000 K.G. superphosphaat (14 pCt.), 40.000 K.G. chilisal peter, 9.100 K.G. zwavelzure ammoniak en 19.000 K.G. kaïniet (12.4 pCt.) Leveringstijd voor de chilisalpeter en kaïniet, de eerste week van Februari 1911, terwijl de superphosphaat en zwavelzure ammoniak in de tweede week van Februari moeten geleverd worden alles franco Axelscbe Sassing, of station Axel, op het voertuig der leden. Ingeschreven werd als volgt a. voor de superphosphaatHudders, Oedelem (B.) voor 2,69 Van Ardenne, Dordrecht voor 2,57 Eversdijk, Bie- zelinge voor 2,55 P. de Bruijne, Axel voor 2,45 Glerum Co., Vlake voor 2,43 Bedet, Ter Neuzen voor 2,39 D. J. Oggel, Axel voor 2,36 A. Wie- land, Ter Neuzen voor 2,36 P. J. Scheele, Ter Neuzen voor 2,35 en A. Hamelinck, Ter Neuzen voor 2,33. Gegund aan laatstgenoemde. b. voor de chiliEversdijk voor f 11,27; Glerum Co. voor 11,17 Gevers, Bergen op Zoom voor 11,16; Hudders voor 11,14 Meurichy, Clinge voor 11,14; D. J. Oggel voor 11,11 P. J. Scheele voor 11,08; W. Bedet voor 11,07 en P. de Bruijne voor f 11,07. voortdurend op mevrouw Kleber's roode gezicht rustte. Misschien is het u be kend geworden, mevrouw, dat de oude heer Schulze bij de ontvangst van het doodsbericht zijne onverzoenlijkheid diep berouwde, en dat het jammerlijke uit einde van zijnen zoon hem bitter leed deed »Neen, daarvan is mij niets bekend en het |raakt mij ook geen haar!* riep Lotte, met de vuist op de tafel slaande. »En toch was dit late berouw van groote beteekenis zelfs tot op den huidigen dag. Want het veroorzaakte eene clansule in des ouden heers testa ment, dat reeds den geadopteerden zoon tot universeele erfgenaum benoemd had eene clausule, bepalende dat, indien de eigen zoon van Friedrich Wilhelm nog in leven ware geweest, hij dezen zijne nalatenschap niet zou hebben onthouden, en dat hij, met het oog op des jongelings noodlottigen dood, de onterving introk en hem wederom als zijn zoon erkende.* Lotte Kleber staarde den spreker een paar seconden sprakeloos aan. »Mij dunkt,* zeide zij met een gedwongen lachje, »my dunkt dat u hier een spie rinkje uitgooit om een kabeljauw te vangen. Wat gaat u eigenlijk deze his torie aan »Beroepshalve, mevrouw. Het is lastig gesnuffel en gepeuter geweest, voor de draden van dit geval uit elkaar geplozen waren. Maar nu is de zaak toch opge- Bij loting gegund aan laatstgenoemde. c. voor de kaïnietVan Ardenne, voor 213,58; D. J. Oggel, voor 209,58; G. Dees, Ter Neuzen, voor 207,5 en P. de Bruijne, voor 207,3. Gegund aan laatstgenoemde. d. voor de zwavelz.-ammoniak P. J, Scheele, voor 15,99 Van Ardenne, 15,89; Glerum Co., 15,86; en Hudders, voor j 15,54. Niet gegund. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot lid der gezond heidscommissie zetel Neuzen, de heer J. C. Bom, arts te Axel. Door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, werd tot waarnemend secretaris-ontvanger en door de besturen der binnenbeheeren van genoemde polders tot waarnemend ontvanger-griffier benoemd de heer J. A. Klaassen, te Ter Neuzen. Bij de opneming van de kassen der polders in beheer by wijlen den heer Wortman, burgemeester van Zaam- slag, is een te kort bevonden van ruim ƒ20.000. M. Crt. De besturen van de polders Zaam- slag, Groote Huissens, Van Lijnden, Aan- en Genderdijke en Kreke be noemden tot waarn.-ontvanger-griffier den heer H. J. van den Ouden te Ter Neuzen. Zondagavond omstreeks 7 uur brak brand uit in het schuurtje van A. Breijaert te Koewacht. Doordat er spoedig hulp aanwezig was, was de brand spoedig gebluscht. Het schuurtje brandde echter geheel af. Eenige kippen en konijnen kwamen in de vlammen om. Het ander vee kon gered worden. Alles is verzekerd. Oorzaak onbekend. Het was dezer dagen tien jaar geleden dat "de onderlinge varkensver- eeniging Helpt Elkander te Boschkapelle werd opgericht. Sinds de oprichting was de heer P. B. Mei, wethouder van Boschkapelle, onafgebroken voorzitter ervan. Als blyk van waardeering werd hem door de Vereeniging een prachtige stoel aangeboden. Op de algemeene vergadering bleek dat in 1910 het aantal leden van 66 tot 105 was geklommen, terwyl het aantal eereleden 12 bedroeg. In dat jaar waren verzekerd 131 varkens voor het geheele jaar, en 32 voor 6 maanden5 varkens stierven, waarvoor f 82.411/2 werd uitgekeerd. Op 1 Januari 1910 was in kas f505.321/2; de ontvangsten bedroegen in den loop des jaars f307.11, en de uitgaven f löl.Ol1,^, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 713.43. Bij acclamatie werden de heeren J. Lafarre, G. Fermont en J. v. Bastelaar herkozen, respectievelijk als secretaris, penningmeester en keurmeester. Naar men uit Hontenisse meldt, heeft men de twee landloopers, die in de schuur van de afgebrande hofstede van den heer Van de Voorde onder Walsoorden nachtverblijf hadden in den nacht van den brand, te Lillo (België) aangehouden. Het zijn twee ontvluchten uit de in richting te Hoogstratenhet Belgische Veenhuizen. Er rusten op hen ernstige vermoedens den brand te hebben ver oorzaakt. M. Crt. ingin raarin kste ge klaard. De in het leven geblevene, dat is de echte Friedrich Wilhelm Schulze, heeft te Chicago in eene drukkerij als letterzetter gewerkt, heeft Jjeen Duitsch meisje getrouwd en is eindelijk, met eene in 1866 geborene dochter, naar Duitschland teruggekeerd, waar hij zich te Miinster in Westfalen vestigde en verder in zijn vroegere beroep daar werkzaam was.* Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2