So. 83. Woensdag 18 Januari 1911. 26e Jaisr^. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenhuid. FEUILLETON. Het vermiste kleinood. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Gentfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Gent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Junius, de pruttelgrage „billet"-scnrij- rer van de Écho de Paris, zegt een woordje over het slordige uiterlijk der Parijsche straten, de vuile plaveisels, waar inderdaad in de pers reeds lang, eu niet alleen in Parijsche bladeu, over geklaagd wordt. De Parijzenaars, schrijft Junius, be hagen zich met reden, maar veel te jachtzinnig over de onvoldoende manier, waarop het gemeentebestuur hun stad onderhoudt. Ik heb, zegt hij, heel wat hoofdsteden gezien, maar ik durf zeggen, dat er geen een, behalve misschien Belgrado twintig jaar geleden, er zoo slordig en terugstootend uitziet als deze uitverkoren stad, die zich met wel behagen hoofdstad der wereld laat noemen. Haar straten hebben voort durend putten en bergen, zijn opge broken, versperd, bedekt met afval en vuil en slijkerig als landwegen. Geen enkele straat kan men vah begin tot eind doorloopen zonder te stuiten op een berg zand of een gat. De Parijze- naar wordt kwaad en vloekt, maar zijn slechte humeur uit zich alleen in ivoorden. Onder de tyrannen, die hem heel goed behandelden, maakte hij oproersinds hij zijn eigen baas is, laat hij zich door menschen die in zijn loondienst zijn behandelen als een tooneel-dwaas door zijn knechts. Maar er is toch een gemeenteraad Zeker, er is een gemeenteraad, die voor het onderhoud van Parijs over een be 65) - XXXV. Mevrouw Lotte Kleber was bijzonder goed geluimd. Als zuster van wijlen mevrouw Von Saldorf had zij in de betere kringeu haren intocht gehouden, het viel niet te loochenen, dat er door zekere speculatieve oude vrijers fuiken voor de rijke weduwe werden uitgezet. Dit feit deed Lotte's natuur lijken hoogmoed aanzwellen tot de won derlijkste opgeblazenheid, zoodat zij meer dan ooit haren volumineuzen boezem tot een krop opzette. Zij had nu uitnoodigingen genoeg ont vangen, om op haar beurt zelf een diner te kunnen geven en wel, zooals zij aan hare vriendin Griitzig te verstaau gaf, eeu dat op pooten zou staan. En mevrouw Griitzig, die niets liever deed dan met hare famielje buitenshuis di- neeren, had mede de noodzakelijkheid betoogd, dat de menschen eens te zien zouden krijgen waar Abraham den mosterd haalt. Weliswaar moest menigeen eene stille antipathie overwinnen, wanneer mevrouw Kleber zich op den zak klopte en met haar moois pronkte. Maar desniettemin hadden slechts weinigen de uitnoodiging grooting van 380 millioen frank beschikt. In den gehaten tijd van het keizerrijk, smaalt Junius, was de begrooting drie maal kleiner en Parijs, steeds in parade toilet, frisch en keurig, blinkend als een nieuwe stuiver, wekte de bewonde ring der geheele wereld op. Het dankte wel is waar zijn aangename uiterlijk aan een vernedering, want zijn gemeenteraad werd benoemd door den prefect der Seine en die prefect was eeu verschrikkelijk mensch. Hij heette Haussraannniemand is meer verwenscht. Maar, bitst Junius,'zij die er behagen in schepten hem aan te vallen, behoefden zich tenminste niet te beslijken. Waarom maken die ge meenteraden, met een; begrooting van 380 millioen. die door het souvereine volk gekozen worden, van Parijs een modderpoel Een wakker, scherpzinnig lid van den gemeenteraad, Dausset, heeft het onlangs gezegd in een rapportomdat er in den dienst, waartoe het toezicht op straten en wegen behoort, noch van orde, initiatief of stelsel sprake is. Die dienst omvat verschillende afdeelingen, waartusschen echter in 't geheel geen samenwerking bestaat. Bijv. de diensten van rioolen, waterleiding, gasleiding, ondergrondsche spoorwegen en bestra ting, houden geen voeling met elkaar en iedere dienst kan de straat voor eigen doeleinden opbreken zonder de andere takken te verwittigen en deze beginnen op hun beurt, wanneer ze daar lust in hebben. Junius beant woordt de vraagwie van dezen toestand de schuld draagt, natuurlijk volmondig metde geest van het stelsel van be stuur, dat z. i. door en door anarchis tisch is. Het is een stelsel, waarbjj niemand beveelt of bestuurt. Men leeft er volgens het devies van zekere abdij doe wat je wiltVroeger, zoo besluit Junius, in legendarische tijden, leefde er een koning, die Pétaud heette, wiens hof een symbool der anarchie gebleven is. Het huidige bestuur van stad zoowel als land heelt zijn erfenis aanvaard. RUSLAND. De correspondent te Konstantinopel van een Duitsch blad zegt van gezag hebbende Turksche zyde vernomen te hebben, dat men in de ambtelijke kringen te Konstantinopel overtuigd blijft van de goede trouw der Duitsche staatkunde tegenover Turkije. In Turk sche regeeringskringen weigert men geloof te slaan aan de beweringen, dat Duitschland zich tegenover Rusland zou hebben verbonden om af te zien van alle plannen op den aanleg van spoorwegen in het noorden van Klein- Azië. Met dat al bevindt zich de Porte in een zeer moeilijke positie. Perzië en het noorden van Klein-Azië zijn van het grootste belang voor het bestaan van Turkije. De Porte kan niets mede- deelen ter geruststelling van de ver ontruste openbare meening. En het groote publiek voelt dat er meer noodig is dan vertrouwen zonder meer. PORTUGAL. De Daily Mail neemt een interview op, dat haar correspondent te Pau met afgewezen, alleen om het millioen 1 Sedert de eerste voormiddaguren nu was Lotte Kleber in voortdurende bewe ging om de verborgen schatten harer buffets aan het licht te brengenen datgene, wat met den besten wil geen ats meer op de tafel vond, moest ergens op consoles of in de flank ten toongesteld worden. Als. aangename af wisseling behandelde zij tusschendoor de toiletkwestie want van de bij dergelijke gelegenheden in fijnere kringen gebrui kelijke eenvoudigheid der huisvrouw wilde zy natuurlijk niets weten. Vooi loopig maakte zij, van het sjouwen vuurrood in het gezicht en nog ongepoe- derd, min óf meer den indruk van de bezitster eener poffertjeskraam. Het kamermeisje bracht eene kleine lafenis binnen. Daareven was de oppasser van majoor Saldorf hier boven, vertelde zij, met een vertrouwelijk oog knippen. >Het jonge paar komt heden avond van de huwelijksreis terug.* »Zoo 't Doet mij plezier 1* Lotte trok een vies gezicht. »Meneer van boven is ziek. Hij kan niet uitgaan.* »Dan moet hij thuishlij ven Vindt mevrouw 't niet raar, dat me vrouw vau boven heel niet terugkomt Als ik alles raar moest vinden wat die menschen hier boven doen en laten, dan had ik wel dagwerk 1* »Weet mevrouw al wat voor een praatje er loopt hier in huis vroeg de babbelzieke meid. »Dan mocht ik wel zes ooren hebhen in plaats van twee. Wat praten ze dan ►Ze zeggen maar ik weet niet wat er van waar is dat mevrouw Von Saldorf heelemaal niet terugkomt.* »Is 't waar Zeggen ze dat En waarom »Wel, 't heet dat die twee als hond en kat leven.* »Zoo Een mooi huwelijk I* riep Lotte vergenoegd. »'t Moet ook erg schraal zijn met 'tgeld. Het dienstmeisje kan haast geen cent uit mevrouw's handen krijgen. »Is 'tal zoo ver?» riep Lotte, met stralenden blik.... »Komaan, doe maar eens open er wordt gescheld. Ik geef nu geen belet, hoor!* De juffer ging en kwam terug met een kaartje. »Daar is alweer die heer, die mevrouw wenscht te spreken.* Advocaat Hiibner Vraag of je de boodschap niet kunt aannemen.* »Hij verzocht dringend, mevrouw zelf te mogen spreken. Het zou mevrouw zeker niet onaangenaam zyn.« »Die soort van menschen zijn toch verschrikkelijk lastig 1 Laat hem dan maar in 't salon.* Lotte vond 't niet noodig, eerst een blik in den spiegel te werpen. Zij ste vende in het volle besef harer waardig heid de aangrenzende kamer in. een niet met name genoemd vertrouwe ling van Dom Miguel gehad heeft. Hjy zeide, dat de pretendent Miguel klaar staat, om naar Portugal terug te keeren en desverbingd ffen troon te beklimmen, zoodra de onvermijdelijke ineenstorting van de republiek een uitgemaakte zaak zal zijn. Want het is niet denkbaar, dat Dom Manuel op den troon hersteld zal worden. De vertrouwde van Dom Miguel gelooft, dat er een crisis op til is, en de Miguelisten zijn er op voorbereid. Dom Miguel verafschuwt den burger oorlog, maar acht bloedvergieten onver mijdelijk. De republikeinen zullen ongetwyfeld niet het voorbeeld van de verraders van het koningschap volgen. Een nieuwe omwenteling is echter in Portugal onverwyld noodzakelijk, want alleen daardoor is 'sland^ redding mogelijk. In de spoorwegstaking is geen ver andering gekomen. Er is thans te Lissabon staking in de gasfabrieken, de metaalwerkers en landarbeiders stakener is staking op alle verkeers middelen, op trams en booten. De be volking is hevig verbolgen op de stakers. Troepen doorkruisen de stadonge regeldheden vallen niet voor. AMERIKA. De boodschap van president. Taft, waarin onverwijld een krediet, groot 5.000.000 dollar, wordt aangevraagd voor den aanleg van verdedigingswer ken aan het Panamakanaal, zal onge twijfeld krachtig verzet uitlokken, de goedkeuring staat allesbehalve va§L Vele leden van het Congres houden Een oude, magere man trad haar tege moet. In zijn scherp besnedene gezicht glinsterden twee brilleglazen voor don kere oogen, die met een onderzoekenden blik zich op Lotte's gelaat vestigden. »Ik kom voor eene gewichtige zaak, mevrouw,* begon hij met gedempte stem. »Eene voor u althans zeer ver rassende aangelegenheid.* »Mag ik u dan wel verzoeken kort te zijn sprak mevrouw Kleber uit de hoogte. »Ik geef over twee nur een diner. Dus »Tot uw dienst. Zoo kort mogelijk dan.... Mag ik zoo vrij zijn, plaats te nemen rp-i Het onderhoud zal in elk geval wel niet in vijf,minuten afgelpopen zijn.* »Als 't wezen moet 1*.... Lotte liet zich op een stoel vallen en wenkte den jurist tamelijk onvrieudelijkom hetzelfde tedoen. Advokaat Hiibner schraapte zich de keel en sprak toen heel kalm »Het is u zeker bekend, dat uw groot vader slechts een verre verwante van den te Memmingen overleden groothan delaar Schulze was »Hebt u daar iets tegen vroeg Lotte schamper. »Niet het geringste. Uw grootvader was de zoon van mijnheer Schulze's neef en werd, als wees, met den eenigen zoon van dien heer grootgebracht. Dat is u toch bekend, niet waar Over dergelijke nesterijen heb ik mij

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1