Bestuur der Domeinen. Burger!ijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. H. J. KRUITHOF, op Donderdagavond 12 Januari Uit de hand te koop: EEN WOONHUIS, Rotterdam mag zich over 1910 terheugen. De cijfers der scheepvaart waren in dat jaar hooger. De haven werden bezocht door 9630 jchepcn, inhoud $0.876.607 netto re- gisterton. De binnenscheepvaart ging telaDgrijk vooruit. He.t havengeld bracht f2.476.000 of ruim f225.000 meer op dan in 1909. Wat toiinenmaat betreft, werd Rot terdam de tweede haven van het vasteland en de vierde der wereld. Aan de havenwerken werd krachtig iyat de nijverheid, betreft heerschte den scheëpsboüw zekere slapte; doch aan het einde van het jaar kwam drachtige verbetering. Behalve kleinere rijn thans 7 groote schepen in aanbouw. De margarinefabricatie wijst bélang- rijke vermeerdering aan. De bevolking nam toe in zielental en steeg tot 426.854. Voorzichtig met alcoholvrije dranken. Oh del dit hoofd plaatst De Nieuwjaars- de een uitgave van het secretariaat Ivan „Sobriëtas" een artikeltje overhet knoeien met alcoholvrije dranken, dat een zonderling,, licht werpt op de prak tijken van sommige fabrikanten van dergelijke dranken, waarvoor door en kele onthouders- en matigheidsvereeni- gïngen, die dan natuurlijk niet weten wat voor vleesch zij in de kuip hebben, reclame wordt gemaakt. Er is njets, ziegt het blaadje, waarmee zoo geknpeid wordt als met „alcohol vrije" dranken. Ze bevatten vaak van allessalicyl, boorzuur, rattenkruit, saccharine, aniline, saponine, klaprozen sap, kunstmatig bereide aethers, enz., doch geen vruchtensap en suiker. De suiker wordt door saccharine vervangen en door allerhande middeltjes weet men geur, kleur en smaak zoo fijn na 'te bootsen, dat ge zuivere frambozen-, citroen- of gemberlimonade meent te proeven. De Volksbond tegen Drankmisbruik liet ver over de 100 alcoholvrije dranken onderzoeken, en er waren er bij, die 1.60, 8 en 8.10 pCt. zuiveren alcohol bevatten, dus bijna driemaal meer dan gewoon lager bier. Het voorbeeld van den Volksbond wordt in den laatsten tijd gevolgd door de Friesche Propaganda-commissie van de Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken. Deze commissie, liet tot heden door het scheikundig-bacteriologisch labora torium van Dr. G. van der Sleen, te Haarlem, 46 merken onderzoeken. Geen enkel is absoluut vrij van alcohol be vonden. Het alcoholgehalte liep van 0.03 pOt. tot 11.41 pCt. Tien soorten bevatten meer dan 0.60 pCt. alcohol de Hollandiawijn van R. v. d. Vegt, te Franeker, 11.41 pCt. Toch wordt deze als alcoholvrij geannonceerd. Van de 42 merken, die het eerst aan een onderzoek werden onderworpen was er slechts één dat geen sallicylzuur bévhtte, en werd in 18 saccharine aan getroffen, terwijl alle door anilinekleur- stof waren verontreinigd. De onder zochte kögelffesschen bevatten alle een sterk schuimende vloeistof, hetwelk den indruk moet geven, alsof men met échte vruchtensappen te doen heeft. Inder daad wordt dit echter veroorzaakt door sporen saponinehoudende stoffen,, die omdat ze afkomstig zijn uit onzuivere zeephout-extracten tot de hoogst giftige stoffen moeten worden gerekend. Volgens het jaarverslag van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid over 1907 bevatten van de 17 soorten vruchtensappen en alcoholvrije dranken onderzocht door den pharmaceutischen inspecteur van Noórd-Holl. en Utrecht, 14 salicylzuur, werden in één fluoor- verbindingen aangetroffen, bevond zich. in 9 monsters saccharine, en waren zes kunstmatig gekleurd. Hetzelfde verslag meldt ook, dat een fabrikant .v.tri limo nade en spuitwater voor de l> dding daarvan onzuiver water gebrnnae. Gerolgeb van sarren. Bij den bouw van het nieuwe Doorgangshuis te Hoenderloo (gem. Apeldoorn), was een der timmerlieden, een bejaard man, sinds geruimen tijd het mikpunt van de plagerijen zijner kameraden. Ver leden week, toen men weer zijn ge reedschap had bevuild, ontstak hij in zóó hevige woede, dat hij een beitel grepp en dien naar do plaaggeesten wierp. Zekere d. P., uit Scherpenzeel, kreeg dien tegen het been, waardoor een hevig bloedende wond ontstond, welke heelkundige hulp noodzakelijk maakte. Tegen den dader is hu proces-verbaal opgemaakt, maar zijne kameraden er kennen, dat zij door hun gedrag een root deel van de schuld dragen. Met andere jongens reed Zaterdag de 8-jarige scholier F. G., te Rotterdam, mede op een ledigen kolentrein, van de Eerste Katendrechtsche haven in de richting van den Parallelweg. De jon gens waren, zonder daartoe verlof ge kregen te hebben, op de buffers van een der wagens geklommen. Ter hoogte van den Breeden Hilledijk gleed de scholier F. G. van de buffers. Hij viel pp de rails en werd door den volgenden wagen overreden. Met twee verbrij zelde beenen is het kind naar het ziekenhuis gebracht. De directie der koninklijke Weef- goederenfabriek te Hengeld heeft be sloten, de fabriek tot nader aankondi ging de heele week te laten werken maar slechts met halve bezetting, zoo dat ongeveer 700 personen voorloopig Zonder werk zullen zijn. Doordat de dienstbode in de, woon kamer te dicht bij de kachel stond, zoodat haar kleeren vlam vatten, ont stond Vrijdag een kleine binnenbrand in de Copernicusstraat in den Haag. Het meisje vluchtte op een., balcon, waarna buren haar te hulp snelden en door omwikkeling in een deken de vlammen doofden. Mannen van brandweer verbonden vervolgens haar brandwonden, waarna de dienstbode per auto naar het gemeenteziekenhuis ge bracht, waar zy overleed. De aanbesteding der verbouwing van 't Koninklijk Paleis Het Loo zal plaats hebben op 6 Februari a. s.de aanwijzing op 25 Januari a. s. Na 14 Januari zullen bestek en teekeningen verkrijgbaar zijn a f 10 per stel. De raming van het geheele werk bedraagt f475.000. Uit het rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik is, zoo meldt het HdbL, Zondag weer een verpleegde ontsnapt. Waarschijnlijk maakte hij zich 's nam. tusscben 4 en 5 uur uit de voeten. Eerst 's avonds bij het avond-appèl, werd zijn afwezigheid ontdekt. Aan het Scheveningsche strand zijn aangespoeld de in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijken van een jonge vrouw en van een tor- schen man. Zij zijn in de duinen be graven. Vermoedelijk zyn het slacht offers van de ramp der „Berlin". Een brutaal stukje heett men te Enschedé uitgehaald. Daar verschafte iemand zich toegang tot het kantonge rechtsgebouw en stal een fiets uit de vestibule. De dader is nog zoek. Uit Zevenaar wordt aan de Tel. gemeld In de Kerstvacantie hield minister Kolkman mét eenige zijner vrienden een klopjacht op zijne buitengoederen, gelegen onder het naburige Didam. Eensklaps komt een ree uit het struikgewas en pafeen oogenblik later was liet beest niet meer. Onge lukkig was de jacht op reeën reeds gesloten. De rijksveldwachter, die de heeren later hun buit huiswaarts zag sleepen, maakte wegens schieten en openlijk vervoeren van een ree buiten jachttijd proces-verbaal op. Op Schiermonnikoog is van de stoomvaartreederij Oceaan de treurige tijding ontvangen, dat de derde officier van het stoomschip lxion, de heer J. van der Veer te Batavia, door een noodlottig ongeval om het leven is gekomen. - Een paar jongens te Garijp, die bezig waren een tusschen een bank schroef vastgezette geweerpatroon stuk te slaan, zijn leelijk tepasgekofnen. De een kreeg een stuk huls door de hand, toen de patroon ontplofte, de andere zal zijn eene oog, dat ernstig werd gekwetst, wel kwijt zijn. Grafschennis. Zaterdagnacht zijn van verschillende graven op het kerk hof Zuilen, onder Princenhage, bij Breda, de zinken doozen der kransen gestolen. De kransen waren bij elkaar op een hoop geworpen. Een noodlottige wandeling. Zekere C., te Leiden, bracht Zaterdagavond eenige uren in de woning van zijn meisje door en ging toen met haar op straat. Nog geen tien huizen van de woning van z'n verloofde verwijderd, zakte hij aan haar arm ineen. De ontboden geneesheer constateerde den dood, vermoedelijk tengevolge van hart verlamming. - Mensch en dier I Dr. G. W. Bruins- ma, te Breda, schrijft o.a. in Het Nederl. Tijdschrift voor Geneeskunde het volgende „Vlak achter mij woont een gezin met 6 kinderen, waarvan één lijdende aan diphtheritushet patiëntje is inge spoten, de geneesheer acht het noodig en ieder collega zal het met hem eens zijn, omdat wij anders zeker in deze dichtbevolkte buurt een brandput van besmetting krijgen dat de an dere kinderen prophylactisch ook met serum worden behandeldde ouders wat lang niet altyd het geval is vinden het goed om de nog gezonde kinderen te laten inspuiten, doch het moet achterwege blijven, omdat de man hij verdient 7 per week en valt dus niet onder de armen -- het niet kan betalen, minstens 5 fleschjes a 75 ct. is 3.75, meer dan het halve weekgeld Iets verder woont een flinke boer met zes paarden op stal, die hij heeft laten inspuiten als voorbehoedmiddel tegen droes; het serum daarvoor kosteloos verstrekt door het Rijksinsti tuut te Rotterdam. Te Antwerpen heeft een Poo\, die zich het vertrouwen der diamant handelaars had weten te verwerven zich tegen een totaal waardelooze chè que in het bezit gesteld van diamanten ter waarde van 80.000 francshij ging er mee van doormen vermoedt naar Duitschland. De aardbeving. De aardbeving heett te Taschkent weinig schade aangericht, doch op den bergweg, die daarheen leidt, zijn verscheidene personen in de diepte gestort. In 't geheel zijn, naar uit Wjermyi verluidt, door de aardbeving 700 huis gezinnen dakloosoverdag vertoeven ze in scholen of kazernes, 's nachts blijven ze trots de koude buiten, uit vrees voor nieuwe aardschokken. Door brand is Zaterdag een deel der New-Yorksche Chineezenwijk ver nieldmen denkt dat opzet in het spel is. Honderden Chineezen vluchtten uit de oude barakken in de nauwe straten. De noodladders waren door een dichte menigte Chineezen bezet. Waarschijnlijk liggen een aantal lijken onder de bouwvallen. Dertien misdadigers, o. w. twee wegens een aanslag op de gewezen presidenten van Brazilië, Quintana en Figueroa, gevangen anarchisten, zijn Zaterdag uit de gevangenis te Buenos- Ayres ontvlucht. Ze haddeü onder de muren een onderaardsche gang gegra ven. Vele bewakers zijn onder ver denking van medeplichtigheid gearres teerd. Van 1631 December 1910. Graauw. Geboorten. 11. J(jeepluis Theo doras, z. van Jbsephus Theodoras d'Ëaens en Anna Catharina de Rooij, Overlijden. '1. Augustus van Duijse, 77 j., echtg. van Barbara Engel^. 14. Petrus Alph. Henarickse, 43 j., echtg. van Maria Phelomina Bernaert. '29. Petrus Franciscus de Wilde, 10 nj., z. v^n Josephus en Sophia Philomena Pebguet. Koewacht. Huw.-aangiften. 13. Prudent Adolf van Goethem, 25 j., jm. en Anna Phflp- mena Louisa d'Hooghe, 20 j., jd. Geboorten. 5. Maria Bertina Aloijsia, d. van Alphonsüs van Mossevelde en Carolina Vlijminck. 10. Delina Mafcella Clemence, d. van Theophile Vervaet en Maria Prud. van Gremberghe. 13. Magdalena Maria, d. van Alphopsus van Megroot en Josephina Maria Lippens. 17. Eduardus Petrus Alphonsüs, z. ran Petrus Augustinus van Vooren en Bertina ioossens. 22. Maria Johanna Cofeta, d. van Constantinus Cerijlus van Remoortere en Emma Maria Behiels. -27. Augusta Maria Eduarda, d. van Jan Francies Vermeire en Solvia Buijs. Overlijden. 3. Albertus FlorentinUs de Dauw, 8 j., z. van Petrus en Seraphina de Winne. 11. Henricus Adolphus Aper, 4 w., z. van Petrus en Maria Louisa de Block. 24. Magdalena Maria van Megroot, 11 d., d. van Alphonsius en Josephina Maria Lippens. AXEL, 7 Jan. Ter graanmarkt vau heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe f8,— A f8,75; Rogge f6,50 A f6,80; Win tergerst f8,— A f8,60; Zomergerst fO,— A fO,Haver f6,A f6,70.; Erwten f10, A f 17,—Paardeboonen. f 0A fO,Aard appels fO,— A f0,>— HÜLST, 9 Jan. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als Volgt Tarwe f8,—, rogge f6,75, wintergerst f8,90, zomergerst f 8,haver f 6,50, erwtem f 14,— witteboonen.f 14,—bruineboonen f 14,dui- venboonen f0,—paardenboonön f9,—, boek weit f 0,lijnzaad f 0,koolzaad per 100 L. f 0,aardappels f4,25. Boter per kilo f 1,35, eieren per 26 stuks i 1,—. Er wareu ter veemarkt te koop gesteld 9 stuks rundvee, 28 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 4 stuks rundvee, 16 varkens en 0 paarden. van den Heer organist en musiöuS fe Kampen, 's avonds 6 uur In Kerk A. pf Toegang vrij. Voor hen die'(té zang -willen volgen, zijn PROGRAMMA'S a 15 ct, verkrijg baar hij- de heeren JOZ. DE FEIJTER. en C. v. d. WIELE. zeer geschikt voor winkelbedrijf, met Stal en Erf, staande onder de ge meente Axel aan het kanaal (Plaat). Te bevragen bij den bewoner DANIËL OPPENEER. De ONTVANGER DER REGISTRA TIE en DOMEINEN te HULST, zal op Vrijdag 13 Januari 1911, voorm. 11 uur te Neuzen, in het Hotel des Pays-Bas, ten overstaan van den No taris Daey Ouwens te Hulst publiek by opbod verpachten voor 7 jaar De Grasgewassen, Visscherijen en Overzetveren, behOorende tot het kanaal van Ter Neuzen en Zij kanalen. Zie verder de billetter Pachtboekjes, inhoudende voorwaar den en perceelsheschrijving zijn van af 1 januari 1911 te bekomen bij voor- I noemden Ontvanger, die nadere inlich tingen geefi.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 3