No. 81. Woensdag 11 Januari 1911. 20( Jannj. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. Dl EL EM A A Buitenhuid. FEUILLETON. Hst Ysrmists kleinood. AXELSCHE al COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGUE. De werkstaking in het kolen-gebied breidt zich uit. De mijnwerkers uit bet bekken van Seraing, die het werk neergelegd hadden, naar gezegd werd roor niet langer dan vier-en-twintig uur, bij wijze van protest, hebben den «beid niet hervat. Het aantal stakers tordt in het bekken van Luik op 10,000, in dat van Seraing op 5000 geschat. Sedert een paar dagen kan men tróepen stakers door het platteland den trekken, tot zelfs vrij ver van de mijnen verwijderd. Een fluitspeler en een trommelslager gaan vooropde menschen zijn kalm, zij nemen gaarne mdersteuning aan. Slechts in de mijn- dorpen zijn ongeregeldheden voorge vallen uit St. Nikolaas, Tilleur, Je- meppe en Flemalle wordt gemeld, dat «r ruiten ingeworpen zijn. Versterkte ifdealingen gendarmen houden er toe licht. Vrijdagmiddag is een stoet van vel duizend menschen, komende van heuvels rond St. Nikolaas, met roode rlaggen en muziek door de plaats ge trokken. Veel vrouwen en kinderen, die met roode linten en roode doeken fetooid, de kinderen met hel-roode vaantjes in de hand, trokken door het swarte land. Vele mijnwerkers uit de itreek kwamen zich tijdens den omme gang bij den stoet voegen, die weldra uit meer dan tweeduizend personen bestond. Tegen dat het donker werd, gingen de betoogers uiteen, zonder dat er iets was voorgevallen. Men ver- 83) XXXIII. De lentewind dreef witte wolkjes voor zich uit door het blauw. Langs den weg van de begraafplaats terug rolden twee rouwkoetsen. Op den doodenakker voltooide de handlanger doods zijn werk en stapelde de «arde over de zooeven in de groeve ge- latene, nu van allen bloeinentooi ontdane kist van wijlen president Von Rittweg. Mevrouw Von Rittweg zat naast hare dochter. In het tweede rijtuig volgden Felix von Rittweg en Richard Von Saldorf. De onuitgesprokene antipathie tusschen die twee, aan de zijde des jongen offi ciers nog verscherpt door de weigering »an de door hem gevraagde hulp, deed beiden een gemelijk zwijgen be varen, terwijl Richard's gedachten in de zonnige verte heendwaalden naar een wder rijtuig, dat Jürgen en zijn geluk wegvoerdeZijn geluk Renate Zwaarder dan ooit, als een steen, lag op Richard's hart de ellende van zijn huwelijk. En van onder dien steen ichoot telkens, als eene adder, ééne en tezelfde gedachte te voorschijn, sissend en zich kronkelend. Niet grijpen wachtte dat de staking in ieder geval tot Maandag zou duren. Zondag hield het bestuur van den bond van mijn werkers te Luik een bijeenkomst, onder voorzitterschap van den afgevaardigde Dejardin. In die vergadering zou uitgemaakt worden, of de bond officieel de algemeene werkstaking moet af kondigen. De door de mijnwerkers begonnen beweging naar aanleiding van de nieuwe mynwet, sehynt voortgezet te zullen worden door andere groepen arbeiders, die zich bezig gaan houden met het vraagstuk der beperking van arbeids duur. Zoo hebben de typografen te Luik een motie aangenomen, waarin zij de wet op de beperking van den arbeidsduur onaannemelijk, willekeurig en uitdagend noemen en de aandacht van alle groepen van arbeiders in andere vakken vestigen op de groote beteekenis van het conflict in het mijndistrict en hen opwekken, koelbloedig te onder zoeken welke gevolgen daar voor de arbeidersklasse uit voort kunnen komen. De mijnbestuurders vragen bijzon dere bewaking van» gendarmen. SPANJE. Een ambtelyk telegram uit Malaga meldt, dat er na de aankomst des konings in het paleis van den gouver neur der stad een zwakce ontploffing gehoord is, die veroorzaakt werd door het op den grond vallen van een pistool. Er ontstond even een lichte paniek, dje weldra bedaard was. Twee personen zijn gekwetst. Het pistool was in een foedraal gesloten. en vermorselen kon hij dit reptiel. »Van de nalatenschap valt wel niets te verwachten,* zeide Felix, met zijne sabelschede grimmig op de vloermat stootend. »Er zal voor niemand iets overschieten. Hoe hoog mag papa wel zijn leven verzekerd hebben »Ik weet 'tniet, en het kan mij ook niet schelen,* antwoordde Richard norsch. >Voor mijzelf maak ik op niets aan spraak.* «Gelukkig wie 't zeggen kan,* bromde Felix. De nieuwe schuld, die hij onlangs bij een geldschieter had aangegaan, om een oude af te lossen, grijnsde hem onheil spellend aan. Nog voor de paarden ge heel stilstonden, rukte hjj de deur open en sprong uit de koets. Langzaam volgde zijne moeder, het anders zoo trots gedragene hoofd, nu door leed geknakt en een weinig reeds vergrijsd. Achter haar ging Ulla, in elegant rouwtoilet, het bleeke aangezicht rood gevlekt van vergoten tranen en woelende onrust. Een looden zwoelte en eene knagende verbittering traden met haar over den drempel, zoo over machtig, dat zij geen geluid over hare lippen vermocht te brengen. Mevrouw Yon Rittweg begaf zich on middellijk naar de nu ledige kamer van haren echtgenoot en sloot zich daarin op. Toen Ulla naar hare vroegere meisjeska mer wilde gaan, trad Richard haar terzijde. Koning Alfons is met het jacht Giralda naar Melilla overgestoken. AMERIKA. Elkins, de senator voor West-Virgi- nië te Washington, laat een reusachtig vermogen na. Het is nog niet mogelyk om den omvang van dat fortuin te schatten, wijl het hoofdzakelijk belegd is in mijnen, bosschen en spoorwegen. Maar in de Amerikaansche en Engel- sche bladen worden schattingen ge waagd, die wellicht niet ver van de waarheid zyn. Elkins zou n.l. 75 millioen gulden hebben nagelaten. Elkins was een geniaal politicus en een stoere werkervooral op het gebied van spoorwegwetgeving heeft hij naam gemaakten zoo is b.v. zijn naam verbonden aan een wet, regelende het toezicht van Bondswege op de spoor wegen. In den burgeroorlog vocht Elkins aan de zijde der Noordelijken. Den ge- conledereerden in handen gevallen, zag hij zich tot den kogel veroordeeld maar door de grootmoedigheid van een der zuidelijke aanvoerders kreeg hij de gelegenheid te ontsnappen. Hij heeft als rechtsgeleerd raadsman van verschillende spoorwegmaatschappijen den grondslag gelegd voor zijn groot vermogenmaar schatrijk werd hy door zijn mijnbouw-speculaties gedu rende de opkomst van de mijnindustrie in West-Virginië. In October jl. werd het gebouw van de Los Angeles Times door een dynamiet- ontploffing vernield. Daarbij kwamen twintig menschen om het leven. Men Verlangt je moeder mijne hulp tot regeling van de nalatenschap en andere zaken vroeg hy. »Neen,« antwoordde zij norsch. »Mama weet wat haar te doen staat.* Heeft zij je belast, mij dit te zeggen »Neen.« Hij keek haar even strak in de rood geweende oogen. »Als je je bij je moeder beklaagt, blijf dan bij de waar heid, Ulla. Doe mij niet nog meer schande aan. Zij trok hare schouders op. In hare bleeke wangen steeg even het rood van Zeg haar,* hernam Richard, »dat je mij het verlorene millioen niet vergeven kunt dat je zoogenaamde liefde voor mij eene rekensom, eene geldkwestie was, eu dat ik je eene nul voor het cijfer ben, nu die rekening is misge slagenWanneer kom je terug?* Wanneer ik wil. In je drieëenigheid zal ik mij niet mengen,* zeide zy bitter. Hij kromp ineen bij deze toespeling. »Ik vertrek morgen in de vroegte.* >Zooals je verkiest. Ik zelf ben hier gast en kan dus niemand nooden tot blijven of tot gaan.* Richard von Saldorf reisde met den vroegtrein naar zijne woonplaats terug. Ulla stond aan het venster en keek het rijtuig na, dat hem wegvoerde. Een gevoel van bevrediging en verlichting ontspande hare zenuwen. Ach, dat zij schreef het gebeurde toe aan hand langers van vakorganisaties, die op deze wijze wilden protesteeren tegen het feit, dat de leiders van de Los Angeles Times arbeiders 'in dienst hadden, die niet bij een vakbond waren aangesloten. Er volgde nog een dyna- mietaanslag tegen den directeur, wiens woning vernield werd maar die zelf ongedeerd bleef. Onmiddellijk werd fl. 250,000 uitgeloofd voor wie aaü- wijzingen zou kunnen verstrekken, welke zouden leiden tot, het opsporen van de daders. Dat schijnt te hebben geholpen, tenminste Donderdag jl. is te Los Angeles het proces begonnen tegen 7 personen, die onder beschul diging staan van medeplichtigheid aan den aanslag. Dezer dagen werd gemeld, dat ban dieten bij Ogden, in den staat Utah, een trein hadden aangehouden en uit geplunderd, waarbij zij een neger hadden gedood en een tweeden gewond. Nu weer komt bericht uit Auburn, in den staat Washington, dat ook daar een treindiefstal is gepleegd. Twee gemaskerde schurken wisten den post wagen binnen te komen, bonden de beambten en plunderden de postzakken. Zij wisten ongehinderd den trein te verlaten. Het bedrag van het ont vreemde is nog onbekend. Een derde bericht van dezen aard komt uit Duluth, in den staat Minesota, waar drie kerels een tramwagen binnen gingen, de passagiers bestalen en een agent doodschoten. De daders ont kwamen. die gansche episode van hare verloving en haar huwelijk hadde kunnen uit- wisschen uit haar levensboek En nu had het valsche noodlot haar ook nog haren vader ontroofd, op wiens hulp zij juist nu gerekend had om van haar be staan weder iets te kunnen genieten Zij dacht aan het stille graf daar buiten, dat al hare plannen mede om sloot. Zij dacht ook aan de gelukkige, die heden, in glans van rijkdom en zon neschijn des levens de huwelijkskust betrad.... O, hoe zij deze bevoorrechte haatte, en nooit, nooit zou ophouden haar te haten en te verachten Felix kwam naar haar toe. »Wel,« vroeg hij, »is je ijsman weg Ik krijg altoos eene rilling, als ik hem aankijk. Ik wou dat hij Lepsius was gebleven, die hij was. Éo jij waarschijnlijk ook. Dat jullie destijds niet beter op je tellen hebt gepast, is onvergeeflijk. Papa had 't zich zwart op wit moeten lateh geven, dat je eenmaal een millioen erven zoudt. Nu kan je er naar fluiten.* »Bemoei je met je eigen zaken,* kreeg hij terug. »Dat doe ik niet. Ik moet geld heb ben hoe dan ook.* Ulla schrok. »Wat bedoel je daar mee? Wil je bij geval mama uit plunderen, die zelf niet west hof» zij zal rondkomen? Dat zou uoM'vnn je wezen voor een Rittweg Hij vertrok pijnlijk zijn gezicht.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1