bestuur in de Gajo-landen, tot Maart 1905 in Atjeh, van toen tot in 1907 bereisde hij de buitenbezittingen ter voorbereiding van regelingen betref lende het bestuur der pas onderworpen Stri6n 61907 verliet hij het leger, onder toekenning van den rang van majoor, en ging hij over in burgerlijken dienst hii werd secretaris van het gouverne ment van Nederl.-Indie. In 1908 werd het nieuwe ambt van „adviseur voor de bestuurszaken der buitenbezittingen ingesteld en de heer Colyn als zoodanig benoemd. De heer Colijn is onderscheiden met de Militaire Willemsorde 4e klasse f1895), de eeresabel (1900), de Militaire Willemsorde 3e kl. (1903) en de or<je van den Nederl. Leeuw. Terwijl hij nog in Indiê toefde werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor Sneek. t De heer Colijn behoort tot de anti- revolutionnaire partij. Woensdagochtend is de nieuwe mi nister van oorlog door de koningin be- eeGeneraal Cool blytt voorloopig in militairen dienst. Minister Colijn heeft de portefeuille van oorlog aanvaard met het voorne men het militie-ontwerp van minister Cool in hoofdlijnen te handhaven en een spoedige behandeling te bevorderen, De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp tot toekenning van Rijkssub sidie voor een drinkwaterleiding op Zuid-Beveland goedgekeurd. AXEL, 6 Januari 1911. Daar dit jaar de le Januari op Zondag viel, werd alhier en op meer plaatsen in den omtrek de nieuwjaarsdag op Maandag „gevierd." Het was hier des avonds tamelijk rumoerig, wat vooral zijn oorzaak vond in het meer dan gewone drankmisbruik op dien dag en een paar vechtpartijen. Op de kaaiwal werd zelfs een revolverschot gelost, waarvan zekere de R. van Koewacht verdacht wordt, die dan ook door de politie in arrest werd genomen. Het schot raakte even A. N. in den hals doch het was van geen beteekenis Het was eigenlijk bestemd voor den broer van N. met wien de schutter ruzie had. Later werden nog een paar jongens ingerekendvooral met een hunner, die zich hevig tegen zijn arrestatie verzette, had de politie vrij wat moeite. De noodige processen- verbaal zijn opgemaakt en de arres tanten werden den volgenden morgen losgelaten. Heden werd in Het Gulden Vlies alhier ten overstaan van den notaris J. A Dregmans en ten verzoeke van de weduwe en erven F. van Tatenhove alhier, herveild het door hen bewoonde woonhuis en aanhoorigheden, staande in de Gèntsche Vaartstraat, groot 94 centiaren. Kooper hiervan werd de heer H. Mangold voor de som van 1170. Gisteren werd ten huize van den heer P. Koole alhier de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij Vooruitgang is ons stre-en. CJit het jaarverslag bleek, dat in het afgeloopen boekjaar door de leden waren aangekocht578.200 K.G. super fosfaat voor 23.411,64; 154.000 K.G. Chili-salpeter voor 15-466,50 285,200 K.G. kaïniet voor 3110,8225000 K-G. zwavelz. ammoniak voor 3405,— eb 18000 K.G. zwavelz. magnesium voor 931,32; totaal dus voor 42,920,28 aan meststoffen. De penningmeester had 642,81 aan ontvangsten en J 407,21 aan uitgaven geboekt, zoodat er een batig slot was van ƒ235,60, tegen f 300,09 het vorige jaar. Wegens periodieke aftreding der heeren W. Dieleman Pz. en Jac. van Wijck had stemming plaats voor twee bestuursleden met het gevolg dat ge noemde heeren met groote meerderheid werden herkozen. Niettegenstaande men herhaaldelijk krachtig aandrong op het behoud van den penningmeester, wilde de heer Dieleman die functie niet meer ver vullen en dankte hij voor het vertrouwen in hem geschonken. De heer Van Wijck aanvaardde zijne benoeming. Na nieuwe stemmingen werd de heer Jan Dieleman Pz. als nieuw bestuurslid gekozen. Aan het eind dezer vergadering, welke goed bezocht was, wees de voor zitter, de heer L. de Regt, op het feit, dat de vereeniging thans 25 jaar bestaat. Hij zag naar aanleiding daarvan op het verleden en bracht in herinnering, dat de vereeniging zelf gesproten uit 2 dergelijke vereenigingen, te West- dorpe en Zaamslag, deze vereeniging later zoo is uitgebreid, dat uit haar nog twee andere zijn gevormd, nl. te Kijkuit en Sluiskil. Een andere vraag is of het de vereeniging in die 25 jaren Jürgen von Saldorf met Renate voor het altaar trad. Hare hand trilde op zijnen arm, en in hare oogen glinsterden tranen. Zij wist er niets van, dat alle blikken be wonderend aan haar hingen, dat iedereen het maar al te goed begreep, hoe de majoor zoo veel had door de vingers gezien bij zijne keus. Zij wist enkel dat, toen zij het »ja« sprak, zij haar leven en haar zijn hem weggaf. Diep blozend en met innemende be scheidenheid nam Renate de geluk- wenschen in ontvangst. En haar man voerde met zelfbewuste zekerheid haar in hare nieuwe positie in, rangen waar digheid op haar overdragend. Er volgde een eenvoudig bruiloftsmaal. De officieren, die er bij aanzaten, wisten dat op ditzelfde oogenblik het stoffelijk overschot van president Von Rittweg aan de aarde werd toevertrouwd. De toosten, die gesproken werden, waren kort, maar hartelijk. En even koit be tuigde Jürgen uit zijnen en uitRenate's naam zijnen dank. Zij glimlachte hem zonnig toe. Zij wist wel dat het haar aan den goeden wil om al die goede wenschen te helpen verwezenlijken niet ontbreken zou. En weder een uur later stond zij nog maals in haar achterkamertje, ditmaal in reiskostuum, wachtend op Jürgen Deze was met zyne kameraden terug gereden naar het hotel, om de uniform tegen burgerkleeding te verwisselen. Nu dus zonk al het gewezene achter haar weg in verleden. Zij drukte hare handen tegen haie lippen, in onuitspre kelijk zoete ontroering. Daar ging de huisschel. De dienst bode trad binnen en overhandigde een kaartje. »Ik heb gezegd dat mevrouw voor niemand te spreken is. Hij is ook alweer weg.» Renate bekeek het kaartje. »Advo- kaat Hübner Ik ken geen advokaat Hübner. Dat moet zeker eene vergis sing wezen.» »Ik weet toch niet, mevrouw. Hij vroeg zoo beslist naar juffrouw Renate Mildner.» »Ik kan mij niet herinneren, zijnen naam ooit te hebben gehoord en ik weet ook niet wat dit bezoek zou te beteeke- nen kunnen hebben. Zeide hij dat hy zou terugkomen »Neén. Hij zeide enkel: Dan later wel eens.» En daarop ging hij heen.» Zij hield nog steeds het kaartje in de hand, toen er welbekende schreden na derden in de gang. Haastig wierp zij het papiertje t'erznde en snelde de kamer uit. »Goede reis, en mooi weer Litta von Stadelburg sloot met dezen wensch de deur achter het vertrekkende paar dicht en legde zich neer tot eene ruim gemeten middagrust. Eu zij gingen arm aan arm de maar steeds voor den wind ging, en dan wees spr. op verschillende moei lijkheden, welke zich voordeden bij aanbestedingen, vervoer en onderzoek der meststoffen. Gelukkig is in een en ander veel verbetering gekomen, zij het dan ook, dat het de vereeniging en vooral den secretaris vooral de eerste jaren dikwijls veel werk en last veroorzaakte. Hij wenschte daarom den heer J. van Hoeve Sz. namens de aanwezigen van harte geluk met den dag, waarop hij 25 jaren het secretariaat vervulde en als blijk van dankbaarheid bood hij hem namens de vereeniging een geschenk aan, waarvan hij hoopte dat de heer Van Hoeve nog jaren gebruik zal mogen maken. Bij deze woorden werd als blijk van instemming geapplaudiseerd en had de heer Van Hoeve een fraai mahonie houten schrijfbureau in ontvangst te nemen. De heer Van Hoeve zeide geen woorden te kunnen vinden om het bestuur naar waarde te danken voor dit prachtig huldeblijk. Hij meende dit niet verdiend te hebben daar hij overtuigd was, dat zijn werk als admini strateur van de vereeniging vaak voor verbetering vatbaar was, al is het dan ook, dat hy thans door de ervaring ook al beter op de hoogte was gekomen met een en ander. Ook hij sprak over het verleden en stelde de vraag of al dat werken en dat toenemen dier vereenigingen nu werkelijk nut heeft afgeworpen En dan deukt hij, dat we dankbaar „ja" kunnen zeggen. Spr. meende zelfs, dat al de verbetering en de vooruitgang op het gebied van den landbouw in deze streek ook ten deele een iudirect gevolg is van de toename van het gebruik van kunstmeststoffen. Zonder dat waren de producten niet in zoo'n mate gewassen en zouden ook niet de inkomsten zoo zijn toegenomen. Werd vóór 40 jaren een boer, die kunstmest gebruikte, schouderophalend aangekeken, thans is er niet één boer, die het wagen durft een jaar zonder kunstmest te werken. Spr. ziet daarin een bewijs, dat de meststofifenvereenigingen niet tevergeefs hebben bestaan. Moge daarom ook deze vereeniging bloeien, ofschoon h'et ledental moeilijk meer kan stijgen. Toch was bij hem nog iets dat hem juist nu minder aangenaam stemde. Het bedanken van den penningmeester deed hem leed. Hij had den heer Dieleman reeds zooveel jaren in die functie als een accuraat en actief man leeren kennen en kon zich niet voor stellen diens krachten nu te üioeten missen. Verbeterd kan zijn werk niet worden zeide de secretaris, maar toch hoopte hij een waardig opvolger te krijgen. Ook den voorzitter dankte hij voor den steun, dien hij reeds zooveel jaren van hem had ondervonden en wenschte nog tal van jaren met hem samen te werken, evenals met al de leden der vereeniging. Maandag j.l. had alhier een voetbal- wedstryd plaats tusschen de vereeni gingen Aja.v van Sluiskil en Pro Patria van Axel. Ajax deed al spoedig een aanval op het doel der tegenpartij, doch de spelers van Pro Patria hielden zich goed. Dank zij het flinke optreden van den doel verdediger kon Ajax het niet tot doelpunten brengen. Na eenigen tijd wist Pro Patria zelf den bal te bemachtigen en wist door krachtig samenwerken haar eerste punt te maken. trap af twee gelukkigen, voor wier oogen de buitenwereld verdween. Zij stapte in het rijtuigNu waren zij eindelijk alleen. De zonneschijn blonk op de bruine knoppen der kastanjes. Wordt vervolgd.) Zoo ging de rust in met 1—0 voor Pro Patria. Na de rust was Pro Patria aanmerkelijk sterker, doch kon dit niet in doelpunten uitdrukken, toen eindelijk de linksbinnenvoor van Pro Patria het tweede punt voor zijn rekening nam. In die stand kwam geen verandering meer, zoodat deze wedstrijd met een 20 overwinning eindigde in het voordeel van Pro Patria. Tijdens de afwezigheid van den heer Jules Uijterhoeve te Sas van Gent is op Nieuwjaarsavond in diens woning op de Prins Hendrikkade tusschen acht en negen ure ingebroken. Met buiten gewone brutaliteit hebben de inbrekers in de verschillende woonvertrekken huisgehouden. Vermist wordt een som geld van pl. m. f400 en twee horloges, waarvan er een is gevonden op het erf van een buurman. Uit dit laatste feit leidt men af, dat de dief of dieven, die vermoe delijk door een kelderraam waren bin nengekomen, langs achter zyn ver trokken, na binnen zoowat alles te hebben uitgehaald en overhoop gegooid. Daar geen sloten of kasten waren geforceerd, denkt men dat met loopers of valsche sleutels is gewerkt. Natuurlyk heeft de politie een onder zoek ingesteld. Zondag en Maandag werden te Sas van Gent voetbalwedstrijden ge speeld tusschen T. H. O. R. van daar en Sportif parissien uit Parijs. De eerste dag won T. H. O. R. met 52, de laaste dag met 3—1. De Fransche spelers werden met het muziekgezel schap ontvangen en ook uitgeleid. In den nacht van Maandag op Dinsdag is nabij het station te Hulst de slager J. v. Overmeire ernstig mis handeld. Hem werd een steek toegebracht, die de bovenste borstslagader raakte en nog eeii steek in de borst. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De verslagene had in den vooravond twist gehad met zekeren S. Dit is evenwel bij twist gebleven. Daarop is hij, in gezelschap van anderen, de stad ingegaan, doch al heel spoedig daarna weer teruggekeerd naar het station. Wat er verder met hem gebeurd is, en wie hem de bewuste steken heeft toegebracht is nog een raadsel. De verslagene werd door A. Boonen 's nachts te half twee op straat gevon den. Deze heeft hem naar huis gebracht en van het gebeurde direct aangifte bij de politie gedaan. Alle nasporingen bleven evenwel tot dusverre vruchteloos. De ontboden geneesheer verklaarde dat de wond onder den arm, ter hoogte van de borstslagader met een dolkmes moet zijn toegebracht. M. Crt. Tot betaalmeester te Ter Neuzen is benoemd de heer L. Th. van Hasselt, thans surnumerair. Bij koninklijk besluit van 5 dezer is, met ingang van 16 dezer, benoemd tot burgemeester der gemeente Bos koop, P. H. G. Montenberg, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Breskens. Bij de Dinsdag in het district Goes gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten vacature mr. C. Lucasse wnren uitgebracht op de heeren W. Kakebeeke (lib.) 3747 en J. Steketee (a.-r.) 3578 stemmen. Gekozen is alzoo de heer Kakebeeke. De verhouding in de Staten is dus nu 19 antirevolutionnairen, 16 liberalen en 7 katholieken. In Zeeland kwamen in de week van 28 Dec. tot en met 3 Januari 16 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 7 van roodvonk en 9 vandiphthe- ritis. Van roodvonk kwamen 2 ge vallen te Kruiningen, 2 te Scherpenisse, 2 te Stavenisse en 1 te Vlissingen voor. Van diphtheritis 1 te Goes, 2 te St. Jansteen, 1 te Middelburg, 2 te West- kapelle en 3 te Zierikzee. Axel. jjevesti Overlei Ver trol Bevolk 10 vr., Bevolk 00 vr.. Alzoo Voltrol leven] Erkem Hoek, itaal 7 Geves Overl Vertr Bevol 333 vr Bevol 307 vr Alzoo Leve Onwe Voltr

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2