No. 70. Maandag 2 Januari 1011. 26e Jajii'2. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IX EL EM AA, NIEUWJAAR. 'EB, SCHE COMIANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. niet. Dinsdagavond ver schijnt deze Courant Het jaar '1910 behoort tot het verleden en evenals de handelsman zijn boeken naziet, om een overzicht te hebben van wat het oude jaar hem heeft opgeleverd, zoo zouden wij op ander gebied de re kening kunnen opmaken en vragen Wat is er in den loop des jaars voorge vallen, dat van invloed is geweest op den algemeenen toestand, dat verbetering heeft gebracht in de maatschappelijke verhoudingen, dat ons nader heeft ge voerd tot verwezenlijking van de heer lijke boodschap, welke wij nog pas enkele dagen bij gelegenheid van het Kerstfeest hebben herdacht: Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen Het ligt buiten ons bestek nauwkeurig al datgene weer te geven wat op onze planeet in een vol jaar is geschied, alleen bepalen we ons tot enkele algemeenheden, die de bijzondere aandacht verdienen. Alleen wat betreft ons Vaderland, kunnen wegerust hierop een uitzondering maken. Onze Koningin met Haar Gemaal en het lieve Prinsesje, alsmede de Koningin- Moeder mogen zich verheugen in een blakenden welstand en wat voor de Vorstelyke Familie zeker een groote voldoening moge zijn, is het feit, dat het overgroote deel van het Nederlandsche Volk zich nog steeds bij toeneming vaster schaart om het dierbare Oranjehuis, dat reeds sedert eeuwen lief en leed met ons heeft gedeeld. Het is in het afge- loopen jaar ook weder duidelijk gebleken, dat er meer en meer werk van wordt gemaakt overal in den lande, de ver jaardagen van het Vorstelijk Huis met opgewektheid te vieren en alzoo openly k blijk te geven dat de kern der natie nog steeds hecht aan den Monarchalen regeeringsvorm en met liefde vervuld is voor de edele draagster van de Neder landsche Vorstenkroon en Hare Familie, Om nu meer tot het proza ons te begeven mogen we met blijdschap vast stellen, dat de weersgesteldheid niet zoo ongunstig is geweest als die van het voorgaande jaar. Het gevolg daarvan was, dat de oogst een milder opbrengst gaf, al kan dit van vele aardappelsoorten niet gezegd wordenmaar over het algemeen kan de landbouwer tevreden zijn. Vooral het najaar is gunstig ge weest voor het rooien en leveren der bieten, zoodat alles vlug van stapel liep. Minder vlug gaat het met de afdoening der zaken in ons parlement. Daar wordt zoo verbazend veel gesproken, dat het wel wenschelijk ware, die woorden wat meer in daden om te zetten. Ook de wijze waarop de beraadslagingen gevoerd Worden, ontaardt meer eu meer iu twist gesprekkeu, die weinig of geen nut op leveren. We hebben de laatste dagen daarvan droeve staaltjes gezien. Het bewijs, dat we in deze meening niet alleen staan, wordt geleverd in een schrijven van geachte zijde aan een onzer groote bladen gericht. Daarin lezen weDe debatten met haar groote en kleine politiek zijn weer voorbij. Doch wat hebben zij opgeleverd Gesteld eens -- wat de Hemel ver hoede dat ons land over eenige jaren in de rol geraakte van Finland, van Sleeswijk, van Ierland; zouden wij dan, als wij aan de schoone jaren onzer volks vrijheid terugdachten, kunnen en durven zeggen, dat wij onze nationale kracht besteed hadden zoo goed als dat maar kon Of zou een groot berouw ons overmeesteren, dat iu die jaren zoo dikwijls het groote doel van allen, Neder lands roem en bloei, totaal vergeten werd voor het geharceleer der partyen, voor kibbeldebatten van lagen rang, voor den lust om eikaars misgrepen op te blazen en eikaars pad te bemoeilijken Dit werd geschreven door iemand die geen behagen kon scheppen in al die rumoermakende politieke zaken, in al die rake zetten van weerskanten, waarop het land is vergast. Laat ons omkeeren op dezen weg, zegt hij. Ieder weet not;, hoe het smaakte, toen op 30 April 1909, men .eindelijk weer eens de natie te zien kreeg één en ééns gezind. Wij leeren van kindsbeen den prins- gezinden partijman Cornelis Tromp achterstellen bij de Ruyter, die geene partij, maar het vaderland diendedoch de toepassing op het heden valt ons zwaar. Dit oordeel is hard, wellicht te hard, doch niet geheel en al onverdiend. We weten dat minister Cool bij de behandeling der oorlogsbegrooting is ge vallen. In den uitslag vau de stemming over een amendement vau den heer Duymaer van Twist vond de minister aanleiding om zijn ontslagaanvrage bij de Koningin in te dienen, wat dau ook is geschied. De bekende kwestie van de 46l/2 millioen zal nu waarschijnlijk wel een poosje blijven rusten. Een groot deel, zoo niet het grootste, van ons volk zal zeker hopen, dat die rust een eeuwige mag zijn. Als men toch ziet, hoe verdeeld de meeningen der deskundigen over de wijze van verdedi ging van ons land zijn, moet men zich niet verwonderen, dat een massa menschen een zoo groote uitgave voor zulk een onzekere zaak onverantwoordelijk achten, te meer, omdat er voor veel nuttiger dingen bijna nooit geld te vinden is. Wanneer we de scheepvaartbeweging van onze grootste handelshaven als bazis nemen voor ons oordeel omtrent den handel, dan zien we met blijdschap, dat de crisis der laatste jaren mag beschouwd worden in zijn ergste stadium te zijn geweest. Immers tot enkele dagen ge leden waren in dit jaar bijna 800 schepen met ruim 1 millioen ton lading meer den Nieuwen Waterweg opgevaren dan in hetzelfde tijdvak van 1909, een flinke vooruitgang dus. Nu zijn de gevolgen van eeu slappen tijd niet zoo maar ineens verdwenenals echter de verbetering die is ingetreden een voortdurende is, dan komen moed en energie al spoedig helpen om net volle kracht voorwaarts te streven. Wat onze nijverheid betreft, daarvan hebben we op de Brusselsche tentoon stelling staaltjes kunnen zien en het aantal bekroonde inzendingen is wel een bewijs, dat wij op velerlei gebied met andere landen kannen concurreeren. Zelfs bestaat er een speciaal Hollandsohe nijverheid en dat is de margaiine-fabri- katie. Hollandsche margarine is op dit oogenblik door de geheele wereld bekend als de beste. Ook op het gebied van scheeps- eU machinebouw mogen we met trotsch wijzen op kolossale inrichtingen, die, getuige de voortdurende voorraad van werkzaamheden, reeds hebben bewezen dat het afgeleverde werk aan alle eischen voldoet. Een sprekend bewijs hiervan is het feit, dat de Hollandsche Spoor wegmaatschappij enkele dagen geleden aan een Nederlandsche fabriek de levering opdroeg van tien sneltrein-locomotieven. Vroeger werden die altijd in Engeland gemaakt Dat overigens onze Hollandsche pro ducten in den vreemde nog altijd hoog staan aangeschreven, zag nog onlangs een Hollander met genoegen in een der Rijnlandsche steden. Voor de vitrine van een confiseurswinkel zag hij echte Hollandsche amandelspeculaas en dito peperkoeken en in een andere zaak werden Hollandsche haring, bokking en dito kaas aangeprezen. Een fruitwinkel deed intusschen de deur dicht en overtrof zelfs de Ameri- kaansche reclame, onze Hollander stond er paf van. Hij las de ontvangst van een fijne bezending Hollandsche citroenen En hiermede laten we ons landje rusten in de zoete overtuiging, dat het er bij ons nog zoo slecht niet voor staat. Maar dat ons klimaat geschikt zou zijn voor de cultuur van citroenen, lezer, we voelen bet dagelijks aan den lyve, dat is nonsens. Onze zuidelyke buren hebben een jaar van feest achter den rug. De Brusselsche tentoonstelling, ook wel genoemd wereld- kermis, mag in alle opzichten geslaagd worden genoemd. De resultaten zijn dan ook gunstig, wat anders in den regel bij dergelijke ondernemingen niet het geval is. Koning Albert met koningin Elisabeth en hunne kinderen mogen zich verheugen in de liefde huns volks. De Belgen zijn trotsch op hun koning, en een groot verschil bij zijn voorganger, wiens handel en wandel van dien aard waren, dat het al van zeer veel toegeeflijkheid moet getuigen om die goed te keuren, laat staan er trotsch op te zijn. Wat in vele jaren niet was gebeurd, de koning heeft de zitting der Kamers dit jaar met een troonrede geopend. Koning Leopold had dit niet meer gedaan sedert hij eens op een tocht naar het Palais de la Nation bestrooid werd' met briefjes Waarop stond: Wij willen alge meen kiesrecht. Leopold wilde daarvan geen hinder meer hebben en liet dus het openen der Kamerzitting aan een ander over. Nu heeft men bij koning Albert ook wel dergelijke briefjes ge strooid, maar deze heeft er zich niet zoo aan geërgerd, zal er zich zeker niet door laten afschrikken. Onze beide groote naburen Duitschlaud en Engeland waarvan zooveel kwaads gezegd wordt omtrent vijandelijke ge voelens van weerszyden, toonen zich meer en meer vredelievend. Wel worden groote sommen aan leger en vloot ten koste gelegd, doch er gaan reeds stemmen op, om hierin wat meer dé matigheid te betrachten, stemmen uit het volk zelf, die voorstellen onderhandelingen tussohen beide rijken te openen, ten einde overleg te plegen omtrent de zaken van defensie. Een gelukkig verschijnsel, dat getuigt van gezond oordeel en juist inzipht. Vooral in Duitschland is het leven toch al duur genoeg en de vleeschnood daar te lande is van algemeene bekendheid. De Engelsche verkiézingen, een gevolg van de ontbinding van het Lagerhuis, hebben tot uitslag gehad, dat dezelfde partij ver houdingen zijn gebleven. Zooals men weet ging de stryd over de kwestie om het Hoogerhuis het recht van veto te ontnemen. Of het ministerie daarin slagen zal, dat zal de toekomst uitwijzen. Frankrijk'heeft zijn groote spoorweg staking gehad met al de ellenden en ongerief daaraan verbonden. Reeds hu nog is het goederenvervoer schromelijk in d'e war. Er liggen nog stapels koop waren op vervoer te wachten, die reeds begin November moesten geleverd zijn. Een wet is in bewerking om dergelijke storingen in het groot voortaan onmogelijk te maken. Evenals Spanje en Italië werd Frankrijk ook het afgeloopen jaar geteisterd door grooté overstroomingen, welke veel schade hebben aangericht aan landerijen en gebouwen. Vooral ook de wijnoogst is grpolfendeels mislukt, evenals in Duitschland. De grootste gebeurtenis op staatkundig gebied is wel geweest de verdrijving van het Huis van Braganza uit Portugal. In een paar dagen is dit land van een koninkrijk in eeu republiek veranderd tengevolge van een opstand, die reeds lang te voren in stilte was voorbereid. Veel bloed is er niet. bij vergoten, alles ging zeer vlug in het werk, wat vooral hiervan bet gevolg was, dat bijna h<-t geheele leger de zijde der opstandelingen koos en noch door den verdreven koning Manuel, noch door een ander lid der Braganza's eenige poging werd gedaan om de verloren macht te herwinnea. Na kunnen we nog verder van huis gaan, doch wat interesseeren wij ons om de kibbelpartijen in de Oostenrijk- sche vertegenwoordiging, wat kan het ons schelen of Kreta liever bij Grieken land zou behooren dau bij Turkije, het laat ons koud. Tn het groote Russische rijk heerscht nog steeds het stelsel van den knoet en wordt alle zucht naar meer vrijheid onderdrukt. Doodvonnissen en ver banningen naar Siberië zijn daar sche ring en inslag. Hongersnood, cholera en pest teisteren daar een deel der bevolking. Een lief land, dat Rusland l

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1