Binnenland. Rechtszaken. TWEEDE KAMER. Dinsdag werd met de behandeling der begrooting van marine aangevangen De heer Lohman besprak de bekende Heldersche predikantskwestie. Hij oor deelde de positie van den door de „Nat. Christen officierenvereenigiqg aangestelden predikant Warnars ver keerd. Naar zyn meening deed de Minister beter zelf een predikant aan te stellen. De heer De Meester critiseerde scherp de houding van den Minister in deze kwestie. Hy bracht hulde aan den vice-ad miraal Van den Bosch, die zijn over tuiging hooger heeft gesteld dan het behoud van zijn hooge positie. Woensdag werd besloten de gewij zigde oorlogsbegrooting te behandelen na die van financiën. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van marine verdedigd de Minister uitvoerig zijn houding in de Heldersche kwestie. Hij betoogde dat verschillende om standigheden duidelijk wijzen op tegen werking en vooringenomenheid van den vice-admiraal Van den Bosch jegens den arbeid van ds. Warnars. Over wijziging van het reglement ten opzichte van bezoeken door den predikant aan arrestanten behoefde geen advies van den vlootvoogd te worden ingewonnen. Verstoordheid over die reglements wijziging kan alleen hieraan worden toegeschreven dat de vice-admiraal op dit punt ds. Warnars niet meer kon tegenwerken. De Minister oordeelde dat de houding van vice-admiraal Van den Bosch den indruk maakt dat het hem geenszins te doen was te bevorderen dfe inzichten van het hoogste marine-bestuur, om te trachten bij de behartiging der geeste lijke belangen zooveel mogelijk de schepelingen te bereiken. De Minister beaamde met den heer Lohman en andere sprekers dat wijzi ging in de bestaande regeling ter be hartiging der geestelijke belangen noodig is. De Minister verdedigde voorts zijn verder beleid ten opzichte van personeel en materieel en betoogde dat onver- wylden aanmaak van drie pantser booten noodig is. die woorden binnen de grens van pastheid waren gebleven. Maar dat doen zy niet. Zij tasten mij aan en daarom kan ik je er niet voor danken*. Hij zag het flikkeren in hare oogen »Het was voor mijn broêr*, zeide hij, »dat ik 't woord deed, en het zou plichtvergetenheid zijn geweest, als ik dat niet had gedaan Zie hem eens aan wat zijn huwelijk van hem heeft gemaakt. Van een frisschen, levens lustigen man is hij een ziekelijk over spannen tobber geworden, die zich be graaft onder zijn werk, om niet over zijn bestaan te moeten nadenken »En wat ben ik vroeg Ulla scherp, het hoofd naar achter werpend. »Wat heeft dit huwelijk van mij gemaakt Dkkrnaar vraag je niet. Dat is bijzaak. En wat er verder nog van mij worden zal, dat beteekent niets ter wereld »Indien ik Richard schuldig moest oordeelen,* zeide de majoor, >dan zou ik zeer zeker voor jou, Ulla, de partij opnemen. Dan zou je geen beteren vriend hebben, dan in mij. Maar ik kan mijne oogen niet sluiten voor je schuld, en voor hetgeen mijn broêr daar onder heeft te lijden. Zij lachte schamper. »Alsof ik mijn plezier er van niet op kan Hoor eens, waarde zwager wij beiden hebben geen reden om elkaar zoogenaamd eens de waarheid te zeggen anders zou ik je vertellen dat tusschen Bij de repljeken critiseerden deheeren De Meester, Jpugenholtz, Tydeman en Marchant nader 's Miufsters houding in de Heldersche zaak. Zij betoogden dat bij den Minister de schuld ligt voor het gebeurde, doordien hij een geheel verkeerde daad beging door de Nationale Christen Offu Vereeniging een plaats te geven in de marineorganisatie. Van de linkerzijde Averd overigens gewaarschuwd tegen aanstelling van een staatsdominee voor de vloot. De heer LoTjman betoogde dat de zaak van behartiging der geestelijke belangen niet van een vereeniging maar van 't marinedepartement behoort uit te gaan. Daarna werd het algemeen marine debat gesloten. Een amendement van de heeren Verhey c.s., om den begrootiogspost voor de aanschaffing van drie pantser booten te schrappen, met de bedoqlin omtrent de aanschaffing van dergelijk materiaal eërst bij het kustverdediging: ontwerp te beslissen, werd verworpen met 48 tegen 32 stemmen. De Minister had het amendement onaannemelijk verklaard. In de Donderdag gehouden zitting deelde de heer Troelstra mede dat hij later den Minister van Waterstaat, naar aanleiding van het ontslag van een spoorarbeider te Zaandam, zal inter pelleeren over het vereenigingsrecht van spoorwegarbeiders. Daarna is voortgezet de behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken. Bij het onderwijsdebat merkte de Minister tegenover den heer Van Wijn bergen op dat de politieke verhouding niet mede brengt om de regeering op dit oogenblik te plaatsen voor den eigch een regeling te treffen tot open stelling der gemeentekas voor subsidi eering van het byzonder onderwijs Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de duur der eerste oefening voor de militieplichtigen, die in 1911 bij de onderscheidene korpsen van het leger in werkelijken dienst zullen zijn is vastgesteld voor de ingelijfden ter volledige oefeninga. bij. de onbereden korpsen acht èn een halve maandh voor de bereden korpsen op achttien maanden 2. voor de ingelyfden tot korte oefe- qing op vier maanden. Verder bepaalde die Minister dat van de bevoegdheid tot het verleenen van permissie na het uur van avond-appèl geen gebruik wordt gemaakt ten aan zien van minderjarigen, wanneer door de ouders of voogden een verzoek tot het niet verleenen van dergelijke -per missie mocht zijn gedaan. De crisis aan „Oorlog". Omtrent den stand der crisis wordt nog gemeld, dat de Minister, hoewel het bed moetende houde.n, zooveel moge lijk de loopende zaken afdoet en de gewijzigde Oorlogsbegrooting bij de Kamer zal indienen, ontdaan van de nieawe posten. Het Nederl. Correspondentiebureau meldt Nader vernemen wij, dat de minister van oorlog wegens zijn ongesteldheid, welke in de eerste dagen met vrij hevige koorts gepaard ging, zyn ont slag nog niét hoeft kunnen aanvragen. Generaal Cool wenscht zich te dezer zake met een eigenhandig geschreven request tot H. M. te richten. je broêr en mij de naam Jürgen van den beginne af een steen des aanstoots is geweest, dat de kinderlijke piéteit van mijn man en zijne schooljongensachtige bewondering voor u mij voordurend eene ergernis wareir, en dat ik onder den naam Jiirgen gezucht en gekreund heb als onder een juk.* Wordt vervolgd.) De minister van binnenlandsche zaken, mr. Heemskerck, zal zich met de verdediging van de nader gewijzigde oorlogsbegrooting in de Tweede Kamer belasten. AXEL, 23 December 1910 Blijkens verschillende advertentiën zal het gedurende de a. s. Kerstdagen niet aan ontspanning ontbreken. We lezen van een soirée amusante, twee zanguitvoeringen en een schietwedstrijd in onze gemeente, terwijl ook het voet balspel zal worden beoefend. Gisterenavond hield de alhier be staande afdeeling van dep Bond voor Staats pensionneer in g ten huize van den heer S. Dieleman hare jaarvergadering De voorzitter de heer J. A. van Hoeve hield als naar gewoonte bij de opening een korte toespraak tot aanmoediging der leden, waarna de secretaris-penning meester de notulen las der vorige jaar vergadering en der openbare vergade ring, gehouden op 18 Nov. jl. Uit voerig verslag deed hij van de werk zaamheden in het afgeloopen jaar, de toestand der afdeeling en de kas. Uit een en ander bleek, dat alhier 148 leden zyn, terwijl de inkomsten 85,30 bedroegen. Na aftrek der uitgaven ten bedrage van 54,61, bleef een batig saldo over van 30,69. De heeren J. A. van Hoeve en A Kolfer werden resp. met op een en twee na algemeene stemmen herkozen als bestuurslid. Bij de omvraag werd op voorstel van een der leden in beginsel besloten tot het houden van een feestvergadering in den volgenden winter ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der afdeeling, bij welke gelegenheid dan een tooneel- stukje zal worden opgevoerd, met be trekking tot het doel van den Bond. Gisterenavond gat de rederijkers kamer De Herleving alhier bij den heer Blansaart haar eerste uitvoering voor de leden en donateurs dier vereeniging. De zaal was goed bezet. Opgevoerd werden de twee blijspelen „Lot's huis vrouw" en „Op de Poolshoogte" en nog drie voordrachten, bestaande in „Onbe schaafde Negers", „In feestelijke stem- rning" en „het inhaelen van den nieuwe burgemeester". Ofschoon hiervan een paar nummers reeds vroeger werden gespeeld, ver wierven toch de stukjes allemaal veel bijval, niet alleen om den inhoud, maar ook om de manier waarop ze werden uitgevoerd. Nadat het programma was afgewerkt, werd gelegenheid gegeven tot dansen^ waarvan druk gebruik werd gemaakt, zoodat men in de kleine uurtjes zat, toen men aan naar huis gaan dacht. Wat de voetbalsport betreft be looft het dè aanstaande week bepaald druk te worden. We vernemen, dat Zondag e. k. te Ter Neuzen zal worden gespeeld tus schen de voetbalclub Zelandia II uit Middelburg en Sparta van Ter Neuzen. Maandag van half twee tot half vier wedstrijd te Sas van Gent tusschen de voetbalafdeeling van Volksweerbaarheid te Axel en die van T. H. O. R. te Sas van Gent. Dienzelfden dag van 2 tot 4 uur match te Ter Neuzen tusschen Ajax van Sluiskil en Sparta te Ter Neuzen. Op 1 en 2 Januari, telkens des na middags wedstrijd te Sas van Gent tusschen T. H. O. R. aldaar en een elftal van de Club sportif Farissien van Parijs. En 2 Januari zal vermoedelijk de hier bestaande voetbalvereeniging zich van 1 tot 3 uur meten met Ajax van Sluiskil. In een Woensdag te Koewacht gehouden raadsvergadering werd tot gemeente geneesheer voor de armen- practijk met algemeene stemmen her benoemd de heer A. Verscheuren te Stekene (België). De jaarwedden van klokkenluidere» den lantaarnopsteker werden op schrif telijk verzoek der betrokken personen met een niet zeer hoog bedrag ver meerderd. Hierna werd overgegaan tot het plaatsen van een gedenksteen, waarop de namen der toenmalige raadsleden en der aannemers, in den gevel van het in 1907 gebouwde gemeentehuis. De voorzitter sprak daarbij eenige toe- passelijke woorden tot de leden van den raad en de aannemers, die hierbjj ook uitgenoodigd waren. Een der laatste diende den voorzitter van antwoord. M. Crt. De heer R. Ryksen, onderwijzer te Zutphen, heeft zijn benoeming tot hoofd der school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Aarden burg aangenomen. In Zeeland kwamen in de week van 14 tot en met 20 December 10 gevalled van besmettelijke ziekten voor, nl. 3 gevallen van roodvonk, en well te Domburg, 1 te Tholen en 1 te Vlis- singen, en 7 gevallen van diphtheritis te Zierikzee. Te 1 kennis landbo namen Zoov den u 'groote deel v De 1 geeft relven Neuzei landbo De 1 welkor gaderii notulei welke gekeur Ond< hoorde stuur lot discuss PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 25 December 1910. (EERSTE KERSTDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vs ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsm*. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsm*. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 26 December 1910. (TWEEDE KERSTDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vj ure Ds. j. B. T. Hugenholt*. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Gemeenschappelijken dienst A en B, Kerk B. Voorm. 9 ure Geen dienst. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voprm. 9 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 December 1910. G. A. H., 31 j., waterklerk te Ter Neuzen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 5 of 5 dagen hecht. A. J H., 26 j., landbouwersknecht te Schoondijke, is wegens alsvoren veroord. tot 1 week gevangenisstraf. L. P., 20 j., en P. P. V., 21 j., beiden klompenmakers te Clinge (B.), zyn wegens vernieling veroord. ieder tot f 5 of 5 dagen hecht. J. d. R., 26 j., landbouwersknecht te Stoppeldijk, beklaagd van bedreiging, is vrijgesoroken. Th. d.*K„ 24 j., H. d. K., 19 j. en C. d. K., 17 j., allen arbeiders te Sas van Gent, beklaagd van mishandeling, zijn vrijgesproken. Nog zijn behandeld en nog heden uitgesproken de navolgende zaken A. d. W., 47 j., werkman, gedetineerd te Middelburg, is wegens het plegen van ontuchtige handelingen veroord. tot 1 jaar gevang., met mindering der preventieve hechtenis. P. P., 15 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens dietstal veroord. tot 3 of een week tucütschool. C. S., 42 j., liedjeszanger te Ant werpen, is wegens bedelary veroord. tot 12 dagen hecht. J. E. d. C., 31 j-, landbouwersknecht te St. Jansteen, beklaagd van mishan deling, is vrijgesproken.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2