Nieuwjaars-adïertentiëii \o. 77. Zaterdag 21 December 1910. 20' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F, ÖllXEMAV BERICHT. dë Uitgever. Buitenland. Ie, FEUILLETON. Hst vermists klsinood. COURANT. D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 80 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Ad verten tiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het a. s. Kerstfeest zal' het eerstvolgend nummer van dit blad in plaats van Vrijdagavond, Donderdagavond verschijnen. Advertentiön voor dat nummer; worden ingewacht uiterlijk Donder dagmiddag 2 uur. In het daaropvolgende NIEUWJAARSNUMMER, dat Maandag 2 Januari 1911 zal verschijnen, kunnen geplaatst worden a 30 Cent, uiter lijk tot Zaterdagmiddag 4 uur. Men wordt beleefd verzocht hier van zoo spoedig mogelijk opgave, te doën. ussei wee» DUITSCHLAND. Officieus wordt bericht, dat de Sak sische gezant te Berlijn langs telegra- fischen weg opdracht'van zyn regeering heeft ontvangen, de rijksregeering te verzoeken, iüvoer van Fransch slacht vee vóór de abattoirs van Dresden, Leipzig, Chemnitz, Plauen en Zwickau toe te staan. Zoo geschiedde 't, dat hij, een geluk kig mensch, twee dagen voor zyn hu welijk in Richard's kamer trad, met de mededeeling, dat hij voor hem en UUa in het Victoria-hotel te Dresden kwartier had besteld, tot het bijwonen van de bruiloft. In plaats van te antwoorden, hield Richard hem een telegram voor, dat een uur geleden was bezorgd. »Lees zelfl - Zooals je ziet, is de dood van mijn schoonvader elk oogenblik te verwachten. Ik zal dus met Ulla onmiddellijk moeten vertrekken. Mis schien vinden wij hem niet eens meer iti leren. Mocht hij hedeb nog komen te oveilijden, dan zou zijne begrafenis vermoedelijk met je trouwdag samen vallen. Je ziet dus het is onmogelijk Hij zeide dit alles zoo gejaagd, dat de majoor hem bevreemd aankeek. Een verwonderde vraag lag Jiirgen op de lippen. Maar terstond, bij het zien van den pijnlijken trek op Richard's gelaat, bedwong hij deze opwelling en met een hartelijken handdruk antwoordde hy »Je zült mij toch wel ten goede houden, Richard, dat ik om die reden mijne bruiloft niet uitatel. Renate verkeert Overal uit Midden-Duitschland komen berichten vim hoog water. De Leine; de Unstrut, de Bode, de Saaie én de Werra zijn in de benedenloopen op vele plaatsen buiten haar oevers ge treden. ENGELAND. Reuter heeft den uitslag van de ver kiezing aldus geseind Gekozen 271 liberalen, 272 unionisten, 43 leden van de arbeiderspartij, 74 Redmondistën en .10 O'Brienisten. De unionisten wiiineu 28 en verliezen 29 zetels, de liberalen winnen er 23 en verliezen er 28. De arbeiderspartij wint 4 zetels van de unionisten en 1 van de liberalen en verliest er 3. De Redmondisteu winnen 2 zetels van de unionisten en 3 van de O'Brienisten en terliezen er 2, die naar de O'Brienisten zijn overgegaan. Er is eehter in die opgave een klein verschil met wat de Engelsche bladen, liberale en unionistische beiden, als den uitslag geven. Volgens de bladen toch zijn er gekoZèn 272, niet 271, liberalen en 42, niet 43, leden van de arbeiderspartij. Hèf aantal liberalen en unionisten is dus gelijk, eu de libe ralen zijn niet 3, maar 2 zetels achter uit, de arbeiderspartij niet 3, maar 2 vooruitgegaan. Voorts rekenen de bladen tweè nati onalisten, die in het vorige Parlement min of meer tot de O'BrieüiSten Werden gerekend, nu reeds'bij de Redmondis- ten, zoodat de 84 nationalisten (2 fheer dan voor de ontbinding) nu verdeeld zyn als 76 Redmondisten en 8 O'Brie- Disten. bij gravin Stadelburg in eène pijnlijke positie. Hare opvolgster is feeds aange komen, zoodat zij overbodig geworden is. Stel je dat voor Mocht je evenwel groote waarde er aan heohten »Ik bid je toch!» viel Richard'haastig in. »Het zou mij in de hoogste uiate pijnlijk wezen, als je om onzentwille in je schikkingen en plannen éetie verande ring bracht. Het tréft nu eenmaal on gelukkig, gelijk zóóveel in 'het leven.c Hïj had naar waai'heid moeten zeggen, dat voor hem juist niets gélukkiger trof, dan in dit geval zijne gédwóngene af wezigheid. Maar hij brak af, wierp het telegram in de snippermand en'eindigde »Zóó staan dus de zdken. Ik kan er niets aan veranderen. Je zult zonder mij bruiloft moéten houdeu, JiirgeD.* Op dit oogenblik viel er iets als eene schaduw over Jiir'geii-s gemoed. Geen voorgevoel, geen achterdocht, nog, maar een instinctmatig gëvoel van onbehagen. »Ik heb van mijne kameraden enkel den adjudant genoodigd. Gravin Stadel burg heeft tot bruidsjuffer eene baronesse Meysing bestemd. In hét gehéél zullen er zes personen bij de trouwplechtigheid aanwezig zijn. Renate en ik zouden liefst geheel zonder toeschouwers naar de kerk zijn gegaan. Maar de wereld heeft hare rechten, en die willeu wij, nu wij zoo gelukkig zijn, haar niet ont- iioudeu Maar waar is je vrouw Ik wou haar toch myne deelneming De O'Brienisten bij de regeerings- meerderheid tellende, komen de bladen tot een meerderheid van 126 voor de regeering tegen 123 in het vorige Par lement 398 tegen 272. Of, stipt ge nomen, 398 tegen 271, aaDgezien de voorzitter (de conservatief Lowther) alleen stem heeft bij staking van stemmen. RUSLAND. In een bijzondere aanschrijving be tuigt minister president Stolypin in zijn hoedanigheid van minister van binnen- landsche zaken de St. Petersburgsche politie zijn dank voor de «omzichtige, ijverige, zekere en tactvolle" onder drukking der studenten-onlusten. Men heeft zich eenigszins verbaasd afge vraagd, waarom Stolypin zulk een by- zondere aanschrijving noodig heeft ge oordeeld, daar de studenten-onlusten zich hebben beperkt tot het houden van protestvergaderingen binnen de muren der universiteitsgebouwen. Velen denken dat die mini3terieele aanschry ving dienst moet doen om de interpel latie der oppositie, waarin van ruwe daden der politie gesproken wordt, krachteloos te maken. Bij de behan deling der interpellatie zal Stolypin's aanschrijving wel ter sprake komen en het optreden der regeering zal dan vermoedelijk tot vinnige kritiek aan leiding geven. NOORWEGEN. Op de begroofing van marine is geld uitgetrokken om te beginnen aan den bouw van een torpedojager en twee betuigen», heraam de majoor, tot afscheid zijnen broeder de hand reikend, die Richard, onder het knagen van zijne onoprechtheid, nauwelijks met de gewone hartelijkheid nog drukken kon. »In hare kamer. Zij is bezig met pakken, voor zoover ik weet.* »Dan zal ik even naar haar toegaan.* Hij opende de deur en trad in het salon. Het dikke Smyrnasche tapijt dempte zijnen voetstap. Aan de andere zijde, slechts door eene portière van lichtblauw damast afgescheiden, was Ulla's zitkamer. De majoor sloeg deze portière open, en toen hij dit had gedaan, stond hij een paar seconden in stomme verbazing. Midden in de kamer, in welke eeo zonnestraal neder'sehoot, stond een ge opende koffer, tot aan den rand volgepakt. Daar vóór op een kussen zat Ulla, met 'den arm op den kofferrand, en de wang op de hand gesteuud. De felle lichtstraal ■bescheen haar gelaat, waaruit de donkere oogen schenen weg te staren in eene verre en vreemde wereld. Zij verroerde zich niet, geheel verdiept, naar het scheen, in eene enkele gedachte, die haar vol slagen beheerschte, haar beelden scheen voor te tooveren, verlokkende en schit terende beelden, want om haren mond lag een trek als van opgetogenheid, van spanning, van verwachting. Dat zy niet gevoelloos was gebleven met betrekking tot het ontvangen telegram, onderzeesche booten en de voltooiing van twee onderzeesche booten. Voor nieuwen aanbouw wordt er 3l/2 mil- lioen aangevraagd, waarbij zyn gerekend de 2 millioen kronen, die het Storting ia het voorjaar daarvoor heeft be willigd. De commissie van landsverdediging heeft een vlootplan uitgewerkt, waar voor aangebouwd zouden moeten worden 8 gepantserde vaartuigen voor de kust verdediging, 6 torpedobootjagers, 40 torpedobooten, 12 onderzeesche booten, 4 kanonneerbooten, 1 mijnschip en 4 andere gepantserde hulpschepen. MEXICO. Te Chihuahua is een trein vol ge wonde soldaten van de regeerings- troepen aangekomen. Het bericht dat een trein met 500 man versterkingen, die Zaterdag van Chihuahua was vertrokken, bij Pader- nales door de opstandelingen aan stuk ken is geschoten in den bergpas, die bekend staat als de Mal Paso, wordt Officieel wordt medegedeeld, dat er 21 dooden, 10 vermisten en 42 gewonden zijn, 0. w. kolonel Guzman, de com mandant. De verliezen der opstande lingen zijn onbekend. Blijkbaar slaat een telegram uit New York, dat wij in de Köln. Ztg. vinden, op dezelfde gebeurtenis. Het luidt: „Naar uit Chihuahua wordt gemeld, hebben de regeeringstroepen een ver- geefschen aanval gedaan op den Mal Paso. De verliezen aan beide kanten waren zwaar". dit bewezen de droppels, die in den zonneschijn aan hare wimpers blonken. Hoe onsympathiek zijne schoonzuster den majoor ook wezea mocht, toch voelde hij op dit oogenblik iets als medelijden met haar. Het ruischen van de neervallende portière deed haar ontstellen eD op springen. Als eene gazelle rees zii van den vloer in de hoogte. Een traan rolde daarbij over hare wang. Haastig, wrevelig wischte zij hem af. »Ulla,< zeide de majoor, nader tredend »ik kom je mijne hartelijke deel neming betuigen bij het verlies dat je bedreigt, en dat wel onafwendbaar schijnt te wezen.* Zij ademde dieper, en hare lippen 'trilden. »Het doet mij van harte leed, je zoo zwaar getroffen te zien*, zeide de majoor tot zijne schoonzuster. »Maar misschien draagt deze treurige tijd toch eene goede vrucht, voor Richard zoo noodig. Laat mij je dit eens op het hart drukken, Ulla Hare lippen trilden nu niet meer. De raadselachtige uitdrukking harer oogen was verdwenen. »Ik meng niet gaarne twee spijzen door elkaar, zeide zij, een stap achteruit doende. »0ok houd ik niet van handen, die tegelijk streelen en krabbea. Voor je beleefde woordeu, waarde zwager, zou ik je hebben kunnen danken, indien

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1