No. 76. 26e Jaarg. Woensdag 23 December 1910. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. Het vermiste kleinood. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De Keizer had totdusver tot het Portugeesche leger behoord, als eere kolonel van het vierde regiment ruiterij. De Almanach de Gotha voor 1911 laat dien titel voor de eerste maal weg. Men maakt er uit op, dat de Keizer, na de omwenteling in Portugal, van die waardigheid afstand heeft gedaan. In de Wiener Allgemeine Zeitung staat te lezen, dat er tusschen Duitsch- land en Engeland gedachtenwisselingen gevoerd worden over den politieken toestand, met het doel om de verhouding tusschen die beide landen te verbeteren en te doen uitkomen dat tusschen de twee rijken geen zoodanige strijd van belangen op politiek en oeconomisch terrein bestaat, die niet in der minne geschikt kan worden. Het is waarschijnlijk dat bij deze gelegenheid ook de Perzische kwestie ter sprake gebracht zal worden. Daar entegen niet het vraagstuk van de beperking der oorlogstoerustingen, omdat geen land bereid zal zijn zich in het recht van zich naar eigen goedvinden te wapenen eenige beperking te laten Daarentegen is het te verwachten dat, indien de gedachten wisseling tusschen beide landen tot een goed einde gebracht is, de oorlogstoerustingen ter zee in een matiger tempo zullen geschieden dan totdusver. De verhouding tusschen Rusland en Duitschland, zoo gaat het blad voort, is sinds de ontmoeting in Thuisgekomen, trad hij terstond in de kamer van Ulla, die bij het haardvuur zat en peinzend in den gloed staarde. Eene kleine wraakoefening had zij zich zooeven vergund, door haren vleugel te doen verzetten boven Lotte Kleber's slaapkamer, om haar tenminste het na middagslaapje door een onophoudelijk geklimper te kunnen bederven. »Ik kom van Jürgen,* begon Richard, tegenover haar plaats nemend en het haardscherm tusschen zich en het vuur schuivend. »Zoo?« Zij had scherp opgekeken, maar dwong terstond weer hare trekken in een masker van onverschilligheid. »Ja. En ik zal je zeggen wat ik be sloten heb. Van heden af regel ik zelf de uitgaven voor het huishouden. Ik zal 's avonds tijd vinden om met de keukenmeid af te rekenen en haar geld te geven. Op boekje of crediet wordt niets meer gekocht. Het kamermeisje wordt weggestuurd. Zoo noodig, zal er voor eenige uren daags eene werkvrouw gehuurd worden. Je kleedgeld houd ik voorloopig in, omdat je het niet noodig hebt. Een zakgeld van tien mam zal ik je maandelijks uitbetalen. Uitnoodi Potsdam zeer verbeterd. Bestaande misverstanden zijn weggenomen, en het was op verzoek van Rusland dat *by die gelegenheid de zaken besproken werden. Er is een toenadering tusschen Rusland en Duitschland omdat gebleken is dat de Russische politiek zich door zuiver Russische beweegredenen leiden laat, die niet in strijd zijn met die van Duitschland. De mededeeliDgen in bovengenoemd blad dragen een officieus karakter. ENGELAND. Er is dezer dagen oproer geweest in het armhuis te Belmont. De mannen beklaagden zich over het voedsel, en zetten hun protest kracht bij door tafelgerei te vernielen en ongehoor zaamheid. De politierechter heeft er 80 tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Dit is harder dan het lijkt, want verscheiden oproerlingen hadden gezegd, dat zij de gevangenis verkozen boven het armhuis. Ze hadden er blijkbaar ervaring van. Twee hunner, die ook een bewaker hadden aange vallen, zullen voor den strafrechter verschijnen. RUSLAND. Het Novoje Wremja laat zich af keurend uit over de ongerustheid, welke aan den dag gelegd is door een gedeelte van de Pransche pers, over een wijziging in de buitenlandsche staatkunde van Rusland. De jongste rede van den Duitschen rijkskanselier had de Pransche pers aanleiding ge geven tot genoemde opvatting. Het Novoje Wremja zegt nu uit goede bron vernomen te hebben, dat er niets is veranderd in de betrekkingen tus schen Frankrijk en Rusland. De ver houding tusschen beide landen heeft een oprecht en onveranderlijk bond genootschap tot grondslag. De Pransche pers vergeet dat het bondgenootschap Rusland uiet de verplichting oplegt, zijn buren als verklaarde vijanden te be schouwen, en dat het van belang is voor Rusland en Frankrijk beiden, als Rusland in vrede leeft met de andere De blijkbaar van hoogerhand inge geven uitlating van het Novoje Wremja stemt in hoofdzaak overeen met de uitlating van Sasonof, den minister van buitenlandsche zaken, die zeide dat Rusland vasthoudt zoowel aan het nauwe bondgenootschap met Frankrijk, als aan de hartelijke entente met Engeland. Er heerscht in de studentenwereld groote verontwaardiging over de jongste voorvallen in de Siberische gevange nissen, waar, gelijk men weet, ettelijke gevangenen zelfmoord hebben gepleegd, om de toepassing van lijfstraffen te gingeD, die wij beantwoorden moeten, slaan wij af. Voor theater en concerten kan er niets overschieten. Zoo alleen zal het mogelijk zyn, tot mijne ver plaatsing met mijn traktement rond te komen. In eene kleinere stad kan ik de teugels weer wat ruimer laten schieten. Maar hier niet." Ulla had zwijgend toegeluisterd, alleen luider en sneller ademend, alsof iets. haar benauwde. Nu Richard zweeg, zat zij nog een poosje hem sprakeloos aan te staren. >Zoo zoo?« zeide zij eindelijk, dof, de armen over de borst vouwend. »En dat moet mijn lot dat moet mijn leven zijn Voorloopig, ja. Wanneer je zelf anders wordt, dan verandert zich alles. Dat staat vast,« zeide Richard ernstig. »Het is jouw schuld, waarvoor wij beiden nu boeten.c »Eene gevangene in je huis stoof zij op. »Eeue strafgevangene, honderd maal erger er aan toe dau eene dienst bode U »Houd nu maar op! Verwijt't jezelf, niet mij „En wanneer ik die slavernij niet duld siste zij heesch, met flitsende oogen, en zich op haren stoel zoo ver voorover buigend, dat haar heete adem langs zijn voorhoofd gleed. Zij sproug op. >Wat wil je dau doen Hoe wil je my dan dwingen Als Jiirgen je Ongeveer 3000 studenten hebben Vrijdag een vergadering belegd te St. Petersburg. Op die vergadering is, na een korte beraadslaging, besloten tot 21 December den arbeid te staken. De staking is bedoeld als een protest tegen de jongste voorvallen in de ge vangenissen en het optreden der re geering in verband daarmede. Een commissie is benoemd om nader te beraadslagen over maatregelen, die mogelyk na nieuwjaar zullen genomen worden. Verder lezen we, dat alle instellingen van hooger onderwijs te St. Petersburg gesloten zyn. De politie heeft een vergadering, die gehouden werd in de polytechnische school, uiteengejaagd. De leerlingen van andere instellingen van onderwijs hebben heftige moties van protest aangenomen, tegen het optrepen van regeering en politie. TURKIJE. Het aantal Bedoeïenen, dat by den opstand betrokken is, wordt op 15,000 met 'net geld dien raad heeft meegege ven, dan is hij nog de grootste gek van jullie beiden. >Je zult je buigen en gehoorzamen 1 zeide Richard, met eene hardheid die hem zelf ontstellen deed. »Je zult leven naar m ij n plichtsbesefzoo waarachtig als ik hier voor je stalt Hij rees eveneens op en stiet den stoel terug. »Leer van je moeder hoe voor je man een trouwe en zuinige huisvrouw te zyn, dan zal je mijne achting hebben. Maar tot zoolang kan ik niets anders in je zien, dau een gevaar voor mijn goeden naam en voor de eer van mijn huis. Hij ving hareu van haat gloeienden blik met minachtende kalmte op. Daarna verliet hij de kamer, alsof deze vrouw, die hij eenmaal tot eiken prijs, met op offering van zijne eigenwaarde en fier heid getracht had te bezitten, niet meer voor hem bestond. Ulla, met hare gedachten alleen, liep in de kamer heen en weer. Zy wilde zich tot hare ouders wenden, een wacht woord van haren vader inroepen. Doch terwijl zij zich haastig neerzette tot schrijven, bracht het dienstmeisje de laatste post binnen. Bovenop lag een brief van mevrouw Von Rittweg. Ulla opende hem driftig en las, na over de eerste regels te zijn heengevlogen, het volgende »Of het door de teleurstelling is, die ous allen te harder treft omdat wij allen By Ma&n zijn de gevechten zeer hevig geweest. De opstand te Kerak dat weder door de troepen bezet is, zou vooral het werk zyn geweest van een ontslagen ambtenaar die geen pensioen kreeg en zich daarom wilde wreken. De treinen op de Hedzjas-lijn rijden slechts tot Elhassi. AMERIKA. Men herinnert zich, dat de plannen van mevr. de weduwe Harriman tot stichting van een groot park bij New York zullen doorgaan. En nu gaat ook mevr. de wed. Russell Sage haar man een grootsch gedenkteeken stichten. Daartoe heeft zij het plan ontworpen een Russell Sage foundation in het lev"*i te roepen, welke dan de stichting zou beoogen van een tuinstad op ca. 15 K.M. van New York. Die tuinstad zal zoo vast op papa's benoeming tot pre sident gerekend hadden, ik weet 't niet. De aanval is gelukkig slechts van lichten aardmaar wie staat er voor in, dat hij zich niet herhalen zal Wij zullen geduldig je vaders herstel afwachten. Dan zal papa verlof nemen en zich voor bereiden op zijn definitieve ontslag. Wij zitten in diepe verslagenheid. Felix laat niets van zich hooren. Ook over hem maak ik mij zoo bezorgd Ulla liet het blad vallen en si .arde voor zich uit. Wel voelde zij w i, ure moeder leed, en het vermeende onrecht, dat haren vader werd aangedaan, krenkte haren trots. Maar harder dan dit alles kwelde haar hare eigene teleurstelling. Zij schoof het reeds begonnen schrijven weder in de map en begon, door wilde gedachten gejaagd, weder rusteloos op en neer te loopen, tot zij vermoeid en wanhopig hare slaapkamer opzocht. XXXI. De nieuwe huisorde trad in werking. Het kamermeisje werd ontslagen, en tegelijk zeide de keukenmeid den dienst op. Eene meid-alleen nam de plaats van het tweetal in. Er werd eene eenvoudige burgerlyke keuken ingevoerd. Richard besnoeide onverbiddelijk de dagelijksche uitgaven, en daar Ulla uit baloorigheid zich met niets wilde bemoeien, stond zij als een vreemde, meer hindernis dan hulp, in haar eigen huis.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1