Binnenland. Landbouw. de regeeringstroepen bij Cierroprfeto(?), in Chihuahua, de opstandelingen hebben verslagen. De insurgenten hadden 70 dooden. De verliezen der regeerings troepen bedroegen 150 man. Een groot aantal opstandelingen werd gewond en gegrepen. TWEEDE KAMER. De Kamer nam Woensdag de water- staatsbegrooting in behandeling. Bij de afdeeling spoorwegen deelde de minister mee dat er nog geen voor bereidende maatregelen genomen zijn tot opzegging van de spoorwegover eenkomsten, aangezien spoedig is te verwachten het rapport der staats commissie. Na bestudeering daarvan zal de re geering zoo spoedig mogelijk positie kiezen in de spoorwegpolitiekvoor het oogenblik is de minister geen voor stander van staats-exploitatie. De herziening der dienstvoorwaarden wordt in Januari ingevoerd, met uit zondering van het pensioenreglement dat nog gewyzigd moet worden. Scherp critiseerdc de Minister de houding van de NederL vereeniging van tram- en spoorwegpersoneel. Met een beroep op zyn verleden als werkgever kwam de Minister nadruk kelijk op tegen het verwijt der soc. democraten, als zou hy niets gevoelen voor de arbeiders. Ook in de toekomst zal hij hun belangen voorstaan, maar tevens opkomen tegen gezagsonder mijning. De heer Troelstra kritiseerde s Mi nisters houding en schreef diens ver bolgenheid toe aan critiek der vereeni ging voor spoor- en tramwegpersoneel op het pensioen-ontwerp. Donderdag klaagde, by de behande ling der Oorlogsbegrootingde heer Arts over voortdurende stijging der Oorlogsuitgaven zonder dat de gebrek kige slagvaardigheid verbetert en drong aan op krachtig optreden tegen de krenking der godsdienstovertuiging door meerderen tegenover minderen. De heer Eland vroeg de nota be treffende de aanstaande wijziging der militiewet. Hij keurde af dat de Minister by zijn tractementsregeling alle officieren over een kam scheert. Door amen deering zal spreker trachten te komen tot eene salarieering naar kennis en omvang van dienst. hij langzaam zijn voorhoofd wreef, kwa men er kalme woorden in hem op Maar zij klonken zoo koud en onver zoen lijk, dat de uitdagende houding der jonge vrouw nog er door werd ver scherpt. »Waar zijn de zilveren cassetten Pc vroeg hij. »Geef ze mij.c Zij begon voor haar bezit te sidderen »Wat wil je er mee Pc vroeg zy. »Geef ze mij.c Ulla nam een sleutel en ging naar de wandkast. Daarin stonden de beide prachtige cassetten, met wapens en monogrammen. Zij haalde ze er uit. »Je wilt mij aan de kaak stellen !c riep zij, zijnen arm grijpend. »Dat heb je mij reeds onmogelijk ge maakt zeide hij barsch, schudde hare hand van zijnen arm en droeg de cas setten de kamer uit. Op dit oogenblik voelde Ulla het ern stige van den toestand. Het recht, zich van de schuldenmaakster te doen schei den, was aan zijne zyde. Zou hij ge bruik er van maken Echtscheiding!... Diezelfde gedachte voer ook door Richard's brein, als een verlossing. Hij was den eeuwigen strijd zoo moede, en de toekomst leek hem zoo hopeloos. Maar echtscheiding beteekende op spraak, schandaal, vuile wasch in 'tpu bliek, en daarvoor was zijn naam De heer Ter Laan critiseerde het militaristische stelsel en 's Ministers beleid waaromtrent hij niet gerust was. Hij diende een motie in om, waar aandrang naar lotsverbetering voor allerlei categoriën van lagere ambte naren wordt afgewezen met een beroep op den toestand van 's lands schatkist, in geen geval thans over te gaan tot traktementsverhooging voor officieren. S tA a t s 1 o t e r ij. Van den Minister van Financiën kan een voorstel tot afschaffing der Staats loterij niet worden verwacht, maar evenmin een voorstel tot uitbreiding van het aantal loten. Zoo deelt hij aan de Tweede Kamer mede. Wel is in de laatste jaren, althans in de groote steden, de vraag naar de loten grooter dan het aantal dat be schikbaar is, maar het tekort aan loten moet niet worden overschat. „Zoowel door beperking van het aantal loten, welke de collecteurs in reserve mogen houden, tot 5 pet., als door andere maatregelen in dit jaar genomen, is het aantal loten, welke bij opening der collecte voor het spelend publiek hier te lande verkrijg baar zijn, belangrijk vermeerderd. Op dien weg zal worden voortgegaan, terwijl tevens zooveel mogelijk zal worden bevorderd, dat het aantal loten in de verschillende gemeenten beschikbaar, geëvenredigd is aan de vraag daar. Indien dit noodig mocht blijken, zal nader worden overwogen, welke maat regelen behooren te worden genomen om een einde te maken aan hande lingen welke van nadeeligen invloed kunnen zijn op het debiet van loten der Staatsloterij." Te 's Gravenhage is een comité benoemd om door gansch Nederland een beweging tegen de 40 millioen op touw te zetten. De Staten van Zuid-Holland hebben met 36 tegen 29 stemmen verworpen een weduwen- en weezenpensioen voor de Gedeputeerden. Daarop werd met 35 tegen 30 stemmen afgestemd het beginsel van pension- neering der leden van Gedep. Staten Hierop trok de commissie haar verdere pensioenvoorstellen in. Naar de 's-H. Crt. verneemt, zal de Keizerlijke Chineesche regeering eerstdaags aan het Vredespaleis te 's-Gravenhage ten geschenke aanbieden twee vazen, die te zamen een waarde vertegenwoordigen van 7000 pd. st. zijne positie hem toch te lief. De ver kwisting6zucht zijner vrouw aan de groote klok te hangen, dat was voor hem zelf een slag in het gezicht, dat onthulde meteen zijne zwakheid tegenover haar, Tot laat in den nacht bleef hij op en trachtte in den hoop van onbetaalde rekeningen wat orde te brengen. Toen de dag aanbrak, had hij eindelijk het totaal bijeen. Met een gloeiend hoofd legde hij zich te bed. Toen hy de zilveren cassetten te Ber lyn onder de hand verkoopen liet, maakte hij een groote tweeduizend mark er voor, met welke som hij zich tot zyne verplaatsing boven water houden moest Een uur voor het begin van het heeren partijtje betrad Richard de woning van zijnen broeder. De knecht liet hem on aangemeld binnen, en aangenaam ver rast rees Jiirgen terstond van zijne schrijf tafel op. »Verheug je maar nietzeide Ri chard, hem de hand drukkend. »En waarom niet? Waarom zou ik mij niet verheugen Renate heeft mij een kostelijken brief geschieven Wat een raadsel is toch het vrouwen hart 1 Als je haar had gezien, zoo diep terneergeslagen, met geen anderen wensch dan om te sterven.... en nu, in dezen brief' »Stprven? Waarom wou zij sterven?* -- Richard kreeg een schok. »Ja daartoe waren alle redenen Ned. Paardenstamboek, afd. Zeeland. Dinsdag is te Goes in de „Prins van Oranje", onder voorzitterschap van den heer H. J. Dorst van Stavenisse, een algemeene vergadering gehouden, die werd bijgewoond door 11 leden. Ingekomen waren een schrijven van den heer H. A. Hanken, waarin hij bedankt als commissaris der afd. wegens zijn functie als vice-voorzitter van het Zeeuwsch-Belgisch Stamboek", en een van den heer Verburg van Kortgene, die bedankte als lid van het bestuur. De rekening over 1909 werd goed gekeurd en vastgesteld op 1070.723 in ontvangst en 487.295 in uitgaat, alzoo met een batig saldo van 583.43. De begrooting voor 1911 werd vast gesteld op 1120 in ontvangst en uitgaaf met een post van 20 voor onvoorziene uitgaven. In het uitgebrachte jaarverslag werd o.m. vermeld, dat de door het hoofd bestuur reeds in 1907 ingediende, maar nog niet tot stand gekomen, reorgani satie de atdeeling een moeilijken tijd heeft te doorworstelen. Tevens werd opgemerkt dat voor deze provincie slechts het zware trek paard van Belgisch type van belang is en dat alleen bij de bevordering van de tokkerij van dit soort paard, de af deeling Zeeland, zoo niet tot vorigen bloei dan toch zeker tot meerdere kans van levensvatbaarheid zal kunnen komen. Het ledental bedraagt thans 180 ingeschreven zijn in 1910 12 merries, 1 hengst en 12 veulens. Bij de bespreking der agenda voor de algemeene vergadering der Vereeni ging „Het Nederl. Paardenstamboek", te houden te Rotterdam den 19 Dec, a.s., werd toegejuicht het voorstel van het hoofdbestuur tot het in het leven roepen van een stamboek voor het Nederl. landbouwtrekpaard (Belg.type) Tot afgevaardigden naar deze ver gadering werden benoemd de heeren Dorst en Steendijk, resp. voorzitter en secretaris der atdeeling en tot hun plaatsvervangers de heeren V. M. Krepel en L. de Vlieger. Als laatste punt der agenda voor deze vergadering kwam in bebandeling de tentoonstelling 1911 te Middelburg, Na eenige discussie werd besloten onder bepaalde voorwaarden aan de tentoon stelling deel te nemen en 300 aan Ik zou je gaarne haar portret toonen maar ik heb er geen. Wanneer je haar ziet, dan zal je misschien, evenals ik, in hare schoonheid een trekje ontdekken van doorgestaan leed. Nu, dat werkt bezielend, dat geeft eerst de hoogere uitdrukking aan een schoon gelaat.. Maar wat zie jij zelf er ellendig uit Richard Neem een glas port kom aan Dat zal je opknappen »Je hebt gelijk.* Hij zette met koortsigen dorst het glas aan de lippen en ledigde het in één teug. Toen begon hij, haastig ademend »Help mij nog één keer uit den nood Jiirgen Ik beloof je dat ik dan niet het geringste meer van je grootmoedig heid vergen zal.* Hij bedacht hoe hij deze bede richtte tot een man, die hem indien hij alles wist, diep moest ver achten. »Ik heb nu de kracht om in mijn eigen huis de baas te worden Het zal anders worden met buigen of met barsten. Maar help mij nog eenmaal op de been Hij haalde zijne brieventasch te voor schijn en reikte zijnen broeder deschul denlast zijner vrouw. De majoor las het bedrag met gefronste wenkbrauwen Toen zeide hij »Beschouw je dat zelf niet als een vat zonder bodem »Neen Zoo waar als ik hier voor je sta het zal daarmee uit wezen. Ik heb het den kop ingedrukt.* prijzen uit te loven voor ingeschreven paarden in het „Ned. Paardenstamboek" en 100 uit te trekken voor te maken. onkosten. In de hierop voorafgaande discussies werd de houding van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij afgekeurd in zake de niet gedane uit- noodiging ter bij woning van het bestuur der afdeeling Zeeland van het Ned, Paardenstamboek bij de in November jl. gehouden vergadering van dit hoofd bestuur ter bespreking van de plannen van de in 1911 te Middelburg te houden tentoonstelling. Bij ëventueele weigering van het hoofdbestuur tot deelneming als ver eeniging aan deze tentoonstelling, wat door het bestuur der atdeeling zou be treurd worden, zal de atdeeling trachten zelfstandig op te treden. M. Crt. AXEL, 16 December 1910. In de week van 7 tot en met 13 December kwamen in Zeeland 19 ge vallen van besmettelijke ziekten voor, n. 1. 1 geval van typhus en febris typhoidea te Kapelle, 8 gevallen van roodvonk, n. 1. 1 te Aagtekerke, 1 te Goes, 1 te St. Maartensdijk, 1 te Scher- penisse en 4 te Vlissingen, en 10 ge vallen van diphtheritis, nl. 2 te St. Jansteen, 1 te Vlissingen en 7 te Zie- rikzee. De bij een tram Hulst—St. Nieo- laas betrokken gemeentebesturen zyn uitgenoodigd ter bijwoning van een binnenkort ten raadhuize van St. Nico- laas te houden vergadering, ter be spreking van de plannen voor den aanleg eener lijn. Tot kapelaan te Stoppeldijk is benoemd de heer J. de Hoog, priester van het Seminarie. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zitti M. d. irbeidst tbans i ïtrooper Ihechten B Lents-B rechtsin Baar de en E. boren i jklaagd Te m pu lijnden bédolve let ge tan tw Men an he lorgen b< lat hij eeft eschje ij daa Dins< ia on;; ositie ;ered. Dit e mi ien g bjjna 1 doorge ichier gehoud derden op een Zondag 18 December 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vj ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholti. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsmi Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsm*. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. »Weet je zeker, dat je niets ver zwegen is?* »Dat geloof ik niet. Dat zou haar belang niet wezen.* »Nu dan ik zal je het geld ver schaffen,* zeide de majoor, vol mede lijden zijnen broeder aankijkend. »Ik dank je, Jiirgen. Dat is het laatste, wat je mij geeft.* »Kom kom, maak er geen ophef van. Ga zitten. Je bent nerveus. Ik hoor dat je eene werkkracht bent van den eersten rang. Maar men mag van zijne zenuwen niet het onmogelijke vergen.* »Er was een tijd, toen dit oordeel mjj zou hebben verheugd,* zeide Richard peinzend. »Nu niet meer.... Ik neem nu geen toelage meer van je aaD. Ik wil van nu af mij zelf bedruipen.' »En als het niet gaat?* vroeg de majoor, hem de hand op den schouder leggend. »Het zal gaan het moet gaan. Je zult 't zienJe gast kan ik vanavond niet zijn, Jiirgen./' »Neen neen. Men ziet het je aan, dat je niet wel bent. Ga wat liggen. Het geld krijg je.« Richard ging met zware schreden de straat op. Wat Jürgen hem van Renate had gezegd, lag hem als een steen op de borst. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2